• slunicko2

Levné jako jídlo v nádražním bufetu. Ale i tam se lze někdy dobře najíst. 1) Nepříliš rozhazovačný avšak nikoli chudý rozpočet dal vzniknout s ohledem na řeckou mytologii relativně seriózně pojaté příjemné podívané. Rozhodně lepší než české vánoční pohádky._____ 2) Ovšem film není historický (dost dobře nemůže být), ani nepředstavuje vážnou reflexi antické mytologie. Berte ho jako čistou fantasy._____ 3) Pak je třeba ocenit švih a spoustu pěkných nápadů, o hezcích klucích ani nemluvě._____ 4) Jazykový koutek. Původní jméno titulní postavy podle řeckých básní je Ἡρακλῆς, což, jak všichni dobře víme, čteme Íraklís. Latina to přepsala na Heracles. Odsuď pochází například hlavní město Kréty Herakleion (čte se Íraklió). Aby toho nebylo málo, Římané při přejímání Heraklova kultu pozměnili i jeho jméno a tak vznikl Hercules. 5) Z kluků mě zaujali 24letý Australan Jamie Croft (Herkules jako teenager), 26letý Skot Paul Telfer (Herkules dospělý), kterému očividně přebývalo na svalech, co se mu nedostávalo na hereckém umu, dále pak 21letý Australan André de Vanny (Ífiklés jako teenager) a 24letý Kanaďan Luke Ford (Ífiklés dospělý)._____ 6) Výstižný koment: SeanLSD***.(10.2.2020)

Tak si zde střihnu premiéru : Nové Televizní zpracování bájného hrdiny Herkula přináší pohled na jeho "životopis" zcela z jiného úhlu pohledu, než tomu bylo doposud s televizním seriálem či animovaným filmem. Takže sledujeme Herkula od jeho narození, přes divoké mládí, kdy vyrůstá po boku se svým bratrem a učí se bojovat a vyrůstat v budoucího hrdinu, jak mu bylo před jeho zrozením předurčeno až po konečný výcvik (jež je ovšem nejen velice zanedbaný a krátký ale také stejně nesmyslný a fádní...), kdy se ze zbrklého chlapce stane ON! Hrdinný syn boha Dia...Jenže nové zpracování zobrazuje Herkula zcela jinak než znáte z historie a vyprávění. Ať už se jedná o nastoupení Herkula do služeb Thébského krále plnění "jeho úkolu", tak o tom, zda je synem boha či nikoliv se může divák jen dohadovat. Stejně tak jediná existence bohů je zde prezentována pouze v nudných a plytkých konverzacích hlavních postav, jež pravděpodobně sami neví, zda existují či jen následují věřící dav...Podobně je na tom jejich herecký projev jež se pohybuje někde na hranici průměru. Film má sice solidní výpravu, které však podráží nohy otřesné triky, nevýrazný hudební doprovod a přemršelá délka filmu. Pokud někdo tudle dobu miluje, tak ať si přičte max 1* navíc...U mě je to slabší průměr 2 a půl * = 3*...(19.9.2006)

41%?!! To vážne? Uznávam, predstavitelia niektorých postáv by si zaslúžili horieť v desiatom kruhu pekelnom... (určenom pre tých, čo svojim hraním skazia celý film.) Ale príbeh, ktorý som videl ja si zaslúži rozhodne vyššie hodnotenie. Rozmýšľal som, že dám 5* na truc, ale nakoniec som sa rozhodol, že plné hodnotenie si ponechám pre veci, čo mi v noci nedávajú spávať a z princípu sa snažím nerobiť veci, ktoré neskôr oľutujem. Takže pôjdem proti davu len tak trošku. 80%! Inak je však tento film ukážkovým triumfom ducha (čiže scenára) nad formou.(14.9.2014)

Seriál s Kevinom Sorbom napáchal viac škody, ako by sa mohlo zdať. Vážnou postavou bol tento bájny grécky poloboh len v prvých pilotných celovečerákoch. Po zvyšok (viac ako 100-dielneho) seriálu sa jeho svalnatá prítomnosť zredukovala na prenášanie životných perlí o odvahe a sile priateľstva a nezmyselného akčného poskakovanie s Lolausom. Producent Sam Raimi vtedy preukázal také barbarské (naivné?) nerešpektovanie legendárnych mýtov a legiend, že sme im to už ani nemohli mať za zlé. Televízia Hallmark v roku 2005 povedala rázne „stop!“ a výsledkom je 3-hodinová televízna mini-séria, ktorá síce (ako všetky hallmarkovské mini-série, od Merlina cez Guliverove cesty až po Jásona a Argonautov) dopláca na tragické počítačové efekty a čudné herecké obsadenie (Sean Astin, Timothy Dalton, Leelee Sobieski). Ale oveľa dôležitejšie je to, že si z bájnych mýtov nestrieľa. Naopak, snaží sa ich podať s dôrazom na Herkulov tragický rozmer. Takže áno, Herakles naozaj (kvôli počarovaniu od bohyne Héry, jeho nevlastnej matky) zavraždil vlastné deti a áno, naozaj to viedlo k dvanástim na prvý pohľad nesplniteľným úlohám. Výsledkom je solídne výpravné dobrodružstvo, neporovnateľné s prvoligovou fantasy (Pán prsteňov), ale rozhodne má ďaleko k niektorým iným filmom od Hallmarku (Tajomný ostrov).(26.1.2008)

Dvojdílný příběh z produkce Hallmarku je dle očekávání poněkud jiný, než jak je všeobecně znám. Fantasy spojené s pohádkovou mytologií však nevyznívá nijak špatně. Kouzelné dobrodružství bájného Herkula od jeho narození až po dospělost plný intrik a různého nebezpečí potěší malé i velké. Z počátku se to sice krapet táhne, ale jinak to má své přirozené tempo, kterému hlavně malý diváci budou stačit. Ani děj není nijak složitý. Rodinná podívaná, která nemá čím urazit.(3.5.2015)