Adaptácia humoristickej poviedky Ema Bohúňa, ktorej dej sa odohráva v dobe posledných rokov pred 1. svetovou vojnou, počas vojny a v prvých rokoch Československej republiky. Trochu sentimentálna, duchársky strašidelná a trochu i fantastická príhoda mladého poručíka Jána Gabaru, ktorý sa po ťažkom zranení hlavy vracia z frontu domov na dovolenku. Cestou karpatskými horami naďabí na osamelý kaštieľ a strávi v ňom neuveriteľný večer so šľachtickým manželským párom. (RTVS)

jan72

Ranený nadporučík dostane dovolenku. Cestou domov sa dostane na neznámy hrad (asi Slovenská Ľupča), kde ho pohostia tajomní manželia spred 200 rokov. Pokračuje ďalej, kvôli zdraviu musí pár dní zostať v nemocnici. Zoznámi sa s mladou komtesou. Neskôr zistí, že komtesa je potomkom tajomných manželov. ### hrali: Ivan Palúch, Libuša Trutzová, Eva Poláková, Karol Machata, Eduard Bindas, Mária Markovičová, Ľudovít Greššo, Augustín Kubáň, Lotár Radványi, Pavol Mikulík, Karol Čálik, Magda Paveleková, Gizela Veclová, (Zvarík tu nehral), rok výroby: 1970 ()

Hombre8

Dejavu. Podobný příběh už možná kdysi kdesi natočen byl, jen s tím rozdílem, že mladý důstojník cestou na dovolenou zahynul, zámek s osazenstvem v podstatě stejný, dceru mu tam dali sebou a domů se s rodiči přišel rozloučit jen jeho duch. Ale možná se mi to všechno jen zdálo. ()