Plechová kavalérie (TV seriál)

Československo, 1979, 5 h 32 min (Minutáž: 7x52 min)

• igi B.

Tak pochcat kombajn, soudruzí čudlácí i kultůrtrégři... A můžete dnes - vy doživší se - všichni bryndat, jak jste takto tenkrát pochartisticky chacharsky podkopávali normalizaci a dnes lidu lizumilně fňukat, že "SE" ta televizácká kultůra >porevolučně< tak zkomercinalizovala a zhůvěřila... °-/ . . . Vlastně je dobře, že to ta novácká blbovize znovu zrecyklovala, je dobré si neustále připomínat, kdo je CO! Jak říkám, pochcat... - - - - - (Nahodile sledováno v tehdejší šašskosolvinské těleviďénii ve stavech na plech tehdy v oněch dobách normalizačních, hodnocení poplachové na vítězný únor 2006, komentář při znovuuvedení prvního dílu na >tvNoha< zde roznožmo znechucený jako čtyřiapadesátý - 12.7.2011)(12.7.2011)

Seriál, který krásně zachycuje žně, namáhavou práci kombajnérů, krásnou českou přírodu a že nad tím všude vlaje rudá hvězda a hesla: "Ani zrno nazmar" vůbec nevadí, prostě taková ta doba byla a byla lepší než dnešní, nebo ne? Doporučuji...podívejte se všichni kdo nemáte předsudky vůči zemědělství a komunismu.(28.5.2015)

• Prubner

Ze seriálu se sice člověk dozvěděl, jak to chodilo u kombajnérů, ale není to prostředí natolik zajímavé, aby o tom mohl vzniknout seriál, natož sedmidílný. Jen těžko se tu hledají nějaké velké konflikty, a tak scenárista musel doslova vařit z vody a postavit např. celý jeden díl na tom, že kombajnéři dostali ke svačině místo párků pribináčky. Inu, velká natahovaná nuda.(30.5.2006)

• Něrpa

Tak jsem musel zvednou hodnocení, protože by bylo nespravedlivé k novým seriálům. Po delší odmlce jsem si pustil nový český seriál o koních a viděl tu hrůzu, kde "hrají" jen dřeva. Ano, kombajnéři jsou poplatní době a seriál je agitka, ale ... Ale ti herci hrají tak přirozeně a dobře, že se na to dá prostě dívat. Nové seriály jsou nejen stejně stupidní, ale navíc přidávají mizerné herce, zmatené scénáře, stupidní dialogy a předvídatelné zápletky.(1.2.2009)

Komunistické seriály mají prostě své kouzlo a i když se jim dneska už smějem, přesto jsou v mnohém lepší než současné. Především měly to štěstí, že v té době žil Jaroslav Dietl a díky němu a Jaroslavu Dudkovi (oba dělali i Nemocnici na kraji města), Plechová kavalérie prostě nebyla nuda a takhle nízké hodnocení seriálu skutečně nechápu. Pravda, tropit takové scény kvůli svačině, je sice moc, ale je to reálné. Celý seriál je hodně reálný, nic si nevymýšlí, symuluje život takový, jaký je a to je dobře. Příběh o kombajnové brigádě je neobvyklý, jedinečný a zajímavý zároveň, krom toho má skvěle vykreslené charaktery postav a jasně naznačené dobro a zlo. Postavy, ať už dobré či zlé si zamilujete, protože v nich uvidíte zcela obyčejné lidi, žijící normální život a nakonec vám bude líto, že těch dílů je jen sedm.... Hlavní hrdina Kubánek je čistokrevný outsider, který ale nakonec svou chytrostí a rozvahou dovede celou brigádu k úspěšnému tažení. Děj doprovází i mílostný vztah s Lenkou Kořínkovou ( Jendovi Hartlovi moc nezávidím...) Takže sice Jaroslav Dietl ukuchtil další textík pro Stranu, nicméně s jeho umem a talentem se jedná o milý počin.(25.10.2006)

• - V prvním díle vyhlásí ředitel (Jaroslav Moučka) žně, přestože v kalendáři vysícím za ním na stěně je duben. (M.B)

• - Natáčelo se v Berouně, Hostomicích, Mělníku, Mníšku pod Brdy, Řevnicích, Zdicích, Staré Huti, zámku Dlouhá Lhota a na nádraží v Dobřichovicích. (M.B)

• - V 6. díle "Svah" se převrátí kombajn. Před pádem však jede Pepa Tichý (Jaroslav Kaňkovský) v kombajnu s modernější podélně nedělenou kabinou, avšak na svahu je převrácený úplně jiný kombajn. Podobně se v průběhu natáčení hercům pod rukama často měnily stroje, přestože v 1. epizodě bylo jasně řečeno, že si každý vybere "svoji mašinu". (Luckyno)