Černé zrcadlo (TV seriál)

Black Mirror

Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2011–2019, 21 h 18 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Rory Kinnear, Daniel Kaluuya, Julia Davis, Isabella Laughland, Colin Michael Carmichael, Jessica Brown Findlay, Lindsay Duncan, Rupert Everett, Donald Sumpter, Allen Leech, Jodie Whittaker, Alex MacQueen, Matt Stokoe, Toby Kebbell, Tom Cullen, Patrick Kennedy, Jimi Mistry, Daniel Lapaine, Hayley Atwell, Domhnall Gleeson, Sinead Matthews, Claire Keelan, Jeany Spark, Jason Flemyng, Lenora Crichlow, Michael Smiley, Tuppence Middleton, Tobias Menzies, Christina Chong, Andrew Knott, Lydia Wilson, Sophie Kennedy Clark, Sophie Wu, Alastair Mackenzie, Tom Goodman-Hill, Phoebe Fox, David Fynn, David Ajala, Jonathan Forbes, Amit Shah, Jon Hamm, Chloe Pirrie, Eugene O'Hare, Nick Hendrix, Ian Keir Attard, Turlough Convery, Anna Wilson-Jones, McKell David, Amy Beth Hayes, Ian Bonar, Lee Nicholas Harris, Muzz Khan, Michael Shaeffer, Kemal Sylvester, Pip Torrens, Shazad Latif, Karl Collins, Daniel Rigby, Ed Gaughan, Rebekah Staton, Rakie Ayola, Liz May Brice, Ashley Thomas, Phil Hodges, Gugu Mbatha-Raw, Mackenzie Davis, Gavin Stenhouse, Jeff Mash, Jerome Flynn, Alex Lawther, James Norton, Alan Ritchson, Madeline Brewer, Michael Kelly, Malachi Kirby, Sarah Snook, Kelly Macdonald, Faye Marsay, Lasco Atkins, Elizabeth Berrington, Benedict Wong, Natasha Little, Wyatt Russell, Hannah John-Kamen, Wunmi Mosaku, Bryce Dallas Howard, Alice Eve, Demetri Goritsas, Attila G. Kerekes, Zahra Ahmadi, Ken Jamamura, Rafe Spall, Oona Chaplin, Natalia Tena, Janet Montgomery, Rasmus Hardiker, Esther Smith, Samuel Valentine, Matthew Aubrey, Hannah Steele, Cherry Jones, Jonas Karlsson, Joe Armstrong, Ben Miles, Esther Hall, Holli Dempsey, Vinette Robinson, Georgina Rich, Katherine Kingsley, Adrian Lukis, Shane Zaza, Bruce Mackinnon, Helen Fospero, Mick Slaney, Robby Haynes, Rhashan Stone, Ziggy Heath, Matthew David McCarthy, Raymond McAnally, Leanne Best, Elizabeth Moynihan, Cecilia Noble, Sarah Beck Mather, Thomas Dominique, Aymen Hamdouchi, James Lance, Kadiff Kirwan, Sarah Hoare, Rosemarie DeWitt, Owen Teague, Jesse Plemons, Cristin Milioti, Jimmi Simpson, Michaela Coel, Andrea Riseborough, Andrew Gower, Kiran Sonia Sawar, Georgina Campbell, Joe Cole, George Blagden, Maxine Peake, Jake Davies, Clint Dyer, Douglas Hodge, Letitia Wright, Teresa Mahoney, Nicholas Agnew, James Larkin, Sope Dirisu, Maya Gerber, Jenny Raven, Billy Magnussen, Osy Ikhile, Aaron Paul, Kirsten Dunst, Abigail Thaw, Jackson Bews, Paul Braunstein, Mckayla Twiggs, Edie Inksetter, Anthony Welsh, Claire Rushbrook, Joshua James, Brian Pettifer, Jamie Michie, Ólafía Hrönn Jónsdóttir, Sigurður Sigurjónsson, Ævar Örn Jóhannsson, Gina Bramhill, Gwyneth Keyworth, Jessie Cave, Aldis Hodge, Alexandra Roach, Amanda Warren, Daniel Eghan, Brenna Harding, Elisabeth Hopper, Ivanno Jeremiah, Abby Quinn, Amber Anderson, Kerrie Hayes, Hammed Animashaun, Milanka Brooks, Babs Olusanmokun, Pamela Betsy Cooper, Josh Wichard, Daniel Kendrick, Kola Bokinni, Anjana Vasan, Jeffry Wickham, Ariane Labed, Raj Paul, Dempsey Bryk, Anthony Mackie, Miley Cyrus, Yahya Abdul-Mateen II, Topher Grace, Damson Idris, Andrew Scott, Nicole Beharie, Pom Klementieff, Angourie Rice, Madison Davenport, Ludi Lin, Greg Kriek, Frances Sholto-Douglas

Komentáře uživatele fallanga k tomuto TV seriálu

Black Mirror je, stejně jako Krajní meze, filosofické sci-fi. Krajní meze mám rád, mají zajímavou základní premisu, kterou BM přejímá, ale na rozdíl od Krajních mezí, se nezabývá klasickými klišé nápady, jako jsou mimozemšťané, kolonizace jiných planet, roboti, kteří jsou emocionálnější než ostatní lidé, atd... Místo toho je to light-scifi, zabývající se nepříliš vzdálenou budoucností nebo dokonce i současností. Na rozdíl od Krajních mezí je to děsivé, protože to může být reálné. Svět, kde sociální sítě vytvořili totalitní režim, svět, kde je kreslená postavička nejpopulárnějším politikem, společnost, kde se váš sociální statut posuzuje podle oblíbenosti na Facebooku, atd... Je to děsivé, vypadá to reálně, je to zajímavé, nutí to zamyslet se. Jsou tu slabší díly, po převzetí seriálu Netflixem to trošičku ztrácí šťávu, posouvá se to blíže, právě k těm Krajním mezím. Ale celkově to funguje skvěle, nemohu se dočkat, s čím přijdou v další sérii.(22.1.2017)

Dosti drsný příběh, který není pouze o terorismu, ale také o síle internetu, popularity a lidské stupidity. Každý terorista, který by unesl Britskou princeznu by nakonec skončil na Kanárech nebo Haiti, protože by mu Briti dali cokoliv a nikdo by proti tomu neřekl ani ň. Ale když má premiér opíchat prase, tak se najednou jedná o obrovský problém. Svět ovládaný médii v celé své síle. Největší sílu tohoto příběhu ovšem vidím v zakončení. Během únosu princezny se Británie prakticky zastavila jen aby sledovala vývin událostí a o rok později, na samotné výročí onoho dne, se nad tím nikdo ani nepozastavil, nikoho nezajímalo, že premiér měl sex s prasetem a zachránil tak princeznu. Celkem děsivé, hlavně když vezmu v potaz, že takhle skutečně funguje vztah politici-veřejnost. Ti mediálně zruční vítězí na plné čáře, a nezáleží na tom, jestli jsou to naprostí idioti nebo géniové. Jde jen a pouze o sympatie.(13.1.2017)

Příběh o trochu slabší než v prvním díle, ale o to nechutnější. Sice tady není sex s prasetem, ale celé se to odehrává ve světě, kde internet, sociální sítě a technologie obecně vytvořili de facto totalitní společnost, ze které se mi občas dělalo fyzicky zle. A to nekecám. Při sledování tohoto jsem měl podobné pocity jako při čtení 1984. Iluze svobody, lidé s vymytými mozky na každém kroku, dokonce i silná a inteligentní individua jsou nakonec stržena režimem. Člověka to nutí se zamyslet. Celé je to mimochodem skvěle zahrané (Daniel Kaluuya byl dokonalý) a má to hodně povedený soundtrack.(13.1.2017)

Nejslabší díl první série. Dobrý nápad s přístrojem, který ukládá a dovoluje přehrávat myšlenky, ale tento nápad byl použit pouze pro rozpoutání manželského drama. Dalo by se z toho vymáčknout více. Upravování vzpomínek (třeba ve stylu Total Recall) nebo něco podobného. Po prvních dvou episodách jsem čekal něco propracovanějšího, ale i tak to stálo za to.(14.1.2017)

Díl, který se zabývá nejenom tím, co všechno o nás Google ví, ale i nezdravou posedlostí mrtvými. K dokonalosti tomu chybí nějaká pointa, nějaké velké vyvrcholení.(14.1.2017)

O tomto díle se dá napsat pouze to, že se odehrává v naprosto zvrácené společnosti. Kdybych měl napsat cokoliv konkrétnějšího, tak by to byl spoiler, protože v tomto díle se vyskytuje největší plot-twist od dob první série Hry o Trůny. První část se odehrává ve velmi originálním post-apo světě a druhou část bych nejlépe popsal slovem drsná. Protože to ona je. Krutá, nemilosrdná, nechutná a hodně drsná.(14.1.2017)

Tento díl, ač je o kreslené postavičce, je ve skutečnosti velmi podobný úplně prvnímu dílu seriálu. Kreslená postavička, kterou ovládá parta stupidních komiků se stane nejpopulárnějším politikem v Británii? Jo, vidím tady tu, svým způsobem zvrácenou, alegorii s dnešní společností.(14.1.2017)

Pěkný Vánoční speciál, který nad ostatními díly BM vyniká svou výpravou. Pomalý rozjezd ve formě dvou příběhů ukázal zábavnou formou jak funguje svět, ve kterém se děj odehrává a poslední příběh příběh, se tak mohl rozjet naplno, bez nějakého nuceného vysvětlování okolností. Od ostatních dílů se to liší ještě v tom, že ač technologie pořád hrají velkou roli a děj nutí se zamyslet, tak to není hlavní náplň, hlavní síla příběhu. Hlavní síla spočívá v tom, že to bylo nabité emocemi. Není to až takový pohled do zvrácené budoucnosti jako zbytek dílů, jde spíše o soucit s hlavními postavami.(21.1.2017)

Svět kde se sociální postavení lidí odvíjí od jejich popularity na sociálních sítí je překvapivě dosti hrozivý. Příběh je pěkný, jako vždy nutí se trošičku zamyslet, jen mi vadilo celkem pomalá gradace. Od začátku bylo jasné kam to povede a vlastně se nestalo nic neočekávaného. Samozřejmě potěšila čeština.(20.1.2017)

Nolanovsky zamotaná episoda, která má rychlý spád a dokáže překvapit i přesto, že základní premisa je jasná prakticky od začátku.(20.1.2017)

Ne, že bych věřil, že mě přes webku sledují Číňané, ale i tak ji mám raději přelepenou. A teď k tomu mám ještě jeden důvod. Nejsem paranoidní člověk, ale tento příběh mě celkem dostal. Asi jako každá episoda Black Mirror. Musím vypíchnout herecké výkony. V Black Mirror se herecké obsazení mění od dílu k dílu a tak kvalita hereckých výkonů často kolísá, ale ve třetí sérii je to zatím špičkové a tento díl nasadil laťku hodně vysoko.(21.1.2017)

Nejslabší episoda z celého BM. Za prvé, nejde o žádnou temnou budoucnost, ani o žádnou temnou verzi reality. V tomto díle ve skutečnosti technologie prospívají lidem a ač jsem čekal na nějaký zvrat, který by ukázal jak je celý svět zvrácený, tak nenastal. A za druhé, něco podobného jsem už viděl v SAO a to snižuje výsledný dojem. BM bylo vždy originální, tohle zase tak moc není.(21.1.2017)

Začalo to jako nudná kopie Districtu 9, ale konec přerostl ve skutečně hrozné sci-fi zpracování holocaustu. Na první pohled je to obyčejná akce, která ničím nevyniká, na pohled druhý je to, jako vždy, obraz zvrácené společnosti.(21.1.2017)

Skvělé detektivní drama, které využívá technologii prospěšnou lidem a obrovskou sílu internetových trollů a tinder-botů. Jakožto člověk, který má strach z hmyzu jsem objevil navíc další, hororový, rozměr tohoto dílu.(22.1.2017)

Tato série se odklonila od původního námětu Černého Zrcadla. Už se tolik nezaměřuje na zvrhlou společnost, ale spíše na osobní originální příběhy. Tato série už nenastavuje zrcadlo společnosti, neukazuje jak jsou lidi vlastně zvrhlí. Jako lehké sci-fi to funguje, ale já očekávám něco více. Jedinou výjimku tvoří poslední díl, který ve mě jako jediný vyvolal ty zhnusené pocity. Tuhle sérii beru jako nejslabší, je tam vidět ten odklon od původního záměru, a to i přestože je spousta dílu recyklovaná (Arkangel, Black Museum). Snad se v příští sérii poučí a budou pokračovat ve stylu posledního dílu.(4.2.2018)

Čtvrtá série startuje skvěle. Z tohoto dílu jsem měl největší strach, přeci jenom, tématika Star Treku do BM úplně nesedí. Ale naštěstí to opravdu není Star Trek, není to vesmírné sci-fi, je to typické Černé Zrcadlo. Jediná odchylka je ta, že konec je trošičku šťastnější a odlehčenější, než je zvykem. Otázkou taky zůstává, co tím chtěli tvůrci říct. Pokud to bylo "Neserte nerdy", tak se jim to povedlo. Pokud to bylo "I umělá inteligence má pocity", tak se jim to taky povedlo. Pokud to bylo "Neviňte Kalouska za váš posraný život", tak se jim to taky asi povedlo. Protože z mého pohledu je dosti obtížné tady najít nějakého záporáka. Ano, na první pohled je záporák jasný, ale na druhou stranu, rozumím jeho motivaci. Každopádně to začíná skvěle, do příštích dílů by se ale mohli zbavit toho humoru, a trošičku přitvrdit, ten konec byl přeci jenom dosti slabý.(2.2.2018)

Oproti prvnímu dílu, který byl místy trošku odlehčenější, je tohle to správné Zrcadlo. Začíná dost nevinně, ale končí velmi brutálně. Tento díl bych doporučil každému rodiči. Co mě trošičku mrzí je to, že je to de facto recyklované "The Entire History of You" (S01E03). Je to lepší, ale je to recyklované. Po celou dobu jsem si říkal, že jsem tohle už viděl.(2.2.2018)

Extrémně drsné a emocionální drama, s perfektní, skoro až groteskní pointou. Ale to je vše, co Crocodile je. Nemá to nádech Zrcadla. Jako detektivní drama to funguje, při sledování jsem si vzpomněl na legendární scénu z Blade Runnera se zvětšováním a otáčením fotografie, ale chyběl tomu ten opravdu temný podtext. Bylo to hnusné, bylo to drsné, ale ne tím způsobem, jakým bych to očekával. Je těžké to slovně vyjádřit, ale nemá to ten správný vibe. Pro mě zklamání.(2.2.2018)

Jak by vypadal svět ovládaný Tinderem? Na to vám odpoví tato episoda, která velmi silně připomíná San Junipero. Je to celkem dobré romantické drama, ale stejně jako San Junipero je to moc optimistické. Začínám se obávat, že celá čtvrtá série se ponese v tomhle duchu.(4.2.2018)

• Metalhead (S04E05) (epizoda) (2017)

Metalhead funguje jako dobrý postapo psychologický thriller. Má to drsnou atmosféru, ke které hodně přispívá i ta černobílá stylizace. Ale jako Zrcadlo to už nefunguje. Nemá to žádnou pointu či vyvrcholení, nemá to ani objasnění toho, co se vlastně děje. Je to něco jako White Bear, ale právě bez toho obrovského odhalení na konci. Dokážu si to představit jako samostatný film, kde se trošičku rozvine lore toho světa, ale jako episoda Zrcadla to propadlo.(4.2.2018)

Nejlepší díl této série. Vlastně jediný díl, který kráčí ve šlépějích předchozích sérií. Díly jako jsou tento jsou ten důvod, proč mám Zrcadlo tak rád. Black Museum jsou 3 menší příběhy, které dohromady tvoří jeden velký a depresivní svět. Svou skladbou to hodně připomíná "White Christmas". Je to opravdu drsné, nechutné a je to to pravé Zrcadlo. Velmi mě potěšily i exponenty v muzeu, které jsou pomrknutím na minulé díly (maska White Bear, robotická včela, atd...). Snad největší plus ovšem vidím v tom, že se to odehrává ve světě, který jsme už viděli, a dost ho to rozvíjí. Tím správně odporným směrem, samozřejmě.(4.2.2018)