Národní hymna (S01E01) (epizoda)

The National Anthem

Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2011, 44 min

kdyby nic jiného, tak již podle té absurdní zápletky se pozná tvůrčí génius...ta myšlenka šokuje z každého úhlu pohledu, je jedno jak ji pootočíte...uráží, provokuje...vyráží dech, jak zvráceně někdo může postavit hodnoty, ten chaos bolí (možností interpretací je mnoho) a je matoucí, protože je absolutně vytržen z kontextu dobových priorit problémů, tak jako mnohé šokuje setkání s jinou kulturou, náboženstvím, názory...na nečekané věci, i když je společnost nebo jedinec sebevyspělejší, tak prostě neví, jak zareagovat, neexistuje protokol...opravdu zjednodušeně se lze na vše dívat prvoplánově, pouze v doslovném sdělení, jakože perverze fantazie nezná hranic, ale to bychom uráželi autora... /// úkrok stranou___ tento díl se dá číst v mnoha kontextech, takříkajíc i naruby (motivace je otazníkem, pohnutky únosce jsou explicitně neznámé)...jeden z alternativních scénářů by mohl tvrdit, že je to pomsta za práva zvířat, která jsou od nepaměti znásilňována lidskou společností kvůli produkci (ale když se to obrátí jako v Mad Maxovi, tak jsou najednou všichni v šoku) ...pomsta odbojové zvířecí organizace by byla pouze znouzecností, tak jako byl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heidricha během Operace Anthropoid, která nic nezmění, zde na masožravosti lidí, je pouze epizodou, která slepě přijaté návyky nezmění - nechť je tento díl například Farmou zvířat pro 21. století, pro kterou je příznačný posun pohnutek a pokrytectví ___ mohla by to být otevřená kritika západní civilizace blízkovýchodním pohledem...hodnoty a principy (liberalismus, demokracie, postavení jednotlivce, práva, atd.), které Západ hájí, jsou často v rozporu, až protikladu s tím, co je běžné, až nedotknutelné, či posvátné jinde a tím permanentně šokuje celý Střední východ...již pozření vepřového je formou, jak se zostudit před souvěrci Alláhovými - evropští jinověrci, tak běžně činí, což je pro mnohé muslimy atributem jisté dekadence, naprostým vrcholem by pak byla informace o tom, že vrcholný západní představitel (kontra projekce, v opačném gardu do Blízkého východu, například na sultána nebo dokonce na chalífu) má sex s něčím tak pro ně špinavým jako je prase, kdyby něco bylo popudem pro masové verbování fundamentalistů pro džihád, tak toto... úkrok zpět /// ___ naráží se zde opět na spoustu věcí - např. že ten snímek je také o tom, že prozatím opravdu nejvíce svobodné médium je dnes internet, vše ostatní se dá mnohem snáz cenzurovat, ale také o tom, že když je to v televizi, tak tomu dává větší důležitost, protože si již všichni zvykli, že internet je plný "fejků" ___ na očernění něčí pověsti stačí v druhých vyvolat představy, klepy, analýzy odborníku a elektronická tužka udělají své, ponížení a ztráta vlastního kreditu je mnohokrát vše s čím se ve veřejném prostoru zachází, ale také schází ___ ani nejde o to, být tak v absurdní situaci, nýbrž být mezi mlýnskými kameny, kde cokoliv uděláte, tak nedopadne dobře, které ovlivňuje přelétavé veřejné mínění, což je další důvod, proč je nebezpečná přímá demokracie, je nevyzpytatelná jako počasí na horách; (v obecné rovině) proč jen důsledky činů lidem dochází, až když se dotknou přímo jejich smyslů, myšlenkový konstrukt kriticky posouzený je opravdu výsadou jen hrstky (zde konkrétně - kor na poli takové banality jako je pudová záležitost) ___ opět vlastní vůle jde před názorem veřejnosti do pozadí, ideje jsou sekundární, vedení jde na ruku veřejnosti, egoismus a vlastní (úzké skupiny) prospěch jsou daleko před sebeobětováním za záchranu života, byť cizího ___ každý může být odejit, všichni jsou nahraditelní, člověk si to uvědomí, až se to dotkne i jeho...život se může změnit mžiku, ráno máte fungující život, rozjetou kariéru, rodinu, respekt okolí...večer můžete být v nemocnici bez nohy, s necitlivostí na půlce těla, doživotní impotencí, odkázání na cizí pomoc, bez dostatečně vysoké pojistky pro zajištění rodiny, zaplacení domu a zdravotní péči...jedna technická závada, mnoho důsledků...osud si nevybírá, okolnosti jsou různé s nesčetnými přívlastky ___ abychom to odanonymizovali...co by udělal náš premiér? ___ svět se takto zastavil jen párkrát (z pohledu středoevropského národa), od vynálezu televize, resp. od začátku vysílání v ČSR v 53 - smrt Stalina a Gotwalda v 53, Maďarské povstání v 56, Karibská krize v 62, když zabili JFK v 63, při obsazení v 68, Palach v 69, při přistání na Měsíci v 69, Mnichov 72, Charta v 77, Černobyl v 86, pád sovětského bloku v 89, zvonění klíčů v roce 89, při pohřbu Diany v 97, povodně 97,, Nagano v 98, při útoku na Dvojčata 2001, povodně 2002, Breivik 2011 a když premiér UK vojel prase ___ abych to shrnul, na veřejnou popravu opravdu nepotřebujete gilotinu, stačí když hlediště Kolosea (čti - pro současnost internet) bučí (ankety nedopadají příznivě, mediální prostor Vám nepřeje) a císař (dnes poradci, vedení strany, autority) je respektuje - "hlas lidu, hlas boží" ____ i když se mi druhý díl této série líbil více, tak i přesto dávám plný počet bodů(26.10.2017)

Shodou okolností jsem včera viděla film The Circle, který je také o odhalení soukromí. Dnes jsem si pohled na zfanatizovanou "lůzu", dychtící po jakékoli prasečině, zopakovala. Ještě nevím, co tento seriál vlastně přináší, takže se v hodnocení budu držet při zemi. Tento díl nebyl ani fantastický ani propadák. Takže průměr.(28.4.2017)

Narazil jsem na to náhodou na ČT, aniž bych o tom něco věděl. Značný kontrast mezi obsahem a formou, otázka nakolik záměrný. Obsahově nadupané a(ž) artové, ale formu to má jak pomalejší Kriminálka Miami. Proč? Důraz na reálnost toho, co se děje? Nevím, ale je to velmi znepokojující. Trochu mne zklamal nedostatek gore scén, ovšem dalo se čekat, že to "podstatné" se na scénu nedostane a je to tak nejspíše dobře. Také logika odhalování pachatele místy pokulhává (útok na budovu, reálnost provedení únosu a reakce na podraz jediným člověkem, neodhalení úniku půl hodiny před samotným vysíláním - já bych se tedy nedíval a myslím, že takových je víc, ergo vylidněné centrum je blbost), ale kvůli výborným dialogům a hereckým výkonům a režii musím dát plné hodnocení. Udrželo mě to u obrazovky, i když jsem chtěl jít dávno spát a to je důkaz výjimečnosti.(5.1.2017)

OBSAHUJE SPOILERY! Nevěděla jsem, jestli se mám smát či brečet. Rozhodně jsem ale byla znechucená - ne touto epizodou, ale představou, že by něco takového naše společnost dovolila. Opravdu byste byli schopni brát premiéra vážně i poté, co jste viděli, jak si to rozdává s prasetem? Rozhodně se jedná o díl, na který budu ještě hodně dlouho myslet, dává velký podnět k přemýšlení... Scénář je naprosto originální a jeden z nejkontroverznějších, s jakými jsem se kdy setkala. Herci hráli naprosto skvěle, zejména Rory Kinnear podal velice přesvědčivý výkon. Možná bych uvítala trochu delší stopáž, toto téma by se dle mého názoru dalo rozvést ještě více a do hloubky. Každopádně dávám 5/5.(9.3.2016)

Tak tohle byl nezapomenutelný zážitek, něco tak bizarního a zároveň tak dokonalého se hned tak nevidí. Mohl jsem se dobře bavit nad výborným příběhem a zároveň přemýšlet nad tím, proč tolik lidí souhlasí se zrušením trestu smrti. Je to jasně kvůli internetu, díky němuž už nemusí pokládat plátno pod popraviště, ale mohou si svou porci hnusu užít u monitoru.(28.6.2017)