Sador, vládce vesmíru

Battle Beyond the Stars

Sci-Fi / Akční / Komedie

USA, 1980, 104 min

• Lamiczka

Jsou filmy, které můžete označit dobrým béčkem a pak ty, které jsou jejím opakem - bohužel tohle dílko se začátkem a trikama (chápu, starší film, ale i tak) řadilo k té lepší půlce, vzhledem k velmi povrchnímu scénaři, naprosto nudným vesmírným bojovým scénám se však rychle zařadilo na druhý konec. Herecky zazářil Cowboy z planety Země.(24.7.2011)

Mírumilovná planeta je ohrožována bezohledným vesmírným tyranem, který plení vše, co mu přijde do cesty. Tentokrát dostal zálusk na bezbrannou farmářskou planetu, její obyvatelé se ale nevzdávají a hodlají se bránit. Po chvilce sledování, musí být každému divákovi jasné, že Hvězdné války a Sedm statečných tento film velmi inspirovali. Hrdinové brání ve svých vesmírných korábech bezbrannou planetu a nakonec, ji překvapivě ubrání. Osobně oceňuji zejména provedení jednotlivých hrdinů, rozdílné typy, kde má zastoupení i ženský element, což je oproti předlohám změna, sympatická bojovnice a vědkyně, nenechají nikoho na pochybách, že patří to týmu. Bohužel musím říci, že jsme čekal od filmu více, vesmírné bitky mě příliš nenadchly a to mělo být to nejzajímavější, na co jsme se před puštěním filmu těšil.(23.3.2008)

Mezi filmy přiživujícími se na úspěchu "Star Wars" ční Rogerem Cormanem produkovaný "Sador, vládce vesmíru" jako zábavný, ale překvapivě i sebeuvědomělý meta brak. Všichni vědí, že Lucas si zásadní prvky vyprávění vypůjčil od Akiry Kurosawy z "Tři zločinci ve skryté pevnosti", takže tentokrát tvůrci sáhli rovnou po mistrově největší klasice, "Sedmi statečných". Své vzory nikterak neskrývali a tak se ústřední planeta jmenuje Akira a v hereckém obsazení dokonce figuruje Robert Vaughn ze "Sedmi statečných", který takřka doslovně kopíruje svou postavu z klasického westernu. Vedle toho "Sador" pobaví jako naivní báchorka spíchnutá za pár šupů, která namísto epičnosti a spektakulárnosti Lucasovy ságy sází na otřepaná klišé, hrstku prvoplánových fórků, pokusy o patos a především pak na absurdní skvadru postav, které mají tvořit zdejších sedm strážců galaxie. Jejich obsazení samo je zdrojem nemalého pobavení, když ti zasloužilejší či přinejmenším ostřílenější jako Robert Vaughn, John Saxon či George Peppard jedou na volnoběh, zatímco mladí naivové jako hvězda televizní selanky "Waltonovi" Richard Thomas či v blouznivých kostýmech napasovaná Sybil Danning naopak hrají jak o život, protože si myslí, že tohle bude jejich velký průlom. Nejvíce pak překvapí chvilkové záblesky tvůrčí nápaditosti, které díky rozklíženě epizodickému vyprávění přicházejí zcela nečekaně jako například motiv se Sadorovou rukou. Hlavní slabinu filmu představují vesmírné souboje, které i přes směšně zanícené herectví všech zúčastněných prostě postrádají prostorovou koncepci, neboť Corman z prkenice nedal ani chlup navíc, aby třeba mohla být v akčním záběru víc jak jedna loď najednou. Na závěr se jako u řady jiných filmů z produkce Cormana sluší připomenout, že král báček vlastně postavil moderní Hollywood - na "Sadorovi" se za kamerou sešli budoucí věhlasný animátor Jimmy T. Murakami, John Sayles, James Horner, James Cameron či Gale Anne Hurd.(27.3.2016)

Rozprávka odohrávajúca sa vo vesmíre, z ktorej by som bol vo veku 10 rokov hotový :) Dnes ale tiež nie je na škodu niečo takéto pozrieť a zaspomínať na časy keď sme pri takýchto (a podobných) rozprávkach trávili čas pri telke sledovaním nemeckých staníc, kde takéto vecičky chodili častejšie ako na STV.(15.11.2009)

• movie

BATTLE BEYOND THE STARS je sice béčko s nadhledem, které se nebere příliš vážně, ale bohužel má též nepříjemnou schopnost zcela ohýbat čas a já si při něm zažíval momenty bolestného týrání nudou, které zjevně zažívala i hlavní "hvězda" filmu Robert Vaughan. Ten po vzoru jiných legend, které se v 80. letech nechaly naverbovat do video braku, celé svoje angažmá odehraje v sedě, kromě scény vlastní smrti, ve které leží. Moje schopnost prosledovat se téměř čímkoliv zde narazila na svůj limit a tak dokonce i v poslední minutě filmu jsem byl na vážkách zdali toto dílo dokoukám.(12.5.2017)