Výchovná agitka o nutnosti kolektivizace se všemi svým přednostmi. Záminkou pro příběh je vrátivší montér ze zahraničí pochopitelně zvyklý na jiný přístup. A tak si nějak nemůže zvyknout na socialistické soutěžení v rámci kolektivu a nutnost brigády. Do toho si namluví neznámou ženu, která se nemůže rozhodnout k svatbě. A tak máme možnost sledovat neustálé dohady buď v podniku v partě a nebo kolem svatby. Opět se tu sešla plejáda známých herců tehdejší doby a to dokonce i včetně Jaroslava Marvana. Za zmínku stojí i účast mladičkého Jaroslava Satoranského. I když tu několik věcí je k zasmání, celkově jako komedie snímek značně selhává. Téma se bere sakramentsky vážně a to je právě ve výsledku velice na škodu. Svému účelu snad ve své době bylo dosáhnuto.(22.3.2015)

• pytlik...

Zatímco zaostalí Američané museli při pacifikaci Nicholsona v Přeletu použít skalpel, daleko pokročilejší socialistické zdravotnictví používalo sofistikovanější metody, ale s naprosto stejnými účinky. A tak se z vrcholně sympatického svalovce Peterky, který na ženský a činky nemyslel jen v těch řídkých chvílích, kdy si představoval ženský s činkama, působením klasické české husičky stal uťápnutý shrbený mužíček, který se stará jen o to, jak dobře vycházet se svými soudruhy z práce a jak si vystavět teplé hnízdečko. Ach jo. Hvězdičku dávám jen za Peterku jako herce, ne jako postavu co hrál, jinak by to byl odpad jak vyšitý. Myslím, že takový Sovák, Menšík ("tady soudruh si dal závazek, že nebude pít!") a Marvan se snažili na své role rychle zapomenout.(25.12.2013)

• Radyo

Pokus o budovatelskou komedii s romantickým podtextem se i přes výborné herecké obsazení těžce nevyvedl. Jediný Peterka stojí za zmínku, ostatní jsou jen přicmrndávači, včetně Menšíka, Marvana, Fialy, Filipovského a dalších hvězd. Ještě že je ten film tak krátký...(17.7.2005)

Hodně zapadlá komedie, která svojí humornou stránkou rozhodně neosloví. Pořád tu ale zůstávají celkem slušní herci - především František Peterka, jenž si zase tolika hlavních rolí neužil, a přece jenom nějaký děj. Z rádoby slovního humoru je zajímavé "ateistické" ujišťování, kdy babička ve vlaku řekne, že se dcera podobá Madonně - ihned dodá ke svému manželovi:" Ale my jsme bez vyznání, že?". Za chvíli na to spolucestující příslušník prohodí něco jako "Pomáhej pánbůh!" a hned polekaně kontruje - "Já jsem také bez vyznání!" - Nevím, zda tohle měl být vtip, nepodařená politická narážka nebo co.(18.7.2005)

• Gekacuk

Velmi špatný film, který má dokázat, že není nic svatějšího a důležitějšího než pracovní kolektiv. Film je plný hloupých a nereálných zvratů, například když Vránová odmítne na radnici říci své "ano". Celé mi to připadá ujeté. Není to ani vtipné ani ze života. Nejtrapnější roli má asi Marvan. Jeho budovatelská postava je nevěrohodná, nezajímavá a spíše smutná. Možná Menšík jako alkoholik je věrohodnější, ale celkově je film o ničem. Kuriozní je, že se Peterka "pokazil" při dlouhodobém pobytu v Sovětském svazu.(1.8.2010)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v Prahe. (dyfur)

• - František Peterka ve filmu řídí automobil, ve skutečnosti však nikdy nevlastnil řidičské oprávnění. (M.B)