O chytrém Honzovi (TV film)

• Československo

O chytrém Honzovi aneb Jak se Honza stal králem

Pohádka / Hudební

Československo, 1985, 67 min

Pohádka nebyla špatná když tam naservírovali něco z moderního světa aby to ozvláštnili. Ale ten rychlý a příliš jednoduchý konec se mi moc nelíbil. Ihned se všichni zadali jak to šlo aniž by se trochu hlouběji poznali. Ale Ivana Andrlová opět nezklamala. Neodolatelná a proto uvažuji že si ji přidám možná do oblíbených hereček.(14.4.2018)

S klasickou pohádkou to má společného snad jen Honzu a pár pohádkových postav. Úkoly nejsou klasicky pohádkové, ale v duchu moderní doby. Hudba Jaroslava Uhlíře jen mile rozpustilá, stejně tak jako celé vyznění filmu. Za sebe musím říct, že jsem měl tuhle pohádku jako dítě hodně rád. Bylo to takové příjemné vybočení ze stereotypu všech těch pohádek 80.let, které si byly podobné jako vejce vejci.(23.5.2013)

Nesnášim pohádky, ale protože v tomhle hraje Nárožnej, tak tomu se nedalo odolat. A taky že to stálo za to. Je to jak pro děcka, tak pro zasmání. Obzvlášť tam exceluje ten Nárožnej, jehož hlášky a hlavně Honza v jeho podání jsou neodolatelné. Nebo ty dvojsmysly, chch: "Kvadrát si nás vzal za ženy všechny 4, protože má 4 hlavy a vůbec všechno má 4x."(5.10.2009)

"jsme chudí jako kostelní myš ... a ještě hůř, i ta kostelní myš si sem tam něco nakrade, ale my jsme ke všemu poctiví - poctiví? tak to já si jdu zase lehnout":-)) a homosexuální podtón celé Honzovy mise (včetně růžové světnice) už jen dobarvuje politickou podvratnost celé pohádky;-) "drak Kvadrát má 4 ženy ... on má vlastně všechno 4krát";-)(18.7.2009)

Scénárista Jan K. Sýkora musel být šílený. Nebo geniální. Nebo obojí. Protože na tohle lze reagovat jen dvěma způsoby. Absolutním odmítnutím nebo nadšením. Vybral jsem si to druhé, protože jsem se od první do poslední minuty skvěle bavil. Je to nabité absurdním humorem, nadsázkou, vtípky, hláškami, dvojsmysly a nápady všeho druhu, dokonce i nápady v nápadech. Počínaje Honzou jako nevěstou, přes draka, který má čtyři hlavy a vůbec všechno čtyřikát (a proto může mít čtyři manželky), až po průnik realit, kdy si všechny postavy uvědomují, že jsou v pohádce a tímto faktem vědomě operují. Nárožný to rozjíždí jako nezastavitelná hláškující mašina, na křídlech mu přihrává plejáda herců, která si bizarní role očividně užívá a zezadu to jistí dvojka Uhlíř-Svěrák chytlavými hity, z nich některé se staly evergreeny. Kouzelně ulítlá blbina bez jediné výrazné vady.(25.9.2013)