poster

Jamamba (TV film)

Pohádka

Československo, 1985, 45 min

 • SOLOM.
  ****

  Již od dětství mi v hlavě utkvěla vedle legendární Panny a netvora právě tato pohádka, ale ani zaboha jsem si nemohl vzpomenout na její název. Nedávno jsem však na internetu narazil na zajímavou diskuzi o českých (československých) „hororových“ pohádkách a tam padlo i toto jméno. Neodolal jsem a hned si jí sehnal. Sice už jsem z ní nebyl tak „odvařený“ jako kdysi, ale pořád má své kouzlo. Asi nejvíc mne na ní tehdy zaujalo její volné zpracování – na motivy japonských pohádek, bájí. Tehdy jsem z toho sice neměl moc rozum, ale jak čas plynul tak jsem si asijskou tvorbu zamiloval. Na rozdíl od dnešní tvorby však tato pohádka nepotřebovala k navození ponuré (i když to asi není nejvhodnější pojmenování) atmosféry dech beroucí lekačky – to by ani vzhledem k rozpočtu nebylo možné. Pohodlně stačila ona rýmovačka, kterou Jamamba tak ráda říkávala: „Vyju hlady, vyju hlady. Žeru krávy, psy i hady. Žeru zvěř a žeru lidi. Kdo mi padne do drápů, Toho rozsápu!“ Dále pak samozřejmě musím pochválit herecké výkony a především samotného Trávníčka.(10.12.2012)

 • topi80
  ****

  Je jenom málo hrůzostrašných horrorů, které se dokázaly aspoň přiblížit hrůze, kterou jsem zažíval při mém prvním zhlédnutí Jamamby. A nebyl jsem sám, bratranec se sestřenicí, co seděli před televizí hned vedle, se taky leknutím odkláněli od obrazovky. Nyní jsem si to po dlouhých a dlouhých letech pustil a musím říci, že scény s Jaroslavou Adamovou coby Jamambou stále fungují a můžu garantovat všem, kdo se bojí pustit si tento skvost teď v dospělosti, že lekačky neztratily nic ze své působivosti. Už vás to tak nepoznamená, ale váš srdeční tep rozhodně nezůstane v klidu.(18.2.2012)

 • Candid
  ****

  Kdybych Jamambu poprvé viděla jako dospělá, asi by na mě moc velký dojem neudělala a pravděpodobně bych během pár dní zapomněla co to Jamamba vůbec je, ale vzhledem k tomu, že jsem ji poprvé viděla jako dítě, dojem na mě udělala obrovský. Dodnes si vzpomínám, jak jsem nemohla několik dní usnout a jen vzpomenout si na Jamambu byl problém ještě několik dalších let, protože pak opět začaly problémy se spaním. Nejhorší scéna "pohádky" je, když Čiro večeří v rodině Jukiko a Jamamba se objeví v zahradě a začne tu svojí:"Vyju hlady, vyju hlady, žeru krávy, psy i hady, žeru zvěř a žeru lidi! Kdo mi příde do drápů, toho rozsápu!" Dodnes sice říkám, že můj první horor byl Kukuřičné děti, ale není to pravda, můj první horor byla Jamamba.(1.3.2010)

 • monolog
  ****

  Ať už je to rádby pohádka nebo třeba z papundeklu, já se toho jako malej kluk strašně bál. Takový to Žeru psy a žeru kozy... už ani nevím jak to pokračovalo, z toho jsem měl bobky kdykoliv jsem si na tu pohádku vzpomněl a to až snad do desíti let. Herci klasicky dobří a vlastně se to moc neliší od ostatních kvalitních studiových pohádek točených u nás do půlky devadesátých let a to jak zábavností, tak propracovaností děje, který je dětinský jen opravdu vyjímečně. A taky to má proč být dobrý, když se mrknete do filmografie režisérky, nenatočila z těch asi třiceti filmů nic než pohádky.(16.11.2006)

 • rakovnik
  ***

  Jamamba byla mou dětskou můrou, stejně jako pro mnoho dalších uživatelů, kteří prožívali v osmdesátých letech své dětství. Dnes nechápu, jak tak strašidelné "pohádky" mohli vysílat tehdy pro děti. Je to důvod, proč už se dnes nevysílá? Ale když srovnám s dneškem, tak zahraniční produkce je často také dost násilná. Oceňuji výstižnost komentáře uživatele "halogenka".(9.2.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace