Derren Brown: Magie a manipulace mysli (TV pořad)

Derren Brown: Trick of the Mind

Dokumentární / Mysteriózní / Psychologický

Velká Británie, 2004, 18x24 min

Stefan Stuckert

Jono Smith

Účinkují:

Derren Brown, Matt Lucas

Geraldine Geraghty

Mě teda ty jeho věci docela dostávala. A pro ty, co říkají že je podvodník, když "neuhodl co si mysleli"- to bude proto, že to byl českej dabing- ta manipulace, díky který jste měli myslet na věci, který vám určí, funguje i na základě zvuku a třeba i rytmu slov, takže to v češtině víceméně ztrácí smysl.(3.1.2008)

Raději si přečtěte stejnojmennou zajímavou knihu. Jako zábavný pořad v televizi je to spíš průměrné, protože velká část triků vypadá zjednodušeně řečeno asi takto: DB: Mysli si nějakou kartu. Oběť: Dobře. DB: Je to srdcová sedma? Oběť: Ano, je! Jásot kolemstojících. Oběť (do kamery): To je neuvěřitelné, já jsem si jen myslel kartu a on ji uhodl. To je fantastický zážitek, ještě teď se z toho nemůžu vzpamatovat!______ Je hezké, že se na začátku každéhu dílu DB chlubí, že v pořadu neúčinkují žádní herci, ale ještě by se taky mohl pochlubit, kolikrát byl každý trik natočen, než se povedl. Napoprvé to určitě nebylo, jinak by se s tím taky chlubil.(5.5.2014)

Manipulace mysli je dílo, na které jsem pokaždé zíral s údivem a otevřenou pusou. Je jedno, jak divák na tento pořad nahlíží, jestli se snaží odhalit mistrovy triky, nebo věří v jeho neuvěřitelné schopnosti. Tak jako tak by si měl tento projekt umět náležitě užít a hlavně se u něho kvalitně pobavit, protože o to tady jde především. Je to opět něco jiného, než to, na čem nás kdysi nachytával David Copperfield nebo čím nás v dnešní době okouzluje Criss Angel. Derren Brown přináší zvláštní oživení a svěží vítr do zatuchlých televizních kanálů a ukazuje divákům pozorným i nepozorným, skeptickým či naivním věci, kterých by se obyčejně ani nenadáli. A taky vypadá jako jeden můj kámoš...(4.4.2016)

Ano, některé triky jsou spíše "triky" . Ovšem to neznamená, že je to podvodník! Jeho talent se nedá vyjadřit, on žije vskutku bláznivý dvojživot. Bud si řekne, že bude jako ostatní, a nebo vás prohlídne a ví vás vše. Pořad je parádní a upřímně? Sám jsem se naučil pár triků. Né všechny vyjdou hned na poprvé, ale časem ano. 5*(2.2.2013)

• Ichabod

Pochybuju, že je to tak sofistikovaný jako tady píše řada hodnotících. Dle mého je to jen další trapná show stříhaná a domluvená dopředu jako desítky jiných, akorát tahle je made in UK. Dál samozřejmě semtam slavná tvář jen podpoří zdání důvěryhodnosti (až na to, že slavní lidé z TV vydělávají protože jsou v TV, to je ale náhoda!). Derren Brown je další stroj na peníze pro lidi bez talentu, krom jednoho a ten talent je mít tu drzost lhát do kamery a nečervenat se. Kouzelníci neexistují, kouzla neexistují, psychologie může jako kouzlo vypadat, ale určitě se tady nejedná o ten případ.(1.10.2015)

• - Svou práci v televizi začal Derren Brown třemi šedesátiminutovými speciály natočenými během dvou let, které byly rozděleny na šest částí, jež obsahují sestřih toho nejlepšího z jeho hodinových speciálů. Vybrané části z prvních sérií jsou dostupné na DVD a videokazetách jako Derren Brown - Inside Your Mind. U nás byl projekt uveden v České televizi jako Derren Brown: Magie a manipulace mysli (od r. 2004). (Paity)