Jmenovec

• Indie

The Namesake

Menovec

Indie / USA, 2006, 117 min

Typická americká koprodukcia, mne teda vôbec nevyhovuje. Asi v polovici filmu som si matne uvedomila, že toto som už videla, aj keď to bolo ešte pred nástupom mojej éry "Bollywood" ale zjavne ma to neočarilo veľmi ani vtedy ani teraz. Irrfan dokáže dať zo seba omnoho viac, táto nemastná neslaná rola bola divná. Tabu bola síce zlatá, ale celý film postráda nejakú hlbšiu myšlienku, niečo zlomové teda ak to tam malo smerovať. V obsahu sa píše o dramatickom príbehu a rebelujúcom synovi, pre Boha kde to vzali, toto bola dráma a rebélia? To bol pokľudný náhľad do rodiny žijúcej v Amerike a nič viac.(14.7.2017)

Moc pěkný, čistý příběh. Ke konci sice začal být trochu monotonní, ale samotný závěr dodal filmu třešničku. Podívala jsem se díky hudbě, o kterou se postaral můj oblíbený Nitin Sawhney. Některé jeho písně jsou s filmem přímo tematicky příbuzné. https://www.youtube.com/watch?v=lHv0oG9wPJc --*-- https://www.youtube.com/watch?v=Qly7eVu6_m8(11.7.2017)

Režisérka Mira Nair těží ve své tvorbě ze schopnosti stát někde mezi indickou kulturou reprezentovanou Bollywoodem a mezi tradiční filmovou tvorbou reprezentovanou Hollywoodem. Dokáže účinně skloubit oba styly a prodávat exotiku kultivovanou západní střídmostí a realitou. Znám už její Bouřlivou svatbu, která se mi ale líbila trochu víc právě pro svůj exotický rámec tradiční indické svatby, ale i Jmenovec je solidní film, který trochu doplácí na snahu zmapovat životy dvou generací. Na to jsou necelé dvě hodiny trochu málo, a tak snímek působí někdy zkratkovitě a postavy tak trochu jako figurky. Navíc tomu schází silnější dějová linie, ty psychologické konflikty jsou rozředěné časem a neochotou režisérky jít do většího emočního střetu. Celkový dojem: 60 %.(5.8.2011)

Verdikt: Báječný film na motivy novely "The Namesake" držitelky Pulitzerovy ceny Jhumpy Lahiri - http://en.wikipedia.org/wiki/Jhumpa_Lahiri, který Vám dá realistickou tváří nahlédnout na život imigrantů. Jeden z nejlepších filmových zážitků roku.(4.8.2007)

Bohužel (bohudík) jsem Gogola nečetla, ani v budoucnu číst nehodlám, tak mi naprosto uniká nejspíš zásadní narážka celého filmu :" Všichni jsme vznikli z Gogolova pláště. Jednoho dne to pochopíš. Ani toto mi moc nepomohlo:"http://www.cesky-jazyk.cz/ctenarsky-denik/nikolaj-vasiljevic-gogol/petrohradske-povidky.html(12.7.2009)

• - V závěrečných titulcích se Kal Penn objeví dvakrát - jednou jako Kal Penn hrající Gogola a podruhé jako Kalpen Modi hrající Nikhila. (venus)

• - Při natáčení v Tádž Mahálu Tabu přiznala, že ačkoli žije v Indii celý život, Tádž Mahál vidí poprvé. (venus)

• - Mira Nair chtěla do role Gogola obsadit Abhisheka Bachchana, nakonec si to ale rozmyslela, hledala totiž někoho, kdo by vypadal, že vyrostl v USA. (venus)