City.com (amatérský film)

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný

Slovensko, 2005

Nech mi nikto nehovorí, že v amatérskych podmienkach sa nedá vytvoriť dobrý film (žiarivý príklad Nič nekrváca večne, ďalej kung-fu klasiky od High Kick Company, či Eastway). Ak má film nápad, a ak je zábavný, tak vždy prepáčim jeho amatérske technické spracovanie a všetky prípadné nedokonalosti. City.com však nie je tento prípad. Je to sračka maximálneho kalibru. Prečo potom to najvyššie hodnotenie? Pretože, i keď celú túto frašku zamýšľali tvorcovia vcelku vážne, vyšla im z toho nechcene vtipná a extrémne zábavná komédia. Na pochopenie príbehu som rezignoval približne v druhej minúte (čo je na celkovo 80 minútový film dosť skoro), kedy sa dej striedavo odohráva niekde v púšti (s bojovou vložkou kung-fu mudžahídov) a zároveň na Bratislavskej želežničnej stanici, kam prichádza nájomný zabiják (?) Ali v jamajskej čapičke a priblblým úsmevom, aby zlikvidoval borca, ktorý mu z jeho marockej jaskyne ukradol nejaký artefakt. Z príbehu je to asi všetko, čo som pochytil. Prejdime k spracovaniu. Na zelenoružové obrysy okolo postáv pri použití digitálnej kamery síce nie sme zvyknutí, ale whatever. Ostatné veci sú oveľa závažnejšie. Tvorcovia sú očividne nejakí fandovia motoriek, a tak do filmu neostýchavo a samoúčelne napchali nejaké ich amatérske zábery z motocyklového zjazdu s detailnými zábermi na výfuk, kolesá, budíky atď. (a nie, nevzyera to cool). O nepochopiteľnom deji som sa zmieňoval, ale keď už ani jednotlivé scény nemajú zmysel, to je na pováženie. Jednu takú vám popíšem. Lokácia: ošumtelý lesík. Kamera akčne sníma jedného borca (pracovne si ho nazvime Borec X), ktorý zbesile uteká pred nejakým druhým borcom (Borec Y). Borec Y sa k borcovi X pomaly približuje, je stále bkižšie a bližšie, a takmer ho dobieha... Zrazu sa borec X potkne a spadne na zem. V úteku ale pokračuje plazením (!!!), zatiaľ čo Borec Y nám niekde bez vysvetlenia zmizne. Akčná kamera teda neúnavne sníma Borca X ako sa nezmyselne plazí hore dákym kopcom bez toho, aby ho niekto naháňal. Naraz si z ničoho nič začne vyzliekať košeľu (asi mu je horko alebo čo... predsalen keď ste nahý, plazí sa vám lepšie), a s trpiteľským výrazom sa zavesí na nejaký konár a efektné vám odhalí tetovanie na chrbte. Zrazu strih - na borca X, ktorý sa celý spotený zobúdza zo zlého sna. Ste z toho zmätení? Nie ste sami. V tomto momente to už celé kino nevydržalo, doslova vybuchlo smiechom a scénu odmenilo veľkým potleskom. Tým to ale nekončí. Tvorcovia sú tiež fanúšikmi bojových umení, a tak do filmu opäť samoúčelne vložili ich tréningy z telocvične, kde sa odrážajú od stien, kopú do boxérskeho vreca a padajú na žinenku. Ani tieto tréningy ich ale nezachránili od toho, aby skutočné boje (s dejom i tak stále nesúvisiace) nevyzerali lamersky. Bojovníci väčšinou udierajú do vzduchu (často je vzdialenosť medzi päsťou a protivníkovou hlavou približne pol metra). Scény potom vyzerajú tak, že borec fyzicky spomalene spraví otočku, pohladí protivníkovu hruď (v tom lepšom prípade, v horšom sa ho ani nedotkne) a ten sa hurónsky hodí o zem. Preboha hoši, keď už chcete mať vo filme kung-fu a vaše schopnosti sú na úrovni dvojtýžďňového prípravného kurzu bojových umení, tak voľte také ulhy kamery, aby ste zamaskovali kontakt a celú akciu trošičku v postprodukcii zrýchlite, čím docielite väčšej dynamičnosti. Tak čo tu máme ďalej - herci? O nich sa netreba ani zmieňovať, jednoznačne im vojvodí už spomínaný Ali ("obtloustlý" tridsiatnik s čapičkou), potom nájomná vrahyňa (nasadzovaná do úlohy femme-fatal s cool hláškami) a na ďalších si už nejak ani nespomínam. Výborné sú ďalej scény, kedy si tvorcovia filmu pozvali svojich motorkárskych kamošov do nejakej krčmy, tí si posadajú okolo stolu a začnú viesť dialógy. Áno, sú presne také, aké čakáte. Borci, aby pred kamerou vyzerali tvrdo, nahodia svoj ultracoolový pohľad, nasadia svoj blavácko-trnavácky prízvuk, a začnú rapotať svoje vety, pričom poočku pozerajú do kamery a nervózne sa obšívajú. Samozrejme, dialógom nie je rozumieť (mikrofón na kamere očividne nestačil) a tak pochytíte asi tak každú piatu vetu. Vrcholom všetkého je, keď začnú zrazu narovinu padať slová ako kok*t, p*ča a podobne, ktoré započujete zas naopak úplne zreteľne. Z vyššie napísaného si aspoň myslím dokážete utvoriť predstavu, čo za sračku tento výtvor je (ktorý sa mne z neznámeho dôvodu premietal na intelektuálne zameranej Letní Filmové Škole). Nepopieram, že ak by som to mal pozerať doma a sám, asi by som to znudene vypol. Keď ale nabehla do sálu csfd partia, a keď som si sadol medzi JAna a Fishkiho, tak hlasný smiech (na celé kino samozrejme) je k neudržaniu. Fakt som nemohol, už v polovici filmu som mal kŕče na tvári a na bránici. Bolo tiež zaujimavé sledovať, že zatiaľ čo my sme sa královsky bavili (a možno strhávali k smiechu aj ostatných), po asi 15-tich minútach sa zdvihlo asi tak 20 ľudí a odišlo. Tak nechcene vtipný celovečerný film som ešte asi nevidel a vrelo ho každému (ne)distingovanému divákovi odporúčam. PS: Tvorcovia majú údajne celkovo natočených asi 30 hodín záznamu. Preboha, 30 hodín! Spravte už konečne niekto City.com 2!(13.8.2005)

• oli.G

Pošteklilo to moju dušu využitím adrenalínových motorkárskych scén.(12.9.2006)

• Bafo

Todle je proste film u ktereho se smejete pouze tomu jak je to hrozne amatersky (treba kdyz je na scene zapomenut stativ jakoby nic....) proste todle je vazne nizkorozpoctovy film a za nizky rozpocet se nedaji tocit dlouhe akcni filmy jak to autori na slovensku urcite chteli... Proste sem byl zklamanej ikdyz se to dalo cekat... Autorum rozhodne dekuji za snahu a doufam ze se casem zlepsi, treba ziskaji vic penez...(14.11.2005)

Co všichni máte, kdybyste sedeli vedle Lhurga a fishkiho, hned byste dávali za 5* !(30.7.2005)

• Zbyisek

Už jste někdy viděli, že by po prvních 10 minutách projekce filmu v kině začaly odcházet davy diváků pro svou nespokojenost s promítaným filmem? Pokud ne, tak jste nebyli na projekci City.com na LFŠ v Uherském Hradišti. Bohužel nemůžu o tomto "snímku" říct nic pozitivního... Skoro nic jsem neviděl a ničemu jsem nerozuměl. A jestli si myslíte, že jsem nerozuměl proto, že neumím slovensky, tak se mýlíte. Nerozuměli totiž ani Slováci. Bohužel to musím říci, ale tohle je ukázkový Odpad a snad nikdy jsem neviděl nic horšího (ani v amatérské tvorbě). Trefný komentář: Lhurgoyf(29.6.2008)