Jmenovec

• Indie

The Namesake

Menovec

Indie / USA, 2006, 117 min

Verdikt: Báječný film na motivy novely "The Namesake" držitelky Pulitzerovy ceny Jhumpy Lahiri - http://en.wikipedia.org/wiki/Jhumpa_Lahiri, který Vám dá realistickou tváří nahlédnout na život imigrantů. Jeden z nejlepších filmových zážitků roku.(4.8.2007)

Pokládali jste si někdy otázku, jaký by byl a o čem by vlastně byl indický film, ve kterém by chyběly hodiny a hodiny nekonečné indické hudby a tancování? Že by z filmu zůstaly jen titulky? Opak je pravdou. Jmenovec je brilantní film nabízející pohled do indické rodiny v USA. Povedeně jsou zde ztvárněny indické tradice, kontrast se západní kulturou a posun v myšlení indických dětí, které se již v USA narodí.(4.8.2012)

Režisérka Mira Nair těží ve své tvorbě ze schopnosti stát někde mezi indickou kulturou reprezentovanou Bollywoodem a mezi tradiční filmovou tvorbou reprezentovanou Hollywoodem. Dokáže účinně skloubit oba styly a prodávat exotiku kultivovanou západní střídmostí a realitou. Znám už její Bouřlivou svatbu, která se mi ale líbila trochu víc právě pro svůj exotický rámec tradiční indické svatby, ale i Jmenovec je solidní film, který trochu doplácí na snahu zmapovat životy dvou generací. Na to jsou necelé dvě hodiny trochu málo, a tak snímek působí někdy zkratkovitě a postavy tak trochu jako figurky. Navíc tomu schází silnější dějová linie, ty psychologické konflikty jsou rozředěné časem a neochotou režisérky jít do většího emočního střetu. Celkový dojem: 60 %.(5.8.2011)

Bohužel (bohudík) jsem Gogola nečetla, ani v budoucnu číst nehodlám, tak mi naprosto uniká nejspíš zásadní narážka celého filmu :" Všichni jsme vznikli z Gogolova pláště. Jednoho dne to pochopíš. Ani toto mi moc nepomohlo:"http://www.cesky-jazyk.cz/ctenarsky-denik/nikolaj-vasiljevic-gogol/petrohradske-povidky.html(12.7.2009)

Příběh indické rodiny, která se učí žít v Americe je zvláštním mixem euroindické kinematografie. Kombinuje obě v mnoha ohledech. Je to jednak na první pohled jasné střídání obrázků z obou zemí s místními delikatesami, které jsou zachycené pouze zkoumavou kamerou, která sleduje okolí. Euroindický mix se týká i příběhu - v Indii se něco stane až po svatbě, proto i tento film začíná nejinak, ale to co se stane pak už se týká problémů, které jsou vlastní spíše Evropě se všemi rozvody, rozpadem rodin... Velkou radost mi udělala i hudba, která je taktéž syntézou. Nejen, že se střídají ryze indické motivy na sitár a tablá s dunící evropskou hip-hopovou hudbou, ale skladatel hudby v několika momentech oba dva typy spojil v jeden, který je překvapivě plně funkční a skvěle dokresluje atmosféru. A to způsobem nám ne tolik známým - odstíny čtvrtónů, které umožňuje sitár jsou skutečně velmi mocným způsobem jak rozeznívat emoce.___Celý film je naštěstí dalek indické rasy masala, která míchá všechny žánry do jednoho filmu. Celý film se drží jednoho tématu, které neruší ani akčními scénami, ani hudebními vystoupeními. Jedná se o zajímavou až sociologickou studii o rodině tam a tady a specifičtěji o tom, co je to, když se jedna generace vykoření proto, aby její děti zakořenili v nadějnějším světě.(2.5.2010)

• - V závěrečných titulcích se Kal Penn objeví dvakrát - jednou jako Kal Penn hrající Gogola a podruhé jako Kalpen Modi hrající Nikhila. (venus)

• - Veškeré newyorské interiéry byly ve skutečnosti v Kalkatě, aby se při natáčení ušetřilo. (venus)

• - Uvažovalo se o obsazení Kate Hudson a také Natalie Portman do role Maxine. (venus)