Vydejte se na cestu proti proudu času. Ne o sto nebo tisíc let, ale do doby před celou historií - do časů bájí a fantazie, kdy bohové v lidské podobě kráčeli po Zemi a v začarovaných lesích žila bájná stvoření - kentauři, satyrové a nymfy. Ale i tehdy se válčilo. Ne mezi armádami, ale mezi bohy. Zeus bojoval s Hérou o vládu a z jejich války se stala válka lidí, protože následovníci Héry bojovali o nadvládu s těmi, kteří uctívali Dia.
Alkméné očekává v Thébách návrat své manžela Amfytrióna. Při slavnosti sklizně ale uvízne v osidlech lascivního vládce bohů Dia, který na sebe vzal podobu jejího manžela. Za devět měsíců se Alkméně narodí dvojčata. První syn je Amfytrióna, druhý _ Herkules - je počatý Diem. Alkméné chce po manželovi, aby Diova syna zabil. Amfytrión to ale nedokáže, naopak k nevlastnímu chlapci mimořádně přilne. Jednoho dne prchlivý Herkules praští tak prudce do hlavy lyrou svého učitele hudby, že učitel klesne k zemi. Všichni jsou přesvědčeni, že ho hoch zabil. Za trest je Herkules vykázán z Théb, pečuje o stáda v horách a dorůstá v neobyčejně silného mladého muže. V rituální noci počne s dcerou krále Kreonta Megarou tři syny. Ty ale o svatební noci pod vlivem drogy v záchvatu šílenství zabije. (oficiální text distributora)

tron

Seriál s Kevinom Sorbom napáchal viac škody, ako by sa mohlo zdať. Vážnou postavou bol tento bájny grécky poloboh len v prvých pilotných celovečerákoch. Po zvyšok (viac ako 100-dielneho) seriálu sa jeho svalnatá prítomnosť zredukovala na prenášanie životných perlí o odvahe a sile priateľstva a nezmyselného akčného poskakovanie s Lolausom. Producent Sam Raimi vtedy preukázal také barbarské (naivné?) nerešpektovanie legendárnych mýtov a legiend, že sme im to už ani nemohli mať za zlé. Televízia Hallmark v roku 2005 povedala rázne „stop!“ a výsledkom je 3-hodinová televízna mini-séria, ktorá síce (ako všetky hallmarkovské mini-série, od Merlina cez Guliverove cesty až po Jásona a Argonautov) dopláca na tragické počítačové efekty a čudné herecké obsadenie (Sean Astin, Timothy Dalton, Leelee Sobieski). Ale oveľa dôležitejšie je to, že si z bájnych mýtov nestrieľa. Naopak, snaží sa ich podať s dôrazom na Herkulov tragický rozmer. Takže áno, Herakles naozaj (kvôli počarovaniu od bohyne Héry, jeho nevlastnej matky) zavraždil vlastné deti a áno, naozaj to viedlo k dvanástim na prvý pohľad nesplniteľným úlohám. Výsledkom je solídne výpravné dobrodružstvo, neporovnateľné s prvoligovou fantasy (Pán prsteňov), ale rozhodne má ďaleko k niektorým iným filmom od Hallmarku (Tajomný ostrov). ()

ripo

Snaha ukázať na Herkulovi aj niečo iné ako kopu svalov a testosterónu bola chvályhodná. Takisto poukázania na spletitosti starých gréckych bájí. No psychologizácia postavy ostala len na povrchu a nešla do hĺbky. Kvalitu, resp. nekvalitu digitálnych trikov pripočítam nižšiemu rozpočtu - veď sa jedná iba o TV film. Čo mi však najviac hýbalo žlčou, bola totálna topornosť Leelee Sobieski, z ktorej mi naskakovala husia koža. Horšiu ( a ešte k tomu škaredú, plastikovú) herečku by som nenašiel hádam ani v hlbokých albánskych horách za čias absolutistického vládnutia Envera Hodžu v Tirane ...bŕŕŕŕŕŕŕ ()

burina

Vzhladom k tomu,ze grecku mytologiu doslova zboznujem,som na na tento film celkom tesila.O to vacsie bolo sklamanie.Od zaciatku som sa to nutila pozerat,ale na druhy diel som uz bohuzial nemala silu.Kto aspon trosku pozna pribeh o Herculovi,bude nad tymto dielom poriadne krutit hlavou. ()

Morholt

Pravda. řecké mýty zase dostávají sodu, ale co musí se autorům přiznat, že se Héraklovými osudy zabývali hlouběji, než ostatní tvůrci filmů, zabývajících se antickými legendami. I tady je vše samozřejmě přizpůsobeno stopáži, takže mnozí znalci budou prskat, ale já si té snahy cením. A docela se mi líbilo i obsazení s Timothy Daltonem, Leelee Sobieski a dalšími. Je fakt, že hlavní hezoun je neskutečné poleno a kde ho vyštrachali vědí jen Olympané, ale i to se dalo přežít. Navíc na televizní záležitost tu nebyly ani tak hrozné triky. Poměrně snesitelná záležitost. 55% ()

corpsy

Osobne nechápem čo tým tvorcovia chceli povedať. Totálny odklon od pôvodných mýtov a bájí film neskutočne zabíja a dopomáhajú mu k tomu aj amatérske triky a trápne herecké výkony. Zbytočné fiasko. ()

slunicko2

Levné jako jídlo v nádražním bufetu. Ale i tam se lze někdy dobře najíst. 1) Nepříliš rozhazovačný avšak nikoli chudý rozpočet dal vzniknout s ohledem na řeckou mytologii relativně seriózně pojaté příjemné podívané. Rozhodně lepší než české vánoční pohádky._____ 2) Ovšem film není historický (dost dobře nemůže být), ani nepředstavuje vážnou reflexi antické mytologie. Berte ho jako čistou fantasy._____ 3) Pak je třeba ocenit švih a spoustu pěkných nápadů, o hezcích klucích ani nemluvě._____ 4) Jazykový koutek. Původní jméno titulní postavy podle řeckých básní je Ἡρακλῆς, což, jak všichni dobře víme, čteme Íraklís. Latina to přepsala na Heracles. Odsuď pochází například hlavní město Kréty Herakleion (čte se Íraklió). Aby toho nebylo málo, Římané při přejímání Heraklova kultu pozměnili i jeho jméno a tak vznikl Hercules. 5) Z kluků mě zaujali 24letý Australan Jamie Croft (Herkules jako teenager), 26letý Skot Paul Telfer (Herkules dospělý), kterému očividně přebývalo na svalech, co se mu nedostávalo na hereckém umu, dále pak 21letý Australan André de Vanny (Ífiklés jako teenager) a 24letý Kanaďan Luke Ford (Ífiklés dospělý)._____ 6) Výstižný koment: SeanLSD***. ()

Martrix odpad!

Řecká mytologie je odkaz pro všechny národy. Dokonce i pro ty, které žádnou pořádnou historii nemají. Chápu, že si USAmani nevystačí jen s indiánskými mýty, takže si stvořili své hrdiny. Jenže postavy jako je třeba Spiderman, Kapitán Amerika nebo Hulk, mohou jen těžko soupeřit s heroismem Persea, Héráklea, nebo Achillea. Popcorn vs. propracovaná mytologie, která dává nahlédnout do časů, kdy se rodila civilizace. Po shlédnutí této hrůzy jsem se jen utvrdil v tom, že je spousta lidí, kteří jsou kulturní kánoe. Vydlabaní, vydlabaní, vydlabaní. Možná se pletu a jde o cílenou snahu dělat z lidí blbce. Seriály Herkules a Xena nadělaly tolik škody, že bych se nedivil, kdyby v podobném prznění pokračovaly i generace filmařů, kteří na těchto dezinformačních seriálech vyrůstali. Fajn, amíci jsou hovada. Když se přenesu přes to, že si příběh upravili podle toho, jak se jim to hodilo a líbilo, stejně jde pořád o hnusný film. No dobře, tak úplně jsem se přes to nepřenesl :o) , ale faktem je, že triky jsou průměr , hlavní postavu hraje vysoce nesympatický teenager, v jehož podání je Herkules ještě větší debil, než podle pověsti jako mladý byl a ostatní postavy se chovají...divně. Asi jako když sleduje amatérské představení, kde herci umí text, ale vůbec neví jakou postavu hrají. A přitom režisér této "věci" byl jeden z těch, co natočil seriál Řím!! Člověk by čekal, že se u toho něčeho přiučí. No, nebudu si dál zbytečně otloukat prsty o klávesnici, tato sračka za to nestojí. Tento film mohu doporučit snad jen politikům ČR. PS: Dovedu si představit, že další Youngův počin bude těžké porno, s názvem Homo Erectus vs. Xena ()

Juto

Milujem grécku mytológiu a táto sága odviedla dobrú prácu, keď priviedla hrdinu Herkula k životu. Scenéria, kostýmy a herci boli skvelí (aj deti). Veľa ľudí sa sťažovali na špeciálne efekty, ale boli vyrobené pre rodinnú zábavu. Takže ja som spokojný. 6/10 ()

otík

Naprosto směšný rozmáchlý televizní snímek líčící příhody Hercula je tragikomickou snahou o upoutání divákovi pozornosti. Jediné, co se mi na téhle hrůze líbilo, byli docela ucházející triky, jinak děs a bída. ()

SeanLSD

Vedomí si toho, že na Herkulove silácke kúsky nemá TV produkcia dosť silácke efekty ( a je pravdou, že lepšie vyzeral aj o 10 rokov starší, televízne prevarený predchodca ), stavili tvorcovia na umný scenár. Ten je postavený na súperení ( a zmierovaní ) ženského a mužského princípu, fatalizme pokrvného a rodového intrigovaniu a nevyhnutných tragédiách, presne v duchu antickej drámy a s najväčšou pravdepodobnosťou aj reálnej histórie starovekých a stredovekých spoločností. Vo svojich motívoch veľmi výstižný mytologicko-historický prepletenec a obraz, dostatočne verný tradičnému podaniu a súčasne ho reflektujúci. V postave Herkula sa vymaňuje z pradiva pevných pravidiel starého žánru i pravidiel archaického sveta povier, mágie, svojvôle panovníkov a rozmarov bohov, ich servílnosti i nepriateľstva. Oproti iným spracovaniam za posledných x rokov, ktoré si s Herkulom svojvoľne robia čo chcú, je zaujímavé sledovať, ako si s tradovaným podaním herkulovskej mytológie poradil scenárista Charles Edward Pogue. Zmeny, ktoré uskutočnil, sú v záujme príbehu ( a možno aj berú ohľad na reálny rozpočet ). Kým zachované starogrécke cykly sú na dnešok predsa len trochu príliš cyklické a lineárne ( Héra na Herkula pravidelne zosiela šialenstvo, on v jeho záchvate niekoho zabije a potom musí svoju vinu vykupovať ponižovaním sa a službou ), tu sú dobre zakomponované do celkovo sa vyvíjajúceho a k zaujímavému záveru dospievajúceho príbehu. Aj Herkulových úloh nie je 12, ale 6, no oboznámený divák objaví aj tie ostatné, predvedené v správnej chvíli k lepšej službe celému myšlienkovému konceptu na iných miestach príbehu.Večná škoda rutinérskeho, či ( lacného ) TV spracovania, ale obávam sa, že výborne poprepisovaný známy cyklus by zrejme aj v inom prípade dokázalo oceniť iba minimum divákov... ()

t_gon

Tak si zde střihnu premiéru : Nové Televizní zpracování bájného hrdiny Herkula přináší pohled na jeho "životopis" zcela z jiného úhlu pohledu, než tomu bylo doposud s televizním seriálem či animovaným filmem. Takže sledujeme Herkula od jeho narození, přes divoké mládí, kdy vyrůstá po boku se svým bratrem a učí se bojovat a vyrůstat v budoucího hrdinu, jak mu bylo před jeho zrozením předurčeno až po konečný výcvik (jež je ovšem nejen velice zanedbaný a krátký ale také stejně nesmyslný a fádní...), kdy se ze zbrklého chlapce stane ON! Hrdinný syn boha Dia...Jenže nové zpracování zobrazuje Herkula zcela jinak než znáte z historie a vyprávění. Ať už se jedná o nastoupení Herkula do služeb Thébského krále plnění "jeho úkolu", tak o tom, zda je synem boha či nikoliv se může divák jen dohadovat. Stejně tak jediná existence bohů je zde prezentována pouze v nudných a plytkých konverzacích hlavních postav, jež pravděpodobně sami neví, zda existují či jen následují věřící dav...Podobně je na tom jejich herecký projev jež se pohybuje někde na hranici průměru. Film má sice solidní výpravu, které však podráží nohy otřesné triky, nevýrazný hudební doprovod a přemršelá délka filmu. Pokud někdo tudle dobu miluje, tak ať si přičte max 1* navíc...U mě je to slabší průměr 2 a půl * = 3*... ()

Natabar

Televizní až hrůza, triky děsné, ale co naplat - je to regulérní myth-pohádka a řeckou mytologii, tu já můžu. ()

NDroo

No...ty...kravo! Tak spatnou a trapnou "adaptaci" Herkulovych (resp. spravne samozrejme Heraklovych) dobrodruzstvi jsem dlouho, predlouho, nevidel... ()

Arius

Slabucke spracovanie no zato dej ktory dokaze sam o sebe uputat divaka.Navyse som si pochutil i na kvalitnych hereckych vykonoch,a to najma na sympatakaovi Paulovi Telferovi. ()

Yangus

Skoro celí první díl jsem čekal až se mladý Herkules přestane chovat jako idiot, dočkal jsem se až když byl starší. Triky většinou na úrovní 80.let ale občas překvapily, třeba Nemejský lev a jeho proměna, jinak to ušlo. Dokázal jsem to dokoukat až do pozdního konce ale 2 hvězdičky si to zaslouží. Ale chtělo by to konečně pořádný film o Herkulovy a ne stále nějaké pohádky. ()