Demeterovci (TV film)

Válečný / Drama / Poetický

Československo, 1976, 82 min

Karol Spišák

Ján Kakoš (divadelní hra)

Luboš Fišer

Susedia musím smeknout!!!Tohle je herecký koncer slovenských herců.Doba SNP byla krutá a osudy lidí,obvzláště těch v horách dokonale stvárnili tihle umělci.Jak už tady bylo napsáno,herecký koncert slovenské špičky v nejlepších letech.Tyhle filmy patří zamknout a vystřelit na měsíc,aby za iks let spadly dolů nazpět a ti co nevěří si je pustili a pak čuměli s otevřenou pusou!!! Bravo:-)(2.8.2014)

Režisér Karol Spišák citlivě vystihnul osud rodiny Demeterovců. Samozřejmě je to i velkou zásluhou předních slovenských herců, kteří zvláště dobře hrají, Ladislava Chudíka, Magdy Vášáryové a Juraje Kukury. Přitom baladistické ražení přesvědčivým způsobem charakterizuje zemitou jadrnost slovenské nátury a pravdivý postoj Slováků k národnímu povstání. Co dodat závěrem? Čeho si také cením, vizuálního koncertu obrazotvorné krajiny pěkného Slovenska.(22.12.2011)

Trochu mi to pripomenulo slovenskú klasiku Červené víno kde tiež sa tiež vela veselého neudeje.... Ako by naša história bola len o trápení. Jednoznačne herecký koncert Ladislava Chudíka, ktorý dokonale zosobnil vzťah k svojej občine a rodnej hrude. Škoda že tie skutočne hodnoty už vídať len v starších filmoch.(22.12.2013)

Neuveriteľne účinná rodinná dráma z obdobia SNP, kde akcia miesto nedostala. Spomínaná podobnosť s filmom Legenda o vášni má čosi do seba. Je to "iba" tv film, ktorý kladie dôraz na herecké výkony a výborne napísaný príbeh trojice bratov. Ich otec je tvrdý a pracovitý chlap a spolieha sa iba sám na seba. L. Chudík stvárnil otca Demeterovcov absolútne dokonale, až oscarovo. Po Kapitánovi Dabačovi je to ďalšia jeho úloha, ktorá sa mi vryje do pamäte. Neviem prečo som na film natrafil až teraz, pretože slovenským drámam sa nevyhýbam. Práve naopak. Napadlo mi, či neležal nejaký čas v trezore, lebo veta " Všetci boľševici tu vyrástli", mohla vo vtedajšom režime dráždiť. Najviac ma potešilo, že som sa mýlil v postave jedného z bratov, ktorý sa pridal k nemeckej armáde. Niečo mi hovorilo, že sa v ňom ozve svedomie a pridá sa k svojim bratom. Vďaka za to, že nie a osud jeho postavy je po Chudíkovom hereckom výkone, tým najlepším čo film ponúka. Ako zradca a nemecký posluhovač je absolútne presvedčený nielen o nemeckom víťazstve ale i celej ideológii a propagande. Práve pre nepredvídavosť deja získava film body navyše. Tak ako išli donedávna bratom Čechom komédie, nám sa darilo točiť výborné drámy a ja sa stále nestačím čudovať prečo to nejde dnes. Na tv film až neuveriteľne kvalitné dielo. 100%.(27.9.2011)

Boli slovenské televízne filmy a slovenské televízne filmy. Jedny sa točili s jednou drevenicou postavenou v štúdiu na Mlynskej doline ako inscenácie, niektoré, ako Demeterovci, by sa so svojou vizuálnou stránkou a ani silou scenára nestratili ani v kinách. Nehovoriac o hercoch. Možno trochu nie úplne k veci komentár, ale keďže už každý niečo k veci napísal, tak mi to nedalo.(28.8.2016)