poster

Co poudala bába Futéř (TV film)

Pohádka

Československo, 1983, 40 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (20)

 • flanker.27
  ***

  Malý Trautenberk uvnitř mé osobnosti plesá nad tím, jak Lidunka buzeruje mladého Krakonoše :)(29.7.2018)

 • Jezinka.Jezinka
  *****

  Mladý Krakonoš žijící s babičkou Futéří (my ze západu používáme spíš slovo fukéř a z babičky by byl rázem děda), která chce, aby se vnuk oženil. Zamilovaná mlžinka Cílinka se jí jako budoucí prasnacha líbí, jenže Krakonoš je přelétavý a rozhodne se pozemskému mládenci Josífkovi přebrat půvabnou Lidunku z hospody. Což o to, žárlivost je nepříjemná vlastnost a nejen ve skutečnosti, ale i v pohádkách dokáže napáchat dost problémů. Mezi Krakonošem a Lidunkou to spěje k oboustranně nechtěné svatbě a na zemi se zatím smutně toulají mátožná Cílinka bez mlžných housliček a Josífek. Je to pohádka a tam nešťastná manželství uzavírána nejsou, takže nakonec každý dostane toho, koho opravdu chce.(10.7.2011)

 • nash.
  ****

  Mladý nevybouřený Krakonoš bez fousů a sojky práskakčky, univerzální babička Havelková hrozí rozfoukáním na cimper camper a mladá Vilma Cibulková jako nefalšované vesnické ďouča. To prostě nemá chybu. Jedna z posledních televizních pohádek, která mě zastihla v okamžiku, když se za mým dětstvím zavíraly dveře. Takže si ji obzvlášt dobře papamtuju a i teď po letech pobavila. A taky, pravda, tak trochu naladila do nostalgické sentimentality.(9.12.2012)

 • Tommassi3
  ****

  "Vono je to praudá !! Svůj k svýmu.. Nic se nemá míchať.." Jeden z nejzajímavějších a nejlepších počinů režisérky Simonové, okořeněný kérkonošským nářečím..(29.7.2018)

 • Tryskomyš
  ****

  Název téhle pohádky si pamatuju dodnes, i když jsem ji viděla jako malá.(17.1.2015)

 • blackrain
  *****

  O tom, že Krkonoším vládne mocný Krakonoš víme všichni, ale o tom, že tahle nadpřirozená bytost byla také mladá a řádila se svými kumpány, už neví nikdo a na to nám dává tahle milá studiová pohádka jednoznačnou odpověď. Pokus o používání nářečí byl celkem roztomilý a ku podivu ani netahal za uši. Ivan Luťanský byl opravdu sympatický.(16.1.2012)

 • Chrysopras
  ****

  Sympaťák Ivan ( žel v jedné z posledních rolí :-( ), mladinká Vilma a nářečí, které zvedá pohádku nad průměr...(29.10.2016)

 • otík
  ***

  Kulisová pohádka se zajímavým námětem (obzvlášť mladý a nerozvážný Krakonoš - tak to je teda nápad), bohužel svým zpracováním je spíše pro dospělého diváka než pro děti. Ty to nezaujme nejen pro stylizaci, ale také pro občas schválně rozmlženou kameru a poměrně složitý děj. Typická pohádka Svatavy Simonové.(29.6.2014)

 • tuntavala
  ***

  Kdyz pohadkam vladl Ivan, a Wilma bylo pohledne devce.(9.1.2013)

 • PollyJean
  ***

  Vida vida, Krakonoš byl za mlada pěkně do větru... úplně jednoduchoučká pohádka, kde ale všechno funguje, jak má, ani to nářečí netahá za uši. Jedna z posledních rolí Ivana Luťanského.(30.10.2017)

 • vitekpe
  ***

  Dobra televizni (krakonoska) pohadka s Lutanskym, mladou Vilmou a babickou Havelkovou...klasika. :) 3+(23.1.2015)

 • TICHOPAN
  *****

  Von ten mladej Krakonoš byl pěknej pacholek a babí Futéř s nim měla pěknou fušku. Ale pohádka skvělá, jedna z řady těch "našich" z dob, kdy se to ještě umělo. Na tento druh si člověk rád vzpomene. Ovšem taková dovča ve větrnej chalupě - to by bylo terno...(1.1.2015)

 • tranquill
  ***

  "Ve vočišťatech má plno bubáků..." Na téhle pohádce mne převším oslovilo nářečí. Jako Moravák tohle krkonošské taky obdivuju.(22.4.2019)

 • Mykhaluu
  ****

  Muehehe!! :) Tak aspoň teď vím, že ten herec z pohádek se jmenuje Ivan Luťanský... :) Jinak ten středočeský pokus o nářečí většinou je... veselý... :)(1.11.2009)

 • sharka.68
  *****

  Jedna z mých velice oblíbených pohádek, vždyť vidět Krakonoše za mlada, to je naprostá rarita!(1.12.2009)

 • Pitryx
  **

  Odlehčovací pohádka k nedělnímu kafi neb pivu. Neuvidíte nic zvláštního (až na mladičkou Vilmu Cibulkovou v jejím třetím filmu), ale i přesto se jistě bude líbit.(11.7.2019)

 • Danulinda
  ****

  Nejvíce se mi na této pohádce líbilo, jak i z mála je možné udělat atmosféru toho, že bába Futeř (paní Havelková) žila vysoko v oblacích. Jako malého mě vždy upoutávalo, jakým způsobem její syn Krakonoš (sympatický Ivan Luťanský) mizel ze dveří, které nevedly na zem, ale do mraků a z nichž by normální člověk spadl, neboť zem byla až mnohoset metrů (či kilometrů :-) ? ) pod nimi. Také chaloupka v oblacích byla zobrazena kouzelným a věrohodným způsobem, jak už to dnes nikdo za doby "umělých" počítačových triků neumí. Čtyři a půl bodu.(5.4.2010)

 • natalanka
  *****

  Tahle pohádka je překrásná. Nešetřilo se na krásném nářečí, na interiérech i kostýmech a nitka příběhu je taky kouzelná. Moc hezké se kouknout na pohádkovou pohádku :-) :-) :-)(5.9.2017)

 • Kontryhelka
  *****

  Mám ráda paní Havelkovou v pohádkách a navíc se mi pohádka kdysi líbila,tak dávám pět hvězdiček.(30.12.2018)

 • imagina
  ***

  Nejsem tak znalá Krakonošovy biografie, ale mám tomu rozumět tak, že se z něj stal vdovec?(14.11.2013)