Epizody(7)

Televízny seriál zo súčasnosti, ktorý rieši závažnú problematiku medzigeneračných vzťahov detí a dospelých žijúcich na jednom sídlisku.  V seriáli sa zoznámime s rodinou Bacigalovcov, ktorú tvorí otec, mama trinásťročný Dušan a jeho osemročný brat Miško, prezývaný Mrňo. Práve sa sťahujú z Vysokých Tatier do Bratislavy, do panelákového sídliska. Prvé kontakty a konflikty s novým okolím na seba nedajú dlho čakať. Dušan sa nepohodne s novými spolužiakmi, najmä s Paľom, ktorí naňho začínajú žiarliť kvôli úspechu u spolužiačky Martiny, ale aj kvôli záľube v motorovom modelárskom lietaní. Mrňo zase musí obraňovať pred susedmi svoj "zverinec" - psa, kavku a holuby, ktoré si so sebou priviezol. (oficiální text distributora)

Siegmund

Názvy jednotlivých dílů: 1. Prisťahovalci; 2. Klubovňa; 3. Súperi; 4. Boj; 5. Stará mama; 6. Kamaráti; 7. Slávnosť (Pondělí 27.12.2010) ()

hygienik

V roku 1985 sa točili oveľa kvalitnejšie napísané aj zahrané seriály pre decká. Napr. pre mňa nezabudnuteľný Domov. Keby Sršne natočili v 70. roku, tak budiž, ale v 85. už neakceptovateľne nudné. Jaromír Borek sa za celú svoju tvorivú kariéru v podstate nikam neposunul. Dodnes ma zaráža spomienka na to, aké skvelé námety úplne pokazil. ()

hermiona

Obraz doby, kdy se v Petržalce ještě dalo zaparkovat bez toho, aby řidič musel nechat odbržděné auto v neutrálu, kdyby soused náhodou chtěl vodjet dřív. Nostalgie z dětství, kdy se sousedi navzájem všichni znali, děcka dováděly kolem baráku, jezdily na kolech a měly i opravdové kamarády (slovo virtuální se nepoužívalo). Taky pojem "být vychován ulicí" té generace mi teď zní jako lichotka. Škoda jen, že ty dialogy a jejich recitace jsou tak strašně nepřirozené a pro mě už dnes absolutně neposlouchatelné. ()

javlapippi

Detské panelákové seriály, to ja môžem. Tuná sa do petržalského betónového bludiska nasťahuje prírodumilovná rodina z Tatier, ktorá už od počiatku srdí susedov, okrem iného aj kŕdľom živých holubov. Starší potomok svojou technickou zdatnosťou nepriamo zapríčiní stratu klubovne/sušiarne (v ktorej sa síce nesuší, ale zo záhadných príčin tam majú unylý popík počúvajúci nezletilci na stene nasprejované logo punkrockovej bandy Extip), čím proti sebe popudí dovtedajšieho chalaňa číslo jedna. Druhým arcinepriateľom sa stáva domovník-alibista Polónyi a vrcholným záporákom jest inžinier-perfekcionista, kaziaci vlastnej dcére detstvo vedeckými metódami a úkladne sa pokúšajúci zmeniť posledný kúsok zelene na garáže. Ako by nemal starostí dosť, prejavuje oňho intenzívny záujem fešná spolužiačka, ovšem namiesto rande v kine tento technofil radšej ide zháňať nedostatkové súčiastky do technického krúžku v pionierskom dome. Nakoniec ale všetko dobre dopadne, vzťahy sa ujasnia a zeleň nezahynie pod betónovým príkrovom, aj vďaka novému pionierskemu vedúcemu a obetavým nájomníkom, ktorí nemajú problém odpracovať brigádnické hodiny v prospech všeobecného blaha. Plno skvelých hercov v dospelých rolách, detské postavy zahrané tak ako sa dá od detských väčšinou nehercov čakať, plno dobových záberov a krásne naivný koniec, pokúšajúci sa prebudiť v detvákoch vieru v systém. ()

rozalia1

Samotný seriál je dosť nudný. Ja som v tom období bola vo veku malého Mrňa a tiež som vyrastala na petržalskom sídlisku, takže rada pozerám na staré zábery Petržalky, keď všetky paneláky boli šedé. Príjemné nostalgické spomienky. ()

Aguirre

Ako dietatu sa mi to pacilo. Dialogy sice umele, spisovne hovorene, ale sidliskove zapletky a konflikty ma vtedy brali. ()