San Junipero (S03E04) (epizoda)

Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2016, 1 h 1 min

Owen Harris

Charlie Brooker

Clint Mansell

Epizoda o zvláštním a přitom geniálním místě zvaném San Junipero, přičemž jeho pravá podstata je odhalována velice pomalu. Příběh mě proto chytře držel v nejistotě a krmil mou zvědavost. Mezitím jsem se nechával unášet nezvyklou romancí v nostalgickém prostředí, která boří veškeré hranice v mezilidských vztazích. Závěrečný záběr byl pak třešinkou na dortu, který ve mě vyvolal spoustu morálních otázek.(7.11.2016)

Výrazně jiná epizoda, která jako by se do Black Mirror zatoulala omylem z The Twilight Zone. Což samozřejmě není špatně, zvlášť když jde o natolik dobrý i emocionálně silný díl a když důstojný nástupce Soumračné zóny aktuálně již pěkně dlouho žádný není, ale přeci jen mezi ostatní stylem, zaměřením a ostatně i sdělením nezapadá. Nerad bych, aby se z Black Mirror časem stala pouze platforma pro uvádění "jakýchkoli povídek" (ne že by to byl případ přímo této epizody). Přesto podmanivý mix melancholie a optimismu s tak akorát přesně trefeným znepokojivým chuťovým ocáskem v závěru. Jedinou chybou je výstavba, která je od počátku trochu moc okatě průhledná. Každopádně zřejmě není náhoda, že to natočil zrovna Harris, autor epizody Be Right Back, která na téma smrti a odcházení nahlížela pohled zpola vypité sklenice zatímco zde spíše zpola plné.(6.11.2016)

Charlie Brooker prekvapil. Na rozdiel od všetkých ostatných dielov tento nebol katastroficky zdrvujúci a zničujúci... Alebo žeby predsa? Však, čo môže byť zdrvujúcejšie ako ten mix šťastia, nešťastia, beznádeje, života a smrti v jednej epizóde, v jednom San Juniperu? Asi je fakt jedno, či Brooker píše pozitívne alebo negatívne ladenú epizódu, výsledok je nemenej ničivý. Akurát tentokrát nie som pohltený smútkom a zdesením, ale eufóriou a radosťou. Intenzita zážitku je však stále rovnaká. Hodnotenie: 100%(2.12.2017)

Ak by som spravil rebríček najlepších epizód zo všetkých seriálov, ktoré som videl (a možno aj nevidel), San Junipero by zrejme bezkonkurenčne obsadilo prvú priečku a strčilo do vrecka hocijakú časť Game of Thrones či iného výborného seriálu. Bezkonkurenčne najlepší diel celého Black Mirror. EDIT: Naprosto zaslúžená cena Emmy, za ktorú som nesmierne rád.(14.8.2017)

San Junipero viac stavia na emóciách, ako na prešpekulovanosti svojho fikčného sveta. A sú to emócie možno najsilnejšie za celú dobu seriálu. Inak okrem relatívne pozitívneho pohľadu na technologický vývoj mi táto časť nepripadala ako iným divákom vybočujúca z nastaveného trendu Black mirror. No nechcem vyrývať, ale tvorcom sa podarilo pretaviť osemdesiatkovú atmošku na obrazovku možno ešte výstižnejšie, ako sa tak stalo v Stranger things.(20.11.2016)