Československý filmový týdeník (TV seriál)

Československý filmový týždenník

Dokumentární / Publicistický

Československo, 1954, 2379x10 min

Je to šílené a koukat na to tehdá muselo to být v reáliích padesátých let ještě šílenější. Naštěstí je to pryč. Dnes se můžeme skvěle bavit o až idiotských reportážích o údernících, národem milovaných vůdcích, tříletkách, sovětských zlepšovácích a vůbec vší té rudé hrůze... Padesátá léta byla dle mého nejhorší období našich moderních dějin, dokonce horší než válka. Byla to doba, kdy někteří z nás mučili, vraždili, trýznili a soudili vlastní spoluobčany. Navíc povětšinou lůza rozhodovala o osudu výkvětu národa. Staršné. Týdeník je strašidelný i v tom, že v jednom díle např. vidíte kterak dělníci mění jméno svoho závodu nově na závod Rudolfa Slánského. Toho Rudolfa, který pak za nějakou dobu od doby natočení tohoto dílu skončí s oprátkou na krku jako zrádce. Chudáci dělníci aby zase přejmenovávali.. Kdo se v těch padesátých létech měl sakra vyznat co :-) ! Pouštět ve školách ! Jsem s hodnocením narozhodný. Jako rudá praganda je to na odpad. Jako dnešní velmi poučná látka a někdy i velká komedie to na nějakou hvězdu je... Dávám tedy za tři, čímž zvyšuji CSFD plán o 112 procent. * *(24.5.2015)

Bomba, co? Abyste pochopili, co je to propaganda, musíte nejdřív nějakou vidět. Škoda jenom, že u ČFT ji vidí každý, ale v dnešním zpravodajství ji hledá málokdo (sledujte někdy třeba jenom to, jak zobrazované různé státy: Američani jsou nablblý kovbojové, co moc žerou, Iráčani jsou banda agresivních fundamentalistů... média to nedělají vyloženě naschvál, ale dopad je podobný). No nic, to jsem si jen planě zafilozofovala. ČFT mě vyloženě baví sledovat už jenom ze studijních důvodů. Stejně se zvrhle bavím u Inženýrské odyssey, Třetího patra a tun dalšího televizního odpadu, co teď z archivů vyhrabává Prima. Pokud stále dumáte nad tím, kolik dalších dílů má váš oblíbený týdeník, pak vězte, že jeho forma se časem měnila, ale vydržel až do roku 1990 (poslední díl byl o návštěvě prezidenta Bushe st. a natočila ho Olga Sommerová). Z toho už se budou kochat vaše dospělý děti. PS: Ripo: To jste byli teda chudáci, kterým to asi až tolik nevadilo, když jste v tom bordelu vydrželi čtyřicet let. To je jen takový nejapný rejpnutí na závěr.(21.3.2006)

Když se poprvé od 1989 vysílal seriál 30 případů majora Zemana, strašně se řešilo, že by vlastně mohlo jít o mystifikaci těch lidí(převážně mladých), kteří neví jak to bylo "doopravdy". Tak se vymyslelo, že bude před každým dílem osvětlující komentář. I tak toto dílko sledovalo 1,8 mil. diváků. Člověk má totiž tendence vytěsňovat to špatné a nostalgicky vzpomínat na "staré dobré časy". A to je tak jediné nebezpečí, které Československý filmový týdeník představuje. Líčení idylických časů za vlády rudé svině, totiž natolik ostře kontrastuje s dnešním děním, že i pamětníci mají pocit, že to: ".....tenkrát nebylo zas tak strašný". Zato dnes... . Neumím si představit, jak vnímají tyto týdeníky dvacetiletí, ale pro ty kteří jsou trochu v obraze, jde o unikátní výpověď o tom, jak se dá s lidmi manipulovat pomocí médií. A proč že se manipulovalo? No aby lidi měli víru. Protože když měli lidi víru, tak byli schopni žít spokojeně i v načančaném lágru zvaném ČSSR. Ale zdaleka ne vše byla mystifikace a s odstupem doby by bylo fér ocenit i tu spoustu velkých a dobrých vvěcí, které se v té době staly. I proto se na tyto týdeníky rád dívám a snažím se je vidět objektivně. Navíc se absurditou některých věcí dobře bavím. Těmi 4**** nehodnotím úroveň týdeníků, ani jejich výběr. Hodnotím snahu chytrých lidí v ČT zpřístupnit nám záznamy z doby, kdy se v médiích lhalo a ničemu se nedalo na 100% věřit. Takže s odstupem máme možnost udělat si vlastní názor na období, které bylo bezesporu z historického hlediska zajímavé.(30.8.2011)

Produkt dobové propagandy. Přesto hodně zajímavý studijní materiál. Výtečné jako pohled na historii Československa za dob socialismu, působící dnes mnohdy velice humorně až ironicky. Škoda, že není tvořena i kapitalistická obdoba, vsadím se, že všechny ty porevoluční ideje a zejména současná politická situace by za padesát let vzbudily taktéž nemalou vlnu smíchu .. a pláče.(31.3.2006)

• Šípek

Úplně mi stačilo vídat propagandistické desetiminutovky před každým filmem v socialistickém kině. Bohužel naše, tedy Česká Televize hodlá za naše peníze v této komunistické propagandě pokračovat. A nejsou to jen tyto 50 let staré týdeníky, ale třeba i vysílání televizních novin a aktualit 25 let starých před hlavní zpravodajskou relací na ČT24. Když začali filmové týdeníky vysílat, dušovali se, že před každým uvedením vystoupí hlasatelka a uvede fakta na pravou míru. I stalo se po nástupu pana Janečka, rázem propustili všechny hlasatelky a týdeníky běží beze slova dál. To považuji pro vývoj naší společnosti za nebezpečnější, než uvedení detektivek majora Zemana. Dále mě děsí dvě věci. Za prvé, kdykoliv si vyberu nějaký zajímavý titul filmového klubu, budu muset přetrpět předem desetiminutový návrat do dob totality. A za druhé, televize zřejmě hodlá vysílat tento cyklus až do roku 2039, což je strašná představa. A podotýkám, že mi ani tak nevadí komunisté z přesvědčení vystupující v parlamentu pod hlavičkou KSČM. Nesnesu ale kariéristy a bolševiky v jiných stranách, natož v institucích jako veřejnoprávní televize, jež by měla být když ne apolitická, tak aspoň nestranná a uvádět místo historické i současné propagandy raději více hodnotných filmů. Dostává na to od nás koncesionářů peněz až hrůza.(2.10.2008)