Celá tvá minulost (S01E03) (epizoda)

The Entire History of You

Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2011, 49 min

Brian Welsh

Jesse Armstrong

Stuart Earl

Pokud člověk nemá autismus, je jeho paměť fluidní, živá, plastická, ne jako krajina, ale jako mapa, kterou zle přepisovat. Co když si ale můžeme pamatovat všechno? Můžeme vědět všechno… což je možná spíše Pyrrhovým vítězstvím, než osvobozením. A naše touha znát všechny odpovědi, nás pak může o vše připravit. Bez tajemství, není ani soukromí. Bez soukromí, není důvěra.(30.4.2017)

V predchádzajúcich častiach to bolo celkovo o spoločnosti, no teraz útočíme na vzťahy. Myslím, že nie nadarmo to príroda vymyslela tak, že si všetko nepamätáme. Úprimnosť a dôvera v partnera, ale aj nejaké individuálne súkromie má vo vzťahu miesto. Dúfam, že sa podobnej vychytávky nedožijem, a ak aj áno, odolám pokušeniu využiť ju. Človek by si mal položiť otázku, či mu vážne niečo také stojí za stratu milovanej osoby.(26.2.2017)

Celá tvoja minulosť pokladá viac otázky, ako odpovede. Je lepšie poznať pravdu, ak nám ublíži, alebo nie....stojí táto žena za to, aby jej Liam odpustil, alebo nie...čiže nielen otázkou technologického pokroku sa zaoberá tento diel, ale aj tými základnými, ľudskými problémami. Ono je to totiž tak, že celý vývoj sa bude vždy najviac odrážať na našich vzťahoch. Ak by ste chceli paralelu s dneškom, tak napríklad skreslenie obsahu nejakej sms, alebo fotky na fb môžu byť príkladom a mikročip v mozgu nie je záležitosť, ktorá by všetko oproti dnešku obracala hore nohami.(23.10.2016)

Nejslabší díl první série. Dobrý nápad s přístrojem, který ukládá a dovoluje přehrávat myšlenky, ale tento nápad byl použit pouze pro rozpoutání manželského drama. Dalo by se z toho vymáčknout více. Upravování vzpomínek (třeba ve stylu Total Recall) nebo něco podobného. Po prvních dvou episodách jsem čekal něco propracovanějšího, ale i tak to stálo za to.(14.1.2017)

Roztříštěné postřehy ___ Je to (další) důvod, proč nevzpomínat, např. proč nechodit na školní srazy nebo do hospody s dávnými přáteli, kde se setkání točí zejména okolo vzpomínání a v hrubých rysech k jejich vztahu k současnosti (ale tento vztah již nahradil např. facebook, to znamená, že pokud si lidé nesedí v současnosti, tak nebude neutné dolovat vzpomínky, protože reálné situace si každý může přehrát kdykoliv). ___ Vzpomínání pomocí aplikace bude vždy pomalejší. Mozek bude pracovat vždy mnohem rychleji. Informace, kterou zpracovává není ale jen vizuální. Je to celá škála vjemů a pocitů na různých úrovních, které sebelepší "film/nahrávka" nemůže zprostředkovat. Je to jak s televizním programem vs. právě prožívaná zkušenost. Z reality, byť se zdá být autenticky zachycená, zbude jen pahýl. Na druhou stranu vzpomínku si zazoomovat, číst mikromimiku tváře a řeč těla může poohalit nejednu nepravdu, nejistotu, leváctví, to je něco pro kontrarozvědku, analytiky, top management. ___ Je to další věc, která nás pohltí, kolem které se točíme jako planeta kolem slunce, věc, která nás může ovládat - jako dnes chytré telefony (místo pohledu na display, nepřítomný výraz se světlemodrým obrazem na čočce), sociální sítě, zkrátka virtuální nebo zvirtualizovaná realita. ___ Je to další aplikace, která nám bere identitu, která zabraňuje zapomínat a tím i odpouštět. Věc, která zachovává věci, tak jak byly. Věc, která dělá z lidí kyborgy. Divím se, že zde není propojení s internetem, to už měly Google glasses. Výslechy nebudou mít smysl, stačí hacknout vaše nahrané vzpomínky, při odpírání výpovědi. Kdyby bylo nošení zrna povinné, tak by se do velké míry potřela kriminalita, ubyly by dopravní nehody, prostřednictvím online uvědomění policie. Na druhou stranu to omezení svobody a vytváření falešných účtů (obcházení systému kontroly) by bylo nabíledni. Anarchisté, či zločinci by si sondu vyndavaly jako v Total recall, protože identifikace např. přes GPS by o Vás řekla své (dnes skrze smartphone také). Identifikace těl by nemusela být takovým problémem. ___ Něco pro žárlivce a paranoiky, zde mi se mohli nekonečně realizovat a nakonec se z toho zbláznit. Záznam by mohl posloužit jako důkaz u soudu. ___ Velký problém vidím například ve zneužití, které v rukou šikovného střihače a implantátora mohou být užity ke zničení osobnosti. V nesestříhané formě poslouží jako mobilní telefon, kterým každý druhý dnes nahrává dění kolem sebe. Pokus o vtip, byť drsnějšího charakteru (lidé jsou různi a mají různou signální úroveň), může být v kontextu militantního feminismu, chápán jako sexuální obtěžování. Seznamovací agentury by z toho jen profitovaly, protože lidé by si nebyli jistí, co si mohou v dané chvíli dovolit, aby to nebylo zneužito. Musela by být stanovena oficiální půda a čas pro vlastní seznámení, lidé by se báli možného udání, volili by raději jistotu, což by jim navrátilo pevnou půdu pod nohama pro tak přirozenou součást života. Klesla by porodnost. ___ V rukou nedemokratické společnosti, resp. při změně režimu by to způsobilo naprostou zkázu - jak během, tak i po. Nebyla by potřeba lustrační osvědčení, kdyby data byla přenášena a sdílena se státní organizací, nějakým ministerstvem vnitra/informatiky. Lidé by nemohli improvizovat, mlžit. Na druhou stranu při online sdílení zážitku by se vyloučila křivá obvinění. Slova vyřčená choleriky pod vlivem alkoholu by mohla být posouzena jako výhrůžky, za což by dotyčnému hrozil např. podmíněný trest. Piráti silnic by zmizeli (šlo by jen o nastavení - povinný implantát/dobrovolné vypnutí). ___ Dle mého v práci, kde se pracuje s tajnými informacemi (v bezpečnostních složkách - tam by musela být výjimka, pokud ne, tak mohla být ohrožena bezpečnost, což není státní zájem...podobná situace by musela být, i když by se to těm, kteří šlapou na osobní svobodu, nelíbilo - v technologických firmám nebo ve výzkumu, kde jde o objevy a nová poznání, které je tyto firmy/instituce/lidi živí) ___ To, co je přirozenou součástí lidí - tedy zapomínání - by zmizelo, lidé by byly nešťastní a měli tendence se utápět v minulosti, ve svých bolístkách. Procento sebevražd by patrně stouplo. Mnohem více by na tom vydělal stát, který by mohl řídit a ovládat obyvatelstvo.(28.10.2017)