Plechová kavalérie (TV seriál)

Československo, 1979, 7 x 52 min

• Stejšn

O kvalitě tohoto seriálu svědčí už i jen to, že ho ČST nikdy nereprízovala. Dala ho jenom jednou a pak shledala, že je tak blbý, že to nejde znovu vysílat. Na obrazovky se znovu dostal až po 30 letech na komerční televizi a blbý je stále stejně. Vypíchl bych za všechny třeba zápletku jednoho dílu, který se celý točí kolem nedodaných jogurtů do závodní jídelny...(28.5.2010)

Chápu, že tenhle seriál je celkem agitka o slastech a strastech mechanizovanýho zemědělství. Ale na druhou stranu, Jaroslav Dietl celkem věrohodně vystihnul charaktery obyčejnejch kombajnérů a herecký výkony působí taky přesvědčivě. Třeba Jaroslavu Moučkovi role předsedy (soudruha ředitele) sedí, jak kdyby se pro ni narodil. Takže i přes spoustu slabých a místy skutečně k smrti únavných scén, i přes kupu zavádějících a zkreslujících zobrazení, přes všechno hodnotím průměrem, právě s ohledem na herecké obsazení a výkony.(17.12.2011)

"A KRUCI! TADY NĚKDO HRAJE FOTBAL S PRIBIŇÁKAMA!" Agitka neagitka, Dietl to měl prostě v paži a i když se můžem pošklebovat řešeným pseudoproblémům, tak premisa o nezkušeným inťošovi, na jehož bedra je naražená tíha velení bandě kombajnérskejch mazáků a handrkování se s ješitnejma lokálníma papalášema, je super, každej díl má svůj poctivej konflikt, všechno se ve finále pěkně zúročí a celou dobu to má kvalitního záporáka. Navíc to jistí kvalitní herci na čele s Menšíkem a ty Moučkovy soudruhy ředitele fakt žeru. A ty hlášky! "TO JE ALE PĚKNEJ VEČER, CO? TAKOVÝ VLAHO..."(2.11.2012)

Pěkný a příjemný seriál s špičkovým hereckým obsazením. Politické vsuvky tam jistě jsou, stejně tak i naivita, co z nich občas vyplývá, ale já je umím rozeznat, chápu historické souvislost a dokážu se nad to povznést. Ta doba patří do naší historie a tenhle seriál ji zobrazuje, ať se to komu líbí nebo ne. Člověk porevoluční generace si tak může udělat určitou představu o tehdejším chodu venkova. Přes tragické souvislosti kolektivizace (v seriálu znázorněné smutnou postavou dědy Knížka), se člověk neubrání dojmu, že život na tehdejší vesnici byl daleko živější a smysluplnější než dnes, kdy se vesnice omezila na poloopuštěný vejminek starých lidí a útočistě městkých lufťáků bez vztahu k danému místu. Ani tady nechybí přirozený a příjemný děj, zkrátka tvorba, na kterou se dá i po 40 letech dívat a která dnes zoufale chybí. Nemluvě o špičkovém herectví Vladimíra Menšíka, Františka Filipovského a dalších.(12.7.2017)

• Tamdydam

Podle mě je obdivuhodné, co se tu z toho tématu podařilo vykřesat. Plechová kavalerie je sice poplatná době a dobrovolně bych ji celou neshlédl. Ale o takový seriálový průjem, jaký je v dnešní době běžným a oblíbeným standardem, se nejedná. Hrají zde pouze vynikající herci, kteří mají co hrát, evidentně se v době vzniku ještě někdo zabýval hudbou v seriálech, texty se nepsaly cestou v metru na plac a scény pravděpodobně nemusely být hotové na první, maximálně druhý pokus.(9.7.2012)

• - V díle Hektary je pozvánka na žně 1977, i když je rok 1978. (pávek)

• - Ve třetím díle s názvem "Hektary" se mění průměr řemenů pro kombajn, které Vít Kubánek (Jan Hartl) přebírá ve skladu. Ty, které později přivezl na pole ke kombajnům, byly o poznání větší. (M.B)

• - Každý díl začíná několika vteřinami dílu předešlého. (M.B)