Vnitřní nepřítel

Vnútorný nepriateľ

Akční / Thriller

Velká Británie / Bulharsko, 2005, 92 min

• Beky

...jedna hvězdička za rozflákání vrtulníku!!!..když jsem na Vnitřního nepřítele viděl upoutávku, docela mě překvapila a vypadala zajímavě...samozřejmě znám Hickoxe.....ale film je naprosto tragický a nese se v duchu ultra-levných céček snažících se maskovat svuj mizerný rozpoče.....hmmmm, vším možným i nemožným..to je zapeklitě zajímavým scénářem, počtem exterierových lokací, počtem těch nejdrsnějších herců z nejdrsnějších ( Seagala nepočítám ), několika suprovými výbuchy ( ..jak vybouchne přehrada se nedá ani popsat....jako kdybych protrhnul šedivý noviny gejzírem vody...) a několika aikido podařenými výstupy (...když je souboj, je Seagal už pravděpodobně dávno doma...tady střihač stříhá rychleji než Michale Bay, abychom náhodou nespatřili, že ty ruce a nohy patří kameramanovi )!!!.....Seagal je v prdeli....tak a je to venku pánové a dámy!!!...ale to co předvedl v Síle úderu si raději nechám pro příště!!!..dávám 20%(8.1.2007)

• Acrobat

Pozliepany mis mas tych najhorsich strihovych scen. Kopia seagaloviek vo vsetkych chabych momentoch. Od ponorky po vsetko sa ide tretia liga hercov, lokacii, akcie a efektov. Stevo len v statickych pozach odrieka 6.zmysel. Nenapadna zabudnuta amatercina, kde zaverecny tik cernosskeho oka je snad Hickoxov tik. ( videne 26.8.2019, AMC archiv)(26.8.2019)

Tak teda krom akčního žánru bych rád napsal, že se taky jedná i o sci-fi prvky. Celkově je film dobře zpracován. Po nástupu Seagala ve filmu začíná skvělá akce. Pak menší mezery. Zase akce, celkově je film zvláštně pojatý, trochu mi nesedí ta rozkouskovanost. Jednou se děje to a pak zase to. Ale přesto se člověk nenudí. Potěší nejvíc konec. 80% = ****(7.10.2012)

• tron

„Zabila si už niekoho?“ – „Dnes?“ V prípade VNÚTORNÉHO NEPRIATEĽA nebudem zovšeobecňovať, ani dávať Stevenovi rady, ako sa vrátiť na výslnie (obávam sa, že ak aj ešte nakrúti tri štyri dobré filmy, zvyšok života dožije zo svojej dávnej akčnej slávy). Dokonca si ani nebudem robiť srandu z toho, v koľkých video béčkach v rokoch 2003 – 2008 hral (v cca trinástich!). VNÚTORNÝ NEPRIATEĽ nemá síce bohvieaký scenár, ale ako divák, ktorý kedysi aktívne na seagalovky chodil do kina (PREPADNUTIE V PACIFIKU 1 - 2, ALJAŠKA V PLAMEŇOCH, BLESKOVÝ MUŽ), si dovolím tvrdiť, že ani v dobe jeho najväčšej slávy (NICO, ŤAŽKO HO ZABIŤ, MUŽ SO ZNAKOM SMRTI) nemal dobré scenáre. Vtedy to ale neprekážalo, lebo bol mladší a dobre sa naňho pozeralo (ak zostarne kvalitný "dramatický" herec, stále bude dobrý, ale u akčnej ikony je to bohužiaľ iné): obrovský štíhly a celkom fešný chlap s vrkočom a s údermi, ktoré spôsobovali otvorené zlomeniny. Dnes zostal po fyzickej stránke (nemyslím to ako urážku, aj keď to tak znie) nesympatický starnúci škaredý muž, ktorý sa v akčných scénach pohybuje tak malátne, až mi miestami bolo trápne pozerať sa na to, že chlap, ktorému kedysi nepovedali inak, než „Casey Kurva Ryback“, dnes dvihne nohu tak vysoko, ako ja po dvoch tanieroch guláša. Snímka obsahuje minimum akcie, väčšinou sa len strieľa a celé je to otrasne chaotické (režisér Anthony „Voskové múzeum“ Hickox má problém vôbec postaviť kameru tak, aby bolo niečo vidieť, nevraviac o zmätenom strihu). Seagal v 97% filmu staticky stojí/sedí znechutene v zábere a otrávene prenáša vety, ktoré majú k jeho dávnym klasickým hláškam čertovsky ďaleko. Navyše film vyzerá strašne lacno (väčšina deja sa odohráva v šerých priestoroch). Napriek originálnemu scenáru (len čo si zvykneme na Seagala, veliacemu oddielu drsných vydedencov, presunie sa dej do stiesnenej ponorky a nastáva čosi ako „Prepadnutie 3: Krvavý nôž sa vracia“, aby sa z toho nakoniec stalo politické sci-fi) a slušnému zloduchovi (Nicka Brimblea si môžete pamätať ako charizmatického zloducha s dobrým srdcom z Dempseyho a Makepeace, ale veľké úlohy dostal aj v ROBINOVI HOODOVI – KRÁĽOVI ZBOJNÍKOV a sračke ODPÚTANÝ FRANKENSTEIN) sa hrozne vlečie. Pár vecí poteší (napríklad slušné dialógy - „Čo je v tej taške?“ – „Okrem kondómov?“), tie ale už neprenáša Seagal, ale drsný anglický sniper Vinnie Jones, ktorý má najlepšie roky tiež už za sebou (60 SEKÚND, SWORDFISH, EUROTRIP), ktorý vytvoril príjemnú kladnú rolu. Bohužiaľ to nestačí. Ten film je totiž hrozný. Hrozný.(22.11.2009)

• Shaqualyck

Pokus o resuscitaci akční legendy nevyšel. Tuctový scénář se utápí v moři žánrových klišé a ani v akčních scénách se žádné revoluce nedočkáme. Ubylo pěstních soubojů, přibylo prázdných nábojnic a pro Seagala kdysi tolik charakteristické aikido "exhibice" bychom tu hledali marně. Plnohodnotný Stevenův návrat je tak bohužel stále v nedohlednu :-( PS oceňuji pouze funny "nápad" s poněkud nadbytečným bezpečnostním rámem.(1.12.2006)

• - Ve scéně, kdy je Dr. Chappelová (Christine Adams) zatčena na náměstí, má podprsenku. Ve vězení, kdy pro ní přijede velvyslanec, ji už nemá a jsou ji vidět bradavky. Po transportu do laboratoře ji opět má. (JEDNATEL)

• - Ve filmu padne zmínka o tom, že anglický fotbal je bláznivý. To je odkaz na Vinnieho Jonese. Před hereckou kariérou byl profesionální fotbalista, ale neustále se pral a napadal své soupeře i rozhodčí. (JEDNATEL)

• - Vo filme padlo 16 nadávok. (marciano)