poster

O chytrém Honzovi (TV film)

 • Československo

  O chytrém Honzovi aneb Jak se Honza stal králem

Pohádka / Hudební

Československo, 1985, 67 min

 • Naushika.
  ***

  Ne, tohle fakt není experiment na téma "co se stane, když zmodernizujeme pohádku". Tohle je experiment na téma "co se stane, když jedna polovina štábu vykouří stoh trávy a druhá polovina vycucá kilo LSD, zavřou se do skladu starých kostýmů a kulis z TV pohádek a natočí tam nějakou haluz". Stane se tohle. Je to absolutní blbost, ale oceňuji na ní, že to není křečovitě blbá blbost - nečiší z toho ten záměr "tak a teď natočíme něco třeskutě vtipnýho", spíš takový "pojďme si zfetovaný hrát v náhodnejch kulisách a uvidíme, co z toho vyleze". A vylezla z toho docela příjemná blbost.(6.6.2017)

 • Danulinda
  ****

  Pro některé hodinové pohádky mám opravdu slabost a toto je jedna z nich, i když patří mezi ty nejbláznivější a nejunikátnější zároveň - naštěstí tím správným směrem. Skvělí herci včetně parádně nadabovaného draka Jirky Krampola, neobvykle posazená zápletka spolu s hooodně přestárlým Honzou výtečného pana Nárožného, tedy nejen ta správná pohádková atmosféra hodinovek, ale i pořádný kus legrace nad některými hláškami zejména pana Somra, ale i samotného Honzy. Jediným problémem pro mě je snaha o určité prvky modernizace zejména při boji s drakem, které jako jediné nebyly z pohádkového hlediska optimálně vyřešeny (formule 1), a proto strhávám jeden bodík, jinak by to bylo jasně na plný počet.(23.1.2010)

 • topi80
  ****

  Celá pohádka vypadá spíše jako scénka z Malého televizního kabaretu, kdy se všichni aktéři rozhodli nějakou pohádku poplést k totální absurdnosti. Koneckonců, jsou tu samé známé tváře z pořadů či seriálů pro děti. A je to znát, když se na pohádce podílí lidé, kteří by se pro dětský úsměv rozkrájeli. Definitivním trumfem, který musel poslat k zemi už úplně každého, pak byl souboj s drakem na souši. Jedinou slabinou jsou některé nadbytečné scény (z Honzova domova), kde se vlastně jen komentuje, co jsme právě viděli.(7.12.2017)

 • Radek99
  ****

  Těžko říci, zda parafráze pohádky je ještě stále pohádkou, ale kupodivu v tomhle případě funguje obé - jak moderní autorská pohádková variace na klasický pohádkový syžet, tak i právě to zesměšnění jeho podstaty - mladého Honzu hraje téměř padesátiletý plešatící kmet, lidový námět se zvrhává v řetězení absurdit, pohádka má mnohdy až dadaistický rozměr, často se tu objevuje metajazyk (úvodní píseň, v níž jsou zmiňováni herci a třeba i autor hudby!) a ryze nepohádkové předměty (rádio, televize, vysavač...), jejichž použití v pohádkovém kontextu je zdrojem komičnosti... Ludvík Ráža touhle pohádkou hodně zabodoval...(16.12.2008)

 • blackrain
  *****

  Hodně zábavná pohádka s pěknými písničkami. Herci se museli opravdu vyřádit, protože co tady přédváděli, to se v jiných pohádkách hned tak nevidí. Už jenom samotný Honza je hodně komická figurka, ale byl charakter. Všem pomohl a draka Kvadráta přemohl a to se s ním musel utkat v nelehkých úkolech. Poslední mě vážně dostal. Honza závodil s drakem ve Formuli 1 a všechno jim to komentoval sportovní komentátor Robert Bakalář.(20.7.2009)

 • - Jiřina Bohdalová a Josef Somr hrají rodiče Petru Nárožnému, který je jen o 7 let mladší než jeho pohádková matka a o 4 roky mladší než jeho pohádkový otec. (M.B)

 • - V rádiu se vysílá reportáž, kterou komentuje sportovní reportér Antonín Pečenka. (M.B)

 • - V pohádce vystupuje drak Kvadrát, který není vidět, ale jen slyšet a namluvil ho Jiří Krampol. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace