Bytost

• USA The Entity (více)

Carla Morenová je ve svém pokoji kýmsi surově napadena a znásilněna. Nikdo, včetně manžela, jí ale nevěří, že útoky záhadné bytosti se opakují, ačkoli má tělo samou modřinu. Když se Carle nepochopitelným způsobem porouchá auto a ona se málem zabije, poslechne svou přítelkyni Cindy a vyhledá pomoc psychologa doktora Sneidermana. Ten s ní probírá její dětství a mládí a společně skládají mozaiku událostí, které by mohly nynější útoky vysvětlovat. Doktor Sneiderman usoudí, že útoky jsou jen Carliny představy, s jejichž pomocí se snaží vyrovnat s rozličnými životními traumaty. Carla s jeho závěry nesouhlasí a když ji chce doktor hospitalizovat, odmítne a rozhodne se čelit útokům dál sama a zůstat se svými dětmi. Nedlouho nato se Carla seznámí se dvěma parapsychology z místní univerzity, kteří ji vyslechnou a rozhodnou se věci přijít na kloub. K pokusu se dostaví i doktor Sneidrman, který parapsychologii nevěří a chce Carlu za každou cenu chránit... (oficiální text distributora)

Bloody13

Časem lehce zaprášený, avšak stále děsivý horor o sexuchtivém démonovi. Dvouhodinová stopáž sice podkopává nohy tomu údernému startu, ale to nic nemění na tom, že pořád se jedná o mimořádný zážitek. Hlavně ve chvílích duchových radovánek, kdy za doprovodu Bernsteinovo (o tři roky později komponoval hudbu ke Cravenově The Nightmare on Elm Street) pekelně burácejícího podkresu vám film nedovolí se nadechnout. Takže dneska, v záplavě novodobých ghost stories, slouží jako perfektní balzám pro diváky vyhledávající starou školu. ()

curunir

,,NECHCEŠ SA UKÁZAŤ PRETOŽE PRICHÁDZAŠ Z PEKLA A MÁŠ STRACH." __ Vyspelejšia a temnejšia verzia Hopperovho ,,rodinného" ,,Poltergeista" disponuje solídnou atmosférou, slabšou trikovou stránkou a do polovice naplneným potenciálom. Vzhľadom na 80. roky mohla byť scéna znásilnenia pred prizerajúcimi sa deťmi skutočnou lahôdkou. Je veľkou škodou, že ňou napokon nebola, pretože Barbara Hershey by ju svojím sexepílom nepochybne utiahla, ostala však len ,,na efekt nahá". Dlhšia minutáž, Carlino postupné ,,zvyknutie si" na útoky a medializácia jej problému skôr uberá filmu na pôsobivosti. Slabšie, menej dramatické finále čiastočne ospravedlňujú informácie o skutočnej povahe prípadu. Stláčanie prsníkov už nikde nebude také ako predtým. (1443. hodnotenie, 139. komentár k filmu) ()

Karamanlis

Tento, poltergeistovskou tematikou sa zaoberajúci film som videl už dávnejšie (asi v TV) a hoci sa mi páčil, z nejakých záhadných dôvodov som naň pozabudol, takže keď som naň nedávno náhodou natrafil, neváhal som si ho ďalšou projekciou opäť pripomenúť. The Entity je pozoruhodným, mrazivým hororom s parádnou atmosférou, ktorému vo väčšom rozlete zabránil jedine nižší rozpočet. ()

Anderton

Mne osobne nesadla škatuľka "na motívy skutočného príbehu", pretože tvorcovia sa akoby zľakli prísť s vlastnou teóriou a tak po celý čas vzbudzujú napätie a tajomno, aby nakoniec všetko nechali na divákovej fantázii. Film je zaujímavý ale skôr tým, aké témy podsúva. Takže môžeme celú historku brať ako metaforu toho, ako si udalosti vysvetľuje psychiatrická obec, ale Bytosť sa dá chápať aj ako pohľad na neschopnosť tejto obce prijať akékoľvek iné riešenie, než im káže veda. Čiže do hry sa dostáva aj vlastná pýcha, ktorá sa nedá zľúčiť so skutočným pochopením pacienta. Problém som mal trochu s tým, že sa scény viac menej len opakovali, pričom posun sme zaznamenali až vtedy, keď sa na scénu dostali paranormálni fanatici. BTW osobne si bytosť vysvetľujem ako skutočne zhmotnený strach Carly, ktorý dostal reálnu oživlú podobu. Sedí mi to viac než nejaký pekelník. ()

misterz

Nie je to síce na čisté 4 hviezdy, ale kvôli obsahovej stránke a výbornému výkonu hlavnej hrdinky som sa rozhodol výnimočne prilepšiť. Dejová linka nie je najhoršia, je vystavaná veľmi dobre a pútavo, na druhú stranu však by možno prospela kratšia stopáž, dve hodiny bolo skutočne veľa. Najväčšou slabinou sú úbohé triky, ktoré boli naozaj aj s ohľadom na dobu natočenia, výrazne podpriemerné. Film je vraj podľa skutočnej udalosti. V tom prípade nie je Carle čo závidieť, mať sexuchtivého ducha doma v niekde v podkroví teda nie je bohviečo :). 70/100 ()

• Pro scény, kde se entita dotýká Carly Moran (Barbara Hershey) vymyslel tým speciálních efektů systém přístrojů, pomocí kterých byli schopni foukat horký vzduch. (HellFire)
  • Carla Moran se po událostech ztvárněných ve filmu celkem pětkrát stěhovala, ale útoky nepřestaly. Po přestěhování do Texasu náhle útoky ustaly, a to po dvou letech. (HellFire)
  • Martin Scorsese umístil film na jedenáctou příčku seznamu nejděsivějších filmů všech dob. (Terva)