Dark Night of the Scarecrow (TV film)

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA, 1981, 100 min

Mňa osobne tento film zase až tak neočaril. Má určte príjemnú atmosféru dediny a buranských hororov a exploiťákov 70. a 80. rokov, ale oveľa viac tam toho nebolo. Film začína ako exploiťák a vyvinie sa v nadprirodzený revange horor. Zaujímave to je, ale tá druhá časť je o hodne slabšia. Podľa mňa sa dalo spraviť oveľa viac strašidelných scén so strašiakmi, popracovať na konci, ale aj na jednotlivých vraždách.(19.4.2010)

Vydařený mysteriozní snímek pracuje s osvědčenou osnovou - vina a trest, a má tak blízko k baladě. Při trestání se drží Starého Zákona - oko za oko, zub za zub, ruka za ruku, noha za nohu a život za život. Byť se gorefestu nedočkáme ( a nějaké to propíchnutí vidlemi skoro nestojí za řeč), kvalita filmu je v jeho atmosféře a napětí. Samozvaní soudci rozhodující o životě pošahaného chudáka jsou dosti odpudiví na to, aby jim divák přál co nejhnusnější smrt, což se samozřejmě splní. Scéna, kdy soudem osvobození vrazi oslavují halasně v hospodě, jistě zpění krev nejednomu z diváků. Tvůrci si rovněž uvědomili, že zabijácká síla, kterou neukážeme, narůstá v představách do obludných rozměrů ( viz Čelisti, Vetřelec aj.). Tajemnou a trochu strašidelnou postavou se nakonec stává i děvčátko Marylee, jehož představitelka má přiléhavé příjmení Crowe(ová).(10.8.2013)

• eraserhead666

Spojíte-li si název filmu s tím, co uvidíte prvních pár vteřin, minut filmu, ihned odhalíte jeho zápletku i pointu a co se asi bude dále dít. Nijak zvlášť to ale nevadí, alespoň se už jen těšíte, zda to proběhne nějak zábavně a zajímavě. I když, ten začátek je pak zbytečně moc dlouhý, ale má svou atmosféru tupého amerického venkova. A když začnou lidi umírat, mohlo by to být trochu více...., ani ne množstevně, jako spíše nápadem (a ukázáním). Ke konci už je to i trošku nuda, ale posledních pár vteřin je parádních. Nakonec to moc nezachraňuje ani ta typicky osmdesátková atmosféra a hudba.(5.7.2013)

Tenhle film mi dost dlouho unikal, a přitom jsem věděl že hodnocení má dost vysoké. Tak nějak jsem ho nechal plavat. Ale když jsem ho nedávno zkoukl tak na tv film musím zatleskat. Film má parádní atmosféru kterou podbarvuje dlouhý lány na poly. Bubby mi bylo celkem líto a ta poprava byla celkem silná scéna. Vražd sice nějak moc není ale jsou celkem pěně udělané(pozor žádné gore)a jsou poměrně v té době originální. Herci jsou parádní a hudba je dokonalá. Jen škoda toho konce kterej mě moc nenadchnul.(Furt jsem čekal spíše nějakýho vraha). Ale jinak palec nahoru.(29.12.2013)

Vidlácky zapadákov, situovaný v údolí pod horami za chrbtom pána Boha, je prostredím, ktoré v hororoch jednoducho milujem. Nemôžem inak, najmä keď je hodnoverne zobrazené a zaľudnené psychologicky názorne vykreslenými buranmi. V poľnohospodárskom mestečku, ktoré si žije svojím ospalým životom, ovládané konvenciami a predsudkami, zrazu vznikne konflikt. Šerif a pracovití hospodári sa postavia proti miestnemu outsiderovi. Telesne zrelý, ale duševne zaostalý Bubba je upodozrievaný zo zneužívania dievčatka Marylee, s ktorou bol, vzhľadom na svoju mentálnu úroveň, iba kamarát! Predsa sa stane obeťou nezmyselného zlynčovania, ktoré nezostane bez odozvy. Mysteriózne vraždy sa dejú pekne na sedliacky spôsob: zasypanie obylím v sýpke, nabodnutie vidlami na roli... To podstatné z vrážd sa nachádza v obraze, dokonca majú rôzne dozvuky. Atmosféra je pochmúrna a napätá. Otrasný módny "nevkus" 80´ rokov (kockované košele neurčitej modrej farby, rifle na traky, nevyprané šiltovky atď.) celú tú hrôzu ešte viac umocňuje. Výpovede postáv sú neraz dvojzmyselné. Záverečná pointa je zadosťučinením aj výstrahou. Radosť pozerať.(11.11.2010)

• - Film byl natočen za pouhých 17 dní. Původně se plánovalo, že se bude natáčet 18 dní, ale jeden den byl ztracen kvůli ohni. (hladass)

• - Charles Durning točil všechny scény sám bez dubléra, včetně té, kde utíká před traktorem. (hladass)