Kapitán Alatriste

Alatriste

Kapitán Alatriste

Dobrodružný / Historický / Životopisný

Španělsko, 2006, 140 min

,,A co jsi dělal celou tu dobu co jsme se neviděli?'' --- ,,Zabíjel kacíře a psal básně! '' -------- :-) Tenhle film z poloviny sedmnáctého století se mi líbil. Nebylo to jen kvůli Viggovi, prostě to bylo celé pěkné. Některé záběry úplně evokoly obrazy nizozemských mistrů. Filmaři si vyhráli s detaily a tak vás film do té doby spolehlivě přenese.Ten kdo bude čekat masové scény jako v Cidovi, nebo třeba ve Statečném srdci asi nad tímhle filmem ohrne nos. Pořádná bitka je tam vlastně až na konci když pominu noční přepad nepřátelského ležení kanonýrů. Je to místy hodně konverzační a jeden se v tom rychle ztratí. Britové, Holanďané, Francouzi, Španělé... Jeden je ve spojenectví s tím, druhý s oním aby se to za chvilku zase celé přetočilo a bylo to jinak. Do toho spory katolíků s protestanty...Španělsko bylo skutečně ještě v té době velmocí a jeho lodě brázdily nejvzdálenější oceány světa aby z těch dálav přiváželi králi nesmírné bohatství. Také kdy dnes nějaký podmořský archeolog narazí na vrak nějaké lodi, pokud to nebyla loď s obilím nebo válečná je vždycky co vyzvedávat !Diplomacie, dvorní intriky, krásné ženy, již jen v tomhle prostředí bylo složité přežívat. Pokud byl člověk ovšem voják a člen španělské tercie, tedy elitní jednotky, mohl si být jist, že se alzheimra asi nedožije... Obzvláště pokud ti proklatí Holanďané stále nedávali pokoj. Pravda, místy mohl být film napínavější, ale i tak je to za 3 poctivé doutnáky. Pro Španěly to byl film jistě právem drnkající na národní strunu, hlavně na tom konci. Příjemná byla i hudba. A jelikož je tu film zle podhodnocen, rozfoukávám ještě jeden doutnák. Takže * * * *(10.1.2019)

Výprava filmu je mi celkem volná a jestli tam vložené peníze uvidím je mi taky fuk. Co ale neodpustím je nuda. Tolik zápletek a příběhů, ale žádný, který by nesl celý film. Celou dobu jsem si film představoval jako několikadílný seriál, kde by se vždy jedna zápletka vyřešila a nějaká by se táhla lehce všemi díly. Takhle je to prostě nuda. Pozitivem by byly akční scény, protože byl celý film natáčený hodně naturalisticky, bohužel jsou ale dost slabě natočené, takže ani tady není nad čím jásat. Nakonec zbývá jen Viggo Mortensen, který nezklamal. Stejně jako většina herců do své role dobře zapadl a my si mohli užít další Aragonovskou postavu.(13.2.2009)

„Zrada je škvrna, ktorá sa nikdy nevymaže. Judáš sa obesil. Ja taká silná nie som. Tak aspoň plačem.“ Škoda, ale obávam sa, že tento film uspokojí len menšinového diváka, ktorý sa rozhodne postaviť šarm Vigga Mortensena (G.I. JANE, PÁN PRSTEŇOV, OCEÁN OHŇA) a naturalistické krvavé detaily nad nudný scenár a nenápadité vizuálne spracovanie (o nejakej strhujúcej výpravnosti by som radšej nehovoril). Snímka (napriek početným akčným scénam) nemá divákovi čo ponúknuť. Namiesto toho ho ubíja množstvom vedľajších postavičiek, motivácií a nudných vzťahov. Za pozornosť však film predsa len stojí, už kvôli charizmatickému Viggovi a jeho španielčine a širáku.(7.6.2008)

Škoda toho zpracování, které zajímavému tématu hodně ublížilo svoji rozvleklostí. Film osciloval od skvělých válečných scén k naprosté nezáživnosti a zase zpátky. Přitom tenhle kapitán, výborný šermíř, byl zajímavá postava španělského středověku za času krále Filipa IV. Výprava velmi dobrá, ale když není co hrát, zkrátka ani Viggo to nezachrání. Takže za víc to nebude :-)(24.5.2015)

I prohrát jde se vztyčenou hlavou. Dokazují to postavy ve filmu a dokazuje to i film sám. Hodně se toho v něm nepovedlo (nebo mohlo být uděláno líp), ale prvky, které stojí za připomenutí (obsazení hlavní postavy, výprava, stealth akce v týlu nepřítele, ...), jednoduše stojí za připomenutí. 70%(18.2.2013)

• - Mexičan Gael García Bernal bol prvou voľbou pre rolu Íñiga Balboa, ktorú však nakoniec stvárnil Španiel Unax Ugalde. (MikaelSVK)

• - S celkovým rozpočtom 24 miliónov eur ide o najdrahší španielsky film. (MikaelSVK)

• - Nabídku na jednu z rolí dostala i Leonor Watling. (Cheeker)