Stažen TV vodníkem do hlubin tlejícího komoušskýho rybníku a přímo pěkně k bahnitému dnu v podobě expresívní socialistické vesnice 80. let českého poststalinského formátu, vydržel jsem do konce, což považuji za znamení dobré. Pomineme-li odpudivé a pokud možno zapomenutelné reálie doby výroby a obrátíme pozornost k čistě řemeslnému kontextu, našel bych i slova chvály - tento "detektivní" film pro dobrou režii a povětšinou dobré herecké vedení nabývá prvky autenticity (pochvala Cupákovi, nepříjemnému S. Matyáši, uhrančivé Libuši Geprtové, režii dialogů a scénických momentek a - dle dobového klišé - "dalším"). Ota Sklenička měl s postupem věku herecký rejstřík opravdu silně redukovaný, nicméně když mu napsali roli na míru (a to u Oty nebylo úplně výjimečné), prohru této sportovní sázky o kursu 1,01 očekávat patrně nemohli. Za zmínění dále stojí občasné obrazy, které svůj hurónský výsměch tehdejším poměrům zabalily do totálního dadaismu, což patrně cenzurujícím ochranitelům socialistického umění znemožnilo nějaký restriktivní zásah (vzpomeňte si na během "svědecké výpovědi" člověka sedícího na posteli, který v inkriminovanou dobu spal, což mu nemůže odpárat nikdo, ani ten nejchytřejší socialistický divák, zadívá-li se mu zkoumavě do tváře). Detektivní zápletka a příběh postupného odhalování v pořádku, charakterová precizace oběti tápavá.(27.6.2011)

Odkud se tento film vyloupnul doopravdy nevim, doufam ze takovych ktere za neco stoji a o kterych ja nevim mame vice.Prvnich pet minut jsem se nemohl naladit na tu spravnou delku teto inscenace a priznam se ,ze dokonce jsem uvazoval i o vypnuti VLC playera.Nyni jsem rad ze jsem tak neucinil, jelikoz to byl pro mne zazitek sledovat film O mrtvych jen dobre. Rezie se chopil pan Kubecek ,s kterym jinak nemam moc zkusenosti. Skvele dirigoval herce , ktere od prvniho do posledniho predvadeji famozni vykony.Hudba se pomalu rozjizdi,ale v zaveru uz fajnove doplnuje atmosferu.Trikrat jsem se doopravdy zasmal poprve, kdyz uz se asi po desate ve vypovedich jednotlivych osob zminuje vlak ,ktery jede o pul desate a o desate.To mi az prislo moc.Potom kdyz v jedne z vypovedi se o vlaku prekvapive nezminuji ,nato vsak vytahnou jiny trumf a tim byl TV serial Sest ran do klobouku. A to bylo v dobe kdyz uz jsem ocekaval opetovne urceni casu podle vlaku .Mozna vsak toto bylo udelano schvalne a tvurcum tim krivdim, jelikoz by se jednalo o super for. Po treti mne dostali , kdyz u stolu sedici policajti probiraji informace o pripadu a jeden z nich se zacne hlasit a to tak jako ve skole, ze zdvihne levou ruku s dvemi prsty. Po dvaceti sekundach zdvizene levice take dostava slovo.(16.5.2008)

Československý televizní krimifilm zabývající se vyšetřováním vraždy v zapadlé vesnici. Obětí se stal Joska Sedláček, známý místní nabíječ a milovník, takže motiv k činu byl poměrně jasný a podezřelých bylo mnoho. Pátráním po vrahovi byli pověřeni zkušený uvážlivý major Hásek v podání skvělého E. Cupáka a kapitán Kříž, coby prchlivý, opět nikterak nevyčnívající S. Matyáš. Vedlejší postavy notně přispěly ke zkvalitnění jinak finančně málo náročného filmu, jehož velká část se odehrává ve venkovské hospodě. Zejména zaujal pomocník VB, znalý místních poměrů Z. Martínek, majitel pohostinství zbabělý alkoholik, řečený Tlusťoch V. Krška či tchán zavražděného O. Sklenčka. Ve velmi zdařilém a zajímavém snímku se objevili i dvě české filmové uhrančivé krasavice L. Geprtová a J. Kotrbová. Režisér Z. Kubeček, autor mnoha podobných televizních snímků, dokázal velmi dobře navodit bezútěšnou atmosféru československé vesnice 80. let i s jejími obyvateli dychtícími po klepech, jejich propletenými vztahy a jejich omšelými, neupravenými domy a bahnitými cestami.(25.9.2015)

Poprvé jsem tenhle film viděl asi v osmi letech a pamatuju si, že jsem se u něj docela bál. Včera jsem se na něj ze zvědavosti kouknul znovu a vlastně jsem byl příjemně překvapen. Stísněná, dusná atmosféra komunistické vesnice, kde to stojí všechno tak nějak za hovno, plus geniální hudba Jiřího Svobody. Trochu mi vadilo, že vrah se přiznal vlastně sám, jako deus ex machina, že k jeho objevení nepřispěla žádná detektivní dedukce, byť byl Cupák jako hlavní detektiv výborný.(11.3.2014)

Detektivní inscenace Zdeňka Kubečka oplývá dusným vesnickým prostředím, ve kterém skupina vyšetřovatelů řeší případ vraždy místního nadsamce, před kterým nezůstalo více sukních schovaných. Vrah je sice jasný už velmi brzo, i tak se napětí stále stupňuje a herecké obsazení plně a přesně vystihuje jednotlivé charaktery jak vesničanů, tak vyšetřovatelů. Kvalitní hudební poslech obstaral Jiří F. Svoboda.(2.7.2018)

• - Natáčelo se vesnici Petrov u Prahy. Hostinec U Valešů se dodnes vzhledově příliš nezměnil. Stejně tak statek je nedaleko. (Nerajohn)