Televízny film nakrútený podľa hry Jána Kákoša s témou SNP. Baladicky ladený príbeh otca Demetera a jeho troch synov nás vráti o vyše šesťdesiat rokov do minulosti, aby sme si pripomenuli najvýznamnejšiu udalosť protifašistického odboja... (oficiální text distributora)

genetique

Dokonalá herecká expozícia našich najjagavejších hviezd, škoda, že dnes už len seriálových statikov. Krásne smutný príbeh, scenár je po hercoch druhou najsilnejšou stránkou filmu. Dejová jednoduchosť v období najzložitejších rokov minulého storočia poukazuje, že vojna je, ako inak, sviňa a dokáže zmeniť človeka aj s tými najhlbšími a najzásadovejšími morálnymi koreňmi, často na úkor rodiny. 90%. ()

tahit

Režisér Karol Spišák citlivě vystihnul osud rodiny Demeterovců. Samozřejmě je to i velkou zásluhou předních slovenských herců, kteří zvláště dobře hrají, Ladislava Chudíka, Magdy Vášáryové a Juraje Kukury. Přitom baladistické ražení přesvědčivým způsobem charakterizuje zemitou jadrnost slovenské nátury a pravdivý postoj Slováků k národnímu povstání. Co dodat závěrem? Čeho si také cením, vizuálního koncertu obrazotvorné krajiny pěkného Slovenska. ()

gogo76

Neuveriteľne účinná rodinná dráma z obdobia SNP, kde akcia miesto nedostala. Spomínaná podobnosť s filmom Legenda o vášni má čosi do seba. Je to "iba" tv film, ktorý kladie dôraz na herecké výkony a výborne napísaný príbeh trojice bratov. Ich otec je tvrdý a pracovitý chlap a spolieha sa iba sám na seba. L. Chudík stvárnil otca Demeterovcov absolútne dokonale, až oscarovo. Po Kapitánovi Dabačovi je to ďalšia jeho úloha, ktorá sa mi vryje do pamäte. Neviem prečo som na film natrafil až teraz, pretože slovenským drámam sa nevyhýbam. Práve naopak. Napadlo mi, či neležal nejaký čas v trezore, lebo veta " Všetci boľševici tu vyrástli", mohla vo vtedajšom režime dráždiť. Najviac ma potešilo, že som sa mýlil v postave jedného z bratov, ktorý sa pridal k nemeckej armáde. Niečo mi hovorilo, že sa v ňom ozve svedomie a pridá sa k svojim bratom. Vďaka za to, že nie a osud jeho postavy je po Chudíkovom hereckom výkone, tým najlepším čo film ponúka. Ako zradca a nemecký posluhovač je absolútne presvedčený nielen o nemeckom víťazstve ale i celej ideológii a propagande. Práve pre nepredvídavosť deja získava film body navyše. Tak ako išli donedávna bratom Čechom komédie, nám sa darilo točiť výborné drámy a ja sa stále nestačím čudovať prečo to nejde dnes. Na tv film až neuveriteľne kvalitné dielo. 100%. ()

Aky

Silné drama téměř antického rozměru nikoliv tak úplně o Slovenském národním povstání, jak spíše o rodinných a rodových vazbách, o sváru osobního a obecného, odpovědnosti a vypočítavosti... Skvělí herci a virtuózní Ladislav Chudík. ()

misterz

Vynikajúci príbeh o tom, aká ťaživá dráma môže nastať, keď sa pretrhnú rodinné putá a zvíťazí chamtivosť a chtíč.  A do toho všeobjímajúca tragédia vojny, priam s baladickým vyznením. Silný nadpriemer. 85/100 ()

Anderton

Boli slovenské televízne filmy a slovenské televízne filmy. Jedny sa točili s jednou drevenicou postavenou v štúdiu na Mlynskej doline ako inscenácie, niektoré, ako Demeterovci, by sa so svojou vizuálnou stránkou a ani silou scenára nestratili ani v kinách. Nehovoriac o hercoch. Možno trochu nie úplne k veci komentár, ale keďže už každý niečo k veci napísal, tak mi to nedalo. ()

nascendi

Vynikajúci televízny film z obdobia Slovenského národného povstania, ktorý pritom nie je o Povstaní. Ladislav Chudík v ňom dokonalo stvárnil hlavu rodu Demeterovcov, ktorá okolité dianie i vzťahy vo vnútri posudzuje iba z hľadiska zachovania a udržania ich rodu. Herecky je mu dôstojnou partnerkou Magda Vášáryová, nestratia sa ani ostatné postavy, snáď s výnimkou Ivana Palúcha. Film, okrem hereckých výkonov a bezchybnej réžie Karola Spišáka, ťaží aj z dobrého scenára a primeranej dĺžky. Jeho negatívami sú postava Jána Demetera, ktorá nie je ani dobre napísaná a ani Jozefom Adamovičom dobre zahraná a scény s nemeckými vojakmi. ()

klerik

Možno aj najlepší slovenský film. Kam sa hrabe (zaujímavo podobná) LEGENDA O VÁŠNI. Toto je omnoho uveriteľnejšia rodinná sága. Skvelé herecké výkony, podmanivá hudba, krásne prostredie, úžasné metafory a ľudové múdrosti. Napätie medzi postavami sa dá krájať. Skvelé... ()

Arsenal83

Niečo z doby SNP bez hluchého strieľania a preskakovania kaluží v lese. Výborné prostredie, jednoduchý príbeh troch bratov a jednej dievčiny pod kuratelou prísneho otca, možno viac mohla byť rozvinutá tá línia tragickej romantiky, ale inak herecky bezchybné, o čom sa pri daných osobnostiach ani nedalo pochybovať. Len Adamovič s tým krátkym priestorom a lepkavou tvárou bol takým čudným nedorobkom. ()

Flego

Vynikajúca vojnová dráma ! Tento televízny film si zaslúži oveľa väčšiu pozornosť ako sa mu dostáva. ()

mm13

Neriedená Slovač! (A pán Chudík ako patriarcha Demeter pozitívne šokoval. Nevedel by som si ho v tej úlohe predstaviť, ale dal jej aj celému filmu všetko, čo to potrebovalo. A ani sa netváril, že podáva neviem aký výkon. Širák dole.) ()

Kwaichi

Koľko ľudí sa zháňa po filmových vojnových drámach, ale domácu klasiku si nepozrú. Film z prekrásneho prostredia srdca Slovenska, Liptova nás oboznámi prostredníctvom rodiny Demeterovcov s krutosťou vojny. Hrdý otec, hlava rodiny, má troch synov, z ktorých sa každý vydal inou cestou. Najstarší, Matej sa stal partizánom, prostredný odstal pri otcovi a najmladší Jano sa podvolil osudu a pridal sa k nemeckej armáde. Celá rodina sa stretáva opäť vo svojom rodisku, kde sa ich osudy vyhrocujú. Vo filme máme možnosť vidieť legendy česko-slovenskej kinematografie v ich životnej forme. Nechýba výborná hudba, kamera a ani zmysluplné texty. Naozaj, na to čo máme doma by sme mali byť hrdí a nie sa len obzerať za veľkú mláku. ()

majo25

Na televíznu produkciu veľmi dobre spracovaný príbeh z obdobia národného povstania, ktorý sa väčšinou odohráva v exteriéri. A to v krásnom hornatom exteriéri. Vynikajú hlavne výkony našich hereckých veličín, ale i dobre napísané dialógy. V závere nechýba ani dejový zvrat, a za Adamovičovu masku by sa možno nehanbili ani v Hollywoode. Trochu mi chýbalo viac akcie, ktorú Spišák ovláda, tu ale asi neboli na ňu peniaze. Neoprávnene zabudnútý snímok. ()

Autogram

Traja synovia jedného otca a každý ho zrádza ináč. Tvrdohlavý otec výborne zahraný Chudíkom a ostatní vrátane mladej Magdy Vášáryovej sú tiež bez chyby. Dráma z tých lepších vojnových, príbeh je zaujímavý a prekvapujúci. –––– Demeterovských dreveníc sa vojna netýka! ()

Kovaja

Susedia musím smeknout!!!Tohle je herecký koncer slovenských herců.Doba SNP byla krutá a osudy lidí,obvzláště těch v horách dokonale stvárnili tihle umělci.Jak už tady bylo napsáno,herecký koncert slovenské špičky v nejlepších letech.Tyhle filmy patří zamknout a vystřelit na měsíc,aby za iks let spadly dolů nazpět a ti co nevěří si je pustili a pak čuměli s otevřenou pusou!!! Bravo:-) ()

winetach

Skvelý film s dobrým scenarom a prirodzenými hereckými výkonmi..jedine mi trochu vadil pán Adamovič zamaskovaný ako Fredy Kruger. ()