O chytrém Honzovi (TV film)

• Československo

O chytrém Honzovi aneb Jak se Honza stal králem

Pohádka / Hudební

Československo, 1985, 67 min

Jednoznačně nejlepší česká pohádka. U žádné jiné sem se, od začátku do konce, tak nebavil. Skvělý scénář i herecké obsazení v čele s P. Nárožným. A ty kulisy, to opravdu nemělo chybu. Nejlepší na tom je, že se pohádka vůbec nebere vážně. Spíš je to hodně ulítlá parodie na pohádky. Už jen ty jména některých postav jsou nezapomenutelná a některé hlášky jsou takřka legendární viz. komentář - keoma26. Možná mi trošku vadí některé písničky, ale to už bych chtěl asi moc. Dávám --- == 80% == --- .(26.12.2012)

S klasickou pohádkou to má společného snad jen Honzu a pár pohádkových postav. Úkoly nejsou klasicky pohádkové, ale v duchu moderní doby. Hudba Jaroslava Uhlíře jen mile rozpustilá, stejně tak jako celé vyznění filmu. Za sebe musím říct, že jsem měl tuhle pohádku jako dítě hodně rád. Bylo to takové příjemné vybočení ze stereotypu všech těch pohádek 80.let, které si byly podobné jako vejce vejci.(23.5.2013)

Opravdu vtipná originální moderní pohádka o českém Honzovi, tentokrát v podání jako vždy vynikajícího P. Nárožného, jenž nesporně patří mezi nejvýznamnější velikány české veselohry. Jedná se o oddechovou záležitost, při níž se musí bavit děti i dospělí, stejně jako se bavili herci při natáčení. Závěrečný souboj Honzy s fiktivním drakem Kvadrátem, skvěle mluveným rozzlobeným J. Krampolem, byl skutečně zábavný. Za zmínku rozhodně stojí čtveřice roztomilých princezen, v čele s půvabnou L. Krbovou. Tradičně skvělá práce pro děti jak autora hudby (Lesem chodím, lidem škodím, taková jsem já nebo Čtyři vozy, čtyři kozy, čtyři krásné princezny), skladatele J. Uhlíře, tak i Mukačevského rodáka, režiséra Ludvíka Ráži.(16.12.2012)

Pár poznámek: 1. záhada plešatění konečně odhalena, důvodem je tření hlavy při spánku o zeď či o jinou hmotu. To také vysvětluje, proč jsou nejplešatějším národem Skotové (viz Connery) - dlouhé postele stojí víc než krátké 2. patrně první pohádka na světě, ve které zaznělo slovo "akvaplejning" a to dokonce na suchu 3. Andrlovou neměli odčarovávat, slušelo jí to víc jako Ježikůži, kdy (zdálky a v mlze!!!!) připomínala Siouxsie 4. Nárožný prozradil tajemství, jak dosáhnout dokonalé fyzické kondice (unesl dokonce dva koně najednou!) - válet se celý život na peci - jdu do toho a příští tour de france je moje 5. nejdřív jsem se na tvůrce pohádky zlobil, proč divák pouze slyší drakův hlas, ale nikdy ho nevidí - myslel jsem, že je to kvůli šetření nákladů, ale pak mi docvaklo, že to je skutečně kvůli šetření nákladů... na odškodnění rodičům, jejichž děti by před obrazovkami zkameněly (samozřejmě, někteří rodičové by naopak toto přivítali, kámen nezlobí, zvládne perfektně několik povelů, zejména "lehni", kromě občasného omytí a odstranění mechu nevyžaduje žádnou péči) 6. drak měl sice čtyři hlavy, a údajně čtyřikrát i všechno ostatní, ale v pohádce zazněl pouze jeden, Krampolův hlas - ostatní tři hlavy asi byly těžcí introverti(22.9.2014)

"jsme chudí jako kostelní myš ... a ještě hůř, i ta kostelní myš si sem tam něco nakrade, ale my jsme ke všemu poctiví - poctiví? tak to já si jdu zase lehnout":-)) a homosexuální podtón celé Honzovy mise (včetně růžové světnice) už jen dobarvuje politickou podvratnost celé pohádky;-) "drak Kvadrát má 4 ženy ... on má vlastně všechno 4krát";-)(18.7.2009)

• - V pohádce vystupuje drak Kvadrát, který není vidět, ale jen slyšet a namluvil ho Jiří Krampol. (M.B)

• - Jiřina Bohdalová a Josef Somr hrají rodiče Petru Nárožnému, který je jen o 7 let mladší než jeho pohádková matka a o 4 roky mladší než jeho pohádkový otec. (M.B)

• - V rádiu se vysílá reportáž, kterou komentuje sportovní reportér Antonín Pečenka. (M.B)