The Deadly Spawn

USA, 1983, 81 min

Douglas McKeown

Douglas McKeown

Ted A. Bohus

Rozkošné osmdesátkové béčko, které je dobré brát s nadhledem. Úvodní čtvrtina je velmi povedená - z nebe spadne meteorit, který s sebou přinese vraždící monstra, co připomínají tak trochu masožravé červy z pozdějších Tremors (1990) se zuby, z nichž neustále kape vetřelčí sliz (na Vetřelce si člověk vzpomene i při pitvě mimozemšťana). První objevitelé meteoru to mají rychle za sebou a zbytek filmu se odehrává především v nedalekém domě, v jehož sklepení se monstra usadí. Obyvatelé začnou ryhle zjišťovat, že ve sklepě se rodí peklo. Moc se tu nemluví, mimozemšťané nejsou ukázáni (po vzoru Čelistí a Vetřelce), divák vidí jen vědra krve a děsivou stínohru. Jakmile vstoupí do sklepa malý spratek Charles, začíná si divák užívat šťavnatého gore. Hlavy se trhají, končetiny létají, prsty padají. Ano, mechanické efekty jsou poplatné době a financím, ale mají své kouzlo. Poněkud zbytečné jsou rozhovory zabírající především prostřední část, konec ale zase vše vytáhl. Jen jsem měl pocit, že v domě nešla eletřina a že přivolaný elektrikář ji před svým nešťastným koncem nespravil, ale možná mi něco uniklo. Čtvrtá hvězda je za milý poslední záběr.(7.3.2018)

„The Deadly Spawn“ je film, který mě trochu zklamal. Jasně, že jsem nečekal, že to bude velký film, na to ani neměl ambice, ale myslel jsem si, že si s tím banálním příběhem pohraje trochu lépe a přinese nějaké trashové orgie, kdy film bude skutečně hnusný. Orgie hnusu se nekonaly a snímek jen sem tam přinese něco příjemně béčkového. Na ten průměr to ale podle mého stačilo.(31.7.2017)

Deadly Spawn nebo-li Gumídci útočí. Plno krve, hlav bez těla, těl bez hlavy, tupý scénář, nehorázně špatní herci a tak debilní závěr, že by i Fontána mohla závidět. Je to totální zhovadilost beze smyslu a nějakého příběhu, ale natolik zábavná, že to nemůžu ohodnotit špatně. Na začátku jsem se bál, že to bude zase takové špatné, že to bude jenom špatné, ale to, co sliboval obal, obsah vyplnil, takže se prakticky od začátku do konce jenom zabíjí a žádná vata není přítomna. Škoda že režisér natočil jenom tenhle jediný film, rád bych se totiž podíval na další podobnou blbost.(5.10.2013)

Vraždící všežraví červíci z vesmíru terorizují za deštivého odpoledne obyvatele jednoho domku. Hodně levné béčko, kde nejspíš celej rozpočet zhltly celkem pěkný masky, hlavně přerostlý uber-červ vypadá moc hezky. Docela si umim představit, jak se tímhle inspirovali při tvorbě Critters, ale škoda že když se tu kecá, tak je to dost nuda. Hlavní hrdinové jsou nesympatičtí a naneštěstí jich zemře zoufale málo. Víc krmit červy a někde bych tu čtvrtou hvězdu vyhrabal.(15.6.2007)

• corpsy

Ak si chcete užiť slušný príšerkovský horor, stačí vám zhliadnuť poslednú približne pol hodinku. Ináč budete musieť pretrpieť predchádzajúcu takmer hodinu úmornej nudy, ktorá sa vlečie, až to zaváňa totálnou katastrofou. Takže upozornenie pre milovníkov béčkových ´´ hovadín´´, nieje to až tak vydarené ako sa možno tvrdí.(10.8.2011)

• - Lokáciu pre natáčanie vytvoril dom ilustrátora fantastických diel Tima Hildebrandta. (beso74)

• - Spoiler: Ellen, priateľka Peta (Tom DeFranco), mala v pôvodnej verzii prežiť, avšak Jean Tafler, predstaviteľka Ellen, dostala novú prácu a musela opustiť natáčanie. Preto bola jej rola prepísaná a v tej úlohe, čo prežila, sa objavila Kathy (Karen Tighe). (beso74)