Teď se nedívej

• Velká Británie Don't Look Now (více)
TV spot
Mysteriózní / Thriller / Horor / Psychologický
Velká Británie / Itálie, 1973, 110 min

Vizuálně bohatá adaptace zlověstného příběhu Daphne du Maurier o zlé předtuše. Režisér Roeg využívá expresivního potenciálu italských Benátek a jeho jedinečný střih, fragmentarizující časoprostorové kontinuum, vytváří neopakovatelně zlověstný pocit. Na začátku tohoto mistrovského psychologického hororu potká šťastné manželství Laury a Johna (Julie Christie a Donald Sutherland) noční můra všech rodičů, tragické úmrtí dcerky. Johna, který tragédii instinktivně vycítil, pronásledují výčitky, že jí nedokázal zabránit. Manželé odjíždějí do Benátek, kde potkají sesterskou dvojici starších, výstředních Angličanek. Jedna z nich, slepá jasnovidka, tvrdí, že vidí jejich dcerku... Film se proslavil i odvážnou erotickou scénou mezi Laurou a Johnem. Legenda praví, že návštěvníci pracovních projekcí projevovali velký zájem o záběry právě z této scény. (oficiální text distributora)

kajda.l

A nejhorší jsou trpaslíci... Roeg sice dokáže využít smrdutého a zatuchlého prostředí Benátek, ale nedokáže pracovat s napětím, což je u mysteriózního hororu celkem průšvih. Jsem zvědavý na údajně údernou a velmi útlou předlohu Du Maurierové. A tipuji, že se mi potvrdí očekávané Roeg nudí, Du Maurierová děsí. Dvě a půl. (po přečtení povídky možná zvednu) PS: na Christieové nula plusky jen tak nezapomenu :P ()

Seabeast

Už nevím kde, ale natrefil jsem na tenhle film ve spojení s atmosférickým okultním hororem. A s lítostí musím konstatovat, že jsem tam nenašel ani jedno z toho. Povětšinu času se jedná o takovou zívárnu, kterou jsem měl docela problém dokoukat. Prostředí Benátek by mohlo nabídnout pěknou výpravu, ale je zcela nevyužité. Psychologického mi na tom nic moc nepřišlo, protože se příběh nijakým zvláštním způsobem nevyvíjí a neposkytuje hlubší zážitek nad kterým je potřeba dumat. Máme tu jen jakési trauma z minulosti a děsivou předtuchu, které nejsou výrazně rozvinuty nebo rozebrány. Vše jen tak plyne nepokládajíc otázky v průběhu dění. Nuda na entou včetně oné pověstné milostné scény. ()

corpsy

Skvelý psychologický horor, plný symboliky a náznakov, začína strhujúcou, dokonalo zrežírovanou a veľmi citovou scénou rodinného nešťastia. Je to snímok komorne, ale pútavo vyrozprávaný s mimoriadnym pohľadom na detail, ale zamrzí, že sa vo filme už neobjaví žiadna scéna, intenzitou a emóciami podobná tej úvodnej. ()

EastWicka

Já v příbězích nevyžaduji řád, vodítka ani odpovědi a nedořečenost mám upřímně ráda - ale tohle bylo moc i na mě. ()

Cimr

Je mi to líto, ale jedna hvězdička musí jít nutně dolů kvůli kníru Donalda Sutherlanda... Jinak jde o velmi zdařilý biják s geniální atmosférou. Takový předchůdce Davida Lynche - děsiví nejsou šílenci s motorovkou, ale to, co se nám děje a neumíme to logicky vysvětlit; jakýsi zpotvořený svět v naší hlavě, síť snů a zasutých představ, kam se vejdou slepé ženy věštící budoucnost, vypjatá sexualita i vraždící trpaslíci. To vše v dárkovém balení s prostředím mlhou zahalených pustých Benátek. Přeju příjemné pokoukání! ()

MikO_NR_1909

Po slušnej, existenciálnej, ale najmä výborne natočenej úvodnej scény v snahe zachrániť malú dcérku v močariskovej, špinavej a chladnej vode, bol skvelým prológovým impulzom a predznamenanie duševnej bezvýchodiskovosti. Systematicky sa filmové dejisko sústreďovalo do psychologickej oblasti plnej dojmov, prchkosti, súcitu či paranoií (s pomocou vizuálne výstavnej európskej architektúry a prázdnymi zašpinenými ulicami)... Približne 25 minút do konca na nás vytiahne začínajúci režisér mozaikovú hru s nie vždy vysvetlenými reálnymi schémami, s divokou kamerou, kde zábery na hlavných protagonistov sú explicitne pútavé, kde predtuchy a zlé predstavy sa zakladajú na viac ako polopravdivých tvrdeniach a kde samotný koniec jasne charakterizuje myšlienkový nepokoj a zbláznenie. Navyše herectvo Julie Christie je ešte ostrejšie než Sutherlandov boj či hroziaci pohľad na slepú babku. ()

jondzavid

Ďalší film Nicolasa Roega vystavaní na atmosfére (Muž, ktorý spadol na zem), čo je zároveň jeho najsilnejšou stránkou i jeho najväčším problémom. Kto nie je schopný vydýchať filmy postavené na budovaní atmosféry (napr. väčšina Wendersových filmov alebo niektoré kúsky Wernera Herzoga) toho ťažko tento film osloví. Na mňa však docela zapôsobil, na čom má veľký podiel dokonalé využitie Benátok, ktoré sú pod Roegovým vedením stelesnením tajomnosti a mystična. Skvelí sú aj hlavní predstavitelia Donald Sutherland a Julie Christie, ktorí veľmi presvedčivo (určite má natom podiel aj úžasne nakrútená na danú dobu docela odvážna erotická scéna s pôsobivými prestrihmi) stvárnili manželský pár. No a nedá mi nespomenúť finále, ktoré je akoby z iného filmu, ale prekvapivo nepôsobí rušivo, ale dodáva psychologickému špektáklu pôsobivú bodku. ()

topi

Ústřední dvojicí snímku jsou manželé John a Laura, kteří hned na začátku filmu za tragických okolností přicházejí o dcerku. John jakousi svou předtuchou vytušil, že se něco stane a v postupném odkrývání příběhu zjišťujeme, že John má i jinou předtuchu, která je pro něj zásadní v podobě červeného trpaslíka. Ta poslední třetina filmu mě však přišla strašně zmatená a taky trochu nepochopitelné chování některých postav jsem nepobral. I když závěrečná scéna vše vysvětluje a je velmi silná, tak v tomhle žánru jsou určitě i kvalitnější snímky. Manželé v podání Donalda Sutherlanda a Julie Christie (krása sama) ladí přímo chemicky, neboť v době natáčení filmu byli skuteční partneři a proto i ta jejich postelová akce je tak mocně eroticky přirozená. Ještě bych po technické stránce zmínil scénu, když John restauruje v kostele ve výšce asi deseti metrů mozaikové okno a stane se nehoda. Mazec natočeno, ani jsem nedýchal. Hudba taky kolikrát pekelně graduje a pro Pina Donaggia to byla jeho první skladatelská práce pro film. Don´t look now je určitě kvalitní filmařina plná zvláštních střihů, ale nezapůsobila na mě tak, jak bych si představoval. Každopádně ale mohu doporučit. ()

Kaluž

Temná zákoutí Benátek v hlavní roli. Donald Sutherland spíše směšný, film zdánlivě nekonečný. Nezestárlo to zrovna důstojně. ()

Quint

Britský pár odjíždí po nešťastném utonutí své dcery za prací do Benátek, kde se pokouší na tragickou událost zapomenout. Řada záhadných událostí však manželům smrt jejich dítěte neustále připomíná. Hypnotická duchařina bez duchů s bravurně vystavěným kaleidoskopem roztříštěných vizí a znepokojivých náznaků eskalující hrozby v temných zákoutích benátských uliček. Film je stejně jako Benátky labyrintem se slepými uličkami, v němž neexistuje přímá cesta k odpovědím. Je to horor o zármutku a nevyzpytatelné ruce osudu, která postupně vede hlavního hrdinu ke katastrofě. Abyste mistrovské dílo Nicolase Roega pořádně docenili, budete ho muset vidět přinejmenším ještě jednou. ()

FilmFan24

Atmosférický thriller, který je záměrně natočený pomalým tempem. Kdysi jsem viděl ve vysílání rakouské televize a vzpomínám si na německý název filmu "Wenn die Gondel trauen tragen" - česky jako "Když gondoly měly smutek" . ()

Kangax

Úchvatný filmový zážitok, plný skvelých hereckých výkonov, originálnych záberov kamery a naplno využitej neopakovaťelnej a jedinečnej atmosféry Benátok. Mladý pár sa len navonok snaží skryť ťažkú krízu, ktorá jeho vzťah napadla po neštastnom utopení malej dcéry. Odchádzajú z bažinatého Anglicka do Benátok, kde si John najde prácu ako reštaurátor starej katedrály. Ale prízraky zlovestnej vody len ťažko môžu ustúpiť na vode postavených Benátkach... V jednej z reštaurácii sa náhodu stretávajú z dvoma sestrami zo Škótska, z ktorých jedna z nich je médium. Tá tvrdí, Johnovej žene Laure, že videla ich mŕtvu dcéru, a že tá ich varuje pred neštastím, ktoré ich môže postihnúť práve tu v Benátkach. Od tej chvíle sledujeme ťažký psychologický horor, plný paranoie, zlej predtuchy, a skrytých symbolov. Keď sa aj ich druhému dieťatu (synovi) prihodí nehoda v škole v Anglicku, odlieta Laura okamžite za ním, ale John ju na druhý deň vidí znovu v Benátkach na pohrebnej gondole a s tými dvoma sestrami.. Čo je vlastne pravda? Chcú dve sestry ovplyvnovať Lauru, a tá zostala v Benátkych namiesto toho aby odletela za zraneným synom do Anglicka? Videl John len prelud? Videl budúcnosť? A akú spojitosť s nimi majú vraždy ktoré sa stávajú počas celého filmu, ale zdanlivo s hlavným príbehom nemajú nič spoločné? To sa dozviete až v úchvatnom, vskutku dosť prekvapivom závere. Skvelý mysteriózny horor, skvelá práca. ()

Eldrick

Film, který mi celá léta unikal, jelikož jsem o něm neměl páru, protože se o něm dodnes moc nemluví a v bedně ho nekroutili každý měsíc jako jiný. Nepochopitelně podhodnocený umělecký thriller (zřejmě proto, že je složitý na pochopení a nic nevysvětluje), který figuruje vysoko v různých žebříčcích top filmů všech dob (BFI, The Times... ) a hlavně v topkách tvůrců samotných. Jeden z mála filmů, o kterých se učí na filmových školách, jenž Vám může opravdu něco dát. Od střihu, symbolismu, využití lokace, zakomponování Nietzscheho filosofickýho (m)učení a dalších. V každé sekundě nepředvídatelný a s každým dalším zhlédnutím stále objevný film. ()

dyfur odpad!

......manželia o jedno dieťa tragicky  prídu a druhé nechávajú v Anglicku zatiaľ čo oni idú do Benátok ....a ona tam ide načo-prečo nie je s chlapcom  ??.....tá erotická scéna možno v tej dobe bola erotická .....dnes je k smiechu .......nič......pre mňa len vata na vyplnenie času .......aj to bolo zbytočné - dlhé to bolo až moc......a hlavne ten koniec -chlapík niekoho prenasleduje-myslí si, že nejaké  dieťa  (svoje? čo zomrelo...?)   a nakoniec to dieťa nie je...skončí podrezaný a pomaly vykrváca z krčnej tepny.....prečo ?  kto to bol? ....každy nech si domyslí..... a   koniec......tak žiaľ tento film nezachránili ani Benátky - len by mňa zaujímalo či ozaj v tej dobe rok 1973 a v tej ročnej dobe -asi jeseň alebo jar.....či ozaj tam bolo tak málo ľudí alebo je to vďaka produkcii...... ()

Morloth

Atmosféra budovaná na základě genia loci a až uměleckých postupů při snímání a stříhání udržuje dosti jednoduchý příběh pohromadě. Dalo by se skoro říci, že film je vyprávěn čistě za pomoci zvuku (hudby), kamery, střihu a důležitost konzistentního příběhu je odsunuta na druhou kolej. Herecké výkony jsou převážně silně expresivní a až teatrální. Přesto to, nevím proč, na mne fungovalo. ()

Martin741

Jo, jo , pocul som o tom, ze je to jeden z najvydarenejsich hororov 70. rokov - a to u mna 70. roky su hororovo legendarne /Alien Deliverance, Straw Dogs, Exorcist ....../. oslovila ma uvodna scenka, kde chlap zachranuje dcerku z chladnej, spinavej a kalnej vody, ona vsak umrela. potom ked uz boli Benatky, oslovili ma prazdne spinave ulice - malo to hodne co do reality v 70. rokoch. Potom som ochotny prepacit aj priserne pomaly dej, priserne dlhu stopaz a dost priemerne herecke vykony : to ja som od prirodzenia tolerantny, takze dam slusnych 67 % ()

dezorz

polku filmu som sa naozaj nepozeral. benatky aj pred 40 rokmi vyzerali rovnako. (ten zeriav pri namesti svateho marka stale je). sutherland, pravda, vyzeral omnoho lepsie. ()

Rodriguez

Slušela by tomu o 20minut menší stopáž a pak by bylo hodnocení daleko lepší. Jinak příběh i atmosféra vynikající. 55% ()

Edgar Wright chystá psychologický horor

Edgar Wright chystá psychologický horor

24.01.2019

Britský režisér Edgar Wright (Baby Driver, Jednotka příliš rychlého nasazení) čerstvě prozradil detaily o svém příštím filmu. Tím by měl být psychologický thriller/horor odehrávající se v Londýně,… (více)

Teď se nedívej!

Teď se nedívej!

30.06.2005

Paramount Pictures chystají remake úspěšného snímku režiséra Nicolase Roega z roku 1973, TEĎ SE NEDÍVEJ. V něm si Donald Sutherland a Julie Christie zahráli partnerskou dvojici, která se vydá do… (více)