Ben Hur

Sidney Olcott

Předloha:

Lew Wallace (kniha)

William S. Hart

Krátkometrážny nemý film je prvou adaptáciou rovnomenného bestselleru generála Lewa Wallaceho (1827-1905) z roku 1880. Behom niekoľkých minút stručne vyrozpráva príbeh judejského kniežaťa Judu Ben Hura, ktorý je vinou nešťastných náhod odsúdený na galeje, z ktorých sa podarí dostať slobodu, aby sa mohol stretnúť v závode vozov zoči-voči nepriateľskému Rimanovi Mesallovi. Príbeh sa dočkal troch ďaľších sfilmovaní, z ktorých sa najznámejšou stala verzia z roku 1959 ocenená rekordnými 11 Oscarmi. (curunir)

curunir

Tento druh filmov by sa ani nemal hodnotiť, pretože ich hodnotenie je brané s odstupom doby v ktorej boli nakrútené a dnes už okrem pobavenia sa nad ich spracovaním nemajú čím iným zaujať. Povedal by som, že ani po technickej stránke nie je film na svoju dobu žiadnym zázrakom. Celý príbeh je snímaný prakticky jednou statickou kamerou vytvárajúcou dojem javiska na ktorom herci predvádzajú svojim prejavom dnes už archaické výkony. Pomerne obšírny príbeh je tu šikonve vtensnaný do ani je 15 min, pričom pomerne jasne vyjaví všetky súvislosti (pasáž z galejí chýba), vďaka čomu si môže divák o všetkom urobiť aký-taký obraz o všetkých udalostiach. V dnešnej dobe tento filmík už nemá čím nadchnúť, ale stál na počiatku ako zdroj inšpirácie pre jeho nasledovníkom, ktorým sa podarilo o vyše 50 rokov neskôr stvoril naozaj bombastické dielo. ()

corpsy

Staticky nasnímané - ale v tej dobe ešte taký Griffith alebo Ejzenštejn nechyrovali. A tak odporúčam zhliadnuť len na porovnanie s ostatnými verziami tohto románu. ()

blondboss

Keďže som príbeh o Ben Hurovi ešte nikdy nevidel, povedal som si, že si pozriem najprv úplne prvú verziu. Táto nemá verzia spred 110 rokov mi ale skutočne nič nedala a musel som skôr tápať, o čo vlastne v tomto príbehu ide. Aspoň nejaká tá klavírna hudba by bodla, aby to trošku oživilo. Takže všetka česť týmto raným filmom, ale toto bolo takmer nepozerateľné. 20 % ()

Sharlay

Je opravdu těžké hodnotit stoletý film, který byl natočen v době kdy byl film ještě v plenkách. Jakožto milovník starých filmů (ano, i takhle starých) a bezmezný fanatik do Ben Hura musím dát plné hodnocení. Navíc, velmi pěkně se na to kouká, člověk víc vytuší než uvidí a i to je zábava. A koho by to nebavilo, tuto krátkou stopáž přežije. ()

• Film vyvolal první při o autorská práva v dějinách kinematografie. Režisér Sidney Olcott vycházel z divadelní hry W. Younga z roku 1899, ten filmaře zažaloval a vyhrál. (Hans.)