Dark Night of the Scarecrow (TV film)

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1981, 100 min

Takže postava Bubba nebyla jen v kultovním Romerově The day of the dead, ale i v tomto kousku, kde Bubbo není zombie, ale retardovaný dospělý chlapík na mentální úrovni asi osmiletého dítěte (Larry Drake, známý z postavy psychopatického Doktora Gigglese) a kterého čtveřice vesnických chlapů rozstřílejí, když se omylně domnívají, že Bubbo zabil malou holčičku. Mezi výborně zahranou čtveřicí vidláků se objeví i můj oblíbenec Claude Earl Jones, známý hlavně jako detektiv z nesmrtelného Yuznova kousku Nevěsta Re-animátora. Tenhle mysteriózní horor z počátku osmdesátých lét má svoji typicky buranskou atmosférou se vším, co k tomuto druhu filmů patří. Ať už jsou to domy, ve kterých obyvatelé žijí, drtiče zemědělských plodin, nebo sila na úschovu obilí a kukuřice. Ke všemu dominuje znepokojivá hudba, která celým příběhem prostupuje. Přeci jen by se ale u takovéto vyvražďovačky, kde do samotného konce nevíte, kdo morduje čtveřici Bubbových vrahů, slušelo více trochu toho gore, ale tady se staví hlavně hodně na atmosféře a ta je prostě dokonalá! A to i díky výborné kameře, která tu atmosféru pekelně buduje. A ještě musím poděkovat lidem, kteří takovéto zapadlé kousky restaurují a dělají z nich unikátní koukatelné verze, jako je i případ tohoto televizního filmu. To je radost vidět ty všechny vyčištěné záběry a slyšet zrestaurované zvuky. Na konci filmu je v titulcích zmíněna i tvůrčí skupina, která snímek zrestaurovala a je tam i dodatek, že tohle čištění filmů dělají pro fanoušky po celém světě. Paráda a jen tak dále!!(17.12.2017)

Konečně jsem se dostal k této "strašácké" raritce. A uznávám, že zklamaný nejsem. První překvapení pro mě bylo to, že retardovaného Bubbu, kterého popraví skupinka vesničanů, si střihnul Larry Drake. Dalším překvapením bylo v atmosféře a napětí, které mě od začátku chytlo, bohužel do úplného konce takhle silně nevydrželo. Tenhle televizní (!) snímek je ale hlavně o pomstě ze záhrobí, než o samotném strašákovi. Škoda, že se na plátně moc neohřeje, ta jeho maska je totiž vskutku povedená a děsivá, i když je to obyčejný pytel.(21.4.2010)

• eraserhead666

Spojíte-li si název filmu s tím, co uvidíte prvních pár vteřin, minut filmu, ihned odhalíte jeho zápletku i pointu a co se asi bude dále dít. Nijak zvlášť to ale nevadí, alespoň se už jen těšíte, zda to proběhne nějak zábavně a zajímavě. I když, ten začátek je pak zbytečně moc dlouhý, ale má svou atmosféru tupého amerického venkova. A když začnou lidi umírat, mohlo by to být trochu více...., ani ne množstevně, jako spíše nápadem (a ukázáním). Ke konci už je to i trošku nuda, ale posledních pár vteřin je parádních. Nakonec to moc nezachraňuje ani ta typicky osmdesátková atmosféra a hudba.(5.7.2013)

Musím povedať, že tento film som si naozaj vychutnal, v zhasnutej izbe, v noci a pozeral sa mi perfektne. Stavia hlavne na atmosfére: prostredie malého amerického mestečka, strašiak v poli, pekne plinúci a atmosferický príbeh, hudba z ranných 80´s, a krásne zimomriavková atmoška, plus výborný záver. Strašidelná lahôdka.(10.8.2011)

Tenhle film mi dost dlouho unikal, a přitom jsem věděl že hodnocení má dost vysoké. Tak nějak jsem ho nechal plavat. Ale když jsem ho nedávno zkoukl tak na tv film musím zatleskat. Film má parádní atmosféru kterou podbarvuje dlouhý lány na poly. Bubby mi bylo celkem líto a ta poprava byla celkem silná scéna. Vražd sice nějak moc není ale jsou celkem pěně udělané(pozor žádné gore)a jsou poměrně v té době originální. Herci jsou parádní a hudba je dokonalá. Jen škoda toho konce kterej mě moc nenadchnul.(Furt jsem čekal spíše nějakýho vraha). Ale jinak palec nahoru.(29.12.2013)

• - Film byl natočen za pouhých 17 dní. Původně se plánovalo, že se bude natáčet 18 dní, ale jeden den byl ztracen kvůli ohni. (hladass)

• - Charles Durning točil všechny scény sám bez dubléra, včetně té, kde utíká před traktorem. (hladass)