Komentáře uživatelů k sérii (21)

E01: 80 %, E02: 90 %, E03: 80 %, E04: 80 %(22.4.2019)

WHITE CHRISTMASS: 5/5. Pre mňa možno zatiaľ najlepšia časť. Možno by si zaslúžila aj celovečerný vysokorozpočtový film, rovnako s výborným Jonom Hammom v hlavnej úlohe. Vianoce obsahujú každú chvíľu nejaké nové, prekvapivé odhalenie a nakoniec sa ukážu ako dva príbehy v jednom, veľmi zaujímavo prepletené. Konečné rozuzlenie bolo možno vzhľadom na okolnosti príliš kruté, ale na to sme si už pri Black mirror zvykli. Prečo nemá táto časť samostatnú kolonku na komentár? Vlastne pre mňa podobne príjemné osvieženie série, ako vianočný Sherlockov špeciál.(8.11.2016)

Druhá séria sa nesie v istejšom duchu postfuturistických výdobytkov. Je tu priestor pre romancu, pre nový kriminálny systém, pre politickú agitku a pre rozvetvený príbeh o hriechoch a zločine. Znova sa neobídeme bez moralizovania a konfrontovania diváka z nepríjemnou globálnou technologickou skutočnosťou. Každý z príbehov má svoje čaro a svoju silnú výpovednú hodnotu. Čo na tom, že niektoré sú trochu štruktúrou nedotiahnuté a všetko, čo ich drží nad vodou je nápaditosť Brookerovho scenára. White Christmas, ale značne víťazia ako najlepší diel. Každopádne je to znovu iné, svieže a pútavé. Oplatí sa vidieť. 2. séria - 80%(16.12.2017)

Episode 1: Be Right Back = 4,5* (9/10) / Episode 2: White Bear = 5* (10/10) / Episode 3: The Waldo Moment = 2* (4/10) / Christmas Special Episode 4: White Christmas = 4* (8/10)(24.4.2018)

Be Right Back Druhá série nás přivítala dalším futuristickým počinem, který mě velmi evokoval na pětihvězdičkový snímek The Womb s Evou Green. Nebylo to zle myšlené, za jistých okolností by to mohlo jistě fungovat, ale nelíbila se mi charakteristika a vystupování mužské postavy po "přeměně". 70% White Bear Taky slušná pecička. Dlouho jsem nic tak originálního neviděla. Kdyby vybrali lepší hlavní hrdinku, která by mně tolik nedrásala nervy svým neustálým řevem, koukalo by se na to líp. K tomuto dílu toho moc napsat nemůžu, aniž bych nespoilovala. 85% The Waldo Moment Máme tu třešničku na dortu a je pěkně kyselá a nedozrálá. Vlastně se nedala skoro žrát. Absolutně nezáživný příběh o kresleném mědvědovi, který zkorumpuje politickou scénu jen tím, že ho lidi prostě chtějí díky jeho neformálnímu vyjadřování. Nuda nuda. 40% White Christmas Futuristický příběh o osudech dvou mužů, kteří nepáchali zrovna dobro, ale ani nebyli zlí. Znepokojivé, depresivní vyprávění o vědomí a svědomí. 70%(27.12.2016)

1. epizóda – 85%, 2. epizóda – 75%, 3. epizóda – 95%, 4. epizóda – 90% = 2. SÉRIA – 86% █ Druhá séria pokračuje presne v tom, čo odštartovala už tá predchádzajúca. Tvorcovia nám opäť predostreli tri príbehy (a jeden vianočný špeciál), ktoré si berú za námet možný vývoj nie príliš vzdialenej budúcnosti, a to nielen z pohľadu progresu moderných technológií, no zároveň až nepríjemne trefne odrážajú to, čo sa odohráva už dnes. V tomto prípade pôjdem proti prúdu a za najlepšiu časť série označím The Waldo Moment, ktorá sa stretla so zmiešanými diváckymi odozvami. Je pravdou, že nápadom a tempom, akým sa dej hýbe, nepatrí medzi to najatraktívnejšie, čo seriál ponúka, avšak spôsob, akým scenárista reflektuje zmýšľanie ľudí znechutených zo „štandardných“ politikov a neuvážene hľadajúcich spásu v populistoch, ktorí ponúkajú len zjednodušené a nie príliš reálne riešenia aj tých najzložitejších problémov, je dokonalý. A to aj napriek orwellovskému záveru, ktorý sa nám - aspoň zatiaľ - môže zdať pritiahnutý za vlasy.(28.2.2018)

8/10(2.1.2017)

Be right back: 2. série navazuje na famózní konec 1. série dalším silným vztahovým příběhem a tentokrát se do hry zapojuje umělá inteligence. Líbí se mi počáteční nápad chatování, který je fakt těžce psycho a myslím, že by se dalo na hodinku zůstat jen u něj. Správná antiutopie ale musí být přehnaná a tak tvůrci zacházejí v AI ještě dál. Konec velmi depresivní, tak jak to mám u Black Mirror rád. 90% White Bear: Našlapaná hunterská epizoda s vhodně zvoleným in medias res a závěrečným know how. Celé mi to připomínalo Shutter Island (v tom, že je to scénáristicky vypointováno, ale ne tím stylem, že bych zíral s otevřenou hubou, spíš mám těch otevřených otázek v hlavě až moc), jehož skalní příznivci tenhle díl určitě vynesou do výšin, ode mě přichází ocenění hlavně za náboj a hezky promyšlený scénář. 80% Waldo Moment: Zde podle mého podceňovaná epizoda. Tentokrát tvůrci zasahují do politiky a myslím, že na hroudu politického bahna je také potřeba nastavit zrcátko. Víc než na samotnou politiku zde může být vnímána kritika na snadnou manipulativnost voličů, kteří jako tupé stádo ovcí jsou schopni snížit se až k těm nejnižším hladinám pro urážky a vulgarismy. Ale je to velice smutné, obzvlášť když vidíme tuhle politickou satiru i u nás, kde modrého Walda důstojně zastupuje Tomio. Nedivme se, až se u nás po volbách bude házet botami. 75% White Christmas: Finish 2. série, resp. vánoční bonus je opět brilantní. Dva chlapi vyprávějí své příběhy v jedné místnosti a vy nevíte proč tam jsou a proč si to vykládají, dokud nepřijde konec. Nejvíc mě bavila první story, navádění nerdíka v balení holek jsem si vyloženě užíval. Druhá historka, zaměřená opět na vztahy, byla taktéž skvělá, s jedním výrazným momentem. To otočení bylo snad děsivější než otočení v Psycho. A nakonec to do sebe krásně zapadlo. 90%(11.5.2018)

• radektejkal

Měl jsem kamaráda, s kterým jsem si ve všem rozuměl: až na jedno, on měl hrozně rád sci-fi a já ne. Ale myslím si, ani jemu by se tyto příběhy moc nelíbily. Kromě toho to bylo celé dost mizerně udělané.(20.1.2017)

Oproti výtečné první, kde zejména první dva díly způsobily, že jsem ještě týdny poté nad danými tématy přemýšlel, byl zde rozjezd poněkud slabší. První epizoda pracující s umělou inteligencí založenou na záznamech ze sociálních sítí nebyla ničím originální, ani na emoce se nedostalo a v člověku nezanechala vlastně nic. Druhá epizoda se vydala trochu absurdnějším směrem, ale stále jsem nevěděl, jestli bych něčemu takovému vůbec mohl uvěřit a brát to za možnou realitu, tedy druh nápravy. Třetí epizoda na mě konečně tím správným stylem Černého zrcadla, vč. neúprosného zakončení. No a čtvrtá tomu naštěstí nasadila pozitivní korunu. Celkově - jak jsem byl díky první sérii nadšený, zde nadšení dost opadlo a spíš jsem dostal takovou vlažnější sérii, kde nebýt posledního dílu, možná by tu ty mé 4* nebyly. Celkově, z mého pohledu, ale 65%.(2.4.2018)

Druhá séria najlepším začala a potom už šlo s kvalitou dole.(22.12.2017)

Be Right Back je pro mě kvůli oblíbenému charismatickému Domhnallu Gleesonovi dokonalým rozjezdem druhé série. 10/10. White Bear, "trefně" přeložený na Lovnou zvěř, je absolutně nejintenzivnější epizodou celého Black Mirror. 10/10! The Waldo Moment je naopak jednou z těch slabších, stále má ale ve svém nitru ukryto to ponaučení ze všech druhů technologií, které se nám tvůrci napříč všemi díly snaží sdělit. 6/10. White Christmas se pro mě staly zhola nepochopenou povídkou, kterou si pro ono porozumění budu muset pustit ještě jednou. Takže prozatím 5/10.(22.8.2018)

Tak tedy druhá série Černého zrcadla byla veliká jízda a pro mě dokonce překonává první. První epizoda Přijdu hned servíruje originální a zároveň hodně znepokojivý projekt (jak to jen říci a nespoilerovat), pro snazší překonální emocionálně velmi náročného období. Domhnall Gleeson mě tu opět potěšil svou přítomností. Hodně zneklidňující téma, divné, divné, brrr. Ovšem druhá epizoda představuje snad nejzásadnější řekněme hodinku z toho co jsem dosud viděla. To co jsem prve měla za až skoro otravně průhledné výchovné kárání ve smyslu "všichni už jsme z těch smartphonů dočista tumpachoví" vygradovalo do naprosto nečekaného rozuzlení.... a že já ty pointy skoro vždycky odhalím, tak tady ne. A termín "byla jsem úplně paf" zdaleka nevystihuje dojem z tohoto kousku. Jediným lehce slabším dílem byla epizoda Medvídek Waldo, ale dlužno říci, že asi jen pro mne, já na to politikaření fakt nějak nejsem. Čtvrtá a nejdelší část White Christmas, to už je skoro malej film. Každá z postav přesně zapadala do kontextu a dávala do kupy perfektně ucelenou skládačku o tom, kterak je ta cesta do pekla dlážděna dobrými skutky. O konci jsem sice měla představu už hodnou chvíli před, ale nijak to nevadilo, protože to zkrátka kompletně dává smysl. Čili druhá série - obrovská paráda.(19.4.2017)

Přijdu hned - skvělý nápad, ze začátku mi to přišlo hrozně dojemné, jak tam běhala s tím mobilem po skálách a myslel jsme si, že dám 5. Po doručení balíčku, se to trochu zaseklo, ale i tak nadstandardní podívaná. Lovná zvěř - dost dobrý, Medvídek Waldo - nejslabší a nebavilo.(14.1.2018)

Ak niekoho desia viac či menej možné vízie pretechnizovaného sveta v epizódach prvej série seriálu Black Mirror, druhá séria ho dostane naplno. Tvorcovia tentokrát prichádzajú so štyrmi epizódami, opäť zasadenými do blízkej antiutopickej budúcnosti, v ktorej je život ľudí ovplyvňovaný technológiami zo všetkých strán, pričom v niektorých epizódach sú tieto technológie priamo súčasťou ľudského tela. Zatiaľ čo prvá séria seriálu je skôr iba lepším kvalitatívnym priemerom, ktorý možno dokonca označiť aj za mierne sklamanie, druhá séria je, až na výnimku tretej, politickej ladenej epizódy s názvom The Waldo Moment, nadpriemernou záležitosťou s doslova postupnou gradáciou kvality. Treba pripomenúť, že základným kameňom úspechu v prípade prvej, druhej a štvrtej epizódy je v prvom rade najmä ich námet, ktorý je, podobne ako mnohé antické skulptúry, vybrúsený takmer k dokonalosti. Jednotlivé, od seba nezávislé príbehy, nútia diváka niekedy až so zatajeným dychom sledovať dianie na obrazovke, dokážu ho držať v neustálom napätí, a nútia ho pýtať sa "Prečo?". Epizóda Be Right Back síce takou vyložene ešte nie je, ale ponúka pohľad na svojské vyrovnanie sa smrťou blízkeho človeka, a na to, že umelá inteligencia, nech je akokoľvek inteligentná, nikdy nebude skutočným človekom. Navyše tu v hlavnej úlohe vystupuje pôvabná Hayley Atwell. Za to už epizóda White Bear so svojím futuristickým poňatím stredovekého lovu na čarodejnice, ale najmä vianočný špeciál White Christmas, sú obidve skoro až päťhviezdičkovým vyvrcholením celej série. Práve záverečná, vianočne ladená epizóda, ponúka divákovi neuveriteľný príbehový zážitok s viacerými zaujímavými dejovými zvratmi. Nie nadarmo sa preto na jej konci môže divák pristihnúť, ako bez slov sleduje titulky, spracovávajúc čo vlastne videl. Slovami sa dá táto epizóda poriadne opísať len ťažko. Treba však zdôrazniť, že práve kvôli príbehom, akým je napríklad aj tento, je kinematografia tak nádherná. V hlavnej úlohe Jon Hamm, predstavujúc najlepšiu postavu celej série, ktorému sekunduje menej výrečný, ale rovnako dobrý Rafe Spall. Black Mirror - Season 2 v porovnaní s troma úvodnými epizódami jednoznačne získala na kvalite. Druhú sériu možno považovať za kvalitatívne nadpriemernú záležitosť, ktorá znovu zaujme najmä vďaka námetom jednotlivých epizód a ich pretaveniu do finálnej podoby antiutopických poviedok, ku ktorých skutočnej podobe sa deň čo deň nenápadne približujeme. Príbeh, technické spracovanie, ale aj pomerne neopozerané herecké tváre, dodávajúce jednotlivým dielom väčšiu mieru autenticity, sú dôvodmi, prečo stojí za to (nielen) túto sériu vidieť. A ak aj nie celú, minimálne vianočný špeciál White Christmas určite. "I wish it could be Christmas everyday..."(11.4.2019)

80%(25.9.2017)

O něco málo slabší než první série, ale ta plejáda originálních nápadu je v tomto seriálu snad na míle daleko vzdálená od konkurence. I přesto, že druhý díl byl trochu nezáživnější (až na ten konec, který byl naprosto výborný), a třetí díl byl trošku víc politický, než bych třeba já osobně chtěl. nemohu říct že by mě nebavily a to je velké plus. Ve srovnání s jedničkou o trochu horší, ale stále vysoce kvalitní série, která Vás i tak donutí přehodnotit své dosavadní životní názory.(3.2.2018)

Tahle serie byla rozhodne horsi nez prvni.(24.7.2018)

Z této - druhé řady už jsem tak nadšený nebyl. Postrádal jsem tady ty futurologické technologie, které mě tak uchvátily v řadě první. Filmů o humanoidech, kteří - byť by byli sebedokonalejší - nemohou nahradit originální předlohu, jsem už pár viděl, stejně tak mě neohromí lovy lidí nabízející zvrácenou show davům a nadšené očekávání nenaplnil ani medvídek Waldo, i když v této řadě neměl z mého pohledu konkurenci.(5.5.2016)

Druhá serie se podle m trochu odprostila od high tech budoucnosti a sklouzla trochu k navozování nepříjemných stísněných stavů, kdy asi hlavním pojícím motivem je fakt, že za zlo se zásadn trestá ještě větším zlem. Kvalita dílů se ovšem stále drží velmi vysoko a jedná se o námět, co jinde zřejmě neuvidíte.(19.2.2018)

<< předchozí 1 2