poster

Ryna (festivalový název)

 • Rumunsko

  Ryna

Drama

Rumunsko / Švýcarsko, 2005, 94 min

Režie:

Ruxandra Zenide

Scénář:

Marek Epstein

Kamera:

Marius Panduru
(další profese)
 • sochoking
  *****

  " . I přesto, že jí prostředí poskytuje tak málo inspirace, má své sny a zájmy, nedá si nikým a ničím narušit svou integritu. " Hoci smutný film a opäť niekde z Horných Gulotrepov, pre mňa v istom smere inšpiratívny. P.S. Všetkým rumunským vydlákom by som dal napicescu, cezpicescu a popicescu!(15.12.2010)

 • Matty
  ****

  Je nesmírně povznášející, když mezi festivalovými, nevyhypovanými, filmy narazíte na takový, jenž nezaslouží ohodnocení „nudná inťárna“, ani „úchylná bizarnost“. Ryna byla přesně takovým filmem, citlivým příběhem dívky, která se chtěla stát ženou, což nešlo dohromady s okolním, výlučně mužským, světem. Depresivní scenérie čpící naftou a prachem občas rozveselil záblesk jemného humoru (postavu dědy si jistě oblíbíte), ale i přes minimální dávku naturalismu (až na jednu rybu kuchanou za živa) je to velmi smutný a působivý film. Zajímavostí je, že scénář k Ryně spolu-napsal Marek Epstein. 80%(7.7.2006)

 • DannyBoy80
  ****

  Standartně vysoký standart rumunského filmu, kde za málo peněz natočí minimálně zajímavé dílo. Stejně jako toto. Humorně depresivní film o jedné 16ti leté holce žíjící v hrozné díře se svým pohodovým dědou, zbabělou matkou a divným otcem. Přestože je vychovávana jako kluk i tak oblékaná a stříhaná, tak je přesto nejhezčí holkou v okolí, z čehož plynou její problémy a předčasné dospění. Zdařilé.(5.1.2012)

 • Niktorius
  ***

  Z celého filmu se mi nejvíc líbila paní režisérka.(29.7.2011)

 • catt
  ****

  takový typický film na úterní večer v rámci "kina náročného diváka" na čt2. přibližně od půlky je jasné, co se stane, nezbývá než čekat na vyvrcholení. textová upoutávka "dlouhé záběry do pusté rumunské krajiny doplňované tichem" zní hrozně, filmové ztvárnění je mnohem lepší. na druhou stranu je v tomto filmu přesně to, co "náročný" divák očekává, k žádné katarzi vlastně nedojde. je tohle znakem současnosti?(6.7.2006)

 • - Film mladé rumunské režisérky Ruxandry Zenide, bývalé studentky pražské Famu, vznikl podle scénáře Marka Epsteina, který za něj v roce 2003 získal v soutěži Českého lva Cenu Sazky. (POMO)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace