poster

Jak vyženit z pekla štěstí (TV film)

Pohádka / Komedie

Česko, 1997, 50 min

 • otík
  ****

  Pohádka, která má fištrón. Mojek Maděrič ve své roli perlí - co větě, to hláška a úžasné lži. Ten by opravdu ukecal i čerta. Celá pohádka je překvapivě příjemná, vtipná, není vůbec trapná, tak jak novější pohádky bývají. Peklo tu je ukázáno jako spravedlivé a čestné, lidé spíše jako figurky dobré a mazané (ne zlé). Pohádka bavila i menší dítě, takže určitě se tato pohádka povedla. Hudba: Vítězslav Sýkora(12.8.2015)

 • kingik
  **

  V pekle mají Lumpostop - přístroj na vyhledání pozemských hříšníků. Mladý čert Drmáš sotva úspěšně složí pekelnou maturitu, je vyslán, aby do pekla přivedl svého prvního hříšníka. Má spadeno na nepoctivého a všemi mastmi mazaného ševce Hamzu, který využije všech dostupných prostředků, jak nezkušeného čerta obelhat. V nestřeženém okamžiku mu vzácný přístroj rozbije a poštve ho na poctivého holiče, kterého nemá rád z důvodu dřívějšího odmítnutí jeho dcerou, kterou kdysi požádal o ruku. Zoufalý Drmáš ze strachu před Luciperovým hněvem a potrestáním jeho panovačnou dcerou Lucindou, uvěří jeho lžím a vydá se do pekla odnést holiče Fouse. Záhy však zjistí, jak se věci mají. A aby to k jeho první zpackané návštěvě mezi lidi nebylo málo, přijde o to, co čerta dělá čertem a otvírá mu cestu zpět do pekla - rohy. A navíc se u všech rohatejch zamiluje do milé holičovy dcery, která je úplným opakem protivné Lucindy, s níž by mělo dojít na čertovské vdavky, bude-li úkol splněn.Tahle studiová pohádka je zářným příkladem toho, jak látku nezvládnout a celkem originální námět pohřbít. Jaroslav Hovorka se může "vyhovorkovat" jak chce a stejně je to málo platné, nebot k dispozici měl výborné herecké obsazení, přinejmenším ve vedlejších rolích určitě, a přesto se po zajímavém rozjezdu jeho pohádka rozpadne a začne být značně chaotická, neurovnaná a postavy se začnou chovat přinejmenším podivně. K tomu se přidá také velmi slabé technické provedení projevující se na "zamlžené", rozostřené kameře. Ladislav Šmíd v roli čerta je herec trpící "kretenoidním" syndromem a proto je doživotně odsouzen hrát postavy, které jsou nějakým způsobem dobrosrdečné, avšak od pohledu směšné a blbé až na půdu. Dokazuje to tady vehementně. Z čerta by měl jít strach, respekt, ale z něj šla akorát koncentrovaná debilita naředěná křečovitým zásahem scénáře, že to má být jakýsi milý čert, který jen doplatil na svoji důvěřivost a ve světě lidí se ještě tolik nevyzná. Mojmír Maděrič v roli proradného ševce je postava, která bavila ze všech účastníků nejvíc. Dokonce v úvodním setkání s Drmášem mezi nimi panoval zajímavý kontrast, který se však okamžitě vytratil do ztracena a pak se už objevoval jen sporadicky. Určitou sílu měla také postava Lucindy v podání Tatiany Vilhelmové. Prostor jí byl však věnován jen na začátku a na konci, což je škoda a její záporná postava tak v konečném součtu neměla tak úplně silný dopad, jak se dalo čekat. V ostatních rolích je možnost vidět zkušenost sama: Munzar, Zahajský nebo Hálek jako Luciper, ale i oni mají prostoru méně, než by potřebovali. Děj je pak vlivem málo obratné režie hodně rozdrolený a finální zúčtování je hodně nevýrazné i na poměry televizní studiové pohádky. Originálních nápadů byla slušná porce a stejně slušná porce jich zůstala nevyužitá. Ve výsledku je režijně i technicky tahle pohádka pohádkou druhé čertovské kategorie. Mé hodnocení: 40%(19.10.2014)

 • Jezinka.Jezinka
  ***

  Jak přechytračit chytráka, jak se dostat z pekla, nebo jak z pekla něco vymámit. Bylo to tu mnohokrát a je to tu zas. Bylo to tu lépe, bylo i hůř. Tady bylo pár vtipných hlášek, sympatické obsazení (zejména otec a dcera Munzarovi) a protože mám čerty po čertech ráda, nemám náladu hledat na tom mouchy a kritizovat. "Nemaluj anděla na zeď" mi zvedlo koutky a nebylo tam nic, co by mi zvedlo mandle. A peklo je blíž, než tušíme, děláme si ho sami.(23.3.2014)

 • honajz
  *

  Docela se divím., že jsem to nehodnotil hned poprvé. Ale musel jsem, protože si pamatuju své výhrady: nelogické chování postav, které samy nevědí, co chtějí, zmatek v závěru, kdy se pravidla mění podle potřeby a jsou tak zamotaná, že už jim nikdo nerozumí, takže to nejen celé nedává smysl, ale prostě konec není nic, z čeho by si člověk sedl na zadek, ale spíš se mu zamotá šiška.(8.12.2018)

 • zdeny99
  ***

  Škoda toho, že se jedná pouze o televizní pohádku v laciných ateliérech. Protože být to pohádka určená pro kina s vysokým rozpočtem, byla by to fakt super podívaná. Je totiž dobře napsaná a především pobaví. Škola čertů byla super, hlavně ta maturitní ústní zkouška. Drmášova praktická zkouška hodně připomíná ty tajtrlíky čerty, co jdou napravovat svůj průser na svět. Akorát tahle se mi líbila mnohem více než kde jinde. Například to, že holič bere vlasy a zároveň bere peníze je zločin. A lumpostop byl taky super vynález. [319. hodnocení, 19. komentář, 48%](2.5.2020)