Černé zrcadlo (TV seriál)

Black Mirror

Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2011–2019, 21 h 18 min (Minutáž: 41–90 min)

Tvůrci:

Charlie Brooker

Rory Kinnear, Daniel Kaluuya, Julia Davis, Isabella Laughland, Colin Michael Carmichael, Jessica Brown Findlay, Lindsay Duncan, Rupert Everett, Donald Sumpter, Allen Leech, Jodie Whittaker, Alex MacQueen, Matt Stokoe, Toby Kebbell, Tom Cullen, Patrick Kennedy, Jimi Mistry, Daniel Lapaine, Hayley Atwell, Domhnall Gleeson, Sinead Matthews, Claire Keelan, Jeany Spark, Jason Flemyng, Lenora Crichlow, Michael Smiley, Tuppence Middleton, Tobias Menzies, Christina Chong, Andrew Knott, Lydia Wilson, Sophie Kennedy Clark, Sophie Wu, Alastair Mackenzie, Tom Goodman-Hill, Phoebe Fox, David Fynn, David Ajala, Jonathan Forbes, Amit Shah, Jon Hamm, Chloe Pirrie, Eugene O'Hare, Nick Hendrix, Ian Keir Attard, Turlough Convery, Anna Wilson-Jones, McKell David, Amy Beth Hayes, Ian Bonar, Lee Nicholas Harris, Muzz Khan, Michael Shaeffer, Kemal Sylvester, Pip Torrens, Shazad Latif, Karl Collins, Daniel Rigby, Ed Gaughan, Rebekah Staton, Rakie Ayola, Liz May Brice, Ashley Thomas, Phil Hodges, Gugu Mbatha-Raw, Mackenzie Davis, Gavin Stenhouse, Jeff Mash, Jerome Flynn, Alex Lawther, James Norton, Alan Ritchson, Madeline Brewer, Michael Kelly, Malachi Kirby, Sarah Snook, Kelly Macdonald, Faye Marsay, Lasco Atkins, Elizabeth Berrington, Benedict Wong, Natasha Little, Wyatt Russell, Hannah John-Kamen, Wunmi Mosaku, Bryce Dallas Howard, Alice Eve, Demetri Goritsas, Attila G. Kerekes, Zahra Ahmadi, Ken Jamamura, Rafe Spall, Oona Chaplin, Natalia Tena, Janet Montgomery, Rasmus Hardiker, Esther Smith, Samuel Valentine, Matthew Aubrey, Hannah Steele, Cherry Jones, Jonas Karlsson, Joe Armstrong, Ben Miles, Esther Hall, Holli Dempsey, Vinette Robinson, Georgina Rich, Katherine Kingsley, Adrian Lukis, Shane Zaza, Bruce Mackinnon, Helen Fospero, Mick Slaney, Robby Haynes, Rhashan Stone, Ziggy Heath, Matthew David McCarthy, Raymond McAnally, Leanne Best, Elizabeth Moynihan, Cecilia Noble, Sarah Beck Mather, Thomas Dominique, Aymen Hamdouchi, James Lance, Kadiff Kirwan, Sarah Hoare, Rosemarie DeWitt, Owen Teague, Jesse Plemons, Cristin Milioti, Jimmi Simpson, Michaela Coel, Andrea Riseborough, Andrew Gower, Kiran Sonia Sawar, Georgina Campbell, Joe Cole, George Blagden, Maxine Peake, Jake Davies, Clint Dyer, Douglas Hodge, Letitia Wright, Teresa Mahoney, Nicholas Agnew, James Larkin, Sope Dirisu, Maya Gerber, Jenny Raven, Billy Magnussen, Osy Ikhile, Aaron Paul, Kirsten Dunst, Abigail Thaw, Jackson Bews, Paul Braunstein, Mckayla Twiggs, Edie Inksetter, Anthony Welsh, Claire Rushbrook, Joshua James, Brian Pettifer, Jamie Michie, Ólafía Hrönn Jónsdóttir, Sigurður Sigurjónsson, Ævar Örn Jóhannsson, Gina Bramhill, Gwyneth Keyworth, Jessie Cave, Aldis Hodge, Alexandra Roach, Amanda Warren, Daniel Eghan, Brenna Harding, Elisabeth Hopper, Ivanno Jeremiah, Abby Quinn, Amber Anderson, Kerrie Hayes, Hammed Animashaun, Milanka Brooks, Babs Olusanmokun, Pamela Betsy Cooper, Josh Wichard, Daniel Kendrick, Kola Bokinni, Anjana Vasan, Jeffry Wickham, Ariane Labed, Raj Paul, Dempsey Bryk, Anthony Mackie, Miley Cyrus, Yahya Abdul-Mateen II, Topher Grace, Damson Idris, Andrew Scott, Nicole Beharie, Pom Klementieff, Angourie Rice, Madison Davenport, Ludi Lin, Greg Kriek, Frances Sholto-Douglas, Crystal Clarke

Komentáře uživatele Mouchal k tomuto TV seriálu

Černé zrcadlo nám umožňuje nahlédnout do vize technologicky vyspělejší alternativní reality a donutí vás k zamyšlení jak o příběhu jednotlivých epizod (nijak na sebe vzájemně nenavazují), tak i o vás samotných. Většina populace už si osvojila technologie a bez spousty těchto moderních vymožeností už si mnoho z nás život nedokáže představit. Možná k tomu svádí naše rozmazlená líná mysl, ale bývávaly i doby bez mobilních telefonů či sociálních sítí (ne že bych to kdovíjak pamatoval). A tak tato britská mini-série přišla s pomyslnou dvojsečnou sekerou, kdy dva kroky vpřed v oblasti výzkumu nových technologii "pro blaho lidstva", udělá samo lidstvo dva kroky dozadu. To vše obaleno v černém humoru, který netlačí na pilu. Já osobně si po každé epizodě vyhradím pár minut na zamyšlení, protože o tom všem tento seriál je. Až mě osobně udivuje originalita jednotlivých epizod, protože prakticky každá by se dala s dobrým dohledem zpracovat v zajímavý malý film. A teď mne omluvte, musím si jít zajezdit na kole, zatímco si budu přehrávat vzpomínky na včerejší odpoledne, kdy premiér mr*al prase. 90%(30.1.2018)

O něco málo slabší než první série, ale ta plejáda originálních nápadu je v tomto seriálu snad na míle daleko vzdálená od konkurence. I přesto, že druhý díl byl trochu nezáživnější (až na ten konec, který byl naprosto výborný), a třetí díl byl trošku víc politický, než bych třeba já osobně chtěl. nemohu říct že by mě nebavily a to je velké plus. Ve srovnání s jedničkou o trochu horší, ale stále vysoce kvalitní série, která Vás i tak donutí přehodnotit své dosavadní životní názory.(3.2.2018)

Pro mě osobně dosud nejvydařenější epizoda a nejen kvůli skvělému Jonu Hammovi, ale díky výborným kratším povídkám, které dohromady poskládali opravdu dobrou příběhovou mozaiku, která Vás donutí soucítit se zdejšími postavy. Každá malá epizodka by se mohla zpracovat do jedné běžné epizody, ale je vidět, že tvůrcům nápady nedochází a tak nám tu představí rovnou tří různé příběhy, které pojí závěrečná pointa. I přes delší stopáž tento speciál uteče stejně rychle jako křesťanský fanatik ze sex shopu. To jsem sice nikdy neviděl, ale pochybuji, že by se loudal. 90%(3.2.2018)

Prozatím nejvydařenější série z celého projektu Black Mirror. Každá epizoda má něco do sebe a ikdyž Men Against Fire, má pomalejší začátek, závěrečná pointa dost vyděsí a napraví reputaci. Stejně tak Hated in the Nation má trochu přefouklou stopáž (pouhé malé vady na kráse), ale to nic nemění na tom, že tato šestice epizod je skutečně vynikajícím zážitkem jak pro oči, tak i pro naše zvídavé mozkové závity a každý si zde najde nějakého svého favorita. Pro mě osobně je to epizoda o kyberšikaně Shut Up and Dance, kterou na stupni vítězů doplňuje hororový příběh o až moc dokonalém virtuálním herním požitku v epizodě Playtest a v neposlední řadě pro mě osobně asi nejvíc odpudivá vize budoucnosti ala social sites popularity contest v odporně růžové epizodě Nosedive. Ať na to koukám jak chci, třetí série nenabídla jediné hluché místo, výborně zapadla ke svým starším předchůdcům a obávám se, že je v mnohém i překonala. 90%(7.2.2018)

Po skvělé třetí sérii přišel (ne)očekávaný kvalitativní sešup. Naštěstí i zde se dají nalézt opravdu kvalitní kousky (Black Museum je jednou z nejlepších epizod celého seriálu, romantický příběh v Hang the DJ se mi velmi líbil i přesto, že to nebylo typické "černé zrcadlo"), bohužel jsou tu i ty o něco slabší kousky (Arkangel, Crocodile) a pak je tu něco, co asi bylo zamýšleno jako vizuální experiment, nebo jsem to nějak vůbec nepochopil (přenudný Metalhead). Přijde mi, že ve většině epizod této série hlavní myšlenka "Černého zrcadla" mírně vykolejila a člověk ani kolikrát nemá ten "správně špatný" pocit z příběhů, které nám tu tvůrci servírují. Upřímně je pro mě osobně čtvrtá série mírným zklamáním, ale poslední epizoda mi dala naději, že kvalitativní vrchol Black Mirror ještě nemusí být úplně za námi. 80%(7.2.2018)