Dobrou noc a hodně štěstí

• Francie

Good Night, and Good Luck.

Dobrú noc a veľa šťastia

Drama / Historický / Životopisný

USA / Francie / Velká Británie / Japonsko, 2005, 93 min

George Clooney to vlastně už udělal za Vás. Před filmem Vám svím názvem popřále ironicky dobrou noc, a tak nezbývá nic jiného, než zapnout film, a v klidu u něj s čistým svědomím usnout, protože tenhle typ filmu přesně není nic pro mě, popravdě. Za prvý je černobílý, i když to by nemuselo být překážkou viz. Ed Wood, ale za druhé se zabývá něčím, co mě naprosto minulo, nezajímalo mě, a přestože je to aktuální i dnes, rozhodně mě to nijak nedokázalo uchvátit, a už vůbec ne bavit. Clooney sice režii zvládnul mistrně, a s dobovou reálií si pohrál slušně, jenže to nic nemění na tom, že jsem se u toho vůbec nebavil. Dobrou noc a hodně štěstí, název filmu samotného mluví za vše.(17.2.2009)

V duchu nejlepších investigativních tradic amerického žurnalismu bojujícího za svobodu slova a demokracie nahlédneme do padesátých let 20tého století, kde nálepka komunisty byla horší než zbabělost zahalená ve všudypřítomném cigaretovém dýmu...dalo by se podotknout, že časy se mění...dnes je podobným glejchem jiný -ista (někdy nevím, jestli spíše tur- nebo teror-) a cigaretu si jen tak někde svobodně nezapálíte...Přemýšlím, zda-li forma, se kterou je snímek podán, byla určena rozpočtem nebo obavou, aby se patos boje za svobodu udržel v rozumných intencích...tak jako tak odvedli všichni Clooneyho muži výbornou práci a k dokonalé bezprostřednosti a zanícení těch ,prezidentových´ chybí opravdu málo....(7.2.2012)

Politické ovzduší 50. let přálo ve Spojených státech jakési západní obdobě socialistického hledání třídního nepřítele. Vzhledem k rozjíždějící se Studené válce byl původce hrozby nasnadě a sílící protikomunistická hysterie našla nadšeného inkvizitora ve Wisconsinském senátoru Josephu McCarthym. Přitom, kdyby McCarthy napřel své křížové tažení například proti nekuřákům, kteří byli ve Státech tehdejší doby zřejmě víc bílými vránami než komunisté, mohl být národním hrdinou s podporou celého veřejného mínění. Z toho co jsem ve filmu viděl, musel být v té době popelník v povinné výbavě i u přebalovacích pultů. Skutečně najít v celém filmu jeden záběr, kde současně nehoří aspoň tři cigára, je nadlidský výkon. Černobílý snímek popisuje průběh mediálního souboje McCarthyho s redaktorem zpravodajského televizního kanálu CBS Edwardem Murrowem, který se odvážil senátorovo tažení napadnout. Mnohem víc, než o profesionální cti a novinářském nadšení však vypráví o obyčejné občanské statečnosti, kterou se, obviněním senátorových metod, Murrow vyčlenil z kolektivní neodpovědnosti a postavil se agresivitě bezpráví, které právě mlčící masa otvírá dveře. Vedle síly samotného námětu se film opírá zejména o výborné obsazení. Po stránce zpracování příběhu lze snímku snad vytknout jen, pro historií USA nedotčeného diváka, minimalistické vykreslení dobové atmosféry a pozadí dramatu, což má za následek trochu pomalejší divákovo zorientování se a emocionální angažovanost. I přes tento diskutabilní nešvar bude divák, který přemůže nechuť k politickému dramatu, odměněn lidským příběhem s myšlenkou, která zdaleka nesouvisí jen s politikou.(14.4.2012)

Jako téměř absolvent studia, zaměřující se (mimo jiné) na tuto problematiku, musím říct, že jde o opravdu kvalitní zpracování. McCarthy byl normální píča.(13.6.2012)

Jako člověka pracujícího v televizním zpravodajství, se mě téma filmu hluboce dotýká. A jako střihače se mě stejně tak dotýká i jeho výtvarná stránka od kamery, přes střih až k výkonům herců. Ve své kategorii naprosto jednoznačných 5/5.(23.12.2012)

Máme tu perfektní plynulý film nic nezanedbávající na své cestě k cíli. Tím je dokumentace jednoho politicko-žurnalistického sporu v jedné pohnuté době plné obav. Vidíme, jak může někdo, politik bez skrupulí, s dostatečně agresivní rétorikou a nabídkou radikálních řešení problémů, pomocí umného trefování se do citlivých míst obyčejného člověka rozdmýchávat jeho obavy a tímto se stát mocnou veřejnou osobností a vůdcem. Osobností, která za tichého i hlasitého souhlasu a podpory obávajících se mas ve svých rukou nahromadí takový mandát moci, že jím může destruovat demokratickou společnost v jejích základech. A to už jen tím, že ve svých rukou nahromadí tolik té moci. Takový člověk může mít ryze osobní cíle, ale i hluboké přesvědčení o své pravdě. Tak jako tak, pokud je přesvědčení dostatečně radikální, rétorika dostatečně agresivní a obavy veřejnosti dostatečně silné, může se dostat k moci a jí pak logicky disponovat. Přestože je Good Night, and Good Luck velmi konkrétním obrazem velmi konkrétní události, je neskutečně nadčasový. Model, kdy člověk ovládal masy skrze jejich obavy z něčeho jim odlišného, čas od času to přiživil vykonstruovanými tvrzeními a bohužel i nevinnými obětními beránky, v historii světa již mnohokrát zafungoval a očividně ve své ani nepříliš modifikované podobě funguje i dnes. Stačí se podívat na domácí politickou scénu a názory většiny z nás. Želbohu. Aspoň, že ve většině dob a míst existují lidé, kteří si nadevše váží práv na vlastní názor a svobodu projevu a ještěže tací často stanou v mediálních redakcích, kde se snaží podat co nejobjektivnější zprávy o pravdě. A ať na mě kurva nikdo nechodí s těma konspiračníma teoriema, že každý, kdo vleze do médií začne automaticky hájit čistě zájmy majitele. O cenzuře médií a cenzuře médii je tento film patrně ještě více než o populismu, taktéž o principech novinařiny a informovanosti společnosti. Vše spolu tak nějak souvisí. Však podívejte se sami.(16.2.2018)

90 %.(7.3.2006)

Fantastická stylizace do 50. let! FIlm, který má co říct jak obsahově tak umělecky. Výborný výkon Davida Strathairna, věřila jsem mu každé mrknutí. A Ray Wise pro fandy Twin peaks jako třešnička. Jen tak dál Georgi!(8.3.2006)

Výborný, o maximální autentičnost usilující snímek, vyprávějící o novinářích, kteří se v době "honu na čarodejnice" nebáli říci pravdu o nekalých praktikách senátora McCartheyho. Zároveň režisér, scénárista a jeden z hlavních představitelů snímku, George Clooney, skvěle ukazuje, jak již v počátcích televize museli žurnalisté čelit tlaku sponsorů, kteří měli své zájmy na tom, co odvysílat a co ne. Velmi důležitý snímek o pravdě, médiích, statečnosti a jedné černé kapitole amerických dějin s přesahem do současnosti. 4 a 1/2 *(25.7.2006)

Bravo, mistře Clooney! Výborné drama bez zbytečně velkého patosu.(9.8.2007)

• Lichty

Jasně, chápu - téma je to rozhodně velice zajímavé a pokud projevíte alespoň malý zájem o americkou politiku, budete poučeni a obohaceni. Já si však během sledování filmu připadal, jako bych přepínal dlouhý projev Martina Bursíka s docela zajímavým komorním dramatem z filmového klubu. Možná jsem byl jen špatně naladěn, ale já se nebavil. Při pročítání okolních komentářů se vám však můj negativní zážitek pravděpodobně vyhne.(10.9.2007)

Aj ked je USA aka chce po roznych obdobiach historie, vzdy (klop-klop) sa najde partia pevne stojacich ludi v case kríz a dokonca vyhrava zivotne dolezity suboj o demokraciu, ako v politike, tak televizia. Priam 100 per. rezia, zive dialogy, kde sa ludia naozaj rozpravaju a nepadaju dole aj ked ich tam stale taha ludska blbost po moci. Ani neviem prečo nedam celych 5 ... so good luck !(2.1.2008)

Cigáro v každém záběru.(31.1.2009)

'Cassius was right, the fault dear Brutus is not in our stars, but in ourselves. Good night, and good luck.'(4.6.2009)

• saltonsea?

Iluze 50.let je dokonalá, herecké výkony ucházejicí, ale natočeno bez napětí a k uzoufání nudně. Clooney by měl zůstat u herectví, režie mu moc nejde.(22.8.2009)

My jsme tu v 50. letech měli komanče, Američani zase fanatika McCarthyho, jenž docílil, byť v mnohem menší míře, téhož: strachu, pronásledování, odstrašujících procesů, udavačství, vzájemné nedůvěry, ale samozřejmě i statečnosti. A George Clooney tuto atmosféru doby skvěle (až dokumentárně) vystřihl. Bravo!(20.12.2012)

Užitečná a vůbec ne nudná lekce z dějepisu...(14.1.2014)

Bolo to trochu nudne. Clooney tento film rozhodne nenatocil pre divaka ale pre novinarov.(18.1.2006)

Snímek, který jasně ukazuje jakými tématy se režisér zaobírá. Je to navíc téma, které v USA není až tak oblíbené a je dodnes diskutované. Takže se dá říci, že George píchal do vosího hnízda. Drama je skvěle ztvárněno a člověk se bez problémů dostává do atmosféry a tím do děje vlastního příběhu.(31.3.2008)

Dokonale, poctivě natočený film s vážným tématem amerického "honu na čarodějnice".(2.2.2009)

Jeden z filmů, u kterého jsem si přál, ať ještě nekončí.(2.8.2010)