Československý televizní krimifilm zabývající se vyšetřováním vraždy v zapadlé vesnici. Obětí se stal Joska Sedláček, známý místní nabíječ a milovník, takže motiv k činu byl poměrně jasný a podezřelých bylo mnoho. Pátráním po vrahovi byli pověřeni zkušený uvážlivý major Hásek v podání skvělého E. Cupáka a kapitán Kříž, coby prchlivý, opět nikterak nevyčnívající S. Matyáš. Vedlejší postavy notně přispěly ke zkvalitnění jinak finančně málo náročného filmu, jehož velká část se odehrává ve venkovské hospodě. Zejména zaujal pomocník VB, znalý místních poměrů Z. Martínek, majitel pohostinství zbabělý alkoholik, řečený Tlusťoch V. Krška či tchán zavražděného O. Sklenčka. Ve velmi zdařilém a zajímavém snímku se objevili i dvě české filmové uhrančivé krasavice L. Geprtová a J. Kotrbová. Režisér Z. Kubeček, autor mnoha podobných televizních snímků, dokázal velmi dobře navodit bezútěšnou atmosféru československé vesnice 80. let i s jejími obyvateli dychtícími po klepech, jejich propletenými vztahy a jejich omšelými, neupravenými domy a bahnitými cestami.(25.9.2015)

Vyšetřovatelské skupina božského Edy je dobrá, televizní omšelost už ne. Je mi líto Sklenčky, ve filmu vypadá už hodně nemocný a slabý, a podobně zbědovaný je i Krška (ten ale hraje opilce). Nesedí způsob vyprávění, kdy od vyšetřovacího stolu skáčeme k natočeným výslechům lidí. Na druhou stranu, tenhle film dokonale reprezentuje šedivý socialismus v ČSSR.(15.11.2015)

• slunicko2

Nechtěně silná výpověď o šťastném životě socialistické vesnice. 1) Nízkorozpočtová televizní inscenace (žádný film, prosím) ukazuje v prvním plánu nezajímavý příběh jedné vraždy. 2) Jako u mnoha jiných reálně-socialistických filmů tím neplánovaně atraktivním je druhý plán - zubožená vesnice s otřískanými domy a s bahnitými cestami, na nichž se nablýskaná šedá volha vyšetřovatelů vyjímá jako kočár gubernátora někde na Sibiři. Zachmuření obyvatelé ponuře bloumají mezi domovem, družstvem a hospodou a neznají stejně jako smečka vyšetřovatelů ani úsměv.. Atmosféra jako z Maryši. 3) Příjemné jsou vychytané herecké výkony, tak odlišné od telenovelových rychlokvašek dnešní doby.(1.7.2011)

Na malé vesnici se stane vražda. Rázem jsou všichni podezřelí, protože zavražděný Joska měl mechtle - techtle téměř s každou místní ženskou. Ve vesnici, kdy si všichni vidí do talíře, a vědí co, kdy a jak, najednou si nejsou jisti, kdo mohl Josku zabít? Rozbíhá se pátrání... Výrazně do filmu zasáhla nepřehlédnutelná Líba Geprtová a hlavně její uhrančivý pohled, před kterým každý scener musí blednout závistí. Nevím proč, ale vždycky jsem z ní měla strach. Asi pořád jsem v ní viděla bláznivou Viktorku od splavu. Jako herečka však byla výborná.(23.5.2013)

Stažen TV vodníkem do hlubin tlejícího komoušskýho rybníku a přímo pěkně k bahnitému dnu v podobě expresívní socialistické vesnice 80. let českého poststalinského formátu, vydržel jsem do konce, což považuji za znamení dobré. Pomineme-li odpudivé a pokud možno zapomenutelné reálie doby výroby a obrátíme pozornost k čistě řemeslnému kontextu, našel bych i slova chvály - tento "detektivní" film pro dobrou režii a povětšinou dobré herecké vedení nabývá prvky autenticity (pochvala Cupákovi, nepříjemnému S. Matyáši, uhrančivé Libuši Geprtové, režii dialogů a scénických momentek a - dle dobového klišé - "dalším"). Ota Sklenička měl s postupem věku herecký rejstřík opravdu silně redukovaný, nicméně když mu napsali roli na míru (a to u Oty nebylo úplně výjimečné), prohru této sportovní sázky o kursu 1,01 očekávat patrně nemohli. Za zmínění dále stojí občasné obrazy, které svůj hurónský výsměch tehdejším poměrům zabalily do totálního dadaismu, což patrně cenzurujícím ochranitelům socialistického umění znemožnilo nějaký restriktivní zásah (vzpomeňte si na během "svědecké výpovědi" člověka sedícího na posteli, který v inkriminovanou dobu spal, což mu nemůže odpárat nikdo, ani ten nejchytřejší socialistický divák, zadívá-li se mu zkoumavě do tváře). Detektivní zápletka a příběh postupného odhalování v pořádku, charakterová precizace oběti tápavá.(27.6.2011)