Hranice možností

Without Limits

Za hranicami možností

Drama / Sportovní / Životopisný

USA, 1998, 117 min

Citlivě a jednoduše natočené drama, které diváka dokáže zaujmout. O Stevu Prefontaineovi jsme nikdy neslyšel, ale tento snímek mě donutil se o něj alespoň minimálně zajímat. Vedle skvělého Billyho Crudupa dokazuje Donald Sutherland, že i na malém prostoru lze vytvořit velmi kvalitní výkon, který důstane v podvědomí diváka ještě dlouho po konci snímku. Sportovní životopisné drama s nutnou dávnou emocí, ale bez patosu.(23.5.2008)

Steve Prefontaine byl talentovaný běžec a zemřel mladý, což s sebou nese punc přitažlivosti, záhady a jisté nepostižitelnosti, ale nebude to hlavní důvod, proč se o něm - stejně jako o mnoha jiných - točí filmy. Ten člověk byl paličatej umanutej rebel, k tomu byl pěknej, měl dar z nebes a obrovský charisma - tady zprostředkované jen Billy Crudupem, ale věřila jsem tomu. Ten film je vůbec celej uvěřitelnej a Donald Sutherland jako trenér božskej. V o rok starším Zázračném běžci hrál Prefontaina Jared Leto a taky dobrý.(22.11.2007)

Takhle se rodí legendy. Steve Prefontaine jí byl. Billy Crudup zde předvádí asi nejepší herecký výkon jeho dosavadní kariéry. Je velmi uvěřitelný a Donald Sutherland ? tomu není co vytkonout, nastudoval Billa Bowermana do sebemenšího detailu a dokázal to také přenést do samotného filmu Je zde také zcela do puntíku ukázáno jak se postupně rodila značka Nike. Od měření nohou běžců až po odlévání podražek ve waflovači u Bowermana doma.(21.8.2011)

Přišlo m ito takové nevysvětlené oproti jiné verzi tohoto příběhu, kterou jsem už viděl. Steve je tu takový jednodušší s jedním jediným cílem a bez zaměření se na ostatní. Sportovní záběry jsou ale hodně nadprůměrné a napínavě natočené. K tomu výkon Donalda Sutherlanda a máme nadstardardní sportovní film.(2.5.2014)

Jako běžec tak dobrej film snad ani nemohu ohodnotit jinak. Tohle je moc dobře natočená srdcová záležitost. ● Pre toho pro běh udělal mnohem víc, než že vyhrával jeden závod az druhým. Z tehdy opovrhovaného běhu udělal masovou záležitost pro davy a díky jeho vzpouře proti AAU vešel 3 roky po jeho smrti v platnost Amateur Sports Act of 1978, díky kterému Amateur Athletic Union ztratila vliv na mezinárodní sportovní dění. ● Lasse Virén v Montrealu obhájil olympijský titul v čase, který byl o vteřinu pomalejší, než jaký zaběhl Pre den před osudnou havárií.(9.9.2015)

• - Do role Stevea Prefontaina byl zvažován i Tom Cruise, ten jí však odmítl s tím, že je na ní příliš starý. (aluna)

• - Režisér snímku Robert Towne chtěl, aby roli Billa Bowermana hrál Tommy Lee Jones, ten jí odmítl a úlohy se tak ujal Donald Sutherland. (aluna)

• - Pri tvorbe podrážky modelu Nike Waffle sa Bowerman nechal údajne inšpirovať manželkou pri príprave raňajok.
    (lumi3r3)