Xiao shi yi lang

Siu sap yat long

Swordsman and Enchantress

Akční / Mysteriózní

Hong Kong, 1978, 89 min

Swordsman and Enchantress natočil Chor Yuen podle Gu Longovy předlohy ve svém naprosto klasickém pojetí, tedy kulisy, mysteriózní atmosféra světa bojovníků Wulinu, akční choreografie Tonga Gaai a všechny ostatní výrazové prostředky jeho tak typických swordplays. V hlavní roli se představili Ti Lung jako swordsman Xiao, dále krásná Cheng Li a Anthony Lau Wing. Je to hodně klasická Chor Yuanova žánrovka, která nebyla v roce 1978 žádnou převratnou novinkou a pokulhává výrazně za peckami typu Sentimental Swordsman, nicméně není rozhodně horší, děj je kupodivu docela soudržný a logický i přes klasický zmatek ve jménech a identitách postav a hlavnímu hrdinovi jsem držela palce. Nápad s miniaturní říší loutkových bojovníků mě dostal, jde o docela roztomilý fórek a co se speciálních efektů týče, je to parádní :-) čínské triky 70. let , zahrnující převážně dvojprojekci mě prostě dostanou vždycky. Wulin, Ti Lung, Cheng Li a Chor Yuan, to je mix, který hodnotím vždycky výš, než možná zaslouží, ale nepočítám, že by se na téma tak zapomenutých filmů rozhořela diskuse, takže proč nenadsadit. 7/10(23.2.2009)

Konečně zhlédnuta léta nedohledatelná šermířina stylového režiséra Chor Yuena. Komplikovaný děj potěší nepředvídatelnými zvraty na úkor přemnožeností zajímavých postav. Mystery-atmošce napomáhá snové nasvícení s kamerou zkušeného Wong Chita. Design King-Sam Chana, jehož umělecké ambice kočírovaly celý Hong Kong ve čtyřech 100vkách copkatých flicků, jest zde fakt luxusní přepych. Co se týče kostýmu, tak umělec Chiu-Yu Liu se rovněž bohatě vyřádil. Jeho zvučné jméno oblékalo hrdiny/ky ve třech 100vkách snímků a jakože je na co koukat. Nejvíce to odnesl stunt Brandy Yuen v dvojroli ženomuže, také hojně obsazovaný thug Chi-Keung Wong v růžové paruce a v druhé zombie nepoznáte choreografa Bun Yuena. Osobně jsem film sháněl hlabně kvůli akrobata Wah Yuena, který ztvárnil úlohu jednoho ze 4 Fengových bratrů. Nemilosrdná Ching Lee je zde namísto hrdinky v roli pečující manželky a překvapí i amorální sociopatka Candy Wen, která pod rouškou roztomilých usměvů ohromí pohromou smrtících ran.(8.10.2016)