Rozprávky pätnástich sestier (TV seriál)

Pohádka

Československo, 1982, 15 x 25-44 min

Michal Suchánek, Ingrid Ištóková, Vladimír Bartoň, Ivan Letko, Monika Radványiová, Zuzana Dohňanská, Štefan Bučko, Eva Rysová, Mário Konstantinidis, Karol Vosátko, Karol L. Zachar, Božena Slabejová, Ivan Krajíček, Marian Labuda st., Ivan Krivosudský, Ivan Laca, Mária Hájková, Benjamín Michalský, Vilma Jamnická, František Laca, Bronislav Križan, Judita Vargová, Vladimír Kostovič, Anton Korenči, Viera Hladká, Táňa Hrivnáková, Nataša Gräffingerová-Kulíšková, Rudolf Velický, Július Vašek, Štefan Kvietik, Elena Petrovická, Ivo Gogál, Ľubomíra Krkošková, Štefan Mišovic, Maroš Kramár, Tibor Bogdan, Ivan Romančík st., Ján Kroner ml., Dáša Rúfusová-Mojžišová, Jozef Dóczy, Ján Bzdúch, Helena Húsková, Andrej Hryc, Ivan Vojtek, Vladimír Jedľovský, Anna Maľová, Andrej Mojžiš, Anna Javorková, Emília Došeková, Róland Samek, Zuzana Kocúriková, Teodor Piovarči, Alfréd Swan, Alojz Kramár, Leopold Haverl, Vlado Durdík ml., Peter Rúfus, Lotár Radványi, Deana Horváthová-Jakubisková, Marek Ťapák, Pavol Topoľský, Elo Romančík, Dušan Lenci, Ina Gogálová, Vlado Černý, Ľudovít Tóth, František Dibarbora, František Zvarík, David Desrosiers, Slavo Drozd, Jana Zvaríková, Peter Bzdúch, Zdena Studenková, Jozef Vajda, Eva Krížiková, Viera Strnisková, Juraj Sarvaš, Oľga Adamčíková, Elena Kucharíková, Jozef Šimonovič st., Hana Gajdošová-Letková, Michal Gučík, Jozef Holec, Zuzana Frenglová, Boris Farkaš, Samuel Adamčík, Alžbeta Bárthová-Pietorová

Některé pohádky mají velmi pěkný námět.(3.9.2016)

Pohádky námětem z východních zemí mě vždycky dokážou zaujmout a Slováci jich začátkem 80. let natočili hned 15 ze všech koutů Sovětského svazu, což považuji za chválihodný projekt v oblasti tehdejších studiovek. Pravda, některé pohádky jsou poněkud slabší (tak třeba "Bohatstvo rozumu nepridá" mě docela nudila, nejspíš tím, že v ní byli pouze tři aktéři) a jinde jsou zbytečně zdlouhavé scény (např. v pohádce "Juchanov klát" je divák celých osm minut nucen sledovat, jak lakotný majitel kovárny hledá skrýš pro své zlaťáky). Ale jiné (např. "Karimina skúška", "Asanov kalym" a "Berdiho koberec") naopak laťku kvality dokázaly výrazně zvýšit nádechem orientu i jim typickou moudrostí, kterou se pohádky z těchto zemí velmi často vyznačují. Takže jakožto celek to zprůměruji na slušné 3 * a 55%. P. S. Možná jsem něco přehlédl, ale mezi těmi 15-ti pohádkami schází uzbecká.(30.12.2018)