O chytrém Honzovi (TV film)

• Československo

O chytrém Honzovi aneb Jak se Honza stal králem

Pohádka / Hudební

Československo, 1985, 67 min

Ta nadsázka scénáristy Jana K. Sýkory mě absolutně odrovnala. Petr Nárožný v roli Honzy bezkonkurenční. A songy Uhlíře a Svěráka? Jednoduše - vypalovačky. Sice bláznivé, ale vtipné. A výprava je na jedné straně poctivě ladovská, z druhé strany střihnutá dekoracemi Studia Kamarád od Stanislava Holého. Neskutečné množství hlášek, které asi docení spíš odrostlejší diváci. Stejně jako výběr rodinného trojlístku: matka (Bohdalová), otec (Somr), syn (Nárožný) - Já jsem Honza, hloupý ne. Jedíný syn chalupníka Krále. ... Honza se odhodlává:Tak já se za toho draka Kvadráta provdám. -To je slovo chlapa, odvětí otec, chalupník Král. Paní hostinskou Karkulku hraje Stella Zázvorková. Vodník (kdo jiný než Josef Dvořák) žije v perníkové chaloupce na kuří nožce - Honza ji přirovnává ke karavanu:-) I když se jedná o absurdní pohádkový myšmaš, tak nakonec je originální - i tím soubojem Honzy s Kvadrátem (Jiří Krampol), v němž vystupuje Robert Bakalář!:-D Brát si draka v luftě je horší než kupovat zajíce v pytli.(6.7.2009)

Jednoznačně nejlepší česká pohádka. U žádné jiné sem se, od začátku do konce, tak nebavil. Skvělý scénář i herecké obsazení v čele s P. Nárožným. A ty kulisy, to opravdu nemělo chybu. Nejlepší na tom je, že se pohádka vůbec nebere vážně. Spíš je to hodně ulítlá parodie na pohádky. Už jen ty jména některých postav jsou nezapomenutelná a některé hlášky jsou takřka legendární viz. komentář - keoma26. Možná mi trošku vadí některé písničky, ale to už bych chtěl asi moc. Dávám --- == 80% == --- .(26.12.2012)

Ne, tohle fakt není experiment na téma "co se stane, když zmodernizujeme pohádku". Tohle je experiment na téma "co se stane, když jedna polovina štábu vykouří stoh trávy a druhá polovina vycucá kilo LSD, zavřou se do skladu starých kostýmů a kulis z TV pohádek a natočí tam nějakou haluz". Stane se tohle. Je to absolutní blbost, ale oceňuji na ní, že to není křečovitě blbá blbost - nečiší z toho ten záměr "tak a teď natočíme něco třeskutě vtipnýho", spíš takový "pojďme si zfetovaný hrát v náhodnejch kulisách a uvidíme, co z toho vyleze". A vylezla z toho docela příjemná blbost.(6.6.2017)

Honza se na peci pěkně prospal, aby byl vyspinkaný do růžova, až pošupačí k drakovi Kvadrátovi jako jeho nevěsta, konec konců, jmenují se Královi, tak je stejně dobrým adeptem na svatbu, jako kdejaká nanicovatá princezna. Strašlivého čtyřhlavého draka, předbíhám ději a spoileruji, hraje Krampol, a pak, že nikdo není dokonalý. Drak tedy, jak to tak v pohádce bývá, s Honzou prohraje, ale s grácií. Jeho čtyři rozmazlené manželky si rozeberou více méně náhodně se vyskytnuvší samečci libovolného druhu, co se vyskytli ve špatnou dobu na špatném místě (kdo jen hrál prince Banejo?). A po dobře vykonaném týrání zvířat se všichni sešli na gálbík v hospodě, kterou vede Červená Stella, paráda.(24.11.2013)

Pro některé hodinové pohádky mám opravdu slabost a toto je jedna z nich, i když patří mezi ty nejbláznivější a nejunikátnější zároveň - naštěstí tím správným směrem. Skvělí herci včetně parádně nadabovaného draka Jirky Krampola, neobvykle posazená zápletka spolu s hooodně přestárlým Honzou výtečného pana Nárožného, tedy nejen ta správná pohádková atmosféra hodinovek, ale i pořádný kus legrace nad některými hláškami zejména pana Somra, ale i samotného Honzy. Jediným problémem pro mě je snaha o určité prvky modernizace zejména při boji s drakem, které jako jediné nebyly z pohádkového hlediska optimálně vyřešeny (formule 1), a proto strhávám jeden bodík, jinak by to bylo jasně na plný počet.(23.1.2010)

• - V pohádce vystupuje drak Kvadrát, který není vidět, ale jen slyšet a namluvil ho Jiří Krampol. (M.B)

• - V rádiu se vysílá reportáž, kterou komentuje sportovní reportér Antonín Pečenka. (M.B)

• - Jiřina Bohdalová a Josef Somr hrají rodiče Petru Nárožnému, který je jen o 7 let mladší než jeho pohádková matka a o 4 roky mladší než jeho pohádkový otec. (M.B)