"Tento film je natočen podle skutečných událostí. Z právních důvodů byla změněna pouze jména. Neobsahuje žádné narážky na American Medical Association a žádného z jejích členů. Ve skutečnosti je náš film věnován všem čestným a zodpovědným lékařům, jejichž životy jsou zasvěceny Hippokratově přísaze. Prosíme všechny tři, aby nyní povstali." Přibližně těmito slovy začíná jeden z údajných neúspěchů v kariéře Petera Sellerse. Epizodická komedie, které IMHO mohly ublížit tyto dvě okolnosti: 1.) Přišla do kin po Altmanově MASHi (1970) a Hillerově Nemocnici (1971). Právě tyto dva filmy dost připomíná, ale nemůže jim konkurovat ostrovtipem. Nemá tak silné satirické ambice. 2.) Distributoři svou práci zpackali a film měl poblém se dostat k divákům. Mnozí ho viděli až několik let po natočení, tedy v době, kdy se Peter Sellers z nouze vrátil k panteří sérii a čekalo se od něj něco jiného, než co nabízí zde. Hraje blazeovaného manažera nebo řekněme administrativního ředitele nemocnice Hopfnagela, který se zaměřuje na její rentabilitu více než na péči o pacienty. Zdravotnický personál ho nemá zrovna v lásce, proto si musí každého lékaře a sestru něčím koupit a k tomu potřebuje plnou kasu. Jen málokterý pacient se zmůže na odpor ("Kašlu vám na hysteroktomii, to už si radši koupím barevnou televizi."), takže situace, kdy stavební dělník Rick Lenz přijde s nějakou banalitou a je nucen zůstat, dokud neprojde všemi myslitelnými testy a zákroky, nevyjímaje operaci slepého střeva, zřejmě není výjimkou. Jenže Lenz si začne s fešnou sestřičkou, milenkou manažera, na niž má zálusk další výtečník, laborant Pat Morita. Sellersovo impérium získá první praskliny, a to v době, kdy se očekává inspekce shora. Když pominu hroznou country hudbu a dost zmatenou expozici, kde film neví, které postavě se věnovat dřív, docela mě bavil. O to víc, že jsem čekal průšvih. Přesto - viděl bych to víceméně na průměr, kdyby Peter Sellers na menším prostoru než obvykle nepředvedl tak soustředěnou, až podmanivou kreaci. Albert Hopfnagel není takový grázl, jak by se z popisu děje mohlo zdát. Je to člověk s trochu pružnější morálkou, ale také pevnými nervy, pohotový a duchapřítomný odhadce lidských povah a vhodných strategií k vyjednávání s jednotlivci. Ze všeho vybruslí, nic ho nerozčílí a působí nejkonzistentněji v jinak trochu rozháraném a nevyrovnaném filmu. Jeho ostatním příznivcům ho proto můžu klidně doporučit, nebudou se za Petera stydět. 70%(19.6.2010)