Dobrou noc a hodně štěstí

• Francie

Good Night, and Good Luck.

Dobrú noc a veľa šťastia

Drama / Historický / Životopisný

USA / Francie / Velká Británie / Japonsko, 2005, 93 min

Osobitý pohled na dobu amerického "honu na čarodějnice" se Clooneymu opravdu povedl. Pro neamerického diváka (zvláště mladšího) bude tenhle film asi pouze "černobílá nuda". Kdo ale bude aspoň zčásti vědět v jakých kauzách figuroval senátor McCarthy, ten si užije nejen mistrovskou filmařinu, ale i velmi přesně navozenou atmosféru s výbornými hereckými výkony.(20.2.2006)

Nechtělo se mi do filmu, který je jen o politice. Nechtělo se mi cestovat v čase, k tomu do jiné země, když na bolehlav by se politických témat našlo dost tady a teď. Zase jsem se spletla. Ten film byl sice o politice ALE NE "JEN" ! A byl vynikající. Nedělám to často, ale tentokrát se svezu s dokonalým Limovým komentářem, protože k němu skutečně není co dodat. Vlastně něco přece: nedávno proběhla na diskuzi anketa čtyř herců obsahující i jméno Davida Strathairna a já tušila, že vedle slavnějších kolegů nemá šanci, což se nakonec potvrdilo. Bylo to v době, kdy většina hlasujících ještě tento film neviděla. Jeho dechberoucí výkon je rozhodně důvodem s ním napříště nejednat jak s Popelkou.(9.5.2006)

Jedinečná záležitost, která věří v zachycení atmosféry, pocitu ohrožení a zrnité záznamy na McCarthyho kázajícího dle Kladiva na čarodějnice. Asi bych se neodvážil tenhle film někomu doporučovat a jsem si jistý, že Oscara za nej film nevyhraje, ale Clooney dokazuje, jak chytrou osobnost v něm Amerika získala. Cítil jsem se sice jako šmírák, pro kterého vilu Vyvolených nahrazuje budova CBS, ale i tak (a bez velkých dramatických zákrut) jsem si v kině těch devadesát minut nadmíru užil.(2.3.2006)

Oscar 6 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec HR - David Strathairn, Kamera, Výprava, Scénář . . . . . . . Zlatý Lev - výběr(23.1.2006)

Zážitek z filmu je přímo úměrný divákově zájmu (či nezájmu) o skutečnost, že v první polovině 50.let skupina reportérů ze CBS systematicky šlapala na kuří oko senátorovi z Winsconsinu Josephu McCarthyovi, jehož tažení proti "rudému moru" se nechvalně zapsalo do historie pohrdáním lidské důstojnosti a lidskými právy, zaručovanými ústavou (např. Charles Chaplin by mohl vyprávět). Nemožnost adekvátně se hájit proti křivému nařčení z kolaborace s komunisty a z toho pramenící profesní problémy, jako byla ztráta zaměstnání, či dokonce v krajních případech i žalář, na to vše poukazovala CBS v čele s novinářskou legendou Edwardem Murrowem. Divák, neznalý jména McCarthy se z kraje asi nebude chytat, nejenom díky prvním dvaceti minutám, plných překrývaných dialogů a záplavě jmen, ale i díky tomu, že Clooney neukazuje problém mccarthismu v celé jeho šíři (historické souvislosti zde stručně načrtne jenom krátky osvětlující text), ale rovnou vrhne diváka do televizního studia mezi Murrowa a jeho společníky při přípravě toho času velmi sledované večerní show, ve které poukazovali na křivá obvinění amerických občanů (ve filmu jde konkrétně o dva případy). Vrcholem je pak Murrowův televizní duel se samotným McCarthym, jehož demagogický projev na adresu Murrowa patří k nejsilnějším zážitkům z filmu. Hlavní devízou Clooneyho filmu je jeho autentičnost, díky černobílé kameře, dobové hudbě a precizní výpravě hmatatelná atmosféra 50.let, kdy vám nebude připadat jak pěst na oko vkládání dobových záznamů. A možná někteří z vás, při záplavě plytkosti, která se na nás v současnosti valí z komerčních TV stanicí, se hořce usmějí při závěrečném Murrowově vyznání touhy po "vysvětlující, vzdělávající a inspirující televizi". Bohužel Ede, tak zrovna tenhle boj si nevyhrál......(9.5.2011)

Snímek mě svým stylem (černobílým, též mnoho mluvení) v první půli dost uspával, druhá polovina se rozjela více. Ve prospěch filmu ale VELICE hraje koncentrace kvalitních herců, správná angažovanost a opět ona "hračičkovost" George Cloonyho, tedy jeho invence :-)(20.7.2006)

George Clooney se svou komerční práci pro Hollywood asi rozhodl vyvážit režii nízkorozpočtových, divácky nepříliš atraktivních filmů, které však mají co říct. Milujte svého zabijáka byl ovšem ještě film barevný, vtipný a prolezlý známými herci. Dobrou noc a hodně štěstí je oproti tomu filmem černobílým, nevtipným a bez výrazně profláklých tváří. Teď už vím, že Zabiják nebyl šťastnou náhodou. Clooney skutečně umí režírovat, dokonce lépe než mnozí jeho „herecky neposkvrněni“ kolegové. Souboj mezi odhodlaným reportérem Murrowem a senátorem McCarthym pojal coby boj Davida s Goliášem, kdy Murrow zastupující svobodu slova, stanici CBS, resp. celý americký národ, jen ostražitě vystrkuje růžky ze strachu před zesílením všudypřítomného tlaku. Zatímco před McCarthym všichni úslužně vyklízejí pole, jakožto loajální Američané. Dobrou noc a hodně štěstí je nanejvýš komorním konverzačním politickým a novinářským dramatem. A také mimořádně poučným a zábavným filmem již dospělého režiséra. Kašli na herectví Georgi, tohle ti jde mnohem lépe! 90% Zajímavé komentáře: Lima, Adrian, kikuka, numi, Triple H(12.3.2006)

George Clooney to vlastně už udělal za Vás. Před filmem Vám svím názvem popřále ironicky dobrou noc, a tak nezbývá nic jiného, než zapnout film, a v klidu u něj s čistým svědomím usnout, protože tenhle typ filmu přesně není nic pro mě, popravdě. Za prvý je černobílý, i když to by nemuselo být překážkou viz. Ed Wood, ale za druhé se zabývá něčím, co mě naprosto minulo, nezajímalo mě, a přestože je to aktuální i dnes, rozhodně mě to nijak nedokázalo uchvátit, a už vůbec ne bavit. Clooney sice režii zvládnul mistrně, a s dobovou reálií si pohrál slušně, jenže to nic nemění na tom, že jsem se u toho vůbec nebavil. Dobrou noc a hodně štěstí, název filmu samotného mluví za vše.(17.2.2009)

Vlastně to u mě probíhalo velmi podobně jako u Kleopatry. O filmu jsem věděl, ale nechtělo se mě do něj. Jenže dar od uživatelky Faidra se prostě neodmítá a její přání se bez odmlouvání plní :) Rád bych zde teď zmínil hlavní důvody, krom užasné atmosféry, kvůli kterým hodnotím, tak jak hodnotím. Předně televizní projev senátora McCarthyho, který jen potvrdil, že při proslovech politiků je třeba buď naplno zapnout mozek a nebo ještě lépe zapnout nějakou hudbu nejlépe heavy metal a co nejhlasitěji, protože snůžka překroucených pravd, úplných lží a naprosté demagogie jakou použil McCarthy je obsahem i většiny projevů současných českých politiků. Za zmínku také stojí skvěle vykreslený onen McCartyho "hon na komunisty",protože kdykoli nějaký politik začíná svůj "hon na ......", tak víc než kdy jindy platí heslo slavného detektiva Nicka Cartera "vždy ve střehu". Ale hlavně mám, chuť udělat miliony kopií filmu a posílat je dokolečka, do všech zdejších televizí a hlavních zpravodajských deníků, protože takhle se dělá novinařina, přesně takováhle novinářská práce narovnává páteř demokracie a svobody, kterou politici po celým světě tak rádi ohýbají, u nás ještě ke všemu za výrazné pomoci mnohých novinářů.(24.3.2009)

George Clooney rozhodně boduje a jako režisér kvalitou přejíždí své herectví (snad se na mě nebude zlobit). Realistický působící film, v kterém exceluje neskutečně David Strathain. Dokonalý casting, který z malé skupiny okolo komentátora Edwarda Murrowa udělal věrohodně působící a skvěle sehranou partu v mých očích skutečných novinářů a lidí co se nebojí jít pro pravdu kamkoliv. Geroge Clooney režijně vytvořil skvělý film, který mě několikrát připoměl film-noir svou atmosférou, černobílou kamerou, cigaretou hlavní postavy... Je velká škoda, že nejsem američan a lehce pokulhávám v pochopení filmu z většího měřítka, ale i tak se povedlo natočit opravdu skvělé dílo.(3.2.2007)

Rozpočet $7miliónovTržby USA $31,558,003Tržby Celosvetovo $54,641,191Tržby za predaj DVD v USA $20,954,290 //počet predaných kusov 1,386,080George Clooney na poste režiséra a rovnako tak herca zvláda v tomto filme zachytiť napätie a skľučujúcu atmosféru z obdobia na začiatku 50.rokov minulého storočia, kedy sa v televízii CBS viedli diskusie ohľadne politických útokov na občanov, kde im prisudzovali komunistické cítenie. K lepšiemu navodeniu prezentovaného obdobia slúži aj čierno-biele prevedenie obrazu, k tomu treba pripočítať zanietené výkony herca Davida Strathairna, či aj ďalších skvelých hercov, čím vo výsledku prispeli k dramatickej skladbe filmu, odohrávajúcej sa v podstate na jednom mieste v nahrávacom štúdiu, či iných priestoroch tejto televízie. /70%/(13.2.2009)

"Dobrou noc a hodně štěstí" mi ukázal George Clooneyho ve světle, v jakém ho neznám. Neobyčejně závažnou, suchou a nadosobní látku dokázala režírující hvězda ukočírovat velmi suverénním způsobem – zvolená foma sice naprosto popírá vysokou diváckou atraktivitu, nicméně řemeslně je zvládnutá s neuvěřitelnou bravurou. Suchý dokumentaristický tok výjevů ze studia CBS, kde zuří boj proti tupému americkému patriotismu senátora McCarthyho, by mohl zdánlivě diváka ukolébat, ale chytrý Clooney minimalistickými prostředky brilantně vytváří dynamiku, naléhavost a vnitřní napětí. Přirozené herectví, prolínání filmu s dobovými materiály, rytmizující jazzové vsuvky, které zároveň komentují dění na plátně. Dokonalá atmosféra bezprostřednosti je exemplární a srovnatelná třeba s legendárními "Dvanácti rozhněvanými muži". Jednoznačným magnetem filmu je strhující a chrarismatický David Strathairn v roli hlavní tváře zpravodajství CBS Edwarda R. Murrowa. Jeho úsporný, avšak působivě epxresivní herecký výraz i dokonalá intonace nese poselství filmu s neskutečnou adresností a neodbytností. Ač je námět Clooneyho snímku 50 let starý, na aktuálnosti neztratil. Otázka funkce televize, otázka role jedince v boji za svobodu, otázka morálky, která musí být více než přituplé vlastenectví. To vše ne podává Clooney jako nějaký provokativní otazník, ale jako přesný a strhující vykřičník, který dráždí "neo-mccarthyovce" a dobře tomu tak. Bodík strhávám pouze za občasné nevyváženosti (opravdu se mi moc nezdála rovina s manželským párem Shirley-Jesse) a také za to, že idea musela nutně porazit emoce. Přesto smekám před způsobem, jakým Clooney tenhle neskutečný filmařský úkol zvládl.(13.3.2006)

Scénář: George Clooney, Grant Heslov .. Dokonale zachycená dobová atmosféra, díky níž máte pocit, že skutečně sledujete dobový film z celosvětově temného období padesátých let, kdy nejen Amerika trpěla strachem z komunismu. V té době, během nastupujícího vlivu televizních medii, stojí na jedné straně názorového rozporu senátor Joe McCarthy šířící pomluvami či udáváním a souzením lidí bez zjevných důkazů strach (tzv. mccarthismus) mezi obyčejné občany a na té druhé stojí televizní stanice CBS, v jejímž čele politických komentátorů stojí reportér Edward R. Murrow a tým lidí kolem něj.. Zpracování je skutečně excelentní, kamera a jazzový hudební doprovod jsou skutečně bezvadné. A samozřejmě nechybí všudypřítomný kouř z cigaret a to i během živého vysílání. V režii se George Clooney soustředí pouze na uzavřený prostor televizních studii a kanceláří, mimo toto prostředí nás téměř nevyvede. Jednou z mála výjimek je výtečná scéna tichého čekání po večerním vysílání v baru na první ranní noviny a jejich komentáře. Film je inteligentní, náročný a silně politický. Pokud se neřadíte mezi náročnější diváky, snímek vám zřejmě moc nedá. Každopádně George Clooney boduje. I bez možných pozlacených sošek může být velmi spokojen. Good Night .. a n d .. Good Luck.(3.3.2006)

50.léta- období temna. Kdokoliv mohl být obviněn bez možnosti se obhájit ( a to nejen u nás). A (stejně jako u nás) k tomu stačilo banální nařčení. Ideologické prověrky, profesní likvidace, veřejné ponižující výslechy, udávání.. vše ve fanatické honbě na komunisty. První se proti hysterii postavila stanice CBS. Neuvěřitelná odvaha a vytrvalost s jakou její reportéři poodkrývali praktiky "Výboru pro neamerickou činnost" vyprovokovala jejího největšího zastánce a 6.dubna.1954 se v televizním pořadu střetli dva muži, zkušený novinář Edward R. Murrow a senátor Joseph McCarthy. Černobílé zpracování a autentické nahrávky dokázaly navodit tak mrazivou atmosféru, že jsem se málem ohlížela přes rameno. Takže „Dobrou noc a hodně štěstí“.(16.2.2006)

Mám štěstí, že se v historii orientuji celkem dobře a o senátoru McCarthym leccos vím. Díky tomu jsem si film docela užil. Příběh se dá ovšem chápat i obecně jako boj člověka proti mocnému politkovi, který bez důkazů obviňuje a pomlouvá a ničí tak životy spousty lidí. O všeobecném strachu a také o rovné páteři. Jen mi chvílemi přišlo, že film poněkud ztrácí tempo. I na základě zdejší komentářů jsem zkrátka čekal poněkud více strhující podívanou. Vadily mi dlouhé scény se zpívající černoškou. Strathairn, Clooney, Wise a Downey Jr. výborní.(18.3.2006)

Dvaja žurnalisti CBC a ich tím, ktorí sa otvorene postavili proti McCarthyho "honu na čarodejnice". Téma, pre väčšinu neamerického publika málo známa a pravdepodobne aj nezaujímavá (samotná snímka tento predpoklad smerom k spomínanému okruhu divákov podporuje a počíta hlavne s tzv. "uvedomelým" recipientom) je však natočená bez jedinej exteriérovej scény s maximálnym dôrazom pre detail a vystihnutie atmosféry doby. Čiernobiele tónovanie obrazu, výber hudby (sporadický džez a blues), použité archívne videomateriály a presné herecké výkony - hlavne mimika tváre a gestá, to všetko vás spoľahlivo prenesie do doby, kedy jeden muž, využívajúc "hrozbu komunizmu", zachádzal za hranicu ľudských práv zabezpečených ústavou a televízne vysielanie bolo ešte v plienkách aj so so svojimi morálnymi snami o svojej edukatívnej funkcii.(15.1.2006)

George Clooney od svého diváka vyžaduje vstupní investici v podobě jisté míry znalostí ohledně Výboru pro neamerickou činnost. Jde ovšem o výhodnou investici, která se vrátí i s úroky v podobě výsostně zajímavého i kvalitního snímku.(14.8.2007)

Je vidět, že George Clooney je s McCartheyovskou problematikou seznámený více než dobře. Jenže to asi očekává i od diváka a svůj film natočil opravdu hnidopišsky detailně, že to připomíná spíše dokument, než regulérní podívanou. Herecky je to zvládnuté, režijně a hudebně taky, jenže drasticky chybí jakékoliv emoce, které by nás vtáhly do děje. Mě bylo například už po prvních deseti minutách naprosto všechno ukradené a kdybych byl jen trochu unavený okamžitě bych usnul. Bohužel mi tedy nezbývá vyzdvihnout nic, než vizuální stránku.(28.9.2006)

Když Alexandr Veliký dobýval Persii, byli u toho jen dějepravci. Z honů na čarodějnice zůstaly dobové kroniky i obrazové výjevy. A když se senátor Joseph McCarthy vydal s kladivem proti údajně rudým zakuklencům, sledovaly ho oči lidí i kamer. Čtyři roky po 11. září, které otočilo kormidlem světové politiky prudce směrem od svobody k bezpečnosti, natočil George Clooney černobílé drama nečernobílé interpretace a odvedl coby režisér znamenitou práci, v níž o drama, ideály ani aktuální podtext není nouze. Velký zlý senátorský vlk hledá své červené karkulky, které by mohl sežrat a v roli myslivce se snaží poctivý žurnalista Murrow rozpárat mu břicho. Z Nového světa se starosvětským půvabem.(26.3.2007)

„Odmietame žiť v strachu. Báť sa jeden druhého.“ Ako si myslím, že politika sa rozhodne netýka len vysokoškolsky vzdelaných občanov, tak si nemyslím, že je vtipné pokladať sa za fanúšika filmu a nepoznať smutný fenomén „honu na čarodejnice“, ktorý rozpútal alkoholický senátor McCarthy, poznačiac tak kariéru/život stovkám Američanov. O tomto období rozprávali v minulosti už aj iné filmy (TAKÍ SME BOLI, MAJESTIC), ale až Clooneyho na šiestich Oscarov nominované DOBRÚ NOC A VEĽA ŠŤASTIA vás naučí všetko, čo ste potrebovali vedieť o udalosti, ktorá bez dokazovania rozpútala strach a ustavičnú vlnu neistoty americkej spoločnosti z obviňovania z komunizmu. Nesmiernemu tlaku sa odvážili čeliť len niekoľkí jednotlivci, napríklad tím televíznej spoločnosti CBS (Strathairn, Clooney, Clarksonová, Downey Jr., Langella, Daniels). Toto je umelecký záznam tých ťažkých udalostí. Clooney je nový Robert Redford.(5.10.2008)

I pres fakt, ze film na prvni pohled vypada jak nehorazna nuda, je o vecech, o kterejch vim minimum a nenatocil ho zadnej expert na podobny filmy, tak musim uznat, ze to je hodne poutavy drama. Coz si zaslouzi uznani, jelikoz jde jen o hromadu rozhovoru, reportazi a nepretrzite se tu jen mluvi. Na druhou stranu, z filmu mi nejak neprislo, ze by to obdobi bylo zas az tak drsny a McCarthy spis pusobi jak takovej vzteklej sasa. Jinak i pres velky jmena, jako treba Downey a Clooney, kuli kerejm sem si film vlasne pustil, celej film je o Strathairnovi a nutno rict, ze to zvlada s prehledem a spolu s ostatnima tvori dobrej tym, kde nikdo nijak nevycniva a vse pusobi dobre dobove. Navic diky delce necelejch 90 minut film nezacne nudit a naopak mi prislo, ze konec byl zbytecne uspechanej a slo to jeste trochu rozvest.(25.8.2008)

Výtečné! Strhující tempo, bravurní režie, nádherná kamera a skvělý výkon Davida Strathairna (trochu mě mrzí že nedostal Oscara, hehehe). Clooney je talent a pro mě jeden z nejzajímavějších "mladých" režisérů. Doporučuji!(6.3.2006)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(27.4.2013)

Začátek padesátých let minulého století se v USA nesl ve znamení perzekuce lidí sympatizujících s komunismem. Jedněmi z těch, kteří se proti „honu na čarodějnice“ postavili, byli členové redakce zpravodajství stanice CBS. Film se zaměřuje výhradně na mikrokosmos televizní redakce. Nesnaží se diváky získat na stranu hrdinů strhující formou či hrou na city. Ve stylu zpravodajství CBS pouze předkládá fakta a jejich kontext. Zásadní dílo připomínající poslání a principy médií a odkrývající mocenské tlaky v jejich pozadí.(19.8.2008)

Tak už další film o politice, kde jsem kolem něj dlouho váhavě chodila, ale byla jsem natolik zvědavá na George Clooneyho a jeho režijní počin, že jsem si ho dnes konečně pustila. Téma bylo pro mě opravdu z neznámého prostředí americké historie a tak jsem se chvílemi některými pasážemi docela prokousávala a tápala. Clooneymu se zde podařilo vytvořit velmi dobrou atmosféru, která odpovídala 50. létům a to, že se téměř celý film odehrává ve studiích tomu ještě více přidalo na autentičnosti. A co se týká hereckých výkonů, tak hlavně David Stratham předvedl jakým je výborným a zároveň charismatickým hercem i když byl obklopen jinými slavnými hereckými esy. Své role reportéra Murrovwa se zhostil na výbornou. A George Clooney má můj obdiv, že se pustil do této pro nás už téměř zapomenuté, dávné politické rekonstrukce.(19.9.2012)

Skvěle vylíčená atmosféra strachu režisérovi úplně stačí k tomu, aby si mohl "říct své" a nemusí se ani uchylovat k "dramatickým" situacím. Žádné "velké drama" tu jakoby neprobíhá, jde ovšem o významný moment americké historie s velmi aktuálním přesahem. Před Clooneym klobouk dolů.(2.4.2006)

Fascinující Clooneyho rekonstrukce tzv. honu na čarodějnice senátora McCarthyho. Opojná je především Clooneyho puntičkářská práce s fakty, které jsou prostřednictvím neúnavného televizního publicisty Edwarda Murrowa prezentovány jak divákům příběhu, tak i divákům filmu. Precizní a působivé černobílé zpracování jedné z mnoha černých kaněk americké historie, které by si přinejmenším zasloužilo Oscara za scénář. Přes svůj věk je pro mě George Clooney jedním z nejtalentovanějších umělců (rozuměj herec-režisér-scénárista) současného Hollywoodu. Good Night, and Good Life.(3.1.2010)

Komorní, uměřené, strhující. Skvělá je kamera, záběry zblízka do tváří přidávají na autentičnosti, herci bez velkých emocí působí opravdu jako profesionálové. Velmi zvláštní je zvuková stránka, kdy často slyšíme rozhovor skrze sklo nebo z vedlejší místnosti. K tomu připočtěme obsah a zláště závěrečný projev o směřování televize. Kdo by to do Clooneyho před pár lety řekl.(16.3.2006)

Je to námětem velmi silný film, který je s jistotou a přesně převeden na plátno. Nedokázal mě sice pohltit, ale rozhodně mě zaujal a donutil k zamyšlení. George Clooney je očividně velmi učenlivý - umím si představit, že zhruba stejně by to vypadalo od Soderbergha.(2.8.2011)

Ani se mi nechce věřit, že pořádný film na toto téma vznikl až dnes. Clooneyho styl mi moc nesedí, radši bych to jako politický-novinářský thriller než drama, Strathairn výborný.(24.1.2010)

V mnoha ohledech vyjímečný film, který se dá považovat za politický nadčasový manifest liberálních a demokratických hodnot, svobody slova a spolčování. Komorní drama zcela záměrně zbavené všech potenciálně rušivých zábavných prvků vše podřizuje dojmu dobové autencity a obsahu sdělení. Na konfliktu mezi odvážným novinářem a populistickým politikem jedné éry se snaží režisér vytvořit nadčasové podobenství o věčném konfliktu mezi abstraktními demokratickými ideály a přízemním uplatňováním politického vlivu vystaveného pokušení zneužít koncentrovanou moc. Černobílý obraz, uměřené, civilní herectví bez hvězdných manýr se snahou o dokumentární zachycení atmosféry. Film je založený na dialozích, vyžaduje vnímavého diváka. Celkový dojem: 95 %.(1.4.2009)

Clintovi Eastwoodovi roste na poli hereckých režisérů zdatný konkurent - George Clooney. A režie mu jde opravdu skvěle. Už "Milujte svého zabijáka" bylo velmi zajímavé a jako prvotina nebývale režijně vyzrálé. "Dobrou noc a hodně štěstí" pak v započatém trendu pokračuje. A úspěšně. Už se těším na příští snímeček. George poslední dobou neumí šlápnout vedle.(1.4.2006)

Alkoholik McCarthy jako americké senátní kladivo na rudé infiltráty vs. demokraticky smýšlející novináři z CBS aneb kdo má jiný názor, je komunista.. Umírněně a přitom poutavě vedené historické drama o boji, který má své opodstatnění za každé doby a mimochodem první kompletně černobílý film od Sloního může (1980) nominovaný na Oscara za nejlepší film. Brilantní D.Strathairn mi dopřál dobrý večer a já Clooneymu přeji v jeho další režisérské kariéře hodně štěstí. Demokracie, jakožto neustále se vyvíjející organismus, může být někdy úsměvná, neboť v dnešní době by zrušili pořad Murrowa ne kvůli tomu, co říká, ale kvůli tomu, jak tam dýmí..(3.2.2010)

Clooney sa ukazuje po Gibsonovi ďalším pánom, ktorý si rád robí vo svojej záhradke a nik mu do toho nekecia. A že je potom úroda ako sa patrí, sme sa mohli presvedčiť už v druhom filme. Hlavnú úlohu znova prepustil inému hercovi a David Strathairn sa mu za to odvďačil takmer oscarovo. Film je oveľa viac znepokojivý, ako humornejšie ladený Lumetov 'Network'. Svoju podstatu teda splnil majstrovsky, kaera a réžia do detailu vystihli atmosféru a tak už len ostáva, aby ma téma takpovediac 'viac chytila za gule'. Inak je to dokonalé. Ale mám taký dojem, že plné hodnotenie tento film po druhej projekcii neminie. 85%.(17.10.2008)

V době, kdy je TV takřka neodmyslitelnou součástí většiny domácností, si pro radikální, zpochybňující soudy o tomto masmédiu musíme chtě nechtě zajít několik desítek let nazpět, kdy se ještě nacházelo v plenkách a jako nový fenomén provokovalo k úvahám. Murrowův projev, který film symbolicky uvozuje a zakončuje, proto tesat do kamene. Zdá se, že dnes, kdy slovní spojení "nezávislý novinář" je spíše pojmem ze sci-fi povídky, se ve společnosti (nebo alespoň v její části) objevuje určitý odpor vůči obrovskému množství zbytečných, a z velké většiny zmanipulovaných informací. Důkazem toho budiž i resurekce pasáží z tohoto filmu a jemu podobných typu Network, které prorůstají do "neoficiálních" dokumentů o dnešním světě nebo se v podobě audio stopy vkrádají do písniček indie kapel, jako jsou např. Maybeshewill. Jen houšť, pane Clooney; když jste tahkle pěkně politicky nekorektní, moc se mi líbíte. ČT se Vás asi trochu bojí, protože svou čím dál pochybnější veřejnoprávní povinnost se tentokrát rozhodla splnit zařazením Vašeho díla na silně neatraktivní termín prázdninové všednodenní noci. Snad aby zbytečně nevyprovokovalo k myšlení nějakého mainstreamového diváka.(10.8.2009)

No, čekal jsem větší drama, ale to nic nemění na faktu, že je to dobrý a poučný film (teda pro mě byl ;-)). Rozhodně se nepovažuju za nějakého znalce mccarthismu, ale každý divák, který zaslechl alespoň něco o okolnostech studené válce ze strany USA, by s tímhle snímkem neměl mít problém. David Strathairn na mě působil velice charismaticky a asi bych si ho měl trochu víc "proklepnout", ale hodně mile mě překvapil taky Clooney na řežisérské stoličce.(28.7.2009)

Ten film je tak chytrý a formálně důmyslný (černobílá estetika dělá svoje), že je mi ho na horizontu té skromné hodiny a půl, která jej zlomyslně škrtí a nedovoluje mu přerůst v plnohodnotně gradovaný příběh (kterým ostatně ani nechce být), docela líto. A proč to tak cítím? Protože tenhle komorní a nenápadný filmík není pouze plochou, suchopárnou a rekonstruktivní dokumentací mediálně-politické kolize o nařčení fanatického "lovce lebek" a jeho kliky z nekompetentnosti a předpojatosti (ačkoli i v téhle obecné rovině sklízí snímek vavříny uznání pro svou pedantskou přesnost), ale především brilantní zkratkou, která odhaluje a přehodnocuje smysl médií ve 20. i 21. století. Obzvláště tedy lehkost s jakou s nimi lze manipulovat podle momentální potřeby, stejně jako jejich zjevnou kontaminaci společenským ohrožením v podobě "přikládání pod kotel" informačního šumu, což je neduh, který vede jedině k otupělosti, konformismu a neochotě naslouchat, tudíž i bojovat za svá práva a stavět se na odpor tmářství a útisku. Úžasně elitářský a vyspělý počin!(29.1.2009)

Tak já nevím, mně film připadal celkem nudný. Zahrané to bylo dobře, navíc se spoustou výborných herců: David Strathairn, George Clooney, Robert Downey Jr a další. Nic méně mne tento politický film nenadchl. Černobílý film George Clooneyho, který se odehrává v USA 50 let. Příběh se věnuje skutečnému konfliktu mezi televizním žurnalistou Edwardem R.Murrowem a senátorem Josephem McCarthym. Dobrou noc a hodně štěstí. ( Hodnocení: 5/10 )(13.5.2012)

Priblíženie atmosféry lovu na sympatizantov komunizmu v Amerike 50. rokov a verejnej kritiky týchto senátorských špinavostí reportérmi televíznej stanice CBS je fajn. Čo vadí je práve snaha o presah, ktorú vo svojom komentári spomína napríklad užívateľ gudualin. Nie že by som nebol zástancom slobody slova či spolčovania - práve naopak. Ale myslieť si, že dnes, kedy väčšina televíznych kanálov rezignovala na investigatívu, odhaľujúcu práve potieranie a obmedzovanie ľudských práv, sa z nejakej televízie hlasom nebojácneho redaktora dozvieme skutočné fakty o neustálej snahe moci ovládnuť súkromný priestor občanov je naivné. Ešte tak tepať do korupcie, zlodejstiev, podvodov a násilnej kriminality - to áno; mimochodom tam sa šikovne dá skryť odstránenie konkurenčného mafiánskeho vládnúceho spolku. Ale ľudské práva? Zabudnite! Veď každý móže čo chce. V skutočnosti sa variabilita produktov trhu neuveriteľne zjednocuje v prospech pár globálnych hráčov. Poučné je mimochodom naštudovať si hadov (ide o vzájomné vlastnícke prepojenia firiem). Všetky snahy kamerami, čipami, elektronickými kartami, mobilmi a neviem čím ešte zmapovať do najmenších podrobností privátny život jednotlivca (skenery na letiskách a v dôležitých vládnych budovách spočítajú hádam aj počet cigariet v škatuľke fajčiara, uloženej kdesi v pracovnom kufríku), totiž neslúžia ničomu inému, ako snahe o dokonalé porozumenie privátnemu nákupnému profilu konzumenta. A ak obchodník vie, ako zákazník žije neni problém mu naservírovať dokonale unifikovaný tovar a služby, samozrejme cenovo odstupňované od výpredajovej kategórie po hyperluxus. Od pánskych ponožiek, cez hygienické vložky až po zariadenie bytu a zájazdy. No ale veď v konečnom dôsledku je to pre naše kolektívne dobro. Tak aká investigatíva, nie? V skutočnosti sa neuveriteľne rýchlo stráca zdroj prirodzeného života, rôznorodosti. Počínajúc zámernou redukciou jazyka, vytláčaním regionálnych zvláštností a špecialít neladiacich normám záväzným pre celé štáty. Ďalej je tu absolútna redukcia maloobchodu v prospech veľkých nákupných centier, poľnohospodárskej pôdy v prospech skladových a logistických centier, a lesných pozemkov v prospech satelitných sídliskových komplexov rodinných domov alebo luxusných bytoviek (stavia sa dnes vôbec niečo iné?). Redukuje sa školstvo aby poslušní, zámerne zhlúpnutí robotickí mukli pri montážnych linkách neodvrávali (blba ide naprogramovať podľa želania majiteľov oveľa ľahšie). Všetky tieto kroky sú živené masívnou propagandou (od lifestylových tlačených magazínov aj internetových stránok, reklám, tv, výchovou v školách, živených a financovaných konkrétnymi firmami atď.), orientovanou na tie správne a premyslené životné priority. Hlavné je všetko si premyslieť a naplánovať v súlade s nimi. Všetko toto štve a serie tak maximálne pár desiatok tisíc anarchistov, milovníkov prírody a podobných týpkov, ktorých snahy sú zámerne zosmiešňované, kriminalizované a zveličované. V tomto zmysle beriem film "Dobrú noc a veľa šťastia" do istej miery zároveň aj ako ako propagandu, ktorá upokojuje - pozrite, aká je sila médií! Nedopustia - ak v nich pracujú správni ľudia - pošliapavanie základných ľudských práv! Naozaj? Stačí si však len prečítať vlastnícku štruktúru celoštátnych médií (napriek existencii internetu je televízia stále silným hráčom na trhu, pretože divákovi stačí šťuknúť ovládačom - a o program mysle sa postarajú všetky tie pekne upravené tety a ujovia) a zamyslieť sa, či vlastníci televízií by pripustili sústredený útok vlastnej investigatívy do vlastných radov.(14.6.2013)

Běžný divák asi trochu trpí nejen bezdějovostí, ale tohle téma jedné mediální tahanice není úplně masově přitažlivé. Navíc když je tahle rekonstrukce černobílá. Trpělivější divák se však kochat bude. Co se televize týče, šlo o dobu panenskou. O to temnější důsledky tahle událost měla. Tentokrát ryze autorský George Clooney (ambice a hlavně schopnosti je realizovat tahle někdejší televizní star rozhodně má) prostě zachycuje pouhý fragment z kariéry několika novinářů, kteří se postavili senátorovi McCarthymu. Velká odvaha a na mnoha místech vyprávění několik výborných vteřin/minut, které nám Clooney s chutí dopřává. Tohle už není náhoda!!(22.7.2014)

• petero

Tak toto George určite nenatočil pre tuctového diváka ako som ja. Jeho Confessions of a Dangerous Mind bol skvelý, no toto už je o niečom inom. 50te roky, politika, komorný príbeh, vôbec som nevedel o čo ide a tak som to niekde za polkou vzdal a určite sa k tomu už nevrátim.(20.2.2006)

Je, pravda, že čím více toho divák o mccarthismu ví, tím lépe pro něj, ale řekl bych, že i neznalému člověku se může Dobrou noc a hodně štěstí snadno zalíbit. Film má velice dobrou atmosféru (černobílá kamera plus skvělá hudba dělají divy), "ukecaný", ale, pokud na něj máte náladu, ani na chvíli nenudící scénář, senzačně sehrané a vyrovnané herecké výkony... Čtyři a půl hvězdy zaokrouhluji nahoru za všudypřítomnou uvěřitelnost. Clooney válí i za kamerou.__P.S. Člověk, který k DVD dělal titulky, překvapil. "Přeložit" Rin Tin Tina jako Maxipsa Fíka, tomu říkám invence.(13.7.2011)

Zaujímavá konverzačka, kto by to od Clooneyho čakal. Téma falošných obvinení ,komunistických donášačov a všeobecnej hrozby komunizmu pre krajinu, to sú hlavné témy, o ktoré tu ide. Štýlová čiernobiela farba s všadeprítomným cigaretovým dymom filmu pristane, ale nič viac ako konverzačku nečakajte. Film 70%.(21.2.2010)

Nesporne kvalitne natočený film.. toho, kto sa však neorientuje v novinárskej brandži a je mu na míle vzdialená problematika historických udalostí v Amerike sotva tento film zaujme...pôsobí síce zaujímavo, no nevzrušivo.(5.6.2006)

Clooneyho autorský pohled na nechvalně známé temné období americké historie, symbolizované osobou senátora McCarthyho a jeho totalitarismem pod hlavičkou demokracie. Obhajoba investigativní žurnalistiky a svobody myšlení ve velmi vyspělé formě nostalgií nasyceného komorního snímku, kde postavy kouří téměř v každém záběru. Kvalita autorských filmů George Clooneyho je pro mě velmi příjemným překvapením.(15.3.2009)

• cheyene

Rád bych dal vyšší hodnocení, ale nemohu. Po celou dobu filmu jsem se prakticky nudil, byl opravdu až přes příliš politický. Ani vynikající herecké výkony mě neobměkčí a nepřidám hvězdičku. Jsou snímky, které jsou založené na síle mluveného slova a mají v něm opravdovou moc. Dobrou noc a hodně štěstí patří mezi tento typ filmů, avšak nedokázal mě vskutku zabavit a přitáhnout.(30.11.2010)

Tragicky se mýlící a chybující americký senátor způsobil mnoho zla po celých Státech, než byl utnut jasnou a bystrou kritikou amer.novináře stanice CBS.(1.3.2012)

Film silný svojou atmosférou, spracovávanou látkou a pohľadom na boj proti komunizmu Ameriky 50.-tych rokov, no zrežírovaný síce do istej miery umne a zručne, ale zdĺhavo a trochu nezáživne. Herci sú to kvalitný, no nedostávajú prakticky nijaký priestor. Výsledný zážitok z filmu je skôr nudný. 60%(29.11.2012)

EDIT: Film jsem videla uz potreti a s kazdym zhlidnutim u me jeho hodnoceni stoupa (a tak to mame radi). Cernobilost momentalne ocenuju jako naprosto top - film pusobi jeste vice dokumentarne a skutecne zaznamy maji vetsi silu. Stejne tak zakomponovani opravdovych rozhovoru, misto aby hledali herce, ktery by McCarthyho kvalitne zahral (to by zvladnul asi jenom Gottwald). Po x letech si navic vsimam ruznych detailu, ktere se daji docenit az po hlubsim studiu historie a teorie medii - ale tady ukazuji na vyborne reserse pri psani scenare (napr. vubec rict, ze nikdo nevidel obsah zminene obalky, a je tedy nejiste, co je uvnitr, bylo tehdy v americkych "za kazdou cenu neutralnich" mediich skandal...nebo ze McCarthyho pad de facto zpusobilo navazeni do armady, kterou do te doby nechal byt). Puvodni koment: Priznavam se, ze patrim mezi ty mladsi divaky a taky k tomu, ze jsem o pripadu kolem McCarthyho vedela opravdu jen zakladni informace. A pritom se mi tenhle Clooneyho film vcelku hodne libil. Fakta nebyla na obtiz, rychle jsem se seznamila s jednotlivymi reportery a tak nejak se mezi ne zapojila. Vadily mi ovsem dve veci: Cernobile zpracovani. Nemuzu si pomoct, ale pusobilo na me prilis prvoplanove a uz vubec ne prirozene, nijak ve mne nenavodilo atmosferu padesatych let (zato pisnicky ano). Druhym mym problemem je, ze nejsilnejsi a nejuzasnejsi momenty filmu byly ty skutecne zabery pana McCarthyho, pripadne jeho obeti. V takovou chvili ale uz nejde o Clooneyho film, nybrz o skutecne dokumentarni spoty, ktere me proste dostaly svoji nemoznosti a krutosti. Mno...ale abych nebyla jenom negativni... R. Downey Jr. byl uzasny :)(12.4.2008)

Sebevědomě vyšvihnutá filmařina, která v neúprosném rytmu nastoluje nenásilně rozvíjená témata a představuje postavy, k nimž vytvoří sympatie, aniž by se odkláněla od neustálého vývoje informativní pracovní roviny. Není to úplně moje Mekka zájmů a závěr nezanechá kdovíjak impozantní výchovný pohlavek, ale z pohledu čistě formálního není, nač si stěžovat (hlavně hra s prostorem a přenášením ostrosti dodává scénám příkladnou dynamiku a svěžest). Jo a David Strathairn je definitivně nejvíce podceňovaným hercem minulých dvou dekád.(19.4.2018)

Clooney nás ve svém filmu zavádí do období amerických procesů 50. let, tzv. honu na čarodějnice. Do doby, kdy si televize začala uvědomovat, jaký může mít vliv a kdy se před kamerou ještě mohlo kouřit. Příběh je servírován jako komorní drama, boj muže proti muži. McCarthy vs. Murrow. Ani u jednoho se nedozvíme nic ze soukromí, pouze postoj k jednomu tématu a způsob jejich boje. Odosobněnost vládne celému filmu. Vlastně až na výjimky skoro všichni v tomto filmu vypadají jako lidé bez soukromí, oddaní pro svou věc nebo spíš pro tu Murrowovu? Loajální vůči CBS až tak, že jsou ochotni přijmout zásadu žádných osobních vztahů na pracovišti. Odbočka k manželům Wershbamovým mě zaujala a to z důvodu kam nás tím chtěl režisér vlastně nasměrovat? Mně se totiž po zbytek filmu drala na mysl otázka, proč někdo, kdo se snaží o morální políček, prosazuje takový zákaz. Z důvodu ochrany nebo čeho? Dost se to v mých očích bilo s přístupem ředitele CBS k celé situaci kolem kauzy McCarthy. To by vydalo na jeden díl pořadu pana Murrowa. Pokud by to ovšem pro něj bylo dost velké téma, že. Tím se dostávám ke skvělému výkonu Davida Strathairna a jeho sucharskému, rezervovanému a nemýlícímu se Murrowovi. Pro dobré hodnocení filmu by mi snad stačil na plátně jen on a kouř z cigarety (na který ovšem v reálu Murrow nakonec doplatil). Málem jsem utrpěla šok, když si ten muž s pokerovou tváří začal nervózně poklepávat nohou. Projev lidskosti!(13.2.2009)

Paradoxne ma tento film pri prvom pozretí na projekcii v rámci MFF Bratislava nezaujal a nudil som sa - neviem, čím to, aj sa za to hanbím, ale tak to bolo - no po druhom pozretí v rámci filmov na STV2 v sobotu v noci som skoro ani nedýchal a z pôvodnej jednej hviezdičky opravujem na plné hodnotenie. Aj keď k dokonalosti mu možno pár detailov krásy chýba, je to skvostný film - film/esej, film s názorom. Dokonale obsadený, veľmi zručne zrežírovaný a hlavne "drzý" a s názorom - čo je v poslednom čase čoraz viac filmov, na ktorých sa podieľa G. Clooney a tým pádom mi je čoraz viac a viac sympatickejší.(9.12.2005)

Tak toto je parádní záležitost! Ještě teď jsem plný dojmů z tohoto vynikajícího snímku! Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že takovéto téma se dá zpracovat takovýmto úžasným způsobem. Jedná se o rekonstrukci sporu komentátora CBS Edwarda Murrowa se senátorem Josephem McCarthym. McCarthy stál v 50. letech v čele " výboru pro neamerickou činnost " , který vyšetřoval občany podezřelé ze spolupráce s komunisty. Práce výboru se rovnala honu na čarodejnice a nespravedlivá obvinění zničila životy i kariéry mnoha lidem. I pro člověka jako já ( který před shlédnutím tohoto snímku věděl o problému pouze to nejnutnější bez nějakých další podrobností ) nebylo vůbec problémem se ve snímku ihned zorientovat a vše pochopit a to i přes to, že režisér George Clooney si nedělal nějakou zvláštní starost s podrobným vysvětlením tehdejší situace a diváka rovnou vrhnul do víru událostí. To vše i díky výborně propracovanému scénáři, parádní kameře a skvělým hereckým výkonům, kterým vévodí David Strathairn v roli komentátora zpravodajské stanice CBS Edwarda Murrowa ( jeho výkon byl opravdu strhující ) , vše pod režijní taktovkou George Clooneyho. Musím přiznat, že jsem se trošku obával nebude - li tento snímek pro mě těžko stravitelným, či mě nebude dokonce nudit, ale opak byl pravdou.Od prvního okamžiku jsem byl stržen dějem a užíval si každičký záběr. Celkový, ( už tak nádherný zážitek z tohoto snímku ), umocňuje ještě fakt, že snímek je černobílý. Nemám nic co bych tomuto snímku vytknul a dávám ( s nesmírnou radostí ) plné hodnocení! Buďme rádi, že v této době má někdo vůli a chuť natočit takovýto typ snímku a to ještě takovýmto způsobem! Smekám G. Clooney a těším se na tvůj další netradiční počin.(5.2.2009)

Mám radost, že se v USA najde někdo, kdo dokáže natočit film o části americký historie takhle stylově, a přitom nepateticky, vkusně a navíc skutečně působivě. Umím si moc dobře představit tuhle látku natočenou tak, že by jí koukala "americká národní hrdost" jak sláma nejen z bot, ale i z nohavic, rukávů, z pod límce a z kapes a emoce by se ždímaly jak právě vypraný plínky. George Clooney to skvěle zvládnul bez tý slámy, a proto uvěřitelně, a moc příjemně mě tím překvapil. A David Strathairn je podle mě v roli Edwarda Murrowa naprosto fenomenální.(9.2.2007)

V 50. rokoch v Amerike vládol strach nielen z komunizmu, ale aj z vyšetrovania protiamerickej činnosti. Tento hon na čarodejnice sa odohrával pod vedením senátora McCarthyho. K ukončeniu jeho kariéry výrazne prispel televízny redaktor Edward Murrow. A hlavne o ňom pojednáva táto štýlová čiernobiela pecka. Skvelá dobová atmosféra plná cigaretového dymu a vynikajúce herecké výkony na čele s Davidom Straithairnom, Robertom Downeym Jr. a samotným režisérom sú najväčšou silou tejto lahôdky nominovanej na 6 cien filmovej Akadémie. Veľké odporúčanie pre každého, kto to ešte nevidel. 9/10(30.3.2016)

Jméno McCarthy mi není neznámé, a i kdybych o jeho "honu na čarodějnice" nic nevěděl - viděl jsem Majestic a je mi známá aféra s Eliou Kazanem. Dle popisu jsem si ovšem film představoval NAPROSTO odlišně... Celou dobu jsem čekal, kdy už se ti dva konečně střetnou naživo v debatě ve studiu (a Murrow McCarthyho umlátí argumenty a svou morální převahou), ale bohužel tomu tak nebylo. Smůla, tohle prostě není film pro mně.(1.2.2009)

Nepovažujem za nutné, aby sa divák orientoval v historických súvislostiach, pretože film je možné vnímať aj vo všeobecnejšej rovine. Rozumná bola voľba čiernobieleho materiálu, výborne bola vystihnutá atmosféra a ani voči hereckým výkonom nemožno mať námietky. V každom prípade je ale lepšie, keď divák vopred vie, o čom film je.(14.8.2009)

O čo sa pokúšal George Clooney - žijeme v dobe, kde informácie majú nevyčísliteľnú hodnotu (ale nemusia byť vždy pravdivé). Snímok zachytáva jeden z mnoha USA procesov, ktoré sú pre našinca úplne neznáme. Vraciame sa doslova do 50.rokov (snímok je čiernobiely). Pekná rozprava o tom ako by to malo byť, ale realita je úplne niekde inde. Vysiela sa to čo zarába "money" a nie to čo je... TV, vysielanie, programy, spravodajstvo - to sú kapitoly sami o sebe. 7/10 za herecké vykony a hlavné téma.(26.11.2007)

clooneyho som obluboval este v casoch, ked sa vytrcal v znamom nemocnicnom serialy..uz tam mi bol po chuti a neskor som si ho oblubil este viac pretoze je vidiet, ze na sebe maka, herecky je na vysokej urovni a rezisersky sa ukazuje taktiez zdatne. film dobru noc.. je kvalitne natoceny, vyborne zahrany a aj pre laika pomerne zaujimavy..ja som sa bavil viac ako vyborne..vlastne ani neviem preco som nedal plne hodnotenie..keby som to mal brat trosku menej prisnejsie urcite dam plny pocet..len tak dalej dzordzi(30.12.2006)

Parádní konverzační drama podle skutečné události, kdy se obyčejný televizní moderátor pustil do kontroverzního tématu se samotným senátor McCarthym. Filmu prospěl černobílý vizuál, který snímku dodal správnou retro atmosféru tehdejší doby. Parádní herecký výkon předvedl každý hlavní protagonista snímku. Clooney mi začíná připomínat Roberta Redforda, který má rovněž rád kontroverzní politické témata.(26.12.2011)

Cloney není již delší dobu jen prošedivělým idolem mnoha žen a dívek, ale i slušným režisérem. Na mušku si vzal období tzv. McCarthysmu - období honu na čarodějnice. Republikánskému senátoru Josephu McCarthymu se podařilo na jednom ze svých vystoupení v senátu v padesátých letech konstatovat, že USA prakticky řídí na vedoucích postech skrytí komunisté a další se do země plíží jako sabotéři a špioni. Tím vyvolal v řadách občanů i úřadů (ač to nikdy řádně nedoložil důkazy) rozsáhlou paniku a atmosféru všeobecného podezřívání a pronásledování domnělých komunistů. Když se zjistilo, že McCarthy (sice v kontextu doby a chystání se USA na třetí světovou válku se SSSR) vlastně jen hystericky žvanil, bylo už pozdě. Nakonec dostal od senátu důtku. Avšak neprávem očerněných či postižených lidí, kteří přišli o své profese i prestyž bylo už příliš mnoho. Mezi nimi např. I Gregory Peck, Charlie Chaplin ad... Hon na čarodějnice se ovšem co represí a újmy postižených nedá srovnávat s opačným honem na imperialistické agenty z druhé strany železné opony. Edward Murrow z CBS se tomuto teroru a panice postavil a pomohl ji i zastavit. Tento dokument je pomníkem jemu a jeho spolupracovníkům. Mnoho jich tehdy nebylo a i když řada osobností s MCCarthym nesouhlasila či jej dokonce nenáviděla, z obavy z případných represí raději mlčela. Z českých osobností známe také jednu oběť, kterou McCarthysmus semlel. Je jí Jiří Voskovec, který byl dlouho internován na Ellie Islandu a vyslýchán v USA když žádal o azyl. Ten posléze nedostal z obav, že je osobou sympatizující s komunismem (což bylo tedy paradoxní stanovisko imigračních orgánů USA). Chválím George Clooneye za otevření této pandořiny skříňky. Pro demokratické amíky je připomínka tohoto období, kdy se leckdo choval v rozporu s ústavou USA a demokratickými principy hodně bolavým místem jejich novodobých dějin. Každopádně řadového diváka tato epizodka dějin USA asi moc nenadchne a možná i bude nudit...Je to spíše pro fajnšmekry. Takže slovy Eda Murrowa Vám všem přeji : Dobrou noc a hodně štěstí . * * * *(9.11.2011)

Film je náročný, možno som urobil chybu keď som ho pozeral v neskorých hodinách. Každopádne ma vtiahol naplno do 50.tych rokov, možno aj svojím čiernobielym nádychom a nemal som ani raz pocit, že sa natáča v kulisách v roku 2005. Chýbalo mi dosť že sa celý film odohrával len v interiéri ale to sa dalo aj čakať. Výborné výkony hlavne od Davida Strathairna a Patricie Clarkson.(29.9.2014)

Fantastický politický "skoro-dokument" z obdobia anti-komunistických čistiek a honov senátora McCarthyho... Clooney sa prejavil ako veľmi zručný režisér a týmto filmom si nastavil laťku poriadne vysoko. Scenár je politicky korektný, každý si môže spraviť názor na senátora a jeho politiku sám a dozvedieť sa niečo viac o období "honu na čarodejnice" v USA...David Strathairn ako Ed Murrow bol viac než dôveryhodný a skvelý! Veľmi podarené (a poučné) dielko...(3.8.2006)

Atmosféra výtečná, stejně jako herecké výkony. Ale pátou hvězdičku nedám, snímek je dle mého názoru poměrně stručný. PS: Hlavouni tabákového průmyslu jistě dají plný počet hvězdiček, ve filmu hulí všichni, klidně i před kamerou. Pro dnešního diváka neuvěřitelné...(9.6.2008)

Velice zajímavý film z originálního prostředí a se skvělými herci. Film hlavně skvěle slouží jako doplnění historických informací. Ale rozhodně film nebude bavit masivní diváky.(19.3.2007)

Přesně mířený řez.... Takhle nějak se tvoří moje ideální představa o věrném zachycení doby. Možná s pověrami, ale bez iluzí. Clooneyho film je velice hutná výpověď až po okraj v detailech, jejíž atraktivita spočívá v citu pro estetiku. Etapa padesátých let tu je správně černobílá (jiná ani nemůže být) a zvláštně vyhrocená v představě na jedné straně imaginárního nebezpečí, které nikdo reálně nevidí (McCarthy po celý film jedině ze záznamů) a opačně zase nepřesvědčivého uklidnění, jak je všechno OK (soudobé reklamy a zprávy). Musím říct, že lavina drobných dobových berliček v ději se může zdát suchá, ale novinářské prostředí vzruchu, překřikování a neskrývaného napětí to bohatě vynahrazuje. A hlavně - příběh o morální odvaze jednotlivce je na americký film až nebývale střídmý, prost vygradovaných promluv a milostných "úhelníků" všeho druhu. Jde tu jen o vyrovnání dluhu, což naznačuje už vypravěčský koncept. Cítil jsem se, jako kdybych viděl soudobý film té doby, detailnost je nebývalá. A k tomu jsem cítil i strach z okolí, projevený většinou mlčky. Tohle je skutečně vzácný film, neumím si ho představit o moc lépe zvládnutý.(17.1.2011)

Good night and good luck zachycuje boj televizních redaktorů proti senátoru McCarthymu. Clooney svůj snímek komponuje ze skutečné herecké akce a množství dobových materiálů – hlavně záznamů z výslechů McCarthyho komise, ale i vskutku přesvědčivých reklam na cigarety. Film je natočen v ČB a je členěn výkony nějaké barové zpěvačky. Spolu s neustále dýmajícími cigaretami to vytváří skoro až noirově temnou atmosféru, kdy čestní reportéři bojují proti mccarthyovskému zlu a jsou sváděni z náročné cesty za pravdou. Skutečným objevem pro mě byl David Strathairn v hlavní roli Edward R. Murrowa. Sice známý obličej (mj.L.A.přísně tajné), ale opravdouvou příležitost dostal až tu. Jeho hrdina se pyšní až „spockovskou“chladnokrevností a neméně výrazným smyslem pro logické uvažování. Filmu se dá vytknout snad jen přílišná komornost, skromnost. Díkytomu je to tak trochu hodina z amerického dějepisu, na kterou se nádherně dívá, ale ve výsledku z ní v hlavě mnoho nezbyde.(27.4.2006)

Dovede ještě někdo pochybovat o Clooneyho režisérských schopnostech? Já tedy rozhodně ne. Ano; film "Dobrou noc a hodně štěstí" je pro našince svými historickými reáliemi a konkrétními causami malinko vzdálený, ostatně jako Clooneyho prvotina "Milujte svého zabijáka", ovšem nejen černobílou "noir" formou, brilantními a hlavně civilními hereckými výkony (David Strathairn byl naprosto bezchybný...) a vůbec svým vypravěčským tempem a gradujícím napětím v minimalistickém duchu, dokáže diváka hned zprvu zaujmout a víceméně do konce nepustit. Zdárná ukázka, jak může také fungovat malý, prakticky do jednoho prostředí položený film. Pokud si snímek vyložíte jako snahu o autentické zachycení historie (která má paralely i v současném světě... to nepochybně), nebo snahu o možnost obhajoby a spravedlivého soudu - až tolik na tom nezáleží. Důležité je dát snímku šanci. A zaslouží si jí... 80%(7.12.2006)

Dobře natočené drama, které bychom mohli nazvat komorním, nedotýkalo-li by se věcí tak svrchovaně veřejných... 9/10 Zajímavé komentáře: Marigold(22.2.2009)

Prekvapivo nudná rekonštrukcia udalostí z 50tych rokov, ktoré určite neboli nudné a zaslúžili by si rozsiahlejší rozbor, napríklad od Olivera Stonea. Ako môže byť priemerný film, kde je kopa poker face týpkov v oblekoch, s cigaretami v ústach a na prvý pohľad pripomínajú postavy s čiernobielych noiroviek 50tych rokov? Clooney ma ako režisér už druhý krát minul.(3.6.2012)

Clooney jako režisér boduje. Jsem zvědav, jak bude pokračovat. Dobový snímek, který i neznalého diváka musí zaujmout a donutit ho přemýšlet nad tím šílenstvím v americe. Film je i dobově natočen, černobílý obraz bez hudebního podkresu ještě zdůrazňuje režisérův důraz na vyvolání atmosféry.(1.3.2006)

Film si nezaslouží nižší hodnocení než ****, protože je opravdu precizně natočen, napsán i zahrán. Problém je v tom, že pro většinu z nás by film musel být delší (a tudíž obsáhlejší, co se týče informací), je to film pro američany a pro ty kteří tu dobu pamatují a pak pro ty, kteří mají o americké minulosti přehled a vědí kdo je Mickey Rooney, McCarthy atd. Co se týče mě, tak jsem se do poloviny filmu celkem nudil, nemohl jsem se do děje vpravit a zkrátka šlo to trochu mimo mě. Clooney vymyslel stroj času, vrátil se o padesát let nazpět a natočil přesvědčivý polodokument. Poslední minuta je strhující a donutí člověka přemýšlet. Vzduch se dá dýchat a občas zakašlete z toho všudypřítomného cigaretového smogu. Strathairn hraje očima, tváři se pořád stejně, ale všechno mu uvěříte. Možná by Clooney udělal lépe kdyby se do filmu neobsadil a místo sebe dal nějakého méně známého herce - to je ale jen detail. GOOD NIGHT AND GOOD LUCK je poctivou filmařinou a pocta nebojácným novinářům, kteří riskovali všechno co měli, jen aby dosáhli spravedlnosti a svobody slova. PODRUHÉ JEŠTĚ LEPŠÍ...80%(15.3.2006)

Slušná akcentace kouření, jehož fanatičtí odpůrci připomínají Mccartyho fanoušky. Což samozřejmě nic nemění na tom, že kouření i rozpínající se stalinismus jsou špatné, áno.(10.10.2011)

To je presne muj pripad... Netusil sem, o cem vlastne film je, az v polovine sem jakztakz pochopil, ale porad to pro me bylo jen placani :)(5.1.2008)

Wow, něco takového jsem od George Clooneyho nečekal, to musím uznat. Užásná atmosféra zachycující všechny aspekty 50. let v Americe - nástup televize a využití její moci a hon na komunisty. Přesto natočený minimalisticky bez dojemných výpravných pasáží. Navíc úctyhodný výkon Davida Strthairna. Dokazál jsem se do filmu vcítit a opravdu jsem si připadal jako v v 50. letech, jako bych byl součástí toho všeho (hodně tomu pomohlo, že film je černobílý - dobrá volba). Bohužel si myslím, že někteří diváci se tak nedokáží vžít do děje a pak se rychle celý ten film změní v dobře udělaný, ale nudný a nic neříkající. Škoda, že ho nezdobí žádná zlatá soška.(9.3.2006)

Film, který leží převážně na vizuální stránce, tzn. skvělá kamera, stoupající kouř cigaret a dobře nasvícení herci. Hereckou sestavu se Clooneymu podařilo sehnat velice chválihodnou a i Jeff Daniels dokazuje, že by zahrál charakterní postavu (to už samozřejmě dokázal v the Squid and the Whale). Dalším pozitivem zůstává minutáž, protože přiznejme si, přes dvě hodiny by se staly takřka nestravitelnými.(19.3.2006)

Film, ktorý vlastne oslavuje demokraciu... ale neidealizuje človeka. Toľkú triezvosť a rozvahu - naviac v takom pútavom (stopercentne filmovom) šate - som už nečakal od nikoho. Hlavne nie dnes. Ojedinelý, nenápadne pôsobivý výkon. [90%](23.5.2007)

Brilantní! Brilantní sonda do nechvalně proslulého období amerických dějin. Tak jako u nás probíhaly "monstrprocesy" s disidenty, odpůrci režimu, ale i naprosto normálními lidmi, tak se i v demokratických Spojených Státech konaly "hony na čarodějnice a pálení na hranici". Zde samozřejmě v opačném ideologickém gardu, se symbolem v osobě senátora McCarthyho a jeho komise. Clooneyho zpracování je nesmírně poutavé a z každého záběru sálá atmosféra té doby. Velice intenzívní jsou pak prostřihy se zpěvem bluesové zpěvačky a chvíle oddychu v baru. Jemně naznačené vedlejší minipříběhové linky dodávají hlavnímu tématu na autenticitě. Celkově skvělé obsazení dokrášluje Robert Knepper v postavě, z které v jeho podání, na snad minutovém prostoru, úlisnost a podlost přímo čiší.(13.2.2009)

Fakta,fakta,fakta.George Clooney si svou oslavu svobody slova a názoru vystavěl trpělivě,krok po kroku,beze spěchu a "zbytečných" emocí či velkých dramat.A dokázal tím,že bez toho můžou fungovat nejen dokumenty.Hustotou slov a informací se k nim Dobrou noc a hodně štěstí možná chvílemi přibližuje,pořád je ale zároveň strhujícím vyprávěním o souboji Davida proti Goliášovi,který je plný poctivé herecké práce,brilantních dialogů a úžasné retro atmosféry,kterou podpiruje nádherná černobílá kamera a jazzová hudba komentující děj.Film je rychlý,přitom nikdy nikam nespěchá,je krátký,přitom řekne vše potřebné.Nakonec mi nějaké to drama paradoxně trochu chybělo,chtělo to možná trochu více brousit do osudů jednotlivých postav,aby ti letmé pokusy (manželská linie) nepůsobily tak nepatřičně.Ale tím by se porušilo soustředění se jen a pouze na danou kauzu,podporované množstvím archivních záběrů.Do americké situace 50. let teď rozhodně vidím lépe než před zhlédnutím,škoda že jsem před ním nevěděl více,pak bych si film užil ještě o ten jeden stupínek víc. 80 %(10.11.2012)

Naprosto bez přehánění jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl. Skvěle zahrané a zrežírované, kamera je naprosto neuvěřitelně působivá a celek podbarvuje skvělá jazzová hudba.(10.3.2006)

Ďalší z výrazných Clooneyho diel. V tomto prípade je to film aj značne autorský. Okrem toho že si vo filme zahral a ho produkoval sa ujal aj réžie a spolupracoval na scenári. Čo o filme napísať? Film má naozaj znamenitú atmosféru 50 rokov aj keď sa skoro vôbec nedostaneme z budovy CBS. Celý film pôsobí silno dokumentárnym štýlom. Je bez výraznejšej dramatizácie. Je tu plno dobového materiálu, ktorý sa prepletá s hranými pasážami. V popredí stojí postava Edwarda Murrowa stvárnená výborným výkonom Davida Strathairna. Ostatný herci v pohode, ale Strathairn ich značne prevyšuje. Film má pomalé plynutie a ako jeden z mnohých sa dotýka citlivej témy honu na komunistov, ktorou je počiernená americká politika. Tým to v značnej miere vysvetľuje aj laikovi - rozumej slovenskému divákovi, ktorý sa o danú problematiku nikdy nezaujímal. Civilný a perfekcionisticky natočený snímok, ktorý nerozmútil vody, ale ktorý sa vďaka významu svojej témy vo filmografií - ani tej Clooneyho - nikdy nestratí.(29.5.2012)

Při hodnocení filmu bych rozhodně nezůstával u paralely Mc-Carthismu padesátými léty u nás (navíc paralely značně nedokonalé a neúplné). Dobrou noc a hodně štěstí má totiž mnohem širší expozici, nejde zde o historicky podmíněné souvislosti, ale o zásadní konflikt pravdivé a demagogické reflexe skutečnosti, jednodušeji PRAVDY a LŽI. A když si TOHLE uvědomíte, pochopíte, proč Vás FILM tak dostal, přestože je Vám McCarthy ukradený, o Rosenbergových jste nikdy neslyšeli a počátek padesátých let v naší historii znáte jen z veselých Švandrlíkových barvotisků a několika dílů Majora Zemana. A pak už jen vychutnáváte jeho atmosféru, navenek vybudovanou z ničeho, ve skutečnosti vyžadující filmového tvůrce s okamžiky geniality.(5.5.2006)

To, co pojmenoval Murrow označí o pár let pozdějí McLuhan slavnou frází "medium is a message". Clooneymu vlastně vůbec nešlo o to rekonstruovat McCarthyho aféru (dramatický oblouk totiž není moc dramatický), jako spíš o připomenutí osobnosti, která se stala ztělesněním poctivé žurnalistické práce, něčeho, co bylo výjimkou i v padesátých letech, natož dnes. Každá mediální škola nakonec dospěla k tomu, že funkcí televize není přinášet informace a vzdělávat, ale vydávat naše subjektivní pojetí světa za objektivní realitu. Tedy ne obsah, ale médium je zprávou. Zajímavé je, že právě Good night and good luck svou nekonformitou toto tvrzení vyvrací a právě v tom je message George Clooneyho nadčasová.(28.7.2009)

Téma McCarthyizmu a hlavne okolnosti McCarthyho „pádu“ sú pre drvivú väčšinu divákov neznáme. Riziko, ktoré by za „normálnych“ okolností na seba distribútor vzal, je prekonané kombináciou veľmi presvedčivých prvkov. Sú to jednak nominácie na Oscara v kategóriách najlepší film, réžia, herec v hlavnej úlohe, pôvodný scenár, kamera a výprava, ale tiež, milé dámy buďme úprimné, George Clooney a Robert Downey Jr.. George Clooney vo svojom druhom režijnom počine pristúpil ku citlivej téme takmer metódou hraného dokumentárneho filmu, kombinujúceho archívne zábery a hraný dej. Archívne zábery sú vo filme použité vo funkcii reportáží, prezentujúcich – dokumentujúcich Josepha McCarthyho, pojednávanie Komisie, alebo prípad Mila Raduloviča. Hraný dej zaznamenáva prácu redaktorov a reportérov CBS na prelome rokov 1953-1954; štylizácia kombinuje 70. roky a TV 50. roky. Neuveriteľne dobre snímané v úúúžasne organizovanom minimalistickom priestore. Osoby citlivejšie na vnímanie svetla vo filme a fotografii už z plagátu odčítajú retro ostré svietenie, pri ktorom výrazne vystupujú kontrasty, eliminuje sa šero – objekty sú buď vo svetle, alebo v tme. Scénografi sa pohrali s členením priestorov – hladkých plôch jednak v dvojrozmernosti (stupienky, šírka chodieb, veľkosť miestností a pod.) a tiež pri vytváraní hĺbky záberu. Kancelárie, „diskrétne“ miestnosti pre hovory medzi 4 až 6 očami, štúdio, ale aj byt Shirley (Patricia Clarckson) a Joea (Robert Downey Jr.) sú navrhnuté so zjavným dôrazom na ich fotogenickosť. V Dobrú noc a veľa šťastia napomáha priestor príjemne strohej výrazovej štylizácii, udržiavajúcej vnútorné napätie medzi postavami vždy „uzamknutými“ medzi stenami; jediné exteriéry uvidíme v „televíznych“ archívnych materiáloch. Celý film doplní 6 klasických jazzových skladieb. Clooneyho réžia príjemne rytmizuje film, plynulé zmeny tempa, ktoré by v menej zručne zrežírovanom diele klali oči, tu fungujú akoby samé od seba. Nechýba napätie vyvárané spôsobom snímania, strihu, ale aj detailmi snímanej reality: cigaretového dymu, nervózneho poťahovania z cigariet, rovnako nervóznych gest.juj! DOBRÉ to je..(7.7.2007)

Pro američany asi významnější snímek než pro nás, když v této době zde vládly vykonstruované monstrprocesy. Nicméně je film plný vynikajících herců, takže se rozhodně nudit nebudete. Zajímavá sonda do temnější historie USA a navíc velmi hezky podaná Georgem Clooneym.(4.8.2011)

Pro mě osobně neskutečně krásný film o ošklivé době... a závěrečný monolog je zdrcující obžalobou televizní současnosti. Ze skvělého herce Clooneyho se stává geniální režisér.(3.3.2006)

Televize je mocné médium. O to zajímavější je sledovat film z dob, kdy všechno odvysílané podléhalo přísné kontrole a každý musel být za dobře s každým.(25.3.2006)

Začnu klady. Procesy s obviněnými byly pro mě zajímavé, stejně tak mě bavilo okukovat Downeyho a Clooneyho. David Strathairn byl velmi dobrý! To je vše... A zápory? Bylo to šíleně zdlouhavé, nudné, nic se tam v podstatě nedělo, nic zásadního, co by mi rozproudilo krev v žilách. Napětí? Emoce? Vůbec, ani sebemenší náznaky... Myslím, že tento film má svůj smysl a námět je to bezpochyby dobrý, ale můžu s čistým svědomím prohlásit, že ho nemám ráda. Vůbec, ani trošku. Už nikdy víc... Dala bych i nižší hodnocení, ale budu k filmu přistupovat i trošku objektivně. Trojku už jsem dala i horším snímkům.(20.12.2012)

Zaujímavý svojim spôsobom natočený politický film, ktorý ale trpí trošku svojou nezaujímavosťou, potom už ani výkony nezaujmú...(6.7.2008)

Znamenité! Vynikající režie George Clooneyho, brilantní David Strathairn, výborný dobový feeling a z mého pohledu velmi zajímavé téma. Samotného mě překvapilo, jak na mě dýchla atmosféra první poloviny padesátých let a nesmyslné anti-komunistické kampaně republikánského senátora Josepha McCarthyho, který započal svůj vlastní "hon na čarodejnice". Jediný problém vidím v tom, že diváci, kteří se příliš neorientují v dobovém dění a nemají povědomí o mccarthismu a událostech v období 1947-1957, budou asi trošku ztraceni v přívalu jmen, informací a naopak budou postrádat vykreslení kontextu, dobových nálad a samotné kampaně. Nicméně z mého pohledu se jedná o brilantní dílo s celou řadou silných momentů, nad kterými ovšem ční dobová reakce senátora McCarthyho a následný komentář Edwarda Murrowa v podání Straitharna. 10/10!(3.11.2011)

George Clooney bojuje s větrnými mlýny. V době, kdy Hollywoodem zmítá infantilní snaha o zábavu za každou cenu, se on, "doktor z Pohotovosti", snaží diváka nevšedním a nezáživným způsobem unudit k smrti. Daří se mu to dokonale. Ale i profesorská nuda má něco do sebe, pokud má co sdělit. "A Good Night, and Good Luck" by mohlo vyprávět hodiny a hodiny. Tenhle film nelze někomu doporučit, protože kromě náročných dialogů a ještě náročnějších témat, zpracovává události, které jsou našemu divákovi na hony vzdálené. Pokud se ale zajímáte o každou "ptákovinu", a tím se nesnažím shazovat Murrowův boj - naopak, vážím si jej, pak tento černobílý "dokument" vřele uvítáte a prožijete s ním zajímavých devadesát minut. Z technického hlediska musím vyzdvihnout Clooneyho režii, Strathairnův dokonalý výraz a výborné jazzové vložky, které dávají divákovi čas na setřídění nově nabyvších dějových poznatků. Tři a půl. [březen 2006](13.3.2006)

Hon na čarodějnice i v tolik svobodomyslné a demokratické Americe.(Doba McCarthynismu).(14.9.2009)

Filmu sa vynikajúco podarilo zachytiť dobovú atmosféru najmä vďaka čiernobielej štylizácií a vynikajúcemu výkonu celého hereckého asámblu. Trochu ma však rušilo, že som sa strácal v záplave mne neznámych mien a udalostí amerických dejín.(11.9.2006)

S Murrowovými slovami sa plne stotožňujem: Ak televízia skutočne slúži len zábave, pobaveniu, odvádzaniu pozornosti a nezáväznému rozptýleniu, tak obrazovka stráca na sile a my čoskoro uvidíme, že tento boj je stratený. Televízia môže vzdelávať, vnášať do vecí jasno a môže dokonca i inšpirovať. Má tú moc. Ale to všetko môže jedine v prípade, že sa ľudia rozhodnú užívať ju k tomuto účelu. Inak je to len krabica plná drôtov a žiaroviek. 85%(12.10.2010)

Clooney si měl dopředu rozmyslet, jestli chce natočit film o dusné atmosféře McCarthyovské doby nebo o smyslu a účelu televizního vysílání. Obojí se v 90 minutách (navíc zbytečně vycpaných několika hudebními čísly) odvyprávět nedá. Prvnímu chybí podstata tj. dusná atmosféra a druhé je až příliš zkratkovité a nucené.(24.11.2010)

Poslední dobou je filmů s politickou tématikou nějak moc. Stejně jako u Syriany musím říct, že to nebyl špatný film. Akorát jsem postrádal dost motivaci na něco takovýho koukat. Chtělo by to více znát americkou novodobou historii, pak by sito člověk užil víc.(26.3.2006)

Velice neobvyklý, přemýšlivý a z komerčního hlediska odvážný snímek o moci mocných a odvaze malých. O režisérské zručnosti, brilantních hereckých výkonech a celkově působivé, autentické atmosféře filmu si přečtete v jiných příspěvcích, já nemám co dodat. Pět hvězdiček nedávám kvůli jedné, a asi jediné, výtce - Murrowův úvodní (a závěrečný) proslov na téma plytké televize, která balamutí, ohlupuje a otupuje, představuje dle mého názoru ještě zajímavější a podnětnější téma, které ovšem Clooney zanechal v embryonálním stavu a dále nerozvinul, takže působí dojmem, že je na hlavní dějovou linii poněkud uměle naroubované. A to je škoda. Snad to Clooney napraví v dalším filmu.(30.4.2006)

• jajinka

Možná zajímavé téma (pro američany stejně dráždivé jako u nás politické procesy??) a ačkoli dobře natočené i zahrané je naprosto nudné, bloumající od ničeho k ničemu.. žádný děj, žádný spád..(1.2.2007)

parada. uveritelne spracovane. povodnymi snimkami + vdaka scenam, niektorym skvelym hercom /ako napr. David Strathairn) ma velmi dobre vtiahli do tej doby. Niekedy tento film posobil, ako keby to bol skutocny zivot novinarov. Mala som dojem, ze to nie je film, co je uuuuplne uchvatne, ze sa im to podarilo. Velmi zajimave, velmi vyzdvihujem Davida Strathairna, kt. BOL novinar Murrow. Uzasne, z neho boli citit 50-te roky! I ked poznam problematiku americkeho ,,honu na carodejnice" senatorom McCarthym, uvitala by som par uvodnych minut, aby ma vtiahli viac do danej situacie. Hned od zaciatku totiz vhupli do deja bez uvodu. Celkovy dojem: vyborne! Len treba davat stale pozor. /Jo.. a ocenujem dramaticke prestrihy a zabery detailov na roznych ludi../(19.10.2008)

Skvelý herecký koncert Davida Strathairna v opratoch Georga Clooneyho je naozaj skvelý. Plno úderných dialógoch vám dajú priestor na zamýšľanie sa nad demokraciou Ameriky vo vtedajšej dobe. Výborný súboj novinára, na hranici objektívnosti so senátorom, na hranici inkvizície je podfarbený brutálnym soundtrackom so samýmy jazzovýmy songami.(13.2.2009)

Ne zcela tradiční snímek zdobí především vynikající herecké výkony (dominuje fantastický výkon Davida Strathairna), precizně navozená dobová atmosféra (za vydatné pomoci černobílé kamery) a také nepopulární téma honu na "levičáky" v 50. letech. Přes všechna uvedená pozitiva ale musím konstatovat, že mě film nedokázal zcela strhnout a např. Robert Downey Jr. a Patricia Clarkson sice skvěle hrají, ale hlubší význam tohoto páru v celkovém kontextu snímku mi tak nějak zůstal zatajen.(7.2.2013)

Skvěle natočené drama, jemuž černobílé provedení dodávalo téměř dokumentární nádech. Tohle se Clooneymu opravdu povedlo.(31.1.2009)

Černobílý obraz, precizní výprava a jazzová hudba dotváří atmosféru padesátých let v televizní stanici CBS, kde se skoro celý film odehrává. Hereckému obsazení v roli moderátora Edwarda R. Murrowa vévodí znamenitý David Strathairn. Murrow měl odvahu ve svém publicistickém pořadu se otevřeně postavit senátorovi McCarthymu, který stál v čele senátního výboru, který vyšetřoval občany podezřelé ze spolupráce s komunisty. Senát tak spoustě lidí na základě nepřímých důkazů zničil život. George Clooney jako herec a v tomto případě i spoluautor scénáře a režisér zajímavým způsobem prezentuje toto nechvalně známé období amerických dějin, kdy byly narušené svobody a práva občanů právě McCarthym. Film není jenom politickým dramatem, svým přesahem je mnohem víc.(13.2.2009)

Škoda že to nebylo delší!(28.1.2010)

Tento film je jeden z duvodu, proc si Vazim Clooneyho coby rezisera. Vyborne zpracovani desiveho pribehu z minulosti, z te atmosfery cigara, kafe a whiskey primo salaji...(13.9.2012)

Strhující drama odvahy, svědomí a "zaslouženého" trestu. Navíc tak aktuální jakoby se ani neodehrávalo v 50. letech. Vynikající Strathairn! Klobouk dolů před panem režisérem, kdysi tuctovým :-) seriálovým hercem.(2.3.2006)

Strathairnovi bych uvěřil i to, kdyby mi řekl, že mí rodiče jsou kentauři. Je to skvělej film, ale s rezervou: čtyři hvězdy!(30.1.2009)

Kritický a moralizující film (role TV ve společnosti), který ovšem kritizuje s noblesou a uvěřitelně. Ač se film odehrává převážně ve studiu a je postaven na dialozích, není nudný a má tempo (čemuž pomáhá i správně odhadnutá stopáž, délka filmu je tak akorát). Clooney úlohu režiséra zvládl bravurně.(11.12.2006)

Film o tom, jak nebylo v 50. letech lehké dělat v televizi nebo v jiném médiu. A po tomhle filmu bych tam doopravdy dělat nechtěl. Clooney tu dobře popsal tu atmosféru, kdy se každý zaměstanec bál o své místo, protože nařčení z komunismu mohlo přijít po každém vysílání. A funguje to výborně. Celý film si jede takovým pomalým tempem a někdy až dokumentárním stylem zachycuje tehdejší situaci. To celé ještě doplňuje výborná dobová hudba a kamera. A herci jsou také do jednoho bezchybní, Strathairnem počínaje a Rayem Wisem konče. Výborný, místy až mrazivý film, který potvrzuje že Clooney má talent nejen herecký, ale také režijní.(13.2.2009)

Velmi zajímavý film o velmi zajímavých věcech. Clooney zvolil naprosto geniální věc, film natočil černobíle, což mu hodně pomohlo a vytvořilo to úžasnou retro atmosféru 50. let. Clooney navíc citlivě vybral herce, sám sebe upozadil a vznikl hodně povedený snímek. Obzvláště Strathairn vyniká a obdařil svou postavu charismatem, ale nekrade si film pro sebe. Podle mě je to vyprávěný poměrně objektivně, Clooney citlivě zobrazuje realitu, míchá archivní záběry a ukazuje, jak může falešné obvinění zničit osud člověka, což je vidět obzvláště na postavě toho redaktora, který chudák spáchal sebevraždu. O týhle éře se u nás moc nemluví, proto je tenhle snímek velmi dobrým poučením. Takže dobrou noc. A hodně štěstí. I po dalším zhlédnutí skvělá záležitost, která má stále co nabídnout a zatím pořád Clooneyho nejlepší režijní počin, který se mi líbí čím dál víc. Bodíky se dají vlastně strhnout jen za pomalejší rozjezd a náročnější téma, které alespoň minimálně vyžaduje znalost jména senátora McCartyho a jeho činnosti. 80%(3.3.2009)

Zajímavé dokumentárně střižené dílko. Zvlášt prostřihy s McCarthym jsou velmi zajímavé. Ovšem občas mi přišlo hodně těžký se v tom orientovat a tim pádem to místy bylo spíš nudný. Proto 3/5(28.1.2008)

Ospravedlnujem za za take hodnotenie vcelku nadpriemerneho filmiku, ale proste mi nesadol.Zrejme pusteny v nespravny cas...nazdar(25.1.2009)

Náhodou jsem ještě před viděním tohohle skvěle natočeného filmu viděl dokument, který se té doby týkal. A jsem opravdu rád, že jsem ho viděl, protože jinak bych se asi unudil k smrti. Nevědět o téhle době amerických dějin nic, asi bych opravdu dal úplně jiné hodnocení. Jenže takhle jsem si mohl vychutnat tu naprosto precizní filmařinu.(4.1.2010)

Výborný film vůbec o televizi celkově. -"This instrument can teach, it can illuminate; yes, and it can even inspire. But it can do so only to the extent that humans are determined to use it to those ends. Otherwise it is merely wires and lights in a box. Good night, and good luck.(5.10.2010)

Jak já to vidím, Clooney použil příběh z 50. let jako příklad toho, k čemu by se televize dala použít, kdybychom nebyli idioti. Televize nás od těch časů tak ovládla - a zblbla! - že její dopad na lidské chování, ba i na dějiny, už ani zdaleka nedokážeme docenit. Clooney zaprostestoval, a učinil tak sympaticky a vkusně. Pokud však film chválíte a přitom máte doma televizi, lžete sami sobě. --- Ale kdo ví? Třeba se dočkáme doby, kdy "mít televizi" bude pokládáno za projev stejné degradace, jakým je dnes kouření. A ví Bůh, že televize je mnohem škodlivější než tabák!(16.11.2016)

Clooney uz svojim rezijnym debutom ukazal, ze je nielenze v podstate celkom slusny herec,ale aj talentovany filmar. Good night, and good luck je v skutku strhujucou dramou, o casoch ktorych sa v skole velmi v dnesnej dobe neuci a upozornuje na ekvivalent myslienkoveho prenasledovanie,ktory poznali nasi rodicia v rokoch nedavno minulych. Tento film je zrejme jednym z najpatriotickejsich ake som kedy videl, avsak Clooney natocil film tak mimoriadne civilizovanym sposobom,ze patriotizmus nielenze nebije do oci,ale stava sa prirodzenym a normalnym. Kritika plytkosti medii v zavere je len ceresnickou na torte, ktora nabera v dnesnej dobe prihluplej "reality show" zabavy nesmierny vyznam. Bravo pan Clooney!!!(11.6.2006)

Film, který má čistě politickou tématiku a díky tomu, byl pro mě ze začátku dost nesrozumitelný...nejdřív jsem pořád musela přemýšlet, kdo je kdo, protože se tam objevovalo hodně postav. Každou chvíli zaznívali další a další jména a tak moje orientace v ději byla chvílema nulová :) ale pak kostičky zapadly do sebe a tak jsem si mohla všimnout i krásné jazzové hudbičky, která u filmu dotváří nezaměnitelnou atmosféru 50. let...kdyby šli tři a půl hvězdičky, tak už tam jsou, ale nejde to, a tak přivírám očko ;)(26.9.2006)

Film stojí na kontroverzních událostech z padesátých let v USA (které si ve svých praktikách skutečně nezadají se způsoby ve východním bloku) a uhrančivém pohledu a libozvučném hlasu Davida Strathairna. Právě díky těmto dvěma veličinám je Clonneyho režijní počin skutečně silný (osobně jsem za to rád, protože jsem dřív neměl o tomhle honu na čarodějnice větší povědomí), Clooney jako režiér se nijak nepředvádí, a film je tak ve své krátké stopáží (ještě protahované zbytečnou postavou Roberta Downey Jr.) vlastně úplně obyčejný, ne-li špatný.(7.2.2009)

Důležitý film o opomíjené době, aneb kostlivci ve skříni USA.(22.1.2011)

Takže, jedná se o čistě politické drama. Neuvidíte v něm skoro žádné emoce, protože ten film o nich není. Řemeslně je výborný, kamera dodává obrovskou autentičnost (spolu s historickými záběry použitými ve filmu). Režie i střih jsou přesné a precizní, je vidět, že Clooney umí a něco z něj třeba i vyroste, až přestane hrát. Ale to zatím nepřestává a střihl si tu i jednu z hlavních rolí. Herecky je film výborný. Strathaim je skvělý, i když u něj nevidíme emoce, ale jen strohost profesionálního novináře. Ostatní herci (s výjimkou Robreta Downeyho jr. a Jeffa Danielse) jsou sice nepříliš známí, ale hrají výborně. Hudba ve filmu vůbec není, také aby to dodávalo autentičnost. Největším úskalím filmu je, že se odehrává v době, o které nevím ani zbla. Myslím si, že to bude nějak podrobněji vědět tak jeden z dvaceti, co tohle čtou, protože prostě je to součást historie spojených států, o které asi nikdo nic moc nevíme. Proto je to poměrně nezjímavé téma a spoustu lidí by to mohlo nudit. Je to škoda, že téma je pro nás poměrně nezajímavé, ale bohužel je to tak a smiřme se s tím, že tenhle film natočil Clooney pro politicky uvědomělé občany USA. Škoda a pro mne jediná vada filmu. 7/10* * Upravte si hodnocení podle následujícího vzorce. Víte, kdo to byl senátor John McCarthy? a) Ano, skvělý člověk, co dělal velké věci a kterému novináři pošpinili jméno. -2 až -4 body do hodnocení (podle toho jak skvělý si myslíte, že byl:-) b) Nevím kdo to byl. 0 bodů :-) c) Ano, byl to pěkný hajzl a dostal co mu patřilo. +1 až +3 body do hodnocení (podle toho jak si myslíte, jak velká to bzla svině:-)(2.3.2006)

• danecek24

63. Zlatý Glóbus za rok 2005 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - David Strathairn, Nejlepší režie - George Clooney, Nejlepší scénář - George Clooney, Grant Heslov(5.12.2008)

Politické filmy nemám na seznamu oblíbenosti. Chvílemi dost uspávající záležitost, která je plná dobrých herců. Moc zbytečných řečí, ale o tom asi politika je - což není mé gusto.(3.4.2012)

Politické filmy nemám príliš rád, celý čas sa v nich zvyčajne len filozofuje, objavujú sa nové a nové postavy, ktoré často ani nie sú predstavené a k ich spoznaniu potrebujete znalosti z dejepisu. Good Night, and Good Luck. je presne takýmto filmom. Trochu nudil, vždy sa len niečo rozoberalo, ale diať sa nedialo nič. Je mi ľúto, ale môj filmový vkus mi nedovoľuje dať viac než 3 hviezdičky (tie sú najmä za hercov a pekne zachytenú dobovú atmosféru)... Ale aspoň som videl Roberta Kneppera v inej role než v role T-Baga z Prison Breaku...(12.9.2007)

Celý film působí trochu staromódně a zvláštním způsobem divákovi, který se v těch kauzách moc nevyzná, stěžuje sledování. Proto je až podivné, jak je tento film, kde se celou dobu "jen" poklidně mluví silný a strhující....(26.6.2008)

Velice zdařilá rekonstrukce. Clooney dokaže i na tak malé ploše každou postavu charakterizovat. Na začátku vidíme při poradě skupinu podobných hladce vyholených kravaťáků, abychom si pak ke každé tváři díky přesné režii vytvořili krátký popis jejího postoje k McCathymu. Clooney nepotřebuje nijak symbolicky aktualizovat situaci, nebo´t konotace se současnou Amerikou se vynořují samy od sebe.(9.7.2009)

Přestože o senátorovi McCarthym vím jen tolik, že to byl fanatik posedlej "honem na čarodějnice" (= komunisty), čímž dokázal řadě lidí zničit kariéru a život a vyvolat v USA v první polovině 50. let atmosféru strachu, tak se mi Clooneyho nízkorozpočťák moc líbil. A to jak vizuálně, tak po obsahové stránce. I když historie opět ukazuje, že nic není černobílé... McCarthy to pravděpodobně skutečně přeháněl, nicméně je pravdou, že sovětská špionáž později přiznala, že právě tohle období považuje za nejúspěšnější ve svých dějinách.(1.3.2010)

Bohužel se nemohu vyhnout srovnání se snímkem Duel Frost/Nixon. Z tohoto srovnání vyvázl Duel Frost/Nixon jako jasný vítěz. Ve snímku Dobrou noc a hodně štěstí jsem marně hledal něco, co by mne donutilo více přemýšlet. Potenciál filmu tady byl, avšak režisér G. Clooney mohl vytvořit ještě více článkovitou strukturu dějové linky. 65%(2.8.2011)

"Malý" film, odehrávající se ve stísněných, potemnělých zakouřených interiérech studia CBS překvapí tím, jak je dobře zrežírovaný (Clooney překvapuje), zahraný a to nejdůležitější, napínavý.(4.8.2009)

Atmosféra snímku je výborná. Je to čisté politické dobové drama bez příkras. S perfektními dialogy a mistrnou Clooneyho režií. Alespoň částečná znalost historického pozadí je pro diváka nutností, jinak se ukouše nudou. Antikomunistické šílenství, nebo tzv. "hon na čarodejnice", jak se tomuto procesu přezdívá, je ve filmu prezentováno syrově. Bez zbytečných patosů ani s přílišnou zahleděností do sebe. Dobrou noc a hodně štěstí je ale také ukázkou investigativní americké žurnalistiky. Ne tak okatě jako v dramatu Všichni prezidentovi muži, ale více než náznak tam je.(3.7.2011)

Taký clooneyovský film asi určený najmä Američanom.(12.9.2016)

Skvelá dráma, ktorá zaujme nie len škandalóznou témou,ale aj vynikajúcim výkonom Davida Strathairna a predovšetkým bravúrne zvládnutou réžijou Georgea Clooneyho, za ktorú b si zaslúžil Oscara. Medzi členmi akadémie je asi viac homosexuálov ako liberálov..:)))(17.3.2006)

"Jeho krev byla příliš rudá ..." Dobrý film pro rozšíření obzorů.(26.4.2009)

Poctivá, technicky precizní dobovka s názorem, málem učebnicové zachycení kousku historie, kdy se v Americe lámal chleba názorové svobody a role médií ještě nebyla zdaleka tak vykolíkovaná jako dnes. Do páté hvězdičky podle mě chybí trocha emocionální síly – film mě „nevcucl“, jak by mohl, opravdu jsem si připadal spíš jako při čtení učebnice dějepisu. Jinak ale – Clooney si jako režisér vybírá samé zajímavé projekty. Taky je to vedle krásně sebeironické role v Bratříčkovi další důkaz, že s tím jeho metrosexuálstvím to nebude tak žhavé – ani ten nenápadný trochu oslizlý úředníček, kterého si přidělil tady, není zrovna ego trip :-)(28.7.2009)

Výborně zrežírovaný snímek, který se nesnaží divákovi zalíbit a atmosféru buduje poctivou filmařskou prací. Každopádně i přes krátkou stopáž je dle mého na poprvé těžko takovýto film ocenit. Přesto jsem nadšen co z Clooneyho vypadlo a co nás asi od něj ještě čeká.(14.4.2013)

Veľmi príjemne prekvapenie! Už predchádzajúce Confessions of a Dangerous Mind dali tušiť, že v Georgovi Clooneym drieme výborný režiser. Týmto filmom to len potvrdil a podčiarkol. Veľmi rozumne film natočil v čierno-bielych farbách, ktoré mu veľmi pridávajú na autenticite a len prispievajú k celkovej dobovej atmosfére. Herecké výkony sú vyrovnané, nikto na seba nestrháva pozornosť na úkor celku. Samozrejme, okrem hlavného Davida Strathairna, ktorý zahral svoju úlohu veľmi civilne a so 100%-nou vierohodnosťou. Je zaujímavé, že film neobsahuje takmer žiadnu hudbu. S výnimkou Jazzových intermezz bol celý film bez hudobného podkladu, čo k takto dialógovo založenému filmu sedelo. Už spomenutá vierohodnosť a dobovosť je umocnená použitím skutočných dobových záznamov (pekným bonbónikom bol rozhovor s Liberacem). V závere filmu je v jednom dobovom filme spomenutý Habeas Corpus Act a v ňom môžeme nájsť relevanciu tohto filmu aj pre túto dobu. Ako dôsledok teroristických útokov bol tento Akt suspendovaný a osoby podozrivé z terorizmu alebo spolupráce s ním môžu byť držané vo väzbe bez akýchkoľvek obvinení, súdneho pojednávania a teda aj bez presvedčivých dôkazov. Výborný film a aj dnes aktuálna dôležitá téma. Bravo, George Clooney! P.S.: Záverečné vyjadrenie sa o televízii je veľmi trefné. Z média, ktoré by mohlo slúžiť ľuďom na rozširovanie si obzorov a lepšiu informovanosť sa stal prakticky len nástroj na jednoduchú zábavu, nevyžadujúcu veľa rozmýšľania. Iste, sú aj výnimky, ale keď v prime time beží Hurikán a Pročko, je jasné čo drvivá väčšina preferuje.(11.6.2006)

• AntonG.

No, jsem asi exot či co, ale mi se tento film vůbec nelíbil. Navštívil jsem ho se třídou v rámci dějepisného semináře a musím říct, že takovou anarchii jsem v kině ještě nikdy neviděl. Jedni se normálně bavili, druzí to rovnou prospali. I mě tento snímek opravdu k uzoufání nudil, takže jsem svoji pozornost raději zaměřil na pěkné spolužačky :-) Dvě** dávám tomuhle "dokumentu" jen za výtečnou stylizaci a herce.(2.8.2007)

Můj šálek čaje. Typ filmu, u kterého asi nevydrží ti, kteří neznají historický kontext nebo nemají rádi filmy, které kupředu ženou dialogy a politické pozadí. Clooneyho režie a čich na kvalitní filmy se silnými tématy se v Good Night, and Good Luck opět setkávají a hned tu máme snímek, který se v Hollywoodské filmotéce rozhodně neztratí. Hon na McCarthyho čarodějnice jsem si skvěle užil a těším se na další setkání u šálku třeba pro změnu silného kafe, že Michaele Claytone...? :-)(23.3.2008)

Pred zhliadnutím tohto filmu som o Edwardovi Murrowsovi nevedel absolútne nič, dokonca som ani nevedel, že existuje! A moja najväčšia výčitka k tomuto filmu je, že vďaka tomuto faktu som isté súvislosti nepochopil, čo sa mi pri iných životopisných filmoch, ako je napríklad Kráľovná, alebo Milk, nestalo. Toľko s vyčítaním. Ako plusy môžem spomenúť excelentnú réžiu, herecké výkony Raya Wisea a Davida Strathairna, či vynikajúcu kameru...(17.8.2008)

George Clooney je dobrý herec, ale vynikající režisér, což ostatně v tomhle filmu dokazuje. Chirurgicky přesný snímek, který působí až dokumentárním dojmem, navozuje atmosféru neslavného období americké moderní historie pomocí černobílého obrazu, dobových materiálů, hudby a všudypřítomného cigaretového kouře. Za pozornost rovněž stojí skvělé herecké výkony v čele s Davidem Strathairnem. Film rozhodně není pro každého, ale o to víc si na něm pochutná náročnější divák, který má alespoň trochu zájem o politiku a dějiny 20. století. Škoda, že takových snímků není víc.(28.7.2009)

Tzv. mccarthismus v USA , symbolizovaný J. R. McCarthym, byl obdobím / 1950 - 1954 / , kdy docházelo k antikomunistické hysterii a hledání vnitřního nepřítele především v administrativě. Avšak pouze slabý odvar druhé strany tzv. studené války v porovnání s hrůzami, které se odehrávaly ve východním bloku - Gulagy v Rusku, vykonstruované procesy končící šibenicí u nás ( Heliodor Píka , Milada Horáková ) v lepším případě doživotí v uranových dolech. Naprosto strhující výkon Davida Straithairna v roli repotéra CBS mohl poprávu proměnit nominaci Akademie v hlavní roli. Měl tu smůlu, že ve stejném roce byla pěkná tlačenice a vyhrál P. S Hoffman za neméně strhující výkon ve filmu Capote.(31.1.2010)

On je to velmi zajímavý film, ale ocení ho hlavně lidé, kteří mají povědomí o politické situaci 50. let v USA a znají alespoň základní souvislosti a jména aktérů. Já, jakožto touto tematikou nepolíbený, jsem měl v příběhu občas solidní guláš. Přesto mě tento hon na rudé čarodejnice bavil a je zajímavé sledovat propagandu a boj proti jiné, nežli demokratické ideologii na té "dobré" a "svobodné" straně barikády.(8.11.2010)

veľmi vydarený film o kauzách senátora McCarthyho...velmi inteligentné dialógy, o hercoch hovoriť ani nemusím a celkovo aj atmosféricky zodpovedalo vtedajším pomerom(6.7.2012)

• liuk

Bezesporu zajimavý námět, bohužel není moc laskavý k divákům, kteří o tématu a amerických reálích z této doby nic moc nevědí. Clooney u mě v ceně ale určitě stoupnul, v pozici kdy mohl natočit nějaký zaručený mainstreamový hit, se obrátil k černobílému konverzačnímu dramatu natočeného pouze v televizních studiích. Bohužel jsem ale nepostřehl žádnou gradaci, jen neustálé jednotvárné osočování McCartyho v Murrowových relacích. Je možné, že to bylo způsobeno vcelku těžkou angličtinou a náročnými dialogy. Dám Good Night druhou šanci s českými titulky, až u nás vyjde na dvd. 2,5*(6.6.2006)

Již samotné jméno George Clooney je chytrým marketingovým tahem. Navíc, pokud nebudeme umanutě hledat ryzí upřímnost, ani pokládat otázku proč, musíme být s filmem "Dobrou noc a hodně štěstí" navýsost spokojeni. Za nejpřesvědčivější dobovou odpověď nebezpečnému pokrytectví mccarthismu považuji Chaplinova Krále v New Yorku a stalo se to dávno. Dobrou noc a hodně štěstí je po filmařské stránce tím lepším kusem z americké filmové produkce. Vyprávění je sugestivní v navození atmosféry, naléhavé v důležitosti ušlechtilého poslání. Obrazy nechávají vyniknout detaily a černobílý formát vkusně doplňují archivní záběry. Osobní svoboda v kontextu s politickou hysterií přetvářky je silné téma v každé době. Funkce televizního vysílání se za tu dobu zdokonalila a velmi důkladně spoluvytváří společensko-politické směřování prostého obyvatelstva. Ve jménu národně-politického zájmu je dovoleno vše. Hlavní postavou idealistického boje je Edward R. Murrow (velmi dobrý David Strathairn), populární a uznávaná osobnost novinářského a televizního světa. Je určený čas, kdy se vlastenecky horlí ve prospěch vyššího principu, v jiný čas může tato přepjatá horlivost ničit víru v samotné základy společnosti. Boj s bigotní nesnášenlivostí nenabízí rovnocenné výchozí pozice, ústřední konflikt nemůže vyvolat kdokoliv. Místo v čele je jen pro společensky vážené osoby a i tehdy není spravedlivé rozuzlení zaručeno. Důležitou postavou je Fred W. Friendly (dobrý George Clooney), spolutvůrce stěžejního Murrowova publicistického pořadu. I přes vědomí možného nebezpečí stojí vždy pevně a odhodlaně po boku vůdce zásadní vzpoury. Jistý druh romantické linie přináší tajný manželský pár Joseph Wershba (sympatický Robert Downey Jr.) a Shirley Wershba (Patricia Clarkson), obdivovatelé a spolupracovníci Murrowa. Výraznou postavou je William Paley (Frank Langella), výkonný ředitel televizní stanice CBS. Rozpolcený mezi odhodlanou spravedlností i třaskavou skutečností s možnou celoplošnou zkázou. Z dalších rolí: ostražitý ředitel CBS Sig Mickelson (Jeff Daniels), okolnostmi vnitřně svíraný spolupracující moderátor Don Hollenbeck (zajímavý Ray Wise), či strašák Joseph McCarthy v archivních záběrech. Je zcela běžné pošlapávat nejobyčejnější lidská práva, byť jsou základním stavebním kamenem demokratické společnosti. Ne nadarmo se Velký Platon odklonil od nebezpečného společenského uspořádání. Film je strhující a je potěšením sledovat vítězství idealistické spravedlnosti, i když si nepřítel rovnosti nakonec svou triumfální cestu najde.(30.8.2017)

Parádní opáčko, americkou veřejností, v přímých přenosech, sledované přestřelky známého moderátora Murrowa se senátorem McCarthym , která se strhla v průběhu padesátých let. George Clooney, z režisérské stoličky, nabízí nevšedním způsobem divákům strhující komorní drama, černobílého provedení, v němž David Strathairn nenormálním způsobem zaválel. Téma se netýká naší historie, divák neznalý problematiky asi bude dohledávat základní informace k celé kauze, ale to není nikterak na škodu. Krásná kamera!(26.1.2019)

Nepochybuji o kvalitách filmu. Ovšem vzhledem k tomu, že k probírané problematice mám opravdu daleko, nezaujal mě. Pochopil jsem, ale stejně se mi téma nezdálo až tak silné. Černobílý kabát padl snímku bezvadně a David Strathairn to sehrál skvěle, ten jediný mě nenudil.(29.7.2007)

Clooney si vybral dobré téma a natočil ho bezesporu solidně, jen je to dost nemastné neslané. McCarthy honil komunistické čarodějnice hrůzným způsobem, to je známá věc; v paměti mi zůstal zachycen výborný film Na černé listině i vyprávění o téměř jednoroční base Voskovcově na Long Islandu, ze kterého mrazí - a právě v porovnání s tímto je snímek Dobrou noc a hodně štěstí jen zručně natočeným filmem...(21.12.2007)

Povedené nahlédnutí do zákulisí televizního zpravodajství v USA 50.let. Pro nás ještě o to zajímavější, že jde o pohled pod pokličku druhé strany opony. Kvalitně zahráno i zrežírováno (existuje vůbec takové slovo?) plus precizní práce s kamerou. Bohužel celý film strašně rychle uteče a působí na mě jen jako takový malý předkrm, který sice chutnal dobře, ale na nasycení nestačil :)(4.1.2009)

Pátá hvězda je za nadčasovost některých témat.(28.1.2011)

Ne že by mě to nějak bavilo, ale vysoce hodnotím že film vznikl.(15.8.2011)

Opravdu filmový zážitek, který - obzvlášť pokud jste fanoušky filmů o politice - si mimořádně vychutnáte. Clooneyho režie a Strathairnův herecký výkon jsou na jasných 5*. Retro atmosféra ronvěž tak. Jen konec mírně zklamává. Krásná ukázka, jak neukončení filmu (významově, emočně, ideově, nebo jakkoli jinak) srazí králi korunu z hlavy.(23.6.2012)

Nie zrovna moc populárne natočený, ale dosť jasne koncipovaný a na dnešnú dobu pomerne dôležitý počin. Všetka česť G. Clooneymu.(4.5.2013)

Bohužel, tento film mě nijak příliš nechytl, přes všechny jeho jasné klady. Téma mi není jako neameričanovi blízké, zkrátka mi nesedlo.(6.1.2014)

• C0r0ner

Nuda k posrání #90. Viz Osvícení. 30%(23.4.2019)

Život v neustálým strachu, udavači, špiclové, obvinění, soudy, ponurá nepřátelská situace 50. let v USA, ne nepodobná stejný době ve východním bloku. Velmi pozoruhodný snímek ukazuje na jednu z neslavných kapitol amerických dějin, kde hlavní postavu představoval inkvizitor McCarthy. Téměř dokumentárně natočené, komorní, emocionálně propracovaný detaily a strhující atmosféra. To vše mě spolu s autentickými hereckými výkony vtáhlo do rohu temné kanceláře, kde sem se klepal do okamžiku, až na mě přijde řada. Good Night, and Good Luck.(3.2.2007)

Skoro jako hráný dokument, ve kterém možná ani nejde o hon na komunisty, ale spíš o to, že američanům chtěl někdo něco vzít. Manipulování s fakty, zkreslování informací v televizích a novinách, skoro až panická hrůza ze všeho levicového... Myslím, že George Clooney se s tímto tématem popral dobře a ukázal, jak odvážní musí být novináři když se pustí do křížku s politiky.(13.7.2008)

• sedm.1

Když koukám na místní hodnocení Dobré noci,opět si připadám jako nějaký filmový analfabet,či žrout a oslavovač brakových špín,které dělají filmu jen ostudu,ale nedá mi to a půjdu opět proti proudu.Drobrou noc a hodně štěstí není špatný film!Není špatný film pro studenty politoligie,pro historiky,pro znalce americké politiky,pro zájemce a zvědavce patrájících po pravdě v této éře amerických dějin.Já ale nespadám ani do jedné z těchto skupin,a tak na mě zapůsobil tento snímek asi tak,jak se dalo očekávat.Smršťí suchých dialogů a důsledným přehled faktů,které mi vůbec nic neřekly.Mohu sice oslavovat skvělé herce,dobrou režii,mohu pochválit černobíle zpracování,které skvěle dodalo autenticitu a chlad oné doby,mohu kladně hodnotit vybudovanou tísnivou atmosféru,ale stále pro mě Good Night, and Good Luck zůstává jen nudným líčením něčeho,o čem nemám ani páru a zájem.A tím pro mě vyplívá z Dobré noci největší zápor.Nedokázal u mě totiž onen zájem vůbec ničím vzbudit.(9.5.2009)

Tak ako je George Clooney výborný herec, je aj výborný režisér. Veľmi pekná dokudráma o jednej neslávne známej kapitole amerických dejín - hmm, raz sa možno natočí taký film o Slovensku a o mečiarizme.... V každom prípade film ma zaujal po všetkých stránkach a keď si predstavím, ako museli v tej dobe diváci s napätím sledovať Murrowu reláciu, mám zimomriavky. Herecký výkon Davida Strathairna je hodný Oscara.(17.8.2010)

Nepříjemnou vlastností tohoto brilantně nasnímaného a zrežírovaného dramatu je přílišná tíseň z toho, že každá scéna je nabita hutnou kritikou, dost často kritikou úplně něčeho jiného než ve vteřině předešlé. Do filmu se všechny ideje vešly a drží to poměrně pevně, výpovědní hodnotu mají tato fakta taktéž velikou, avšak tak jako televize - i film musí být vyvážený.(17.1.2011)

Myšlenkou tento film navazuje na Milujte svého zabijáka nebo mu spíše předchází. Zatímco Clooneyho prvotina ukazuje, co se z televize stalo, tento film dává odpověď na otázku "A co by v ní teda měli dávat?", ukazuje dobu, kdy televize vzdělávala a také bojovala za ideály. Triumfem je obsazení Davida Strathama, nedovedu si představit v této roli nikoho jiného.(14.2.2009)

Charismatický snímek dýchající dějinami. Vynikající zpracování se snovým hereckým obsazením. Nezapomenutelné drama. 100% = 5/5(6.7.2014)

po shlédnutí v kině dávám čtyři, ale rozhodně si tenhleten povedenej filmeček nenechám ujít na DVD - pravděpodobně budu hodnotit ještě o stupínek výš...(14.3.2006)

skvele herecke vykony, najma titulneho strathairna vo filme so strhujucim tempom, skvelou atmosferou, nehorazne dobre vybranou hudbou (viete si predstavit nieco vhodnejsie po reportazi o komunistoch a spionoch nez ,, I've got my eyes on you"?) ale prislo mi to skor ako dokument a nie ako film. ale posobivy zazitok rozhodne.(12.10.2008)

Dělalo mi docela problémy to dokoukat, celkem nuda.(9.2.2009)

09. 02. 2009 (46.); bravůrní – v rámci politiky 50. let(10.2.2009)

Je to podle mého názoru tak na 3 a třičtvrtě, ale prostě mě tam chyběl nějaký silnější závěr a proto dávám jen 3. Dobře zahrané a zajímavý nápad nechat film černobílý.(17.7.2009)

Clooney dokazuje, že je Hollywoodskou hvězdou největších rozměrů právem. Opět hraje na výbornou a stejné superlativy lze vznášet na jeho režii tohoto stylového černobílého snímku zpracovávajího zajímavý mediální konflikt velice hravým a napínavým způsobem.(28.7.2009)

Vždy budu obdivovat lidi, kteří bojují za pravdu navzdory všem překážkám, nebojí se nést svou kůži na trh pro správnou věc a na své cestě odolávají všem výhružkám i nátlakům. Lidé jako Edward Murrow si ten obdiv prostě zaslouží. Další z řady skvělých filmů, které poukazují na to, že média, pokud jsou vedena a používána správnými lidmi, mouhou hrát při odhalování pravdy zásadní roli. Bohužel v dnešní době je tomu spíše naopak. Ironické je také zamyšlení nad závěrečnou řečí, protože se Murrowovy představy o roli televize skutečně těžce nevyplnily.(2.9.2009)

Film opravdu k zamyšlení. Na jednu stranu jsem držel palce novinářům, na druhou stranu jsem fandil McCarthymu v boji proti komunistům. Každopádně moc pěkná černobílá atmosféra padesátých let, hodně cigaretového kouře a jazzu. Jak říkám: k zamyšlení...(1.11.2011)

Zajímavý film, hlavně svým dobovým zpracováním a parádní hereckou sestavou, protože o Mccarthismu se toho člověk tolik nedoví. Což zase tolik nevadí, protože umí upoutat i tak. Hlavní zásluhu na tom má kromě lehce invenční Cloonyho režie velmi charismatický David Strathairn. Ale i další charaktery jsou zahrány tu více, tu méně známými herci, takže obsazení parádní.(23.6.2012)

Výborná téma spracovaná spôsobom značne realistickým a veľmi kvalitným. Naproti tomu v zábavnosti je film úplne mimo, táto téma by sa dala táto téma spracovať oveľa zábavnejšie (ale tvorcom filmu išlo najmä o tú hodnovernosť). Ešte by som chcel vyzdvihnúť charizmatický výkon predstaviteľa hlavnej úlohy Davida Strathairna, ktorý má nádherný hlboký hlas.(18.2.2006)

Mistrně navozené dobová atmosféra, vynikající herecké výkony a brilantní režie jsou hlavními devizami tohoto snímku, kterým Clooney definitivně potvdil, že je víc než jen dobrým režisérem. Pro někoho to může být nuda, ale já jsem od toho nemohl odtrhnout oči.(6.3.2006)

Výborná sonda do novinářské práce období McCarthyismu. George Clooney přesvědčil, že je i velmi nadaným režisérem, David Strathairn v hlavní roli podává naprosto vynikající výkon. Ač by se to nemuselo zdát, Clooney se nesoustředí pouze na kauzy kolem senátora McCarthyho. Jeho film je zamyšlením nad novinářskou prací a televizí zvlášť a je vysoce aktuální. Americká média současnosti jsou totiž nezávislá asi tak, jako ty v nesvobodných zemích, ke kterým se také USA koneckonců řadí. Bohužel, ani v naší televizi neuvidíte výtečné dokumenty o dnešní "svobodné" realitě amerických médií. Takže, když budete příště hltat CNN, či něco podobného, vzpomeňte si, že jejich zprávy prošly schválením a cenzurou americké armády. Slova Edwarda Murrowa jsou dnes víc aktuální než kdy předtím.(3.7.2006)

Druhej režijní počin George Clooneyoho je eště o fous lepší než jeho prvotina. Všechno je na špičkový úrovni: herci, scénář, kamera a samozřejmě režie. A proč teda jen čtyři hvězdičky? Nějak sem se v tom na začátku neorientoval. Předpokládám že to byl záměr, Clooney divákovi neleze do zadku, a nic mu nepřežvejká. Jenže já nejsem odborník na padesátý léta v USA, takže mu to mám trochu za zlý.(1.3.2009)

To som od Clooneyho teda nečakal. Že je skvelý herec to vie snáď každý ale ako režisér mi bol doteraz neznámy. Trochu mi to pripomínalo Pí zarytosťou a istým druhom posadlosti. Filmu dodáva štýl klasická čiernobiela, Clooney má proste vkus! Celé to prekročilo moje očakávania, film mi ubehol rýchlo a dozvedel som sa nové veci, dnes už druhý film čo má niečo spoločné s konšpiráciami....Good night, and good luck.(30.1.2010)

Komorní pohled na práci několika redaktorů televize CBS, kteří svou neústupností při hájení základních lidských práv a svobod přispěli k pádu senátora McCarthyho a jeho bezohledného honu na komunisty. I když se postavy téměř nehnuly z pracoviště, atmosféru 50-ých let se podařilo vystihnout dokonale (to neustálé kouření! :-)), stejně tak nastolit otázku zodpovědnosti zpravodajství tváří v tvář politickým a komerčním tlakům.(7.11.2012)

Pro někoho kdo v životě neslyšel o senátorovi McCarthym to asi nebude moc přínosný film, možná ocení věrné zachycení oné doby se vším všudy (tolik vykouřených cigár jsem v USA filmu už opravdu dlouho neviděl) a skvělé herecké výkony (zvlášť David Strathairn byl skvělý), ale politická témata jim tak trochu uniknou! No ale i jim doporučuji se na film podívat, možná se budou chtít ze zvědavosti něco o té době dozvědět a to bude jedině dobře!(10.12.2007)

Stylová jednohubka, která stojí převážně na Strathairnovi a komorní atmosféře (viděl jsem to dvakrát a nevzpomínám si na žádný exteriér). S odstupem deseti let jsem míň nadšený než tehdy, přesto mi Clooney jako režisér vyhovuje.(21.7.2008)

Světem zuří Studená válka a v Americe se v době konce Stalinovy éry prosazují praktiky (sice v mnohem menší míře) srovnatelné se samotnými komunistickými režimy. Film o svobodě slova i ovlivňování médií. Je vidět, že George Clooney se toho u Coenů co se týče noir atmosféry hodně naučil.(13.2.2009)

Filmy na podobnú a celkovo politickú tému ma zaujímajú a keď sú dobre napísané a natočené, tak ma určite nenudia. A práve pri tomto snímku všetko klaplo do seba, či už skvelá režijná práca Georga Clooneyho, výber hercov, scenár, alebo atmosféra a pre mňa sa z toho vykľul malý veľký film. Záverečný prejav a scéna tomu všetkému nasadila korunku a neostáva mi nič iné, len konštatovať, Good Night, and Good Luck!(4.3.2013)

Zklamání. I přesto, že atmosféra a herecké výkony jsou na špičkové úrovni (vyjma Downey Jr., který je tu nezvykle mdlý), Clooneymu se prostě nedaří uchopit látku tak, aby měla větší dopad na diváka. Oproti podobně lazeným Frost/Nixon a All the President's Men má podstatně méně co nabídnout, a to i přes jeho poměrně kratší stopáž.(24.9.2014)

• Shimitz

19%(23.12.2006)

Škoda že to nebyl víc dokument než hraný film.(9.3.2007)

• Piggsy

Pro mě nuda od záčatku až do konce, i když se najde dost lidí, kteří si v takových filmech libují.. A nebo se nudí tak jako já, ale při pohledu na celkové hodnocení dávají nesmyslný počet hvězdiček? Hmm.. Ať je to jak chce, já se ovlivnit nenechám a s chutí dávám této sračce ODPAD!(7.4.2007)

Forma tezko prostupna a dosti nefilmova nad kterou vitezi obsah, jez je velmi bohaty na informace, ktere neprilis casto prosakuji do spolecnosti, protoze se neni cim chlubit. Hon na komunisty vedeny senatorem McCarthym proti odvaznym novinarum, kteri nechteji pripustit nepravi, dezinformovanost, cernobile jednani i podlehnuti tlaku jako vetsina strachem se tresoucich kolegu. 65%(23.5.2007)

Šel jsem včera (30.1.2009) na poštu na tradiční výlov zlevněných DVD přílov s cílem ulovit placky poněkud jiné nežli tento sběratelsky cenný kousek, ale nelituju. Až na v rámci komplexnosti zpracovávané látky trochu nedostatečnou stopáž a tendence příběhu vyšumět poněkud do ztracena totiž nemám prakticky co vytknut. Prostě příjemný malý film z asi nejlepšího období té vůbec nejlepší války, co si mezi sebou nějaké velmoci kdy vymyslely. Aneb nejen na východě se konstruovaly procesy téměř nevykonstruovatelné. :-)(31.1.2009)

Neočekávejte žádnou dramatickou zápletku, nalaďte se na politický film. Respektive na film o člověku, který se snaží lidem přinášet zprávy tak, aby lidé, kteří mají moc, jí nezneužívali, ctili zákony země ve které žijí a především ctili svobodu jednotlivce, kterou mu Ústava zaručuje. Tento film si nepouštějte ve chvíli, kdy se vám mhouří oči a přemýšlíte co uděláte jako poslední věc, než si prožijete nějaký příběh v říši snů. Pusťte si jej "čerství" a dočkáte se poměrně zdařilého, možná lehce dokumentárně pojatého filmu, kde namísto strhujícího děje jde spíše o situační dialogy a o snahu ukázat, jaké politické procesy hrozily v USA začátkem 50. let a jakým způsobem proti nim někteří lidé bojovali.(4.2.2009)

Film s pomalým tempem, kde na Vás opravdu dýchnu duch 50. let, vracející se k neslavné historii USA. Moc mi neseděl tak náhlý zlom v boji se senátorem. Clooney ukázal světu, že se s ním musí do budoucna počítat.(24.1.2012)

Nápad s tím, že film bude černobílý mi přišel jako naprosto skvělý, už proto, jak krásně tomu dodá tu správnou dobovou atmosféru. Ze začátku se mi moc nechtělo jít do filmu, který je jen o politice, nakonec jsem ale nelitovala, protože mě to vážně bavilo, což mě i docela překvapilo. Ikdyž na to, abych dala plné hodnocení mi v tom něco přece jenom chybí. Ale George Clooney mě tu přesvědčil, že není je dobrý herec ale i režisér, líbilo se mi i herecké obsazení a krom toho také kamera a hudba, scény se zpívající černošskou zpěvačkou byli taky moc fajn. Velmi povedené.(13.9.2012)

George Clooney ma stále prekvapuje! Jeho filmy sú v poslednom čase super. Je šikovný. V tomto filme sa mi neskutočne páčil aj herecký výkon predstaviteľa hlavnej postavy. Takto by mal vyzerat moderátor, alebo reportér, profesionálny, chladný a vecný. Super. Odporúčam pozrieť takej Zlatici Puškárovej:)(aby sa konečne niečo naučila)(10.7.2006)

je to tak trochu reklama na cigarety, ale hlavný problém- priam fanatický boj McCarthyho s komunistami pripomínajúci boj s triednym nepriateľom v tej istej dobe v bývalom československu, pojal clooney veľmi pútavo. filmu svedčí najmä skutočnosť, že je čiernobiely, vyzdvihol by som tiež kameru a samozrejme scenár. tak dobrú noc a veľa šťastia!(1.9.2008)

Povedená Clooneyho režisérská práce a skvělý David Strathairn...(30.1.2009)

Politika jako existenciální westernový duel mezi ideovým fanatismem a kritickým myšlením. V amerických intelektuálních a uměleckých vrstvách je levicovost dlouhodobě módním trendem (v době vzniku filmu byla jeho aktuálnost a motivy nasnadě), ovšem osa příběhu se cíleně odchyluje od jednoduchého dělení levice a pravice, to co přímočaře (westernově) vzývá, je sebevědomý hrdý občanský postoj, který v americké historii funguje často jako poslední instance svobody a demokratického systému - při vědomí všech odlišností se pro diváky z CEE celým filmem navíc táhne zřetelná paralela mezi McCarthyismem a stalinskými politickými procesy. Pokřivená zrcadlovost vývoje v těchto letech se odráží i v hlavních postavách: McCarthy jasně vystupuje jako sebestředný paranoik s mesiášským komplexem, který svou moc upevňuje prostřednictvím primitivního, a proto nejúčinějšího principu budování veřejného nepřítele a označování skrytého zla v nejtěsnější blízkosti státních institucí i běžných občanů. Spravedlivým vítězem souboje ale samozřejmě není nakonec ani jedna strana, ale peníze, které veškerou politiku přesahují, i když jen do té doby, dokud v ní nejde o jejich vlastní samotné základy, o základy volného trhu a podnikatelského zisku: money talk ...(22.2.2009)

Nepoznám lepší film, kt. by vykresľoval masmédia, tak pravdivo, ako je to v prípade tohto snímku. Väčšina komentárov tu vyzdvihuje Clooneyho zmysel pre 50 roky a vykreslenie sporu medzi Murrowom a senátorom McCarthym a honu na komunistov, avšak netreba zabúdať ani na záver filmu, konkrétne na reč Murrowa, kt. posunula tento snímok ešte ďalej a dala nám odpoveď na otázku, o čo vlastne ide v televízii, ale aj v masmédiach všeobecne - "We are are currently wealthy, fat, comfortable, and complacent. We have a built in allergy to unpleasant or disturbing information; our mass media reflect this. If this instrument is good for nothing but to entertain, amuse and insulate, then the tube is flickering now and we will soon see that the whole struggle is lost" Clooney tak nenatočil iba vernú adaptáciu amerických dejín a tento snímok, tak nie je určený len pre ľuďí, kt. sa vyznajú v americkej histórii a McCartizme, ale aj pre tých, kt. zaujíma prečo na dňešných obrazovkách vidí toľko reality show a smotánky a pododobných brakov a nie skutočné spravodajstvo...Good Night, and Good Luck.(6.9.2010)

Překvapivě dobře udělaný, mj. se skvěle vytváří dojem interiority, když se film odehrává skoro výlučně v televizi, a to nejen ve smyslu televizního studia a zákulisí natáčení, ale kdy je i to, co se odehrává venku, reprezentovaný dobovým televizním vysíláním.(16.3.2014)

Skomírající hudba a atmosféra kouře jdou ruku v ruce s černobílou. Clooney nám k tomu ještě přidal skvěle pasující herce (David Strathairn mě přímo fascinoval svým výkonem). Přesto se v této době neorientuju a v politice už vůbec ne a tak pro mě některé části byly trochu utrpením a vlastně ony byly jen "útrpným žvaněním". Opět ale Clooney dokazuje, proč je tak v Holywoodu opěvován, podal opět mimořadný výkon. A nakonec snad už jen popřeju - Dobrou noc a hodně štěstí. (78%)(1.6.2014)

Elegantní, precizní film, který nejenže skrze historickou analogii kritizuje aktuální dění, ale především oživuje onu zapeklitost, zvanou „historická paměť“. To cosi, co má tendenci už po dvaceti letech chcípat hlady.(8.3.2006)

zvlastne sestrihane, znacne narocene (se spatnymi titulky), ale zajimave a chytre(25.3.2006)

Výborně zvládnutá režije, velmi silný námět, povedený scénář. Navíc takřka hmatatelná atmosféra 50´s. Tímto snímkem a zároveň taky Syrianou (asi to nebude náhoda, že oba filmy mají výrazný politický náboj a Clooney je natočil ve stejný rok) George Clooney definitivně vstupuje mezi hollywoodské umělce, a opouští škatulku obyčejného "money-makera".(17.8.2007)

jako laik sem spadl no velmi složitého prostředí velké novinařiny a než sem se rozkoukal bylo půl filmu fuč, pozitivní však bylo, že můj zájem o dané téma behěm filmu narůstal, tak snad jednou po další projekci a strávení celé kauzy přidám hvězdu...režije i přirozené herectví by si to zasloužili:Dve shrnutí dávám tři, potenciál je větší jak tři...(8.12.2007)

Strhující boj party reportérů za... za co vlastně? To popravdě řečeno vůbec netuším, protože politické historii USA nerozumím a ani nechci. Hlavní ovšem je, že jsem se hodinu a půl dobře bavil tím, jak je to celé krásně natočené, napsané a zahrané. Vlastně jsem si možná odnesl z filmu stejný dojem, jaký si z původního pořadu odnesl každý politicky nesmýšlející americký občan - vím, že pan McCarthy je hajzl, ale nedovedu vysvětlit proč.(19.5.2008)

Výborná Clooneyho rekonstrukce. Mistrně natočené dílko, které sice dramatické zvraty neobsahuje, ovšem atmosféra je hustá a to néjen díky neustále přítomnému cigaretovému oparu. Nevím nakolik byli na kouření závislí tehdejší reportéři mající nervy neustále napnuté, ovšem současný herec nekuřák by si v tomhle snímku asi ani neškrtl, nebo by si jako pasivní kuřák uhnal minimálně nějaký ten nádorek. To je můj hlavní poznatek o kterém se v komentářích ještě nepsalo:))). Jinak odkazuji na výborný komentář Limy.(5.2.2009)

Politické procesy ve Spojených státech sice nebyly takové, jako v Sovětském svaze či jiných státech Varšavské smlouvy, ale i tak stačily na pošpinění dobré pověsti USA. Američané vyhráli studenou válku, ale nevyhráli ji jen bojem se Sovětským svazem, nejprve museli porazit vlastní demagogy, kteří se skrývali za roušku antikomunismu, ve své vlasti. Proto považuji pány z CBS za jedny z hrdinů studené války.(13.2.2009)

Náročná, ale výtečná podívaná a další plusové body pro George Clooneyho, který ještě nedávno patřil k mým nejneoblíbenějším hollywoodským hvězdám...a momentálně nemá daleko mezi mé nejoblíbenější.(21.3.2009)

Jak má člověk občas ten svůj vlastní pohled zvláštně pokřivený. Takže nezbývá mi než přiznat, že film a George Clooney v roli režiséra pro mě jedno velké překvapení.(31.7.2009)

Black & white komorná politická dráma z obdobia „mccarthyzmu“ – zbesilého honu po komunistoch v americkej spoločnosti. Tomuto bezprecedentnému ukrižovaniu sa snažila zabrániť skupinka investigatívnych televíznych redaktorov (áno, aj takí sa nájdu) zo CBS, na čele s komentátorom spravodajstva Edwardom R. Murrowom (v strhujúcom podaní Davida Strathairna) a práve pohľadu do zákulisia tejto partie redaktorov, sa venuje tento všeobecne oceňovaný film. Jeho dej síce plynie niekedy až príliš pozvoľna, no táto skutočnosť sa vyrovnáva (našťastie) neúmornou stopážou a výbornými (veľmi decentnými a príjemne civilnými) hereckými výkonmi celej hereckej osádky, spomenúc aj Jeffa Danielsa, Roberta Downeyho Jr., Franka Langellu, Raya Wisea, Patriciu Clarkson, či samotného rejžu v úlohe Friendlyho. George Clooney týmto snímkom jednoznačne dokázal všetkým svojím neprajníkom, že ho netreba brať len ako „toho hezouna z Pohotovosti a Dannyho parťákov“, ale aj ako talentovaného filmára, ktorý si neváha k spracovaniu vybrať aj takúto, nie veľmi zlatonosnú látku, a za to mu treba vystrúhať obdivnú poklonu....Na záver by som si dovolil odcitovať veľavýznamný Murrowov príhovor : „Začal som tým, že som povedal : „My sami sme strojcami našich dejín“. Ak to takto pôjde ďalej, dejiny sa nám pomstia a my neunikneme trestu. Dovoľme si, pre tentokrát, vyzdvihnúť význam myšlienok a informácií. Predstavme si, že jedného nedeľného večera bude čas, bežne okupovaný Edom Sullivanom, venovaný zhodnoteniu stavu amerického školstva. A o týždeň alebo dva, bude čas, ktorý bežne zaberá Steve Allen, zasvätený rozboru americkej politiky na Strednom východe. Bola by tým nejako poškodená povesť sponzorov týchto programov? Počuli by sme sťažnosti rozhnevaných akcionárov? Stalo by sa niečo iného, než že by sa pár miliónom ľudí dostalo poučenia o veciach, ktoré môžu ovplyvniť budúcnosť tejto krajiny a teda aj budúcnosť spomínaných obchodných spoločností? Tým, ktorí hovoria, že ľudia by sa nepozerali, nemali by záujem, sú príliš pohodlní, ľahostajní, odrezaní, môžem namietať jedine to, že podľa názoru jedného novinára existuje proti tomuto tvrdeniu značné množstvo dôkazov. Ale keby aj mali pravdu, čo môžu stratiť? Pretože, ak majú pravdu, ak televízia skutočne slúži len zábave a odvádzaniu pozornosti, potom už je možno neskoro, a my náhle zistíme, že tento boj je stratený. Televízia môže vzdelávať. Môže vnášať do vecí jasno a môže dokonca aj inšpirovať. Ale to všetko môže len v prípade, že sa ľudia rozhodnú používať ju k tomuto účelu. Inak je to len krabica plná drôtov a žiaroviek. Dobrú noc. A veľa šťastia.“(21.12.2009)

Skvěle natočené, brilantně zahrané.. Dobře Clooney!(11.1.2016)

• Arsenal83

Nudnejšiu politickú "drámu" našinec nemôže zažiť, navyše 90% európskeho publika nebude mať ani páru, o čo tam vlastne ide. Bez wikipedie sa priemerný človek nepohne. Čiernobiela farba mala pravdepodobne priniesť efekt dokumentárnosti, ale priniesol skôr efekt spavej choroby.(7.7.2018)

Oravdu dobře investované peníze...zajímavý exkurz do atmosféry ameriky 50 let. Boj novináře proti extrémistickému politikovi a jeho metodám. Chápu proč má Clooney doma takový úspěch ...paralela je zřejmá. Vyzdvihla bych herecký výkon hlavního hrdiny novináře Murrowa...dýchá z něj Boghart:-))Moc se mi líbil. Jsem moc ráda, že jsem do toho kina nakonec šla.(27.3.2006)

Vynikající snímek, pokoušející se navázat na dílo člověka, o kterém pojednává. Pravda, je poněkud nepřehledný kvůli velkému počtu jmen, povědomých snad jenom pamětníkům a znalcům Ameriky padestátých let. Nicméně vše je podpořeno kvalitními hereckým výkony, především Davida Strathairna v hlavní roli. Musím ocenit především etický apel tohoto filmu, který popisuje nelehký zápas a autoritářskými tendencemi v USA v době, kdy i naše země procházela obdobím bezzuzdného potlačování práv a svobod, které by v civilizované společnosti měly být plně respetovány. Nikde, ani v USA, není svoboda samozřejmostí, stejně jako odvaha o ni bojovat.(4.12.2006)

Nenapíšu nic nového. Výborně zpracované nadčasové téma o boji za lidská práva, autentická atmosféra 50. let. Jak píše Lima, obecnější popis událostí kolem senátora McCarthyho by filmu možná prospěl.(20.5.2007)

• Gore

Vzhledem k tomu, že nejsem Američan a 50. léta nemám osobně moc v lásce, tak jde tenhle film úplně mimo mě. Nepopírám, že určitý kvality to nejspíš má, ale já se tak příšerně nudil, že už víckrát ten film vidět nechci.(3.3.2009)

krátké, ale spravedlivé!(15.6.2010)

Talentovaný pan Clooney. Jak jinak shrnout druhý režijní počin politického agitátora George. Skutečně za pár babek (sedm melounů) se mu podařilo převést na filmové plátno příběh, který vyvažuje zlatem svobodu projevu a glorifikuje odvahu jít proti systému. Herce Clooney verbuje jako obvykle na svůj sněhobílý úsměv a scénář si píše v ověřeném tandemu s Heslovem. Působivost snímku jen umocňuje černobílé zpracování. Komerční úspěch Georgovi v kontextu s dalšími projekty upřímně přeji. 80%(26.1.2012)

Spickovy film. Skvele zahrany, napsany a natoceny. Navic o zajimavem obdobi americkych dejin, ktere asi vetsine "neamericanu" nic moc nerika. Atmosfera pusobi nesmirne autenticky - uz jen zpusob zachyceni toho, jak to tenkrat fungovalo v celonarodni televizni stanici je unikatni. Libi se mi ta profesionalita, ktera z tech lidi cisi - coz je asi primi kontrast k tomu, jak zpravodajstvi funguje dneska, kdy jde jen o par napsanych frazi, pronasenych libivymi tvaremi. George Clooney nejenze potvrdil herecke a reziserske schopnosti - ale myslim ze si zajistil prvni misto mezi inteligentnimi hollywoodskymi tvurci soucasnosti - protoze tento film ma opravdu, co rici.(24.5.2007)

Souhlasím s Kleopatrou (podobné pocity) a ztotožňuji se s Limovým komentářem. Víc ani netřeba dodávat...(24.7.2009)

Dlho som sa odhodlaval na tento filmik ale nakoniec boli obavy uplne zbytocne. Neni to prehnane urozpravane ani prehnane politicke. Skor naopak, je to celkom svieze a rychle, ale hlavne temou je to prekvapivo aktualne aj po 50 rokoch :) Asi aj preto to Clooney natocil. A inak natocil to velmi slusne takze poctivych 8/10. [#23/2012, rip](12.2.2012)

Vynikajúci David Strathairn a výborná Clooneyho réžia. Inak všetko už napísal Lima. 9/10(7.4.2013)

Desivá sila slova. Skvelé. 83%(21.7.2015)

• Biopler

Novinárska dráma, ktorej chýba dramatično. Príbehu chýba iskra, osudový moment a ak sa aspoň jeden črtá, mám na mysli súboj Murrowa s McCarthym, tak nakoniec sa nič nekoná a McCarthy na plátne až príliš ľahko kapituluje. Snímku škodí zásadná vec - má veľa faktov, ktoré nevie zaobaliť tak, aby mal divák dojem, že sleduje hraný film... "Džordžo" sa snaží navodiť atmošku skrz jazzové intermezzos, cigaretový dym ako v noir filme a čiernobiely vizuál. Konštatujem, že len čiernobiely vizuál chytľavo využitý ako prepojenie s dobovými materiálmi ma dokázal zaujať. Taktiež pred diváka položí veľa mini príbehov, ale až na ten záverečný ohľadom televízie ako budúceho zdroja zábavy, žiadny z nich nedotiahne. A tak sa nám na pľaci síce stretne veľa kvalitných hercov, ale nemajú poriadne čo hrať a tak z ansámblu zaujme civilne hrajúci Strathairn, ktorý minimalistickým výkonom vystihol Murrowa a celkovo novinára, introverta.(30.4.2018)

Kvoli tomuto filmu budem Clooneyho milovať až do konca života(3.5.2007)

V duchu nejlepších investigativních tradic amerického žurnalismu bojujícího za svobodu slova a demokracie nahlédneme do padesátých let 20tého století, kde nálepka komunisty byla horší než zbabělost zahalená ve všudypřítomném cigaretovém dýmu...dalo by se podotknout, že časy se mění...dnes je podobným glejchem jiný -ista (někdy nevím, jestli spíše tur- nebo teror-) a cigaretu si jen tak někde svobodně nezapálíte...Přemýšlím, zda-li forma, se kterou je snímek podán, byla určena rozpočtem nebo obavou, aby se patos boje za svobodu udržel v rozumných intencích...tak jako tak odvedli všichni Clooneyho muži výbornou práci a k dokonalé bezprostřednosti a zanícení těch ,prezidentových´ chybí opravdu málo....(7.2.2012)

Politické ovzduší 50. let přálo ve Spojených státech jakési západní obdobě socialistického hledání třídního nepřítele. Vzhledem k rozjíždějící se Studené válce byl původce hrozby nasnadě a sílící protikomunistická hysterie našla nadšeného inkvizitora ve Wisconsinském senátoru Josephu McCarthym. Přitom, kdyby McCarthy napřel své křížové tažení například proti nekuřákům, kteří byli ve Státech tehdejší doby zřejmě víc bílými vránami než komunisté, mohl být národním hrdinou s podporou celého veřejného mínění. Z toho co jsem ve filmu viděl, musel být v té době popelník v povinné výbavě i u přebalovacích pultů. Skutečně najít v celém filmu jeden záběr, kde současně nehoří aspoň tři cigára, je nadlidský výkon. Černobílý snímek popisuje průběh mediálního souboje McCarthyho s redaktorem zpravodajského televizního kanálu CBS Edwardem Murrowem, který se odvážil senátorovo tažení napadnout. Mnohem víc, než o profesionální cti a novinářském nadšení však vypráví o obyčejné občanské statečnosti, kterou se, obviněním senátorových metod, Murrow vyčlenil z kolektivní neodpovědnosti a postavil se agresivitě bezpráví, které právě mlčící masa otvírá dveře. Vedle síly samotného námětu se film opírá zejména o výborné obsazení. Po stránce zpracování příběhu lze snímku snad vytknout jen, pro historií USA nedotčeného diváka, minimalistické vykreslení dobové atmosféry a pozadí dramatu, což má za následek trochu pomalejší divákovo zorientování se a emocionální angažovanost. I přes tento diskutabilní nešvar bude divák, který přemůže nechuť k politickému dramatu, odměněn lidským příběhem s myšlenkou, která zdaleka nesouvisí jen s politikou.(14.4.2012)

Jako téměř absolvent studia, zaměřující se (mimo jiné) na tuto problematiku, musím říct, že jde o opravdu kvalitní zpracování. McCarthy byl normální píča.(13.6.2012)

Jako člověka pracujícího v televizním zpravodajství, se mě téma filmu hluboce dotýká. A jako střihače se mě stejně tak dotýká i jeho výtvarná stránka od kamery, přes střih až k výkonům herců. Ve své kategorii naprosto jednoznačných 5/5.(23.12.2012)

Máme tu perfektní plynulý film nic nezanedbávající na své cestě k cíli. Tím je dokumentace jednoho politicko-žurnalistického sporu v jedné pohnuté době plné obav. Vidíme, jak může někdo, politik bez skrupulí, s dostatečně agresivní rétorikou a nabídkou radikálních řešení problémů, pomocí umného trefování se do citlivých míst obyčejného člověka rozdmýchávat jeho obavy a tímto se stát mocnou veřejnou osobností a vůdcem. Osobností, která za tichého i hlasitého souhlasu a podpory obávajících se mas ve svých rukou nahromadí takový mandát moci, že jím může destruovat demokratickou společnost v jejích základech. A to už jen tím, že ve svých rukou nahromadí tolik té moci. Takový člověk může mít ryze osobní cíle, ale i hluboké přesvědčení o své pravdě. Tak jako tak, pokud je přesvědčení dostatečně radikální, rétorika dostatečně agresivní a obavy veřejnosti dostatečně silné, může se dostat k moci a jí pak logicky disponovat. Přestože je Good Night, and Good Luck velmi konkrétním obrazem velmi konkrétní události, je neskutečně nadčasový. Model, kdy člověk ovládal masy skrze jejich obavy z něčeho jim odlišného, čas od času to přiživil vykonstruovanými tvrzeními a bohužel i nevinnými obětními beránky, v historii světa již mnohokrát zafungoval a očividně ve své ani nepříliš modifikované podobě funguje i dnes. Stačí se podívat na domácí politickou scénu a názory většiny z nás. Želbohu. Aspoň, že ve většině dob a míst existují lidé, kteří si nadevše váží práv na vlastní názor a svobodu projevu a ještěže tací často stanou v mediálních redakcích, kde se snaží podat co nejobjektivnější zprávy o pravdě. A ať na mě kurva nikdo nechodí s těma konspiračníma teoriema, že každý, kdo vleze do médií začne automaticky hájit čistě zájmy majitele. O cenzuře médií a cenzuře médii je tento film patrně ještě více než o populismu, taktéž o principech novinařiny a informovanosti společnosti. Vše spolu tak nějak souvisí. Však podívejte se sami.(16.2.2018)

90 %.(7.3.2006)

Fantastická stylizace do 50. let! FIlm, který má co říct jak obsahově tak umělecky. Výborný výkon Davida Strathairna, věřila jsem mu každé mrknutí. A Ray Wise pro fandy Twin peaks jako třešnička. Jen tak dál Georgi!(8.3.2006)

Výborný, o maximální autentičnost usilující snímek, vyprávějící o novinářích, kteří se v době "honu na čarodejnice" nebáli říci pravdu o nekalých praktikách senátora McCartheyho. Zároveň režisér, scénárista a jeden z hlavních představitelů snímku, George Clooney, skvěle ukazuje, jak již v počátcích televize museli žurnalisté čelit tlaku sponsorů, kteří měli své zájmy na tom, co odvysílat a co ne. Velmi důležitý snímek o pravdě, médiích, statečnosti a jedné černé kapitole amerických dějin s přesahem do současnosti. 4 a 1/2 *(25.7.2006)

Bravo, mistře Clooney! Výborné drama bez zbytečně velkého patosu.(9.8.2007)

• Lichty

Jasně, chápu - téma je to rozhodně velice zajímavé a pokud projevíte alespoň malý zájem o americkou politiku, budete poučeni a obohaceni. Já si však během sledování filmu připadal, jako bych přepínal dlouhý projev Martina Bursíka s docela zajímavým komorním dramatem z filmového klubu. Možná jsem byl jen špatně naladěn, ale já se nebavil. Při pročítání okolních komentářů se vám však můj negativní zážitek pravděpodobně vyhne.(10.9.2007)

Aj ked je USA aka chce po roznych obdobiach historie, vzdy (klop-klop) sa najde partia pevne stojacich ludi v case kríz a dokonca vyhrava zivotne dolezity suboj o demokraciu, ako v politike, tak televizia. Priam 100 per. rezia, zive dialogy, kde sa ludia naozaj rozpravaju a nepadaju dole aj ked ich tam stale taha ludska blbost po moci. Ani neviem prečo nedam celych 5 ... so good luck !(2.1.2008)

Cigáro v každém záběru.(31.1.2009)

'Cassius was right, the fault dear Brutus is not in our stars, but in ourselves. Good night, and good luck.'(4.6.2009)

• saltonsea?

Iluze 50.let je dokonalá, herecké výkony ucházejicí, ale natočeno bez napětí a k uzoufání nudně. Clooney by měl zůstat u herectví, režie mu moc nejde.(22.8.2009)

My jsme tu v 50. letech měli komanče, Američani zase fanatika McCarthyho, jenž docílil, byť v mnohem menší míře, téhož: strachu, pronásledování, odstrašujících procesů, udavačství, vzájemné nedůvěry, ale samozřejmě i statečnosti. A George Clooney tuto atmosféru doby skvěle (až dokumentárně) vystřihl. Bravo!(20.12.2012)

Užitečná a vůbec ne nudná lekce z dějepisu...(14.1.2014)

Bolo to trochu nudne. Clooney tento film rozhodne nenatocil pre divaka ale pre novinarov.(18.1.2006)

Snímek, který jasně ukazuje jakými tématy se režisér zaobírá. Je to navíc téma, které v USA není až tak oblíbené a je dodnes diskutované. Takže se dá říci, že George píchal do vosího hnízda. Drama je skvěle ztvárněno a člověk se bez problémů dostává do atmosféry a tím do děje vlastního příběhu.(31.3.2008)

Dokonale, poctivě natočený film s vážným tématem amerického "honu na čarodějnice".(2.2.2009)

Jeden z filmů, u kterého jsem si přál, ať ještě nekončí.(2.8.2010)

Krásné na pohled,hutné uvnitř.Tyhle faktory se málokdy sejdou v jednom filmu,jen je škoda,že film plyne až příliš lehce a zase tolik toho svým divákům nenechá.Clooney přesto potvrdil,že si poradí i s režií a to tak že suverénně.(25.1.2012)

Černobílý hon na komunisty. Zobrazení zákulisí televize. Postupně přituhuje.(8.5.2012)

Film je hezky natočený, má atmosféru a skvělé herce. Ale nejsem američanka a ani nejsem dostatečně stará, abych tohle pamatovala a sice chápu co tím chtěl básník říct, ale nějak výrazněji mě toto téma nadále nezajímá.(12.2.2014)

"Pro neamerického diváka (zvláště mladšího) bude tenhle film asi pouze "černobílá nuda"" napsal golfista a defacto se trefil i do mě. Jen jsem prostě nějak nepochopil chování a způsob uvažování některých postav, stejně jako se mi dnes zdá nepochopitelná a bezdůvodná americká rasová segregace. Film se mi líbil, přestože se mi zdál nereální a absurdní. To ale spíš hovoří o znázorněné době, než o ztvárnění filmu.(9.3.2014)

No a čo, čakala som Hollywood. Ostrejšie výmeny názorov, vačšie výpady na CBS zvonka, proste to typické americké klišé na úkor histórie. Toto je hodnotenie, čisto stavby filmu. Je to dvojhodinová chvíľka spravodajskej poézie 50tych rokov. Na drámu príliš nedramatické, na dokument primálo faktografické, na komorný film priveľa bezúčelových postáv neposúvajúcich dej (a to Robert Downey Jr. je moj obľúbenec) a na film ako taký je scenár príliš rozhlasový (aj keď fantasticky rozhlasový). Inak bravúrna kamera, aj herecké výkony, na to, že som o téme nevedela nič, je to v celku prehľadné a tá hodina a pol sa odsypala tak rýchlo, že vzhľadom na fakt, že sa tam nič extra dramatické neudialo, čakáte ďalšiu hodinu a pol. A bez problémov by som si ju pozrela. Ono aj tento film si kedykoľvek pozriem, len aby som nemusela pozerať another bulshit on TV. :) Ale nostalgia z úpadku kvality vysielania televízií ma nedonúti dať o hviezdičku naviac.(17.9.2008)

• Barak

Na další počin George Clooneyho jsem se velmi těšil, protože už v MSZ dokázal, že umí nejen hrát, ale i zrežírovat nadmíru povedený film. I tentokrát mě jeho režie zcela dostala, stejně jako výkony hereckého ansámblu. Bohužel jsem však za celou dobu neměl nejmenší tušení, co se děje! Historické události, které snímek zachycuje jsou mi naprosto cizí a samotný příběh sám o sobě moc smyslu nepobral, nýbrž vyznívá jako předem daná záležitost, u které není třeba dělat předlouhé intro, protože diváci vědí, o co se jedná. Pro zasvěcené to bude jistě lahodný bonbonek, který k mé škodě zůstane nedoceněn....(31.1.2009)

Štáb zrejme musel ísť po dokončení filmu na detoxikačnú kúru pretože toľko cigariet, koľko David Strathairn vo filme vyfajčil by zabilo aj slona. Clooneymu sa tento experiment velmi vydaril. Štýlom prevedenia mi film pripomína takisto čiarnobielu a tiež skvelú snímku Fail Safe. David Strathairn zahral na jednotku a to nehovorím o tom, že tak brutálny scenár by som sa teda učiť nechcel.(7.6.2009)

Mistrovská filmařina, skvělá dobová atmosféra vykreslující americký "hon na čarodějnice" v 50. letech.(16.6.2009)

Clooney je borec! Natočil černobílý film, který se odehrává de facto v jedné místnosti a jeho jedinou hybnou silou jsou dialogy. A přesto je naprosto strhující, místy až dechberoucí. Najednou jsem měl pocit, že jsem se ocitl v Americe 50. let a společně s hlavními hrdiny čelil přízraku senátora McCarthyho. A chtěl být stejně odvážným a vytrvalým bojovníkem za pravdu jako Edward Murrow. Díky za tento pocit, Georgi!(16.8.2010)

Vubec ne nudne nakouknuti do americke novodobe historie...(22.2.2011)

George Clooney nám ve svém druhém režijním počinu naservíroval historickou rekonstrukci boje komentátora zpravodajství Edwarda Murrowa proti republikánskému senátorovi Josephovi McCarthym, který stal v čele výboru pro neamerickou činnost, jenž vyšetřoval lidi podezřelé ze spolupráce s komunisty. Metody kterých k tomu použival nebyly takové, kterými by se demokratická společnost jako USA chtěla chlubit. Toť k hlavní tezi příběhu. Georgovi se povedlo sehnat kvalitní ansámbl, kterému ovšem naprosto přesvědčivě kraluje David Strathairn jako Ed Murrow, ale i ostatní herci (samotný Clooney, Robert Downey jr., Frank Langella nebo Ray Wise) hrajou velmi dobře. Film, aby byl správně "historický" tak je oděn do černobilé barvy, což výslednému zážitku jenom prospělo. George odvedl kus dobré práce jak výběrem neotřelého tématu, tak režií, která sice není nijak invenční, ale je účelná a filmu prospívá.(29.8.2011)

Ať žijí komunisti :) !(30.9.2011)

Vskutku povedené retro 50. let, které ovšem cílí na diváka alespoň ždibec obeznámeného se situací dané doby - šílenství vyvoláné senátorem McCarthym a následným honem na čarodějnice. Obávám se tedy, že pro člověka neznalého se snímek stane jen snůžkou (s odpuštěním) politických keců. I kdyby tomu tak bylo, myslým, že film stojí za shlédnutí už jenom kvůli režii, za kterou nestál nikdo jiný než sám George Clooney - a že mu to panečku šlo. Zajímavost na závěr. Clooney kvůli své roli přibral 15 kg - tomu se říká přínášet oběti :)(17.10.2012)

• Humprt Pum

Dobrý film, který dává nahlédnout do zajímacé kapitoly americké historie. Velmi pěkný výkon podal David Strathairn, ostatní dělali křoví. Filmu ale chybí gradace a napětí. Pomalu se veze kupředu a člověk se dívá jen aby se dozvěděl, jak to tehdy vlastně dopadlo. To by ale v tomto stylu určitě šlo i za 20 minut. Anebo za 3 hodiny v dobrém dokumetárním filmu.(4.3.2006)

Skvěle nasnímané, neuvěřitelně autentické a skvěle zahrané, bohužel ale také poněkud chladné a akademicky nevzrušivé drama o boji CBS s McCarthym. Clooneyho facka Bushově administrativě a připosranosti nebo zkorumpovanosti komerčních televizí. Vlastně mi ten film přišel nejdřív takový donkichotsky utopický a naivně angažovaný, ale pak mne napadlo, že když to takhle vidím, že bych se spíš než nad filmem měl zamyslet sám nad sebou...(28.3.2006)

Clooney točí co se týče formy velice kvalitní filmy, problém je, že pro mne je obsah příliš řídký nebo nudný :((9.7.2008)

Snímek vedený skvělou Clooneyho režií a výtečným výkonem Davida Strathairna v hlavní roli, o kvalitě zbytku zde přítomného hereckého ansámblu ani nemluvě. Okolnost mimo samotný film, která mě ale zaujala, jsou obavy mnoha z nemožnosti naplno si film užít, jestliže člověk není obeznámen s konkrétním problémem, který film prezentuje. Vzhledem k tomu, že žijeme v zemi, která má s komunismem dost zkušeností a stejně tak máme dost dobré povědomí o sebeprezentaci USA jakožto té "opravdu svobodné země" - to jsou dva aspekty, o jejichž střet vlastně jde, a které si myslím tento film předkládá dost srozumitelně - tak by s tím vnímavý divák snad problém mít neměl. Nadto je zde stejně navíc ještě další zastřešující tématická rovina o vývoji a údělu televize jako média.. Každopádně se mi to prostě fakt líbilo, hltal jsem každou minutu jako málokdy..:)(15.2.2009)

Démonický senátor McCarthy (obdoba našeho prokurátora Josefa Urválka z vykonstruovaných procesů z padesátých let, tady v naší zemi však Urválek byl hlasnou troubou režimu a daleko většího totalitního zla a neměl takovou moc jako americký senátor) a "inkviziční" procesy a tzv. Black List. Atmosféra strachu, neklidu a nejistoty a možného nařčení, aneb kdo je proti nám musí být nutně komunista, či jejich zastánce, neřkuli, že vaše rozvedená žena v mládí (dávno před vaší svatbou) chodila na setkání komunistů......, nebo rozhodnutí socialisticky smýšlící autora dedikovat vám svou knihu, popřípadě jen samotná četba může být závadná. David Straithairn je vynikající - nezbývá než dodat: Good night, and good luck.(15.2.2009)

Není to jen film o politice. Přesto by člověk měl něco vědět o McCarthnyho době, jinak bude trochu ve filmu plavat. Clooney se snaží o autentičnost pomocí černobílé kamery a dobové hudby. Kromě toho ve filmu použil i dobové záznamy. Film mě opravdu vtáhl do padesátých let a tehdejší hysterie, kdy mohl být obviněn kdokoliv bez možnosti se spravedlivě hájit. Clooney opravdu dokázal, že umí nejen skvěle hrát, ale i režírovat. Přesvědčivě vystihl strach lidí z pronásledování. Hlavně scény, kdy členové štábu čekaly na reakci McCarthnyho a novin.(22.2.2009)

75%(22.2.2009)

Som neamerický mladý divák:) ale aj napriek týmto dvom hendikepom :D sa mi Good night and Good luck páčilo. To ako ho Clooney dokázal natočiť, urobiť z neho "starinu" (a "stariny" ja rada:)) je obdivuhodné.(31.1.2010)

Tak rozhodně to není film pro každého, z mých známých bych tento film doporučil tak dvěma, maximálně třem známým. Politické drama, z období honu na čarodějnice, které se celé odehrává v zázemí zpravodajské stanice, kde nenajdete žádné příběhy ze soukromí, žádnou odbočku příběhu, nic jiného než jen řešení politického problému tehdejší doby. Přesto mi tento film nesmírně učaroval, a to díky hereckému projevu Davida Strathairna, skvělé kameře, černobílému čistému obrazu, civilnímu herectví dalších hollywoodskách hvězd (Clooney,Downey,Langella), nádhernému kouři z cigarety. 90%(6.7.2010)

Urcite kvalitny film pre starsich, ale ja osobne nedisponujem takmer ziadnymi poznatkami o danej tematike, takze sa ma film velmi nedotkol. 3,5/5(4.1.2011)

Neznám sice příliš pozadí těchto událostí,ale dovedu si to představit v porovnání s našimi dějinami,kde to ovšem bylo obráceně,komunisti proti kapitalistům.Samozřejmě,politické drama,to není žádný blockbuster,takže nic pro komerční diváky.Film byl dobře natočen,skvělé výkony,silný příběh,opravdu se Clooneymu podařilo zachytit ducha doby,i ta černobílá kamera mi vůbec nevadila,naopak!(20.5.2011)

Napínavé. Překvapivě napínavé.(10.2.2012)

• rategod

0%(14.9.2012)

Natočit film černobíle byl od Clooneyho skvělý nápad, původní desítky let staré nahrávky McCarthyho "vyšetřování" tak působí jako organická součást příběhu, který je civilně, uvěřitelně natočen. Bez znalosti souvislostí si divák film těžko užije, je plný zmínek o dobových událostech. Popravdě, čekala jsem od toho trochu širší záběr.(11.11.2012)

Dokonale vžitý s atmosférou, skvelá hudba, výýýborné herecké výkony, nemusím politku, ale toto ma dostalo.(9.12.2012)

Přestože jde o jiné téma, můžu v podstatě zkopírovat svůj komentář k duelu Frost/Nixon, a to včetně hodnocení. Vynikající drama, kde veškeré napětí a tlak vytvářejí dialogy … a víc toho ani není potřeba. Samozřejmě se hodí, když víte, kdo byl senátor McCarthy, ale jinak mě to vtáhlo do děje i bez hlubších znalostí tehdejších poměrů. Davida Strathairna jsem vůbec neznal, ale on nejenže se v záplavě hvězdných kolegů neztratil, on jim dokonce vládne. Jeho závěrečný projev je skoro na slzy. 85 %(8.6.2014)

Bezkonkurenčně nejlepší režisérský počin George Cloonneyho. Bohužel se nevyznám v americké politické historii, což mi malinko ubírá na náboji tohoto jinak skvěle herecky a a zajímevě režijně zpracovaného filmu.(31.3.2006)

Senátor sa pýtal skrze citát „Akým mäsom sa náš Caesar nasýti?“. Keby hľadal v Shakesperovom „Caesarovi“, našiel by tento verš, ktorý nie je úplne nemiestny: „Chyba, drahý Brutus, nie je v našich hviezdach, ale v nás samotných“. Nikto, oboznámený s históriou tejto krajiny, nemôže poprieť, že parlamentné komisie sú užitočné. Je nevyhnutné vyšetrovať pred zákonnými krokmi, ale hranica medzi vyšetrovaním a perzekúciou je veľmi tenká a senátor z Wisconsinu ju prekročil opakovane. Nesmieme zamieňať iný názor so zradou. Musíme si vždy pamätať, že obvinenie nie je dôkaz, a že uznanie viny závisí na jej preukázaním a riadnom súdnom pojednávaní. Nebudeme sa prechádzať v strachu jeden pred druhým. Nebudeme vedení strachom do nezmyselnej doby, pokiaľ si to hlboko vryjeme do našej histórie a učenia a zapamätáme si, že nepochádzame z bázlivých ľudí, ani z ľudí, ktorí sa boja písať, pripodobňovať, hovoriť, a brániť prípady, ktoré boli v danú chvíľu nepopulárne. Nie je to doba pre mužov, ktorí sa vzpierajú metódam senátora McCarthyho k udržaniu poriadku, alebo pre tých, ktorí sa prejavujú. Môžeme odmietnuť naše dedičstvo a našu históriu, ale nemôžeme sa zbaviť zodpovednosti za výsledky. Prehlasujeme sa, samozrejme, za zástancov slobody, kdekoľvek udržujeme existenciu sveta, ale nemôžeme brániť slobodu v cudzine tým, že ju u nás ponecháme osudu. Jednanie senátora z Wisconsinu vzbudilo obavy a strach u našich spojencov v cudzine a dodalo značnú odvahu našim nepriateľom. A čia je to chyba? V skutočnosti nie jeho. On nestvoril tento stav strachu, on ho len využil a to pomerne úspešne. Cassius mal pravdu. „Chyba, drahý Brutus, nie je v našich hviezdach, ale v nás samotných“. Dobrú noc a veľa šťastia.(18.11.2008)

Vynikající „dokument“, který je skutečně spíše dokumentem než čímkoliv jiným. Autenticita snímku je neskutečná- režie, herecké výkony, výprava…prostě vynikající. Chápu že téma osloví málokoho….což ale není problém snímku,ale diváka. Kdo prostě nemá zájem to vidět, či to viděl aniž by v tématu nebyl nějak angažovaný, ten asi dá nižší hodnocení. To je pochopitelné, ale to svědčí o divákovi, a jeho hodnocení pak není obrazem filmu,ale jeho. Uděluji absolutní hodnocení ***** - v rámci žánru „hraných dokumentů“ pak 100%, protože skutečně není co vytknout.(1.2.2009)

costs: few dollars experience:priceless_respektíve dobre natočená "poctivá" angažovanosť poctivého novinára(13.2.2009)

Člověk by se na tenhle film neměl dívat unavený, protože je to opravdu kapku náročné, ale když se na to člověk správně naladí, dostane velmi příjemnou odměnu. Atmosféra graduje a zatímco ze začátku jsem usínal, na konci už jsem byl přilepený očima k obrazovce. Velice dobré také jako učební pomůcka.(22.6.2009)

• Zabuza

Videl som, v tej dobe - nerozumel som, neviem ohodnotit.(30.1.2010)

Prekvapujúco provokujúca konverzačná dráma z rúk prekvapujúco schopného režiséra-herca s prekvapujúcou stopážou v prekvapujúco údernom čiernobielom formáte s prekvapujúco napínavým súbojom v historicky vernom filme s prekvapujúco idealistickým rozuzlením a prekvapujúco vernou príchuťou. PS: Stále ale ešte nerozumiem, ako sa tým Amíkom podarilo sa zbaviť toho demagogického McCarthyho. Asi najskôr jeho duch stále ešte sídli v ich hlavách a čaká na ich ústach...(28.4.2012)

George Clooneyho miluju, televizní prostředí mám ráda, o politiku se zajímám, americkou historii znám a pro černobílé filmy mám slabost. Jak je tedy možné, že mě ,,Good night, and good luck" příliš neoslovil? Přistihla jsem samu sebe při tom, co dělám tehdy, když buď chci, aby film skončil co nejdříve anebo, aby byl nekonečný - neustále jsem sledovala filmovou stopáž. V tomto případě bohužel z prvního zmíněného důvodu. Byla to tak trochu nuda, i když mistrovsky zrežírovaná...(2.2.2013)

Clooney velmi dobře vystihl období McCarthyho lov na čarodějnice (resp. komunisty) v 50.letech. I v jiných filmech prokazuje, jak promyšlené filmy točí. Clooney - výborný herec i režisér.(29.3.2013)

Nuz pekny film, len nie pre mna... Je to cele autenticke, akoby ozaj natocene v tej dobe (obcas sa mi zdalo ze ta snaha o autenticnost tam bola citit az prilis), herecky velmi dobre, ma to aj nejaky dej tak som to vydrzal pozerat az dokonca len - nebol to film pre mna, a aj tych 90 minut bolo neuveritelne dlhych v podstate bez nejakeho (takeho ako by som ja cakal) konca. Nechavam 3* lebo objektivne - je to dobry film, len mna osobne proste tato tema neoslovila :/(27.6.2013)

Výborně pojaté historické drama, ten kdo aspoň trochu ví něco o kauzách s McCarthym tento film ocení. Rozhodně povedený počin George Clooneyho, skvěle natočeno, dobře obsazeno, výborné herecké výkony i styl pojetí filmu.(8.10.2013)

• Pythonator

Nuda, která nemá s filmem příliš společného. Spíše je to takový dokument či ještě lépe věrná rekonstrukce jednoho případu televizního sporu schizofrenního senátora, co vidí všude komouše a reportéra, který je nikde nevidí. Proč se na to dívat? Třeba protože se zajímáte o politickou historii (či hysterii) USA. Jinak je ten film úplně na hovno. Dal bych tomu i dvě hvězdičky, ale když vidím jak to tady vy opičky přehvězdičkováváte, jen aby se neřeklo, že nerozumíte umění, tak musím z principu dolů. Já se stádem ovcí nejdu a nebojím se zneuctít film vychvalovaný pseudointelektuální kritikou.(17.1.2014)

Je zajímavé, že už i před 60 lety se v době, kdy televizní vysílání bylo teprve v plenkách, vedly debaty o tom, jestli se z televize nestává nástroj pokleslé masové zábavy namísto rychlého a kvalitního zdroje informací. Primárně se sice zápletka filmu točí kolem úplně jiné tématiky, rámcově je však ohraničena přednáškou E. R. Murrowa o úpadku médií, který vzdáleně připomíná Danielsovu úvodní řeč z Newsroomu.___ Srovnání s Newsroomem snese i snaha o maximálně přesvědčivé ztvárnění technické stránky televizní novinařiny nebo novinářské šťourání do vosího hnízda, které v Good Night, and Good Luck. představuje McCarthyho antikomunistická kampaň. Hlavní devizou filmu je ale David Strathairn a jeho E. R. Murrow, coby samozvaný „arbitr“, co sám o sobě moc dobře ví, že nemá tak úplně čisto před vlastním prahem.___ Po Dnu zrady jde pro mě o druhý film, ve kterém G. Clooney odvedl naprosto precizní režijní práci, kterou trochu sráží náročná tématika, navíc podaná skoro dokumentárním stylem. Film je skoro puntičkářsky propracovaný, emoce čerpá jen z výrazu herců, nikoli z hudby nebo kamery, jak je často zvykem, a obsahově je natolik dokumentaristicky strohý, až by mu člověk uvěřil, že si na nic nehraje. Ale počkat, on si vážně na nic nehraje… A to se mi líbí. Pocitově 65%, objektivně 85%. /75+%(13.4.2014)

Propaganda vs. propaganda. Nejsem si jistý, jaká je definice žurnalismu, osobně jsem byl vždycky učen, že základ je nestranost, kterou pan Murrow s kolegy moc nedrželi, ačkoliv se jistě snažili. Nicméně pravý význam novinařiny pravděpodobně leží ve výroku George Orwella: “Journalism is printing what someone else does not want printed: everything else is public relations.” Což podle mě sedí, zde sice nejde o tisk, ale televize je přeci jen mocnější médium než noviny, obzvláště dnes. Problém je ale, jak je vlastně vypovězeno v záverečné řeči, v tom, že diváci chtějí být spíše baveni než informováni. Není se čemu divit, celý den za sebou mají dostatek špíny, a nemají potřebu, aby se na ně valila i z obrazovek, které mají představovat odreagování. Jistě, i dnes funguje publicistická žurnalistika, u nás představována panem Klímou a Reportéry ČT. Oba kombinují závažná témata i s poučným reportážemi například o historii, ale zase netušíme, kde je pravda. Reportéři jsou součástí veřejnoprávní televize v rukou státu, takže čí pravdu vysílají? A hlavně, kdo je poslouchá? Pan Klíma si našel své místo v komerčních televizích, ale kdo poslouchá jeho, stojí za svou pravdou? Změnili někdy něco? Poukazují na problémy. Řešení je v rukou lidí. Kteří ale často nechtějí převzít zodpovědnost a mají mnoho vlastních problémů. Zajímavý způsob, jak informovat veřejnost o závažných problémech společnosti nalezl John Oliver v Last Week. Komentuje často kontroverzní témata a prokládá je vtipy, které se sice občas nehodí, ale získává tak pozornost lidí. Možná kdyby pan Murrow fungoval částečně jako komik, lidé by ho poslouchali, částečně se k tomuto tématu vlastně vyjadřují i v samotném filmu. Avšak je na místě se zeptat, hodí se užívat humor v takto zásadních problematikách? Co my víme, co ví kdokoliv. Promiňte, asi jsem odbočil, jako film to působí zajímavě, netuším, kde leží pravda a přeji panu Clooneymu další zdařilé nezávislé režijní počiny, za to, co protrpí v reklamýcn na Nespresso, si tu pozornost zaslouží.(17.5.2015)

vynikajuci film g.clooneyho, ktory dokazuje, ze ako reziser je vynikajuci. dolezity film o dolezitych zalezitostiach, po hereckej stranke absolutne dokonaly. uzasne.(9.7.2006)

Mccarthismus = kostlivec ve skříni americké demokracie. Zajímavé téma, stylová černobílá a jazzová atmosféra. Nějak se mi ale nechce věřit té úžasné jednotě a společnému nadšení a zápalu všech pracovníků v televizní redakci.(3.2.2012)

Ve srovnání s komunistickými procesy je tento opačný hon na komunisty limonádou. Film mě nedokázal vtáhnout a spoluprožívat drama hrdinů, což neznamená, že neoceňuji způsob jakým je vytvořen a patří k nadprůměru.(21.9.2012)

Clooneyho osobité ztvárnění McCarthysmu v USA v 50. letech je vynikajícím dílem pro ty, co se aspoň trochu zajímají o novodobé americké dějiny. Vy ostatní si raději pusťte nějakou dobrou komedii. I přesto, že film se zabývá pouze odpůrci McCarthyho politických procesů a nenabízí nám pohled i na druhou stranu, stále se jedná o velmi kvalitní dílo a náhled do americké historie. Atmosféra 50. let se Clooneymu prostřednictvím černobílého provedení, hereckého obsazení (známými herci) a hudebního doprovodu podařila velmi dobře vystihnout.(16.10.2012)

Georgi Clooneymu se podařilo mě bez výhrad přenést do roku 1954, do období McCarthismu, honu na čarodějnice, nejistoty....kde nikdo nevěděl, kdo bude další na řadě, na koho se "něco" najde, a přijde o práci a společenskou prestiž. Když jsem poslouchala McCarthyho demagogický projev, velice me mrazilo. Musela jsem se štípnout, abych se ujistila, že neposlouchám Urválka či Brožovou-Polednovou. Ta doba byla šílená a její atmosféra byla zachycena opravdu velmi věrně, včetně dobových kostýmů, hudby, účesů. To jsou samozřejmě jen vnější atributy; věrně byla zachycena i ta atmosféra strachu, kdy se odehrávaly příběhy ala "žil jsem v roce 1934 se ženou, která byla párkrát na schůzi sympatizantů s komunisty. Teď to na mě vytáhnou a končím". Skvělý byl David Strathairn v hlavní roli, ale i ostatní role byly obsazeny přesvědčivě. Kdyby na začátku nebylo prozrazeno, jak to vlastně v tom roce 1954 dopadlo, moc bych si na reportéry nevsadila.(17.12.2013)

Skvelé(24.9.2017)

za námět hvězda navrch,,,čekal jsem, že film půjde více do hloubky, připadalo mě to takové útržkovité(18.7.2019)

Clooney udělal velmi dobře, že film neudělal dlouhý, jak je u podobných politických filmů zvykem, řekl co chtěl a stačí.(1.2.2009)

Co je clooney, herec nebo režisér?(15.2.2009)

Jedná se o téma, o němž jsem měl jen velmi povrchní představu, takže chvíli trvalo, než jsem se chytil a získal přehled o tom, co, kdo a proč. Ale pak už mě film držel až do konce. Dobrý scénář i režie udrží napětí i bez velké akce. K tomu vhodně zvolený vizuál (ta černobílá tomu fakt slušela), výborná hudba a skvělí herci (hlavně Strathairn a Langella). Takže bez obav, nudit se nebudete, a navíc, budete se "nenudit" kvalitně.(1.3.2009)

Atmosféra je úžasná, toto Clooneymu ide.(7.4.2009)

Jak napsal Golfista - k tomuto filmu je opravdu zapotřebí něco vědět. Já nevěděla nic a taky jsem na to doplatila. Rada pro ostatní - opravdu si nejříve přečtěte pár informací na csfd, pár informací si vygooglete a pak teprve můžete pořádně pochopit a hlavně taky ocenit tento film. Pro toto všechno, co jsem já neudělala, jen 3 hvězdy... Protože kdybych si ke každému filmu měla předem zjišťovat informace, netrávila bych čas ničím jiným. JInak skvěle udělaný a vřele doporučuji.(30.7.2009)

• babuca

nudné nedopozeral som to.(8.4.2011)

Záplava výborných herců nedokáže pozvednout dílo nad úroveň dokumentu.Dialogy propracované,ale pro nezůčastněné dost nuda.Zajímavé spíše svým dopadem než formou.(3.7.2012)

Právě jsem se na to dokoukal tím, že to ohodnotím. A koukám, že už jsem to kdysi viděl a hodnotil:) Což o něčem asi taky vypovídá. Každopádně koukat se na to dá, zajímavá ukázka z amerických dějin.(1.6.2015)

Vůbec jsem nevěděl do čeho jdu. Ale jak film začal a zjistil jsem, že je to o McCartismu a McCarthym, naskočila mi školní látka. A už ve škole mi to připadalo dost zajímavé. Netušil jsem, že je o tom i nějaký film. Ale i když to vypadalo nádherně, ne celé se mi to líbilo.(14.7.2016)