Sanadovi hrdinové

(festivalový název)
  • Japonsko Sanada fúnroku (více)

Další fragment příběhu legendárního nindži samotáře Sarutobi Sasukeho, který se po tématické i žánrové stránce skvěle doplňuje se snímkem Ibun Sarutobi Sasuke. Tentokrát posloužil avantgardnímu režisérovi jako záminka k vytvoření magické muzikálové koláže s výrazným puncem „zlatých šedesátých". S rolí jedince v dějinách a podstatou mocenských konfliktů se Katō ve svém poeticky ironickém snímku vyrovnává vskutku nezvyklým způsobem. (Eiga-sai)

Anderton

Spočiatku ma Klan Sanadu nažhavil na akési komixové sci-fi, zasadené do japonskej histórie. Postupom času sa však režisér začal zaoberať odkazmi na množstvo vecí, týkajúcich sa japonských reálií, ktoré sú nám, európanom, neznáme. Menší problém som mal potom s faktom, že hrdinove nadprirodzené schopnosti sú vo filme poriadne využité iba raz (zato však geniálne). Je otázkou diváckeho vkusu, akému prístupu dáva prednosť. Kato strieda žánre, používa postmodernistické prvky a isto sa uňho inšpiroval aj Tarantino. No ale tým najvačším problémom, bohužiaľ nesúvisiacim s kvalitou snímky, bolo pre mňa rozoznať všetky postavy, priraďovať k nim ťažko zapamatateľné mená a tváre. Divák tak môže strácať často dejovú niť. Sanadu je aj na bežných Japoncov pomerne ťažké sústo a bolo by chybou sa naň tešiť preto, že ste videli zopár Kurosawových samurajských snímok, toto je niekde úplne inde. Som rád, že som videl konečne film, kde je motív atómovky využitý aj pre komické účely. 70%. ()