Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dozvíme se, že největší předností socialistického soutěžení je kolektivní součinnost. Právě to odmítá pochopit mladý, tělesně vypracovaný montér. Podezírá své spolupracovníky, že ze žárlivosti přehlížejí jeho zásluhy. A dlouho mu trvá, než pochopí, že jedinec samotný nic nezmůže, že až kolektiv má potřebnou sílu - a tudíž i pravdu. Chlap jako hora dosvědčuje, že agitky, již silně nepřesvědčivé, navíc pramálo zábavné a bez charismatu, přečkaly celá 50. léta a úspěšně se přelily i do desetiletí následujícího. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (28)

plechulka 

všechny recenze uživatele

František Peterka, onen chlap jako hora a frajer, individualisticky spoléhá pouze na své síly a své vydělané peníze, musí být dotlačen scénářem k tomu, aby "prohlédl" a pochopil, že pouze v kolektivu své brigády socialistické práce najde své štěstí (osobní i pracovní, neboť jedno bez druhého ani není možné). Agitka jako řemen a dodnes poučný vhled do oněch časů budování - již z "Anděla na horách" víme, že i na dovolenou bylo třeba jet s kolektivem a ne s manželkou - a zde se mimo jiné poučíme o tom, že nejen titulního hrdinu, ale i jiného pomýleného soudruha kolektiv vychová - třeba tím, že jej v den výplaty s ostatními členy BSP doprovodí k až manželce a dohlédne na to, aby jí odevzdal výplatu do posledního pětníku... Protože kolektiv brigády tvoří Sovák, Menšík, Postránecký, Marvan, Záhorský atd., myslím, že na "place", když nemuseli přeříkávat scénáristické perly, muselo být daleko veseleji než ve filmu... ()

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Zatímco zaostalí Američané museli při pacifikaci Nicholsona v Přeletu použít skalpel, daleko pokročilejší socialistické zdravotnictví používalo sofistikovanější metody, ale s naprosto stejnými účinky. A tak se z vrcholně sympatického svalovce Peterky, který na ženský a činky nemyslel jen v těch řídkých chvílích, kdy si představoval ženský s činkama, působením klasické české husičky stal uťápnutý shrbený mužíček, který se stará jen o to, jak dobře vycházet se svými soudruhy z práce a jak si vystavět teplé hnízdečko. Ach jo. Hvězdičku dávám jen za Peterku jako herce, ne jako postavu co hrál, jinak by to byl odpad jak vyšitý. Myslím, že takový Sovák, Menšík ("tady soudruh si dal závazek, že nebude pít!") a Marvan se snažili na své role rychle zapomenout. ()

Reklama

farmnf 

všechny recenze uživatele

Všichni, kdo to sepsuli mají pravdu. Já tam něco našel: Peterka je úderník a kurevník. Ano tak to bylo. Jenže byl 3 roky v Sajuzu a tam ho tavarišči drželi zkrátka. Představte si opíchat manželku sovětského úderníka, nebo nedej Bože tajemníka dumy! Gulag! Možná šibenice. To by už Krakonoše nenatočil! Peterka se v Rusku naučil chlastat na pracovišti a najednou brigadýr Sovák říká - Ne soudruhu! I Menšíka to odnaučil! Menšík je z Ivančic, kousek od mýho kanclu. To není možné! A taky nebylo. Menšík podvádí, chlastá málo, ale chlastá. Jak ten individualista Peterka otištěný v Sovětské Pravdě má žít s brigádou? Vždyť i ten mravný Marvan lže! Ono to soudruzi není jednoduché.Do toho krásná Alena Vránová, ty šaty ji tak slušej! Ona měla za mlada malý kozy. To jsem nevěděl a jak jsem všímavý! Ale bráníc se spoileru píši: Soudruzi, dopadne to dobře, on Peterka sleví ze svého trockického individualismu! Pochopí, že život v brigádě je život bez soukromí, ale dar soudružské nezištnosti. I Filipovský otec, to pochopí a prakticky vývoji situace přeje. Napadají mě Skřivánci na niti. My vás všechny přetavíme. I svalnatého Peterku. Budete ingoty! ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Komedie k pláči. 1) Inu, 35letý Vratislav Blažek si teprve brousil drápy na své nejslavnější scénáře. Ale i tak občas docela zaperlil. 2) To je mi ale svět!_____ Trolejbus číslo 58 jezdí ve dvacetivteřinových intervalech._____ Třicetiletý montér a kulturista po třech letech v zahraničí nemůže sehnat holku._____ Pracovní brigáda z továrny jde kolektivně večer do divadla na Rusalku._____ 3) A ti herci! 38letý František Peterka (montér Honza), 17letý (!) Václav Postránecký (dělník), 54letý Bohuš Záhorský (dělník), brigádě šéfuje 40letý Jiří Sovák, dále je tu 59letý Jaroslav Marvan (dělník Fabián), 31letý Vladimír Menšík (dělník), 38letá Stella Zázvorková (jeřábnice), 53letý František Filipovský (prodavač, Kátin otec), 46letý Josef Hlinomaz (malíř pokojů), Jiří Krampol (mladík, který vychází z továrny) - no k nim bych šel pracovat okamžitě. 4) Problémy se řeší jako v Jedličkově ústavu - chování většiny postav je pro mě nepochopitelné. 5) Nakonec si náš hrdina i tu Rusalku zamiluje. Co je? Tleskej! Tleskají všichni. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Hodně zapadlá komedie, která svojí humornou stránkou rozhodně neosloví. Pořád tu ale zůstávají celkem slušní herci - především František Peterka, jenž si zase tolika hlavních rolí neužil, a přece jenom nějaký děj. Z rádoby slovního humoru je zajímavé "ateistické" ujišťování, kdy babička ve vlaku řekne, že se dcera podobá Madonně - ihned dodá ke svému manželovi:" Ale my jsme bez vyznání, že?". Za chvíli na to spolucestující příslušník prohodí něco jako "Pomáhej pánbůh!" a hned polekaně kontruje - "Já jsem také bez vyznání!" - Nevím, zda tohle měl být vtip, nepodařená politická narážka nebo co. ()

Zajímavosti (2)

  • Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v Prahe. (dyfur)
  • František Peterka ve filmu řídí automobil, ve skutečnosti však nikdy nevlastnil řidičské oprávnění. (M.B)

Reklama

Reklama