Segura magura: shinitai onna

všechny plakáty

boogieman

NIhilizmus niektorých Wakamatsuových filmov z druhej polovice 60. tych rokov je ideálnym spoločníkom vianočných dní. Záver mi vyvodil úsmev na tvári. Musela to byť zvláštna doba, a verejná samovražda akú predviedol Mishima, spolu s udalosťami ktoré jej predchádzali, musela celou spoločnosťou riadne otriasť. Motív samovraždy tu nie je rozoberaný do hĺbky, ide skôr o polemizovanie o tom, že mnohí ľudia ju spáchajú, bez toho aby vlastne mali reálne dôvody - možno iba z chvíľkového pocitu prázdnoty. Z toho hľadiska film nezasiahne tak ako skoršie Go Go Second time virgin, ktoré dáva postavám aj téme trochu väčší priestor, no ide o zaujímavý film práve k vyššie spomínanému do duetu, či už z historického hľadiska ako dobové zamyslenie nad udalosťami v Japonsku, alebo len tak, ako jednoduchý film tematizujúci samovraždu. 3.5*. ()

Arkanoid

Videl som 64 min. verziu. Film je o dvoch heterosexuálnych pároch. Začíname farbou a scénou v nejakej veľkej miestnosti, kde sa sa žena na plátne na zemi odhalí šiestim chlapom (všetci sú Japonci). Strieda partnerov a po jednom utekajú po sexe spomaleným záberom priamo do kamery. Pri poslednom vidíme aj otvorenú náruč ženy a samotný sex. Tieto scény sú bez zvuku. Ide o prázdnotu v opakovaní bez zmyslu? Wakamatsu už v prvej minúte nastavuje umelecký dojem, no ešte mu chýba hĺbka a opájanie sa tvarom svojho filmu preneseného na diváka. Ďalej tu je čiernobiela scéna, kedy sa chlap dotýka ženinho tela a líže ho, pričom ona vyzerá byť mysľou inde, čo on neznáša dobre. Majú dialóg o jej pokračujúcom mentálnom stave, kedy je Ryoko znudená zo všetkého, čo mala rada a čo ju zaujímalo. Muž sa na to pozerá pragmaticky a nechápe ju, no snaží sa ju ešte úpornejšie uspokojiť, čo je chyba.  Ryoko vysloví otázku, či chce zomrieť. Chlapa to zraní. Po tomto úvode tu máme správy, kedy spisovateľ, tradicionalista a radikál Yukio Mishima zajal so svojimi štyrmi ľuďmi veliteľa vojenskej základne v Tokiu a spáchal seppuku. Ryuko sa pýta partnera, či jej odsekne hlavu, ak si rozreže brucho. On sa chce zabiť s ňou, ak chce ona zomrieť, no v tom ona nevidí zmysel. Chlap bojuje s výčitkami a vlastnou sebaúctou. V hlave mu znie hlas Ryuko, čo mu vraví, že je decko a ona chce dozrieť a vydať sa. Pozerá sa na katanu a vyzerá to tragicky existenciálne. Do do vzťahových peripetií vstúpia ešte Ryukin manžel a jeho bývalá Natsu, obaja tiež s párovosamovražednými tendenciami. Po úvodných titulkoch zaujme Wakamatsu kochaním sa krásnou zimnou krajinou. Od ôsmej minúty je tu namiesto farby čiernobiela. Ide o zaujímavý existenciálny film, kedy sa dôležité veci rozoberajú počas sexu, ktorého tu Wakamatsu opäť mal neúrekom. Keď si chcete vybrať telenovelovú zápletku, vyberajte z Japonska. Predstava spoločného zabitia sa páru je tu zaujímavo rozobratá, ako umocnená väzba ich lásky. Hľadajú sa síce reálne dôvody pre samovraždu, ale žiadny nie je spomenutý. ()