Herkules proti babylonským tyranům

• Itálie

Ercole contro i tiranni di Babilonia

Hercules and the Tyrants of Babylon

Fantasy

Itálie, 1964, 93 min

• Subjektiv

Herkules chtěl být nejspíš jedním z převelice výpravných filmů do starověku, jež v době jeho vzniku slavily značné úspěchy. Výpravnost je to však značně diskutabilní, chvílemi se může jevit velkolepě, jindy nás však kulisy svou kulisovitostí a ateliér svou ateliérovostí bolestivě uděří do očí. Historicko-mytologické reálie nás překvapí tím, že v zemi a době známé válečnými vozy a lučištníky, ani jeden z těchto prvků se nevyskytuje. Zřejmě by Herkules se svým kyjem měl problémy s takovým nečestným způsobem boje. Takto však dle očekávání poráží celé armády. Přesto všechno ale zápletka mohla přinést poměrně zajímavý příběh s nečekanými zvraty, intrikami, sváděním mužů, vražděním, zradami atd., kdyby... tam nebyl ten Herkules. To jméno příliš naznačuje, příliš křičí, že ať přijde cokoliv, on si s tím poradí, on to vyřeší, on to přepere, on to porazí. Jaképak napětí s tak mocným hrdinou. Jméno, které mělo být, a zřejmě i bylo, tahákem na diváky, je nakonec vrahem napětí a příběhu. Navíc roli Herkula ztvárnil herec, jehož veškeré předpoklady se dají popsat jako sošný, svalnatý a velký. Vadí to dokonce i u tak zploštělého charakteru jakým zdejší Herkules je. Ten mytologický je překvapivě mnohonásobně složitější, neb měl i své stinné stránky. U Petišky se lze dočíst, že byl prchlivý, zabil např. svého učitele hudby. Zde však máme pouhou horu masa nasměrovanou proti zlu.(10.3.2009)

• Campbell

No teda čekal jsem něco lepšího, je sice pravda že začátek kde Hercules zvedá balvany a hází je na lidi a ty balvany se odrážejí jak nějaké míče je epesní, ale pak je to nude kde ani ten herkules být nemusí. NAvíc plno herců my bylo těžce nesympatických, včele s Herkulem. Každopádně já jsem se dost nudil, tohle je film který mě nedokázal zaujmout prakticky ničím. Ale i tak dám 2*, a to za pěknou výpravu a za solidní hudbu, ale je to jen tak tak.(1.3.2011)

• Chrustyn

Plochý herci se prohánějí mezi papundeklovými kulisami a pronášejí stupidní dialogy. Mezi nimi se promenáduje namakaný hrdina s obrovským kyjem (nejedná se o dvojsmysl opravdu má obrovský kyj - zbraň) a zachraňuje otroky ze spárů tyranů. Naivní báchorka, která ve svých letech možná i fungovala ale dnes je to trapně směšný.(29.3.2009)

,,JA SOM GRÉCKA KRÁĽOVNÁ!" __ Možno to znie trocha nadsadene, ale Herkules mi v pár momentoch pripomenul Kubrickovho Spartakusa. Jednak na jednu bližšie nešpecifikovanú scénu, na ktorú odkazuje úryvok na začiatku môjho komentára a jednak potom záver filmu, kedy je ukázaná nespochybniteľná sila ľudskej vôle v tom, že i horda nevycvičených a chabo vyzbrojených otrokov môže poraziť v tých dobách najsilnejšiu vojenskú silu akou bola slávna asýrska bojová jazda. Holt ten Spartakus mal zrejme o nejaký ten piatok neskoršie zrejme zlý deň. Ďalej môžem napísať, že sa stotožňujem so Subjektiv-om. Na svoj žáner má film veľmi slušnú zápletku, škoda len veľmi slabého a plochého scenára a ešte horšej réžie. Herci samotní nehrajú až tak zle, takmer každý sa vedel veľmi slušne vžiť do svojej postavy až na tupú horu svalov v hlavnej úlohe, ktorá naozaj filmu len škodí a nebyť jeho mohol byť príbeh častokrát lepšie stráviteľným. Okrem toho, ako už bolo napísané, film oplýva veľmi chabou výpravou a lepšie sa mohla predviesť tiež hudba. Pochváliť však musím jednoznačne davové scény, ktoré sa snažia pôsobiť čo možno najpompéznejšie a celkom sa im to darí. Keď som bol malým, patrili rôzne príbehy o Herkulovi medzi filmy môjho detstva a preto sa na daný pseudožáner pozerám s určitým nadhľadom s ktorým vlastne aj tieto filmy boli nakrúcané. U váhania medzi 2* a 3* sa aj preto rozhodujem prilepšiť, jednak som sa nostalgicky vrátil do detských čias a tiež, že som si zo stánku za pár drobných priniesol film o ktorom dúfam, že bude mať svojich nasledovateľov v ďalších vydaniach. (4. komentár k filmu)(4.4.2009)

Hnedka bych si nechal od Herkulese nařezat na zadeček :-D Slušně zpracovaný snímeček, který však má (jako i jiné filmy) nějaké ty típance, bijící do očí filmových diváků. Bohužel na CSFD se stále více u filmů objevuje stopáž, která v životě neviděla světlo světa!!! U Herkulese proti babylonským tyranům je to okolo 93 minut!!!(13.3.2009)

• ujec

Herecké výkony sa približujú hraniu detí z materskej škôlky, a to nielen u hlavného hrdinu. Rok vzniku tohto filmu je síce 1964, ale aj v týchto rokoch sa to robilo lepšie.(4.10.2010)

• drankeryth

Hercules s polystyrenovym kyjom nahana strach babyloncanom:))) Slaby film, kde toho zas moc neukazovali, aby som mohol tento film vychvalit az na samotne nebesa:)))(19.11.2011)

• tartan

Smiešna a v každom ohľade toporná (od hereckých "výkonov" po "akciu") rozprávočka o tom ako veľký hrdina Herkules gréckych otrokov z babylonského zajatia vyviedol... Jediné, na čo sa v tom filme dalo pozerať, bola babylonská kráľovná Tanit (ako jedna zo súrodeneckého tria oných "babylonských tyranov") ;-) Inak príšerné po každej stránke.(9.8.2011)

• GOGAN

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=0uTeaolzxs0(11.6.2016)