Kapitán Alatriste

Alatriste

Kapitán Alatriste

Dobrodružný / Historický / Životopisný

Španělsko, 2006, 140 min

Pro mě příjemné překvapení, vzhledem k tomu, co jsem si tady přečetl. Podle mě solidně a věrně natočené historické drama z dob, kdy Španělsko vládlo světu. Líbila se mi šedivá atmosféra, vhodně zde byl zakomponován motiv dvojí nenaplněné lásky, bitvy, či spíše bitky, sice postrádaly pompéznost, ale o to byly důvěryhodnější a ačkoliv děj mohl působit zmateně a je zde kritizováno ono prázdné plkání u dvora, tak mě právě naopak bavilo, protože vrhalo světlo na politickou situaci a osvětlovalo dvorské intriky. No jistě - tvůrci mohli trošku víc vysvětlit úlohu jednotlivých postav, zejména roli Angelicy a stopáž se taky mohla srazit tak o půl hodinky, ale já jsem s tím, co jsem viděl, naprosto spokojen, což podpořil i výborný Viggo Mortensen. 80%(9.9.2009)

• Faidra

Během sledování filmu jsem žehlila, což byla chyba. Záhy jsem totiž zjistila, že můj souboj s jedním neposlušným límcem je daleko napínavější než ty, které svádí udatný kapitán. Ten film je sice tak dlouhý, že bych za tu dobu stihla vyžehlit košile celému vojenskému štábu a navrch umlátit žehličkou nepřítele, ale za celé dvě a půl hodiny se ta studená, nevzhledná mazanice nestihla proměnit ve Velasquézovu malbu, spíš byla čím dál tím rozmazanější, zmatenější a nudnější. Asi jsem byla moc natěšená a bláhová iluze, že evropský historický film nepůjde v blátivých stopách svých zámořských bratříčků, tím pádem vybledla dřív, než si to Alatriste zasloužil. Jenže i s oběma očima přivřenýma tak, že nevidím ani binec na stole, mi z toho zůstává zbytečně natahovaný a nudný film připomínající zmačkanou halenku, jenže na rozdíl od té se nedá vyžehlit a složit do nějakého úhledného tvaru. Viggo, tohle si u mě budeš žehlit hodně dlouho.(27.11.2007)

• Cervenak

Ech... Milujem národné historické eposy a tak som dúfal, že celým radom Goyov ovenčený španielsky megahit to u mňa dotiahne aspoň na tie čestné 3*. Spočiatku to vyzeralo nádejne. Dobrodružno-romantická klasika sa drsným realistickým prístupom (počítačové gejzíry krvi, blato, otrhané kostýmy) a širšími dobovými súvislosťami snaží tváriť ako vážna, rozšafná historická dráma. Niečo podobné sa podarilo Mannovi s Posledným Mohykánom, ale tvorcom tohto filmu určite nie. Zhruba po tretine filmu si uvedomíte, že okrem hlavného hrdinu tu niet jedinej zaujímavej postavy, vzťahy sú studené ako ten príslovečný psí čumák a navyše sa v druhej polovici rozpúta smršť intríg a komlikovaného politikárčenia, ktoré kvôli tým nevýrazným postavám a ešte nevýraznejším hereckým výkonom sú absolútne nudné, takže divák odmietne s filmom spolupracovať a nakoniec sa v zbytočne komplikovanom deji celkom stratí. Z útrpnej letargie ho už potom nevytrhne ani záverečná bitka, ktorá nemá s prechádzajúcim dejom žiadnu previazanosť, nič sa v nej nerieši, je tam len preto, aby na konci bola aspoň jedna davová scéna (keď v predchádzajúcich 2 hodinách žiadnej takej niet) a preto je tiež absolútne nevzrušujúca. Ach jaj. Mal to byť veľkofilm, ale nakoniec je z toho dielko, ktoré čo do výpravnosti tromfne hocičo televízne od Hallmarku - trebárs seriál Rím je oproti tomuto totálne vizuálne žrádlo. Dokonca aj tie šermiarske scény sú akési krátke a ich choreografia za veľa nestojí. Takže čo nám zostalo? Zopár solídnych režijných nápadov (úvodná podrezávačka v hmle), zopár zaujímavo výtvarne komponovaných scén (v štýle plátien starých majstrov) a malebný Viggo Mortensen. Veľké sklamanie. Ak mám porovnávať v rámci žánru a kontinentu, tak napr. poľské Ohňom a mečom je asi tak 10-násobne zaujímavejší a výpravnejší film.(11.5.2007)

• Driss

Viggo má šarm. Viggo má charisma. Viggo umí hrát!...ale občas si vybere scénář natolik nudný a zdlouhavý, že i Mortensenovo fluidum nepomůže. Tentokrát šáhl opravdu špatně. Snímek sice má skvělou výpravu a scény z bojové vřavy jsou učiněným požitkem přivádějící masochisty až k fyzické radosti, přesto jsou dvě hvězdičky tak akorát.(30.5.2012)

• Crazer

Trailer vypadal zajímavě, ale skutečnost je celkem jiná .. vše bylo fádní a nudné bez kapky výrazu určitě díky délce filmu. Pro mě to byl poněkud "uzívaný zážitek" bez jakékoliv výrazné akce či zážitku s velkým množstvím postav, v kterých jsem se přestal orientovat v celém tom zmateném ději. Docela velké zklamání na tak velký rozpočet od španělů. Filmový Aragorn by se měl začít dát na jiné role než westerny a podobné kovbojky. Alespoň 1 hvězdička za to, že filmaři tento děj dokázali natočit!(25.8.2007)

• - Mexičan Gael García Bernal bol prvou voľbou pre rolu Íñiga Balboa, ktorú však nakoniec stvárnil Španiel Unax Ugalde. (MikaelSVK)

• - S celkovým rozpočtom 24 miliónov eur ide o najdrahší španielsky film. (MikaelSVK)

• - Nabídku na jednu z rolí dostala i Leonor Watling. (Cheeker)