Reklama

Reklama

Zdá se, že drsný a na běžné evropské poměry těžký život na území dunajské delty se do dnešních dnů nijak nezměnil. Otec šestnáctileté Ryny sice začal podnikat a stal se majitelem benzinové pumpy, ale v zaostalém kraji mu obchody nejdou, a tak svou rozladěnost každou chvíli utápí v alkoholu. Doma se však chová uzurpátorsky, dcera musí vykonávat ryze mužské práce kolem pumpy a otec, jenž si přál syna, ji nutí se mužsky i oblékat. Tichá Ryna s vyholenou hlavou se nijak nevzpouzí, dělá vesměs, co se jí přikáže, ale uvnitř žije svým vlastním životem. I přesto, že jí prostředí poskytuje tak málo inspirace, má své sny a zájmy, nedá si nikým a ničím narušit svou integritu. Je přirozeně citlivá a to ve spojení s její zajímavou krásou nemůže zůstat bez odezvy. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (11)

Matty 

všechny recenze uživatele

Je nesmírně povznášející, když mezi festivalovými, nevyhypovanými, filmy narazíte na takový, jenž nezaslouží ohodnocení „nudná inťárna“, ani „úchylná bizarnost“. Ryna byla přesně takovým filmem, citlivým příběhem dívky, která se chtěla stát ženou, což nešlo dohromady s okolním, výlučně mužským, světem. Depresivní scenérie čpící naftou a prachem občas rozveselil záblesk jemného humoru (postavu dědy si jistě oblíbíte), ale i přes minimální dávku naturalismu (až na jednu rybu kuchanou za živa) je to velmi smutný a působivý film. Zajímavostí je, že scénář k Ryně spolu-napsal Marek Epstein. 80% ()

sochoking 

všechny recenze uživatele

" . I přesto, že jí prostředí poskytuje tak málo inspirace, má své sny a zájmy, nedá si nikým a ničím narušit svou integritu. " Hoci smutný film a opäť niekde z Horných Gulotrepov, pre mňa v istom smere inšpiratívny. P.S. Všetkým rumunským vidlákom by som dal napicescu, cezpicescu a popicescu! ()

Reklama

catt 

všechny recenze uživatele

takový typický film na úterní večer v rámci "kina náročného diváka" na čt2. přibližně od půlky je jasné, co se stane, nezbývá než čekat na vyvrcholení. textová upoutávka "dlouhé záběry do pusté rumunské krajiny doplňované tichem" zní hrozně, filmové ztvárnění je mnohem lepší. na druhou stranu je v tomto filmu přesně to, co "náročný" divák očekává, k žádné katarzi vlastně nedojde. je tohle znakem současnosti? ()

DannyBoy80 

všechny recenze uživatele

Standartně vysoký standart rumunského filmu, kde za málo peněz natočí minimálně zajímavé dílo. Stejně jako toto. Humorně depresivní film o jedné 16ti leté holce žíjící v hrozné díře se svým pohodovým dědou, zbabělou matkou a divným otcem. Přestože je vychovávana jako kluk i tak oblékaná a stříhaná, tak je přesto nejhezčí holkou v okolí, z čehož plynou její problémy a předčasné dospění. Zdařilé. ()

Dlubal David 

všechny recenze uživatele

Ve své jednoduchosti nádherné. Minimalismem podmanivé. ■ Tři roky jsem se na tenhle snímek chystal a nyní, když to mám již za sebou, tak musím uznat, že je to výborný počin. Nehraje si na něco, čím není. Nesnaží se divákovi podlézat. Nic mu nevnucuje. Prostě a jednoduše servíruje bez stříbrného podnosu: ber nebo nech být. ■ Střetávají se zde typické problémy dospívajících a netypické prostředí, ve které je však typické, co jinde není typické. Rumunské maloměsto si žije svým vlastním tempem, hlavní slovo zde má starosta, který coby polodiktátor řídí obchod, policii a právo. ■ Ryna BIRIS je šestnáctiletý jedináček, kterého její otec drží zkrátka a nevybíravě jí dává najevo, že otec si přál syna a dcera je pro něj velikým zklamáním. Její matka drží hubu a krok a snaží se nevidět příkoří, která jim fotřík připravuje. Pak je to dědula. Trochu komická postava, ale jako jediný má plné pochopení pro Rynu a snaží se jí její život ulehčit. Dědula mi připomněl podpantofláče ze seriálu Yama onna, Kabe onna. ■ Ryna je šikovné a pracovité děvče a i když je večně ušpiněná a od motorového oleje a benzínu, oblečená v montérkách, tak i přesto za ní pálí klučinové z městečka. Vždycky o víkendu se z rákosí dívaj, jak se Ryna umývá. Její kamarád, který dělá v obci pošťáka, je do ní bezhlavě zamilován a žárlí na kohokoli, kdo se k ní jen přiblíží. Francouzský doktor, který právě přijel do městečka, má taky na Rynu zvláštní choutky. Starosta si na ní myslí kudy chodí. ■ A tady se dostáváme k meritu věci. [SPOILer] Ryna je v noci v autě znásilněna právě starostou, který už dále nehodlal ovládat svou chuť na panenskou Rynu, zatímco ožralý a opodál na zemi ležící fotr není schopen slyšet volání své jediné dcery o pomoc. Následně je krásně vykreslena situace, kdy starosta má jejího fotříka i jí díky svému vlivu a moci pod palcem... [/SPOILer] ■ Příběh je to smutný, silně uvěřitelný, ze života. Film je výborně zpracován. Tolik dlouhých a statických záběrů se jen tak nevidí. Plný počet si bohužel však nezaslouží. ■ Nicméně je to pastva pro oči. Konec filmu je očekávatelný a očekávaný. Krásné. ◢ ■ ◣ (R) [77/100] ■ (K) [80/100] ■ (V) [70/100] ■ (H) Doroteea PETRE [90/100] ● Valentin POPESCU [60/100] ● Nicolae Enache PRAIDA [86/100] ● Aura CALARASU [53/100] ● Theodor DELCIU [60/100] ● Matthieu ROZÉ [57/100] ■ (♫) [60/100] ■ (E) Boys Don't Cry (1999) ● Yama onna, Kabe onna (2007) ● Poslední mohykán (1947) ■ (Č) 1 ■ (P) [Pátek, 3-VIII-2018; 02:24] [SD] ϿϾ [PZ-cz] [80/100] ■ (CSFD) KatullkaDannyBoy80(C) [80/100] ()

Galerie (20)

Zajímavosti (2)

  • Film mladé rumunské režisérky Ruxandry Zenide, bývalé studentky pražské Famu, vznikl podle scénáře Marka Epsteina, který za něj v roce 2003 získal v soutěži Českého lva Cenu Sazky. (POMO)

Související novinky

Příboj rumunské nové vlny

Příboj rumunské nové vlny

10.02.2009

...zažijete v kině Ořechovka od 20. do 24. 2. 2009. Přehlídka ambiciózní kinematografie otevře kultovní titul mladého rumunského tvůrce Cristiana Mungiu 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny. Uvedení tohoto…

Reklama

Reklama