La Nuit des traqués

všechny plakáty

bierce

Decentní noir z belgických Antwerp o Victorovi, který v potyčce zabije samozvaného šéfa gangu mladistvých, jehož je sám členem. Ihned po činu se spolu s přítelem snaží zbavit těla, ale protože jsou oba nezletilí a neumí řídit auto, je Victor nucen zasvětit do průseru svou starší sestru. Po dramatické cestě nočním městem se jim podaří dostat se do přístavu a tělo pustit po vodě, ale během akce jsou pozorováni členem místní galerky, který se pochopitelně pokusí využít této situace ve vlastní prospěch. Z dnešního pohledu je zřejmě nejznámějším jménem hereckého ansámblu začínající Sami Frey, který přesvědčivě ztvárnil naivního a nezkušeného Victora. Je docela vtipné pozorovat, jak s neschopným pohledem pozoruje své blízké, kteří se vinou jeho hlouposti propadají stále hlouběji do zoufalé situace. Na Juliette Mayniel, která hraje Victorovu obětavou sestru se taky nekouká špatně a nakonec třetí do party výrazných tváří, Folco Lulli. Ten si svého stárnoucího slizouna, kterému se naskytla možnost omakat si mladý masíčko, hodně užívá a především jeho společná svlékací scéna s Juliette je luxusní. Film má mimoto krásnou černobílou kameru, zabírající Antwerpy převážně v pozdně noční a brzké ranní době. Ostatně film jsem stáhl na základě jediného screenshotu, zachycujícího pustou křižovatku v jitřním oparu. Za zmínku ještě stojí úvodní chanson Charlese Aznavoura a hodně rozjetá rock'n'roll píseň zahraná mladým Danyelem Gérardem, který si zároveň střihl jednoho z členů gangu. Trochu mi vadil závěrečný deus ex machina zvrat a téměř úplná absence policie či jiných kontrolních složek, což trochu snížilo uvěřitelnost příběhu. Ale i přesto by si tenhle zapomenutý kousek zasloužil víc pozornosti. Za mě tak 3,5. ()