Reklama

Reklama

Slavnost osamělé palmy

  • Slovensko Slávnosť osamelej palmy (více)
Dokumentární / Krátkometrážní
Slovensko, 2005, 39 min

VOD (1)

Obsahy(1)

Dokumentární inscenace je poctou solitérnímu režisérovi Elo Havettovi (1938-1975), autorovi pouhých dvou celovečerních filmů (Slávnost´v botanickej záhradě a Ľalie poľné), které ale patří k vrcholům slovenské kinematografie. V své době přinesly hravost a spontánnost, na něž autoři dokumentu navazují happeningem, v němž cestou na režisérův hrob hledají jeho odkaz. (Doc Alliance Films)

(více)

Recenze (5)

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Hrozně nemám rád inscenované dokumenty - s každým dalším filmem Remundy a Klusáka víc a víc. Ale v tomhle případě je to sympatické. Zčásti proto, že se nejedná o investigativu, zčásti proto, že inscenování situací vnáší do dokumentu havettovskou hravost. O režisérovi se toho vlastně člověk moc nedozví, alespoň na rovině faktografické ne, ale dokument vypovídá něco zajímavého o Havettově osobnostní nátuře - a především diváka baví (což je u vzpomínkových medailonů vždycky nelehká věc). A závěrem úsměvná drobnost: jak mám rád Jakubiskovy (starší) filmy, tak nemůžu vystát jeho narcistní povahu. Dokonce i když má mluvit o svém kamarádovi ze školních let, mluví vlastně pořád jen o sobě. ()

Iggy 

všechny recenze uživatele

Moc hezký dokument o slovenském režisérovi Elo Havettovi, zaměřený především na jeho film Slávnosť v botanickej záhrade, a dále na jeho rodné Vozokany a jeho předčasný skon. Málokoho je taková škoda jako právě Ela Havetty… Škoda, že se dokument nezaměřil i na Ľalie poľné. Dobrý nápad byl rozhovor s botanikem, který charakterizuje život palmy a jakoby mimoděk tak vystihl i Ela Havettu, naopak zklamáním pro mě byl rozhovor s Jurajem Jakubiskem, který tu působí s prominutím jako pitomec. ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

Vzpomínání pamětníků na Ela Havettu a jeho Slavnost v botanické zahradě. Človk se dozví pár historek, vyslechne vyprávění rázovitých vesnických postav a to je vše. Ale rozhodně to nebylo takové utrpení jako samotný slavný film. ()

Hamaradža 

všechny recenze uživatele

Maličký, trošku nesústredený, duchom slovensky-dedinský, avšak srdečný dokumentík o citlivom umelcovi, na ktorého spoločnosť (a vtedajší režim) ešte nebola pripravená a zničila ho zvnútra, aby sa on sám zničil zvonka. V niektorých momentoch prekvapila milá výtvarná štylizácia, no vo všeobecnosti by som uvítal ešte minimálne trištvrte hodinu navyše na detailnejšiu rekapituláciu Elovho života. Jakubisko je nafúkaný egocentrik a stáva sa svojou vlastnou karikatúrou. ()

klerik 

všechny recenze uživatele

V pohode dokument, ktorému nechýba nostalgický humor a pekná štylizácia. Prítomnosť Jakubiska občas vyznieva divne (jeho pocit zodpovednosti zato, že Havettovi pomohol, je zvláštny), ale ústredný trojlístok je veľmi dobrý. Dobre odvedená robota, ktorá neohúri, ale podá ten správny pohľad na Ela Havettu a dobu v ktorej tvoril a ktorá ho ovplyvnila (a možno aj zabila)... ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama