O Palečkovi

Muzikál / Fantasy / Rodinný

Velká Británie / USA, 1958, 98 min

George Pal

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

George Pal

Frank Clarke

Nejvíc si z toho pamatuju na Terryho-Thomase a Sellerse v roli padouchů.(3.2.2007)

Dřevorubec a jeho žena, oba v penzijním věku, dostanou od lesní víly nabídku, která se neodmítá - kam se hrabe důchodové připojištění na splnění tří libovolných přání. První dvě staroušci v euforii lehkovážně promarní, ale třetí vydá na celý film. Dostanou syna. Může mu být tak osmnáct až dvacet, ale nikdo by mu to nehádal, protože není vyšší než krabička krbových zápalek. Starouškové jsou rádi i za to málo a vůbec se nedají znervóznit tím, že Tom Paleček pořád tančí a zpívá, což mi už někdy ve třetině filmu slušně lezlo na nervy. Rodiče ho docela hýčkají; člověk se až diví, kde se v té lesní chaloupce bere tolik hraček. ;-) Dva maniakální lupiči, Terry-Thomas a Peter Sellers, Toma naštěstí včas lstivě unesou, aby zachránili pověst filmu dramatickým zvratem, a chtějí po něm, aby kradl... No, co vám mám říkat, je to pohádka. Výtvarná stránka je kýčovitě malebná, písničky chytlavé, herecký projev převážně expresivní. Když jsem screenoval obrázky pro galerii, zjistil jsem, že je téměř nemožné zachytit postavy v okamžiku, kdy se netváří, jako by se právě posadily na něco špičatého. Ale musím uznat, že to docela příjemně odsýpá, film kombinuje dost trikových postupů na to, aby nebyly po chvíli stereotypní a dá se na něj dívat i po 52 letech. 60%(28.6.2010)

• Houdini

Oscar 1 : Speciální efekty(13.5.2004)

Tohle bylo skvělé! Jako dítě jsem se nestačil divit, jak to dokázali natočit...(28.6.2008)

Neustálým prozpěvováním popěvku: "Chceš-li velký býti-musíš hodně jíst" jsem přivedla svou mimořádně hodnou maminku k jednomu z páru pohlavků, které jsem od ní v životě dostala. Pak si ještě pamatuju: Jeden mě a jeden tobě....A že to bylo hódně barevné a veselé a že jsem to milovala. Aniž bych věděla, že jeden z padouchů je můj pozdější oblíbenec komisař Kluzó. Stejně tak jsem byla vyvalená, když jsem zjistila, že padouch z Vinnetoua je šílený Dreyfuss!(12.3.2010)