
Dobrou noc a hodně štěstí
-
Good Night, and Good Luck.
-
Good Night, and Good Luck.
-
Good Night, and Good Luck.
-
Dobrú noc a veľa šťastia
Drama / Historický / Životopisný
USA / Francie / Velká Británie / Japonsko, 2005, 93 min
Režie:
George ClooneyScénář:
George Clooney, Grant HeslovKamera:
Robert ElswitHrají:
David Strathairn, Robert John Burke, Patricia Clarkson, George Clooney, Jeff Daniels, Tate Donovan, Robert Downey Jr., Frank Langella, Tom McCarthy, Rose Abdoo, Matt Ross, Ray Wise, Robert Knepper, Reed Diamond, Simon Helberg, Glenn Morshower, Grant Heslov, Peter Martin, JD CullumPlakáty
Obsah
-
Černobílý film George Clooneyho je rekonstrukcí sporu komentátora zpravodajství stanice CBS Edwarda Murrowa se senátorem Josephem McCarthyhym. Jejich konfrontace se odehrávaly přímo v živém vysílání. McCarthy stál v 50. letech v čele senátního výboru, který vyšetřoval občany podezřelé ze spolupráce s komunisty. Práce výboru se ve skutečnosti rovnala honu na čarodějnice. Kampaň senátora McCarthyho v nejmrazivějších letech studené války lze přirovnat k politickým procesům ve východním bloku ve stejné době, i když postihy v případě USA nebyly naštěstí tak tvrdé. Nespravedlivé obvinění přesto zničilo řadě lidí život nebo kariéru. Právě televizní zpravodajství o těchto kauzách pomohlo pronásledování zastavit. Film dosud získal 5 ocenění na MFF v Benátkách 2005, dále cenu pro nejlepší mimoevropský film v při udílení Evropských filmových cen 2005 a má také 3 nominace na Zlatý Glóbus v hlavních kategoriích.(oficiální text distributora)
- Pútavá dokudráma z temného obdobia "mccarthyzmu", obdobia pomenovaného podľa republikánskeho senátora za štát Wisconsin, Josepha McCarthyho, je príbehom o obhajobe demokracie proti presile politickej moci. McCarthy v rokoch 1953-54 viedol výbor pre vyšetrovanie neamerickej činnosti. Bola to éra poznačená studenou vojnou, jadrovou hrozbou a strachom z komunizmu. McCarthy tieto spoločenské nálady využil, aby v protiústavných vypočúvaniach viedol hon na čarodejnice a obviňoval ľudí z komunistickej špionáže. Film Dobrú noc a veľa šťastia je skutočným príbehom o televíznych novinároch, ktorí sa napriek atmosfére strachu nebáli vyjsť do boja proti štvavým procesom a postavili sa na stranu dvoch dodatkov americkej ústavy, ktoré zaručujú slobodu slova a právo na spravodlivý proces. Boli nimi redaktor Edward E. Murrow, producent Fred Friendly a ich televízny štáb spolu s vedením stanice CBS, ktorá sa postavila za svojich zamestnancov napriek tomu, že škandál jej narobil veľa vplyvných nepriateľov a pripravil ju o sponzorov. Herec a režisér George Clooney nakrútil tento ambiciózny projekt v čiernobielych farbách ako retrofilm, dokonale zachytávajúci atmosféru začiatkov televízneho vysielania. Na umocnenie autenticity spojil inscenované pasáže s dokumentárnym materiálom a vďaka skvelému hereckému obsadeniu vytvoril nielen pôsobivý obraz jednej kapitoly z moderných amerických dejín, ale aj výpoveď o zodpovednosti a morálke mužov a žien prinášajúcich divákom správy o svete, v ktorom žijeme. Za svoje kvality získal šesť nominácií na Oscara a množstvo iných ocenení, medzi inými aj cenu za najlepšiu réžiu na MFF Bratislava.(IFF Bratislava)
Diskuze k filmu (11)
-
- 27.7.2009 19:59
lupuscanis
(hodnocení, komentáře)kluzo: Ahoj. My se neznáme. Chtěl bych se jen utvrdit, že doporučuješ jen konkrétní článek (to mi přijde smysluplné), a nikoli "celý blog" Romana Jocha (to bych považoval za nepříliš moudré). Ještě jsem nikdy nečetl od Romana Jocha cokoli, co by mělo byť jen v náznaku hlavu a patu. Za to si ho velmi dobře pamatuju, když se zjevil jako "Bambinot" v pořadu na/hraně, a svým vrstevníkům tam v brejlíčkách a s předčasně mizejícím vlasovým porostem, vykládal, že mají držet hubu a krok, a být rádi, že jsou rádi. V jeho věku mohl mít takhle vyhraněně pravicové myšlení vskutku pouze člověk chudý duchem - což mu tam s výsměchem naznačovali všichni ti vrstevníci, i o něco málo starší moderátorky. Stal se oblíbenýnm exotickým maskotem celého pořadu. Ne, to že dělá "šéfa" liberálního institutu nepovažuji za podivné, právě naopak. Je to naprosto přirpzený důsledek jeho vývoje. A tak nám "káže" evidentně člověk, který NIKDY nebyl mladý, NIKDY nebyl svobodomyslný, za to byl STARÝ, už když byl MLADÝ. Kdokoli, kdo si přečte libovolný výplod tohoto politického "myslitele", a aspoň trochu uvažuje, mi dá obratem za pravdu. ____ Napsal jsem to zejména pro to, aby můj příspěvek byl doplňkem toho tvého, aby se případný fanoušek filmu se zájmem o politiku mohl lépe zorientovat v tom, čí článek má být korigující bernou mincí. Jinak Ti přeju příjemný večer. (Neber to prosím osobně, mě jde opravdu čistě o odkaz na blog pana Jocha.)
-
- 27.7.2009 14:46
-
- 30.5.2009 08:52
kluzo
(hodnocení, komentáře)4*. Přidám jeden aktuální odkaz na politicky "nekorektní" článek z 29.5.2009 od níže zmíněného Romana Jocha: www.virtually.cz/. Roman Joch se zde obouvá do Clooneyho a jeho filmu, že si honi triko na 50 let staré kauze dnes už rehabilitovaného McCarthyho atd. Přínosem článku pana Jocha je, že na svém blogu ukazuje tehdejší situaci ve světle nových znalostí a odhalení a určitě stojí za to si tento blog přečíst. Jeho článek by měl být brán jako povinný doplněk ke zhlédnutí tohoto filmu, ale co se týká hodnocení filmu panem Jochem, je jeho článek mimo. Nevím, nežil jsem v 50-tých letech a už vůbec ne v USA, ale jedno vím jistě - film je vlastně hraným dokumentem ukazujícím jak hon na čarodějnice, tak posléze hon na McCarthyho. Odhalení toho, jak to vše ve skutečnosti bylo a co zatím ve skutečnosti stálo a kdo měl tehdy pravdu, není podle mne cíl tohoto filmu a od pana Jocha se jedná o hrubé nepochopení filmu jako takového. Film téměř dokumentárním způsobem ukazuje jednu kapitolu dějin tak jak se skutečně stala a nesnaží se nic komentovat ani nalevo, ani napravo. Pouze ukazuje tehdejší realitu pohledem z TV studia společnosti CBS, jejíž redaktor Ed Murrow se tehdy postavil ve svém pořadu McCarthymu. Moudrý člověk, a zvláště ve světle dnešních znalostí prezentovaných i panem Jochem, se z toho může poučit a to je nejspíš i smyslem tohoto velmi dobře natočeného snímku s brilantními hereckými výkony. Podle mne je film na to, jaké si vybral téma natočený poutavě a má velmi rychlý spád. Na můj vkus má spád až moc rychlý a proto ta 1* mínus. Dobrou noc, a hodně štěstí. :-)
-
- 27.2.2009 02:02
Lapacka
(hodnocení, komentáře)Je fakt absurdní jak u nás lidi prožívají McCartyho. Otázkou, jak to tehdy skutečně bylo se zabýval Roman Joch na http://www.obcinst.cz/cs/Dobrou-noc-a-hodne-stesti-c1413/ - cituji: "Za prvé, propagace filmu označuje jeho hlavního hrdinu, televizního komentátora Edwarda Murrowa, za člověka, který se postavil státu a jeho mašinérii. Tím státem a mašinérií zřejmě myslí senátora McCarthyho. Přitom ve skutečnosti to byl právě McCarthy, kdo se postavil státu a jeho mašinérii. McCarthy neměl na své straně ani policii, ani armádu, ani soudy, ani ministerstva, ani (úřad) presidenta USA. Všichni nakonec byli proti němu – i Kongres. To on vyšetřoval vládu, její státní úředníky. Pokud někoho otravoval, pak vládní moc, státní mašinérii. Za druhé, ve filmu je scéna, jak senátor McCarthy vyšetřuje starší černošku, paní jménem Annie Lee Moss, která pracovala v šifrovacím oddělení Pentagonu. Byla vůči ní vznesena obvinění - od bývalých členů Komunistické strany a tajných agentů, kteří stranu infiltrovali – že je komunistkou. Annie Lee Moss to popírala a tvrdila, že možná nějaká jiná Annie Lee Moss byla komunistkou, že možná došlo k záměně různých osob stejných jmen, ale že ona žádnou komunistkou nikdy nebyla. Hezké. Až na to – a to George Clooney ve svém filmu nezmínil, jako kdyby to ani nebyla pravda, jako kdyby se o tom obecně nevědělo – že po otevření sovětských archivů se potvrdilo, že právě tato paní Annie Lee Moss, pracující v šifrovacím oddělení Pentagonu, vyšetřovaná McCarthym, komunistkou byla. Že by přeci jen nějaké ty čarodějnice, jež honit mělo smysl, existovaly?" Při četbě komentářů k tomuto filmu je těžké ubránit se pocitu, jak snadno divák podlehne propagance, pokud je zabalena o hollywoodského celofánu. Jak je možné, že v zemi, kde dlouhé roky vládl bolševik může být ve srovnání s bolševiky zcela neškodný McCarthy věšinově považován za "démona zla" ? Mnozí McCarthym vyšetřovaní z uměleckých kruhů si z toho následně udělali osobní legendu ve smyslu "perzekuce" a proto není divu, že dodnes šíří tuto legendu pomocí mj. takového filmu.
-
- 29.6.2006 10:32
Hogo Fogo
(hodnocení, komentáře)Vidim, že tento film dopadol v hodnotení podobne ako Wag The Dog. Divákom sa veľmi nepáči lebo nepoznajú americkú politiku. Je to škoda, lebo pri poznaní súvislostí, ide o vynikajúce filmy. Je mi smutno, že filmy vyžadujúce znalosti aspoň trochu nad úrovňou Nového času či Blesku, takto u divákov dopadajú.
-
- 11.5.2006 01:01
-
- 11.4.2006 12:25
-
- 30.3.2006 01:13
-
- 3.3.2006 08:44
-
- 20.2.2006 15:23
-
- 21.1.2006 23:18
78%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
![]() |
02.03.2006 |
---|---|
![]() |
08.06.2006 |
![]() |
04.01.2006 Metropolitan FilmExport |
![]() |
07.10.2005 Warner Independent Pictures |
![]() |
08.12.2006 Palace Pictures |
![]() |
29.01.2009 Codi |
![]() |
25.01.2012 Magic Box |
Podobné
- Otázky a odpovědi (1994)