Pařížská mírová konference 1919 (TV film)

• Francie

Paris 1919: Un traité pour la paix

• Francie

Paris 1919

Dokumentární / Drama / Historický

Francie / Kanada, 2009, 94 min

Annie Ilkow

V kontextu událostí, které budou teprve následovat se bohužel jedná spíše o 'Pařížskou předválečnou konferenci' než o jednání o trvalém míru po první světové válce. Politické tlaky i zcela rozdílné představy, projekce vlastních lokálních potřeb do světového měřítka, obrovské utrpení i frustrace, nenávist k Německu i neustálý strach z něj a v neposlední řadě i vlastní mindráky a zájmy. To vše zachycuje tento zajímavě pojatý inscenovaný dokument, při jehož sledování si optikou znalosti historie člověk v každé minutě uvědomuje chyby, kterých se vládci vítězných mocností dopouští. Šlo to ovšem vůbec udělat jinak? Změnilo by se něco, kdyby zcela vyhrála původní Wilsonova teorie? Nebyla dostatečná pouhá německá porážka? Bylo nutné ho ještě tolik ponížit a zašlapat? Dokument je pojatý velmi zajímavě a určitě bych doporučil v rámci výuky dějepisu na základních školách. Pro mnohé z nás je totiž toto období - ještě nespojené s komunistickými snahami v tehdejší ČSR - velkou neznámou a tak si ani neuvědomujeme dopad Pařížské konference na vývoj dějin 20. století.(8.3.2011)

Vynikající hraný dokument o konferenci, která rozhodovala o budoucím uspořádání světa a která trvala celý rok. Do hlavních postav historie obsadila amerického prezidenta W. Wilsona, francouzského předsedu vlády G. Clemenceaua a britského předsedu vlády D. L. George, kteří museli odolávat přívalu územních požadavků vítezné koalice. Dokument je obohacen autentickými záběry na poválečný stav bojišť, krajiny, měst a lidí. Zajímavé bylo pozorovat při pracovním výkonu kartografy, kteří se museli postarat o zakreslení nových či posunutých hranic do map. O vzniku československé republiky byla pouze malá zmínka, o některých státech vůbec, zde postrádám ucelenější vyznění dokumentu, jenž se věnuje především hlavním mocnostem a Versailleské smlouvě a jejímu podepsání.(17.10.2012)

Výborné. Nahlédnutí pod pokličku události, kterou většina z nás zná jako významné datum světových dějin. Wilson nikdy nemohl uspět se svým utopistickým plánem. Osobně je pro mě postava W. Wilsona nadčasová, která nemohla změnit myšlení evropských státníků řídících se myšlenkovými postupy 19. století. Pařížskou mírovou konferencí se jasně rozdaly karty pro hru jménem 2. světová válka:((13.8.2012)

Dobrý historický dokument, pri ktorom mi prvý krát nevadili hrané scénky (končne to neboli dve bojujúce skupiny historického šermu). Pochopiteľne v 90 minútach neboli obsiahnuté všetky udalosti (mne tam chýbalo najmä Japonsko a Čína) ale to podstatné si pozorný divák určite našiel. Je dobré, že dokument vznikol, nakoľko väčšina ľudí dnes ani nevie, že sa táto významná udalosť konala, aký mala dosah na udalosti o 20 rokov neskôr a aký dosah má ešte aj dnes na politické usporiadanie Európy. Doporučujem najmä študentom histórie pred štátnicami.(22.8.2012)

Viac takýchto hraných dokumentov! Presvedčivé, do detailu prepracované a zvedavosť prebúdzajúce... akokoľvek vybičovaný sa síce kto vie kedy dostanem k hlbšiemu a širšiemu štúdiu daného dejinného momentu, dôležité však je, že tú chuť som po dopozeraní pocítil a že keby aj nič, na lepší než len všeobecný prehľad tento film bohato stačí. Skvelá, a pozor! - aktuálna práca.(22.3.2011)

• - V roku 2009 vyhral film cenu Banff Rockie Award v kategórii Najlepší historický a životopisný program na televíznom festivale Banff v Kanade a v roku 2010 cenu Gemini v Toronte za najlepší historický dokumentárny program. (Marek1991)

• - Nemecká delegácia z Berlína dorazí vo vlaku ťahanom francúzskou lokomotívou 141T Mikado 2-8-2, tieto lokomotívy boli navrhnuté až neskôr v 30. rokoch. Taktiež prvá lokomotíva radu P7 bola postavená až v roku 1927. (Marek1991)