Reverend

Režie:

Miloš Pietor

Scénář:

Ondrej Sliacky

Milan Kňažko, Branislav Polák, Slávo Záhradník, Alžbeta Bárthová-Pietorová, Andrej Baďura, Andrej Mojžiš, Božidara Turzonovová, Dušan Jamrich, Zdena Studenková, Martin Huba, Dušan Blaškovič (více)

Dvojdielna televízna inscenácia o živote a diele Jozefa Murgaša, významného svetového vynálezcu, talentovaného maliara a slovenského vlastenca... Prvá časť ťaží prevažne z jeho života na Slovensku a približuje Murgašove študentské roky. Z malebného prostredia rodného Tajova odchádza na gymnázium do Banskej Bystrice a neskôr, na želania matky, pokračuje v štúdiu teológie v Ostrihomskom seminári. Jeho štúdiá sa však nekončia promóciami na tejto fakulte. Láska k maľovaniu je silnejšia a privádza ho najprv na jednoročnú výtvarnú prípravku do Budapešti a potom na výtvarnú Akadémiu do Mníchova. Školu však kvôli brutálnemu zásahu vrchnosti nemohol dokončiť... Druhá časť vykresľuje osudy Murgaša vo Wilkes Barre v štáte Pensylvánia v Amerike. Pôsobil tu ako duchovný v tamojšom kostole, ktorý vybudoval spolu s ďalšími Slovákmi. Zásluhu má aj na postavení wilkesbarrskej školy pre slovenské deti. Svojou prácou nesmierne pozdvihol život slovenských vysťahovalcov. I naďalej sa venoval maľovaniu, ale predovšetkým elektrotechnike. Talent, zanietenosť a pracovitosť, aj napriek neustálemu zápasu s nedostatkom peňazí a potrebného materiálu, mu priniesli zaslúžený výsledok - epochálny vynález bezdrôtovej telegrafie. Hoci sa práve jemu úspešne podarilo postaviť prvú vysielaciu a prijímaciu rádiotelegrafnú stanicu, Nobelovu cenu za tento objav prevzal gróf Marconi. Murgaš mal svoj vynález patentovaný iba v hraniciach štátu Pensylvánia. (RTVS)

Arsenal83

Tak záslužná osobnosť a predsa taj jediná veta v stredoškolskom dejepise a ani na univerzitách sa nezmieňuje, len na veľmi detailných odboroch. Veľký talent, umiernený národovec a vynálezca, z ktorého Američania využili a nezaplatili, lebo ich biznismeni sledovali len svoje záujmy a keď prišiel domov, aj tu našiel len sklamanie, lebo nová Československá republika ho uznala za nehodného a málo vzdelaného na to, aby vôbec učil. Dnes má niekoľko pamätníkov, no za života si toho veľmi neužil, ani bohatstva ani slávy. Výborné stvárnenie Kňažkom aj ďalšími hercami. To boli ešte časy, kedy Milan nebol zamilovaný do Matoviča, Studenková nemala na sebe ani gram plastu a Milka Vášáryová nemala ani známky progresívnej demencie. To boli ešte časy, kedy sa herci venovali tomu, čo by im malo ísť najlepšie: hraniu.  ()

hygienik

Ten kňažko je ale Pán Herec! Na svoju dobu výborne spracovaný námet, ktorý by si zaslúžil novú verziu. Murgaša možno chápať v 3 rovinách: ako kňaza, nadaného vynálezcu alebo politického aktivistu. Myslím, že 1 a 3 rovina sú v roku 2018 už hodnotené historikmi trochu inak, než v tomto filme. ()

majo25

Dvojdielna inscenácia je samozrejme zaujímavá svojou témou - životopisom významného človeka, ktorý bol veľmi všestranný a teda aj lákavý pre audiovizuálne umenie. Snažila sa zachytiť podstatné zlomy života tohto človeka, ktorý ich mal ale toľko, že jeho súvislý vývin by nestačil zvolenej stopáži, skôr menšiemu seriálu. Tiež si myslím, že téme by svedčala filmová kamera...teda stupienok vyššie. Dané spracovnaie malo svoje chybičky, hlavne zobrazenie Ameriky pokrivkávalo. Z hercov mám výtku iba k obsadeniu hl. postavy, ktorá mne osobne nie príliš sadla. ()

Autogram

Detské roky sú trochu menej záživné, ale keď príde Kňažko ako dospelý Murgaš, už je to film na úrovni. Jeho presvedčivý prejav povznesie každý film a rovnako aj túto dvojdielnu inscenáciu. Vo vedľajších úlohách sú pritom tiež herci prvej ligy a tak to nemohlo dopadnúť zle. –––– Preto by bola škoda, aby sa Murgaš stal kňazom. Škoda pre Uhorsko, dôstojnosť, nie preňho. – Aj tak obíde naprázdno. Je totiž Slovák. –––– S takýmito ľuďmi treba zaobchádzať nekompromisne, pán kolega. Ináč ani nebudeme vedieť ako, a prerastú nám cez hlavu. ()

Piri

Je to poučný a výpovedný film, veľká škoda, že je zrovna natočený takto, keby to natočili Američania, tak by z toho spravili celovečerný film. Mohlo to by natočené aspoň na úrovni mini série Louis Pasteur. 5* dávam za obsah. Zaslúžil by si moderný remake, Murgaš bola veľká a nedocenená slovenská osobnosť celosvetového významu - keby to bol Čech, tak o ňom (možno) vedia všetci. Murgaš mal v podstate šťastie, keď odišiel do USA, tu by mu to umožnené nebolo a navždy by bol v zabudnutí. ()

PTuranyi

Dobrý životopisný film o Jozefovi Murgašovi prezentujúci všetky jeho dôležité zásluhy a samozrejme zdôrazňujúci jeho národné ukotvenie. Produkcia je tradične televízna aj keď sa nebojí exteriérov, s dramatizáciou sa nekamaráti. Atmosféru majú v rukách hlavne herci a tí k tomu pristupujú skutočne seriózne, takže emócie sú stvárnené uveriteľné s drobným divadelným pátosom. Sem tam im pomôže hudbou Svetozár Štúr, ktorého melódie nie sú žiadne orchestrálne veľdiela, ale skôr skromné sóla. Napriek tomu mi jedna z nich v prvej časti pripomínala kúsok známej melódie Hry o tróny. 70% ()