Československý filmový týdeník (TV seriál)

Československý filmový týždenník

Dokumentární / Publicistický

Československo, 1954, 2379x10 min

Sice to ve filmovém dění nemá co dělat, však jako názorné reálné obrázky z reálného socialismu povinnost pro všechny, kteří před padesáti lety ještě maximálně za sebou tahaly na provázku v rendlíku kamínky, ti bohatší kačera. (Znám rovněž z vyprávění starších rodinných příslušníků, za mého mládí již každá rodina užívala rendlík běžně pouze v kuchyni, samozřejmostí bylo již i normální nádobí a příbory - kovové, samozřejmě, plastové zatím ještě soudruzi z NDR nevymysleli.)(30.7.2006)

Záběr na letadlo letící nad polem a komentář říká: „Českoslovenští letci práškují pole brambor napadené impe-rialistickým broukem, mandelinkou bramborovou.“ To je tak šíleně k smíchu, že si skutečně nedokážu předsta-vit, že tohle mohl někdo myslet vážně. Bohužel je to tak! V době vzniku je ČSFT jednoznačný odpad, dnes je to 5*! Celkově 3* plus jedna pro Českou televizi za to, že dá šanci i mladším ročníkům vidět, jak tehdy fungovala propaganda!(16.2.2006)

Trochu si dovolím oponovat některým komentářům, respektive jejich autorům. Myslím si, že jde o pravdivý portrét doby. Možná ne v tom, co ukazuje filmový materiál. Ale určitě jde o pravdivou ukázku toho, jak se manipulovalo s informacemi a vůbec se všemi lidmi. Ne, že by se dnes s veřejným míněním nemanipulovalo vůbec..(15.6.2013)

Bomba, co? Abyste pochopili, co je to propaganda, musíte nejdřív nějakou vidět. Škoda jenom, že u ČFT ji vidí každý, ale v dnešním zpravodajství ji hledá málokdo (sledujte někdy třeba jenom to, jak zobrazované různé státy: Američani jsou nablblý kovbojové, co moc žerou, Iráčani jsou banda agresivních fundamentalistů... média to nedělají vyloženě naschvál, ale dopad je podobný). No nic, to jsem si jen planě zafilozofovala. ČFT mě vyloženě baví sledovat už jenom ze studijních důvodů. Stejně se zvrhle bavím u Inženýrské odyssey, Třetího patra a tun dalšího televizního odpadu, co teď z archivů vyhrabává Prima. Pokud stále dumáte nad tím, kolik dalších dílů má váš oblíbený týdeník, pak vězte, že jeho forma se časem měnila, ale vydržel až do roku 1990 (poslední díl byl o návštěvě prezidenta Bushe st. a natočila ho Olga Sommerová). Z toho už se budou kochat vaše dospělý děti. PS: Ripo: To jste byli teda chudáci, kterým to asi až tolik nevadilo, když jste v tom bordelu vydrželi čtyřicet let. To je jen takový nejapný rejpnutí na závěr.(21.3.2006)

Produkt dobové propagandy. Přesto hodně zajímavý studijní materiál. Výtečné jako pohled na historii Československa za dob socialismu, působící dnes mnohdy velice humorně až ironicky. Škoda, že není tvořena i kapitalistická obdoba, vsadím se, že všechny ty porevoluční ideje a zejména současná politická situace by za padesát let vzbudily taktéž nemalou vlnu smíchu .. a pláče.(31.3.2006)