Přijdu hned (S02E01) (epizoda)

Be Right Back

Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2013, 49 min

Owen Harris

Charlie Brooker

Vincent Pope

První epizoda druhé řady mi pro změnu připomněla povídku Opičí tlapka, ve které si matka přeje návrat mrtvého syna. Zrovna jsem chtěl zrušit svůj Facebook, což by mi snad nezabralo víc jak půl roku, ale včas jsem si uvědomil, že žádný nemám. Na druhou stranu jsem se tak asi připravil o jedinou možnost reinkarnace.(29.6.2017)

Poučení: ačkoli si třeba myslíte, že váš lepší polovička o sobě na sociální média vyblil úplně všechno, o jeho zásadním stylu projevování v reálném životě, tj. zvyku pálit na sousedku imaginárním samopalem a vztekle mňoukat na rychle projíždějící auta, s největší pravděpodobností internety nevěděj. Vzhledem k tomu, že typická internetová persóna má takřka neomylně nudně tovární nastavení, je závěr, že i průměrný Jouda mívá své skryté hloubky, vlastně docela optimistický. Na druhou stranu jsem už dlouho nevylezla z boudy, takže můj šok nad tím, že lidi obvykle nejsou svůj profil, je třeba brát poněkud s rezervou.(14.3.2017)

Cely serial sa nesie viac menej na takej pochmurnej vlne a tento diel v tomto smere nevybocil. Mam pocit, ze to bolo trochu inak ponate ako predchadzajuce casti. Bolo to asi tym, ze islo o konkretnu osobu, nie len o nieco technologicke. Mozno sa nevyjadrujem najspravnejsie, ale proste som sa citil inak pri tejto casti. Serial si nadalej drzi svoju kvalitu, to treba uznat. Pacilo sa mi ako so vzniknutou situaciou Martha najskor bojovala, potom tomu prepadla, az ma opat raz zaskocil zaver. Clovek by cakal ze to skonci trochu inak. Ocenujem aj to ako tvorcovia poukazali na malickosti, ktore ani zo socialnej siete nevyzistite a predsa vas urcuju viac ako cokolvek ine, co zazdielate v snahe zapacit sa ludom.(15.2.2018)

Tento diel nie je iba o tom, o čom v prvom rade rozpráva, ale tak aj trochu o nevyspytateľnej ženskej logike. Ženy totiž častokrát nevedia, čo vlastne chcú. Tým nechcem povedať, že muži sú na tom o niečo lepšie, skôr naopak. Preto považujem Prídem hneď za celkom satirický príspevok v rámci Black mirror. I keď v seriáli je tej skrytej satiry všade dosť. Som rád, že sa to nezvrhlo na nejakú krvavú vyvražďovačku, chvíľami som sa toho bál. Toto je čisto psychologická záležitosť.(23.10.2016)

Kde ostatní seriály končí, Black Mirror začíná. A to je snad největší předností tohoto dílu. Zatímco u jiných děl je ono téma (introdukce postav a jejich vztahu, náhlá smrt jednoho z nich, smiřování se se smrtí partnera) roztaženo do celovečerního formátu, zde se odehraje během 13 minut. Tvůrci se zamýšlí, co se stane dál, a pak ještě kousek dál... "Přijdu hned" zřejmě nebude nejsilnějším dílem seriálu, hlavně proto, že námět o blízkém člověku, co se vrací ze záhrobí poněkud pozměněn, člověk zná i z jiných zpracování (např. Kingův Řbitov zviřátek). Přesto díl za dokonalou první sérií příliš nezaostává; opět jde o téměř hororově sugestivní pohrávání si s myšlenkami "co by kdyby".(19.3.2017)