Slavnost osamělé palmy

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 2005, 39 min

Marko Škop

Ján Meliš

V pohode dokument, ktorému nechýba nostalgický humor a pekná štylizácia. Prítomnosť Jakubiska občas vyznieva divne (jeho pocit zodpovednosti zato, že Havettovi pomohol, je zvláštny), ale ústredný trojlístok je veľmi dobrý. Dobre odvedená robota, ktorá neohúri, ale podá ten správny pohľad na Ela Havettu a dobu v ktorej tvoril a ktorá ho ovplyvnila (a možno aj zabila)...(28.5.2006)

Moc hezký dokument o slovenském režisérovi Elo Havettovi, zaměřený především na jeho film Slávnosť v botanickej záhrade, a dále na jeho rodné Vozokany a jeho předčasný skon. Málokoho je taková škoda jako právě Ela Havetty… Škoda, že se dokument nezaměřil i na Ľalie poľné. Dobrý nápad byl rozhovor s botanikem, který charakterizuje život palmy a jakoby mimoděk tak vystihl i Ela Havettu, naopak zklamáním pro mě byl rozhovor s Jurajem Jakubiskem, který tu působí s prominutím jako pitomec.(12.1.2008)

Hrozně nemám rád inscenované dokumenty - s každým dalším filmem Remundy a Klusáka víc a víc. Ale v tomhle případě je to sympatické. Zčásti proto, že se nejedná o investigativu, zčásti proto, že inscenování situací vnáší do dokumentu havettovskou hravost. O režisérovi se toho vlastně člověk moc nedozví, alespoň na rovině faktografické ne, ale dokument vypovídá něco zajímavého o Havettově osobnostní nátuře - a především diváka baví (což je u vzpomínkových medailonů vždycky nelehká věc). A závěrem úsměvná drobnost: jak mám rád Jakubiskovy (starší) filmy, tak nemůžu vystát jeho narcistní povahu. Dokonce i když má mluvit o svém kamarádovi ze školních let, mluví vlastně pořád jen o sobě.(7.8.2018)

Vzpomínání pamětníků na Ela Havettu a jeho Slavnost v botanické zahradě. Človk se dozví pár historek, vyslechne vyprávění rázovitých vesnických postav a to je vše. Ale rozhodně to nebylo takové utrpení jako samotný slavný film.(25.3.2015)