Celá tvá minulost (S01E03) (epizoda)

The Entire History of You

Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2011, 49 min

Tvůrci:

Charlie Brooker

Brian Welsh

Jesse Armstrong

Stuart Earl

Roztříštěné postřehy ___ Je to (další) důvod, proč nevzpomínat, např. proč nechodit na školní srazy nebo do hospody s dávnými přáteli, kde se setkání točí zejména okolo vzpomínání a v hrubých rysech k jejich vztahu k současnosti (ale tento vztah již nahradil např. facebook, to znamená, že pokud si lidé nesedí v současnosti, tak nebude neutné dolovat vzpomínky, protože reálné situace si každý může přehrát kdykoliv). ___ Vzpomínání pomocí aplikace bude vždy pomalejší. Mozek bude pracovat vždy mnohem rychleji. Informace, kterou zpracovává není ale jen vizuální. Je to celá škála vjemů a pocitů na různých úrovních, které sebelepší "film/nahrávka" nemůže zprostředkovat. Je to jak s televizním programem vs. právě prožívaná zkušenost. Z reality, byť se zdá být autenticky zachycená, zbude jen pahýl. Na druhou stranu vzpomínku si zazoomovat, číst mikromimiku tváře a řeč těla může poohalit nejednu nepravdu, nejistotu, leváctví, to je něco pro kontrarozvědku, analytiky, top management. ___ Je to další věc, která nás pohltí, kolem které se točíme jako planeta kolem slunce, věc, která nás může ovládat - jako dnes chytré telefony (místo pohledu na display, nepřítomný výraz se světlemodrým obrazem na čočce), sociální sítě, zkrátka virtuální nebo zvirtualizovaná realita. ___ Je to další aplikace, která nám bere identitu, která zabraňuje zapomínat a tím i odpouštět. Věc, která zachovává věci, tak jak byly. Věc, která dělá z lidí kyborgy. Divím se, že zde není propojení s internetem, to už měly Google glasses. Výslechy nebudou mít smysl, stačí hacknout vaše nahrané vzpomínky, při odpírání výpovědi. Kdyby bylo nošení zrna povinné, tak by se do velké míry potřela kriminalita, ubyly by dopravní nehody, prostřednictvím online uvědomění policie. Na druhou stranu to omezení svobody a vytváření falešných účtů (obcházení systému kontroly) by bylo nabíledni. Anarchisté, či zločinci by si sondu vyndavaly jako v Total recall, protože identifikace např. přes GPS by o Vás řekla své (dnes skrze smartphone také). Identifikace těl by nemusela být takovým problémem. ___ Něco pro žárlivce a paranoiky, zde mi se mohli nekonečně realizovat a nakonec se z toho zbláznit. Záznam by mohl posloužit jako důkaz u soudu. ___ Velký problém vidím například ve zneužití, které v rukou šikovného střihače a implantátora mohou být užity ke zničení osobnosti. V nesestříhané formě poslouží jako mobilní telefon, kterým každý druhý dnes nahrává dění kolem sebe. Pokus o vtip, byť drsnějšího charakteru (lidé jsou různi a mají různou signální úroveň), může být v kontextu militantního feminismu, chápán jako sexuální obtěžování. Seznamovací agentury by z toho jen profitovaly, protože lidé by si nebyli jistí, co si mohou v dané chvíli dovolit, aby to nebylo zneužito. Musela by být stanovena oficiální půda a čas pro vlastní seznámení, lidé by se báli možného udání, volili by raději jistotu, což by jim navrátilo pevnou půdu pod nohama pro tak přirozenou součást života. Klesla by porodnost. ___ V rukou nedemokratické společnosti, resp. při změně režimu by to způsobilo naprostou zkázu - jak během, tak i po. Nebyla by potřeba lustrační osvědčení, kdyby data byla přenášena a sdílena se státní organizací, nějakým ministerstvem vnitra/informatiky. Lidé by nemohli improvizovat, mlžit. Na druhou stranu při online sdílení zážitku by se vyloučila křivá obvinění. Slova vyřčená choleriky pod vlivem alkoholu by mohla být posouzena jako výhrůžky, za což by dotyčnému hrozil např. podmíněný trest. Piráti silnic by zmizeli (šlo by jen o nastavení - povinný implantát/dobrovolné vypnutí). ___ Dle mého v práci, kde se pracuje s tajnými informacemi (v bezpečnostních složkách - tam by musela být výjimka, pokud ne, tak mohla být ohrožena bezpečnost, což není státní zájem...podobná situace by musela být, i když by se to těm, kteří šlapou na osobní svobodu, nelíbilo - v technologických firmám nebo ve výzkumu, kde jde o objevy a nová poznání, které je tyto firmy/instituce/lidi živí) ___ To, co je přirozenou součástí lidí - tedy zapomínání - by zmizelo, lidé by byly nešťastní a měli tendence se utápět v minulosti, ve svých bolístkách. Procento sebevražd by patrně stouplo. Mnohem více by na tom vydělal stát, který by mohl řídit a ovládat obyvatelstvo.(28.10.2017)

V predchádzajúcich častiach to bolo celkovo o spoločnosti, no teraz útočíme na vzťahy. Myslím, že nie nadarmo to príroda vymyslela tak, že si všetko nepamätáme. Úprimnosť a dôvera v partnera, ale aj nejaké individuálne súkromie má vo vzťahu miesto. Dúfam, že sa podobnej vychytávky nedožijem, a ak aj áno, odolám pokušeniu využiť ju. Človek by si mal položiť otázku, či mu vážne niečo také stojí za stratu milovanej osoby.(26.2.2017)

Značne smutné. Nápad z uschovaním spomienok je výborný, ale zároveň strašne nepríjemný. Neviem si predstaviť samého seba v tejto pozícií. Hlavne ak vás niečo žerie a úplne vás obklopí paranoja. Finálne pátranie je výborné, rovnako ako Toby Kebbell. Prečo sa vlastne ten človek neobjavuje viac vo filmoch? Jeden z najnápaditejších zárezov do témy nevery za veľmi dlhú dobu.(9.12.2017)

Co kdyby se vše co prožijete, ukládalo na hard disk, který by jste si mohli kdykoliv přehrát, ať už ve své hlavě, nebo ostatním na obrazovce? Mohli by jste tak zpětně analyzovat úplně všechno. A mnohem víc. V tomto dílu není popis světa/pravidel ani trochu spoilerem. Dokonce ani zápletka není spoilerem...to je pozoruhodné, protože spousta filmů stojí jen na tom. V Celá tvoje minulost, je nám ukázáno, jaký vliv by mohlo mít takové vcelku na pohled drobné vylepšení, třeba na manželský život. Tvůrci se zaměřili na vztah Liama se svou ženou a na jeho žárlivost. Jako ukázka, kam by to mohlo vést, to bylo víc než dobré. Ve skutečnosti by taková technologie vytvořila nespočet nových problémů a měla by obrovský dopad na všechno. Dost možná by stála za apokalypsou, ale to by bylo na dlouhatánskou knihu a o tom tento díl být neměl. Pokud jste dloubalové, podnítí ve vás tento díl úvahy o tom, jak je dobře, že umí lidský mozek odsouvat drtivou většinu vjemů do pozadí, kde je vyhodnotí třeba jen jako letmý pocit. Nevím jaké ambice měli tvůrci seriálu, ale zatím mě v každém díle velmi intenzivně dloubli a vzbudili ve mě bolestnou odezvu, nad osudy vcelku obyčejných lidí. Je to vše velmi zručně natočené, zahrané a syrové realisticky napsané. V tomto seriálu jde spíš o věrohodnost v chování postav, takže"sci-fi logiku" neřeším, protože v těch krajních situacích, ve kterých se postavy ocitnou, logika stejně nefunguje. Bez ohledu na žánrové škatulky, je to především o lidech a mohlo by se to stát většině z nás...v tom bych viděl možná ten horor.(16.11.2017)

Často přemýšlím nad tím, jak moc si nějakým způsobem upravím vlastní vzpomínky, jak moc se můj vjem liší od toho co se opravdu stalo, co by viděl někdo jiný kdyby tu stejnou situaci viděl taky. V tomhle díle je až děsivě ukázané, že by se to celé mohlo zvrtnout do úplně jiného extrému, kdybychom mohli svoje vzpomínky sdílet s druhými. Každá chvíle by se stala do určité míry "opakovatelnou". Člověk by mohl doslova žít jen v minulosti, ve vlastních a cizích vzpomínkách. .(27.5.2018)