Přijdu hned (S02E01) (epizoda)

Be Right Back

Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2013, 48 min

Owen Harris

Charlie Brooker

Vincent Pope

Osobne dúfam, že nič také, ako sa dalo vidieť v tejto epizóde, nevznikne. Pretože hoci je to možno brilantný a extrémne zložitý podnikateľský nápad, myslím, že svet by prestal existovať tak, ako ho poznáme a ľudstvo by stratilo všetok svoj zmysel a pointu. A kým by došlo k pochopeniu tak, ako na konci tohto dielu, nemalo by zmysel ďalej existovať v tomto svete. Ospravedlňujem sa za filozofický komentár, ale odpovedá epizóde, ktorá prináša obrovskú, ťažkú a pálivú otázku, ktorá mi uviazla v hlave ešte dlho po jej pozretí - boli by sme schopní vytvoriť niečo také a vedieť, že to úplne zničí tých najzraniteľnejších na tomto svete? Hodnotenie: 95%(24.2.2017)

Tento diel nie je iba o tom, o čom v prvom rade rozpráva, ale tak aj trochu o nevyspytateľnej ženskej logike. Ženy totiž častokrát nevedia, čo vlastne chcú. Tým nechcem povedať, že muži sú na tom o niečo lepšie, skôr naopak. Preto považujem Prídem hneď za celkom satirický príspevok v rámci Black mirror. I keď v seriáli je tej skrytej satiry všade dosť. Som rád, že sa to nezvrhlo na nejakú krvavú vyvražďovačku, chvíľami som sa toho bál. Toto je čisto psychologická záležitosť.(23.10.2016)

Kde ostatní seriály končí, Black Mirror začíná. A to je snad největší předností tohoto dílu. Zatímco u jiných děl je ono téma (introdukce postav a jejich vztahu, náhlá smrt jednoho z nich, smiřování se se smrtí partnera) roztaženo do celovečerního formátu, zde se odehraje během 13 minut. Tvůrci se zamýšlí, co se stane dál, a pak ještě kousek dál... "Přijdu hned" zřejmě nebude nejsilnějším dílem seriálu, hlavně proto, že námět o blízkém člověku, co se vrací ze záhrobí poněkud pozměněn, člověk zná i z jiných zpracování (např. Kingův Řbitov zviřátek). Přesto díl za dokonalou první sérií příliš nezaostává; opět jde o téměř hororově sugestivní pohrávání si s myšlenkami "co by kdyby".(19.3.2017)

Jedna z epizod zabývající se smrtí, pomíjivostí a zálohováním lidí, partnerů, životů… a otázkou, co je opravdové. Už nyní žijeme (bez výčitky) virtuální životy a vztahy, máme virtuální osobnost, vytváříme virtuální stopy. Milá a hodná epizoda o truchlení. Nicméně… kolik z nás žije virtuální vztah s fyzickou osobou, která ve skutečnosti není autentická, sice živá, ale virtuální, ať už tím, že žije více na síti, než face to face, nebo tím, že je jen jakousi kopií přání a tužeb ostatních a nevyjde ze svého továrního nastavení…(30.4.2017)

Jeden z dílů Černého zrcadla, kde by téma klidně utáhlo celovečerní formát. Technologické vymoženosti jsou jenom neutrální prostředek a i když jsou použité se sebelepším úmyslem, lidi jsou pořád lidi a efekt na ně může být nepředvídatelný. A to i v příběhu o lásce až za hrob. Mladá vdova může mít svého manžela zpátky, jenže to, co získá, je... o něco hezčí, chápavější... lepší než originál, ale je to stále jenom vylepšená kopie. Velmi působivý díl.(26.1.2017)