poster

Dobrou noc a hodně štěstí

 • USA

  Good Night, and Good Luck.

 • Francie

  Good Night, and Good Luck.

 • Velká Británie

  Good Night, and Good Luck.

 • Slovensko

  Dobrú noc a veľa šťastia

Drama / Historický / Životopisný

USA / Francie / Velká Británie / Japonsko, 2005, 93 min

Komentáře uživatelů k filmu (301)

 • Fiftis
  ****

  Film je náročný, možno som urobil chybu keď som ho pozeral v neskorých hodinách. Každopádne ma vtiahol naplno do 50.tych rokov, možno aj svojím čiernobielym nádychom a nemal som ani raz pocit, že sa natáča v kulisách v roku 2005. Chýbalo mi dosť že sa celý film odohrával len v interiéri ale to sa dalo aj čakať. Výborné výkony hlavne od Davida Strathairna a Patricie Clarkson.(29.9.2014)

 • Pythonator
  *

  Nuda, která nemá s filmem příliš společného. Spíše je to takový dokument či ještě lépe věrná rekonstrukce jednoho případu televizního sporu schizofrenního senátora, co vidí všude komouše a reportéra, který je nikde nevidí. Proč se na to dívat? Třeba protože se zajímáte o politickou historii (či hysterii) USA. Jinak je ten film úplně na hovno. Dal bych tomu i dvě hvězdičky, ale když vidím jak to tady vy opičky přehvězdičkováváte, jen aby se neřeklo, že nerozumíte umění, tak musím z principu dolů. Já se stádem ovcí nejdu a nebojím se zneuctít film vychvalovaný pseudointelektuální kritikou.(17.1.2014)

 • Trumper
  ****

  Je zajímavé, že už i před 60 lety se v době, kdy televizní vysílání bylo teprve v plenkách, vedly debaty o tom, jestli se z televize nestává nástroj pokleslé masové zábavy namísto rychlého a kvalitního zdroje informací. Primárně se sice zápletka filmu točí kolem úplně jiné tématiky, rámcově je však ohraničena přednáškou E. R. Murrowa o úpadku médií, který vzdáleně připomíná Danielsovu úvodní řeč z Newsroomu.___ Srovnání s Newsroomem snese i snaha o maximálně přesvědčivé ztvárnění technické stránky televizní novinařiny nebo novinářské šťourání do vosího hnízda, které v Good Night, and Good Luck. představuje McCarthyho antikomunistická kampaň. Hlavní devizou filmu je ale David Strathairn a jeho E. R. Murrow, coby samozvaný „arbitr“, co sám o sobě moc dobře ví, že nemá tak úplně čisto před vlastním prahem.___ Po Dnu zrady jde pro mě o druhý film, ve kterém G. Clooney odvedl naprosto precizní režijní práci, kterou trochu sráží náročná tématika, navíc podaná skoro dokumentárním stylem. Film je skoro puntičkářsky propracovaný, emoce čerpá jen z výrazu herců, nikoli z hudby nebo kamery, jak je často zvykem, a obsahově je natolik dokumentaristicky strohý, až by mu člověk uvěřil, že si na nic nehraje. Ale počkat, on si vážně na nic nehraje… A to se mi líbí. Pocitově 65%, objektivně 85%. /75+%(13.4.2014)

 • wikipetr
  *****

  Propaganda vs. propaganda. Nejsem si jistý, jaká je definice žurnalismu, osobně jsem byl vždycky učen, že základ je nestranost, kterou pan Murrow s kolegy moc nedrželi, ačkoliv se jistě snažili. Nicméně pravý význam novinařiny pravděpodobně leží ve výroku George Orwella: “Journalism is printing what someone else does not want printed: everything else is public relations.” Což podle mě sedí, zde sice nejde o tisk, ale televize je přeci jen mocnější médium než noviny, obzvláště dnes. Problém je ale, jak je vlastně vypovězeno v záverečné řeči, v tom, že diváci chtějí být spíše baveni než informováni. Není se čemu divit, celý den za sebou mají dostatek špíny, a nemají potřebu, aby se na ně valila i z obrazovek, které mají představovat odreagování. Jistě, i dnes funguje publicistická žurnalistika, u nás představována panem Klímou a Reportéry ČT. Oba kombinují závažná témata i s poučným reportážemi například o historii, ale zase netušíme, kde je pravda. Reportéři jsou součástí veřejnoprávní televize v rukou státu, takže čí pravdu vysílají? A hlavně, kdo je poslouchá? Pan Klíma si našel své místo v komerčních televizích, ale kdo poslouchá jeho, stojí za svou pravdou? Změnili někdy něco? Poukazují na problémy. Řešení je v rukou lidí. Kteří ale často nechtějí převzít zodpovědnost a mají mnoho vlastních problémů. Zajímavý způsob, jak informovat veřejnost o závažných problémech společnosti nalezl John Oliver v Last Week. Komentuje často kontroverzní témata a prokládá je vtipy, které se sice občas nehodí, ale získává tak pozornost lidí. Možná kdyby pan Murrow fungoval částečně jako komik, lidé by ho poslouchali, částečně se k tomuto tématu vlastně vyjadřují i v samotném filmu. Avšak je na místě se zeptat, hodí se užívat humor v takto zásadních problematikách? Co my víme, co ví kdokoliv. Promiňte, asi jsem odbočil, jako film to působí zajímavě, netuším, kde leží pravda a přeji panu Clooneymu další zdařilé nezávislé režijní počiny, za to, co protrpí v reklamýcn na Nespresso, si tu pozornost zaslouží.(17.5.2015)

 • lucasss
  *****

  vynikajuci film g.clooneyho, ktory dokazuje, ze ako reziser je vynikajuci. dolezity film o dolezitych zalezitostiach, po hereckej stranke absolutne dokonaly. uzasne.(9.7.2006)

 • robbez
  ***

  Mccarthismus = kostlivec ve skříni americké demokracie. Zajímavé téma, stylová černobílá a jazzová atmosféra. Nějak se mi ale nechce věřit té úžasné jednotě a společnému nadšení a zápalu všech pracovníků v televizní redakci.(3.2.2012)

 • surprise
  ***

  Ve srovnání s komunistickými procesy je tento opačný hon na komunisty limonádou. Film mě nedokázal vtáhnout a spoluprožívat drama hrdinů, což neznamená, že neoceňuji způsob jakým je vytvořen a patří k nadprůměru.(21.9.2012)

 • agent_barton
  ****

  Clooneyho osobité ztvárnění McCarthysmu v USA v 50. letech je vynikajícím dílem pro ty, co se aspoň trochu zajímají o novodobé americké dějiny. Vy ostatní si raději pusťte nějakou dobrou komedii. I přesto, že film se zabývá pouze odpůrci McCarthyho politických procesů a nenabízí nám pohled i na druhou stranu, stále se jedná o velmi kvalitní dílo a náhled do americké historie. Atmosféra 50. let se Clooneymu prostřednictvím černobílého provedení, hereckého obsazení (známými herci) a hudebního doprovodu podařila velmi dobře vystihnout.(16.10.2012)

 • Johgas
  ****

  Georgi Clooneymu se podařilo mě bez výhrad přenést do roku 1954, do období McCarthismu, honu na čarodějnice, nejistoty....kde nikdo nevěděl, kdo bude další na řadě, na koho se "něco" najde, a přijde o práci a společenskou prestiž. Když jsem poslouchala McCarthyho demagogický projev, velice me mrazilo. Musela jsem se štípnout, abych se ujistila, že neposlouchám Urválka či Brožovou-Polednovou. Ta doba byla šílená a její atmosféra byla zachycena opravdu velmi věrně, včetně dobových kostýmů, hudby, účesů. To jsou samozřejmě jen vnější atributy; věrně byla zachycena i ta atmosféra strachu, kdy se odehrávaly příběhy ala "žil jsem v roce 1934 se ženou, která byla párkrát na schůzi sympatizantů s komunisty. Teď to na mě vytáhnou a končím". Skvělý byl David Strathairn v hlavní roli, ale i ostatní role byly obsazeny přesvědčivě. Kdyby na začátku nebylo prozrazeno, jak to vlastně v tom roce 1954 dopadlo, moc bych si na reportéry nevsadila.(17.12.2013)

 • bonovox
  *****

  Skvelé(24.9.2017)

 • david666
  ***

  za námět hvězda navrch,,,čekal jsem, že film půjde více do hloubky, připadalo mě to takové útržkovité(18.7.2019)

 • Foglis
  *****

  Clooney udělal velmi dobře, že film neudělal dlouhý, jak je u podobných politických filmů zvykem, řekl co chtěl a stačí.(1.2.2009)

 • Onetugin
  *****

  Co je clooney, herec nebo režisér?(15.2.2009)

 • JoudaCZ
  ****

  Jedná se o téma, o němž jsem měl jen velmi povrchní představu, takže chvíli trvalo, než jsem se chytil a získal přehled o tom, co, kdo a proč. Ale pak už mě film držel až do konce. Dobrý scénář i režie udrží napětí i bez velké akce. K tomu vhodně zvolený vizuál (ta černobílá tomu fakt slušela), výborná hudba a skvělí herci (hlavně Strathairn a Langella). Takže bez obav, nudit se nebudete, a navíc, budete se "nenudit" kvalitně.(1.3.2009)

 • maart
  ****

  Atmosféra je úžasná, toto Clooneymu ide.(7.4.2009)

 • J.Bonnie
  ***

  Jak napsal Golfista - k tomuto filmu je opravdu zapotřebí něco vědět. Já nevěděla nic a taky jsem na to doplatila. Rada pro ostatní - opravdu si nejříve přečtěte pár informací na csfd, pár informací si vygooglete a pak teprve můžete pořádně pochopit a hlavně taky ocenit tento film. Pro toto všechno, co jsem já neudělala, jen 3 hvězdy... Protože kdybych si ke každému filmu měla předem zjišťovat informace, netrávila bych čas ničím jiným. JInak skvěle udělaný a vřele doporučuji.(30.7.2009)

 • babuca
  *

  nudné nedopozeral som to.(8.4.2011)

 • JerryPilsen
  ***

  Záplava výborných herců nedokáže pozvednout dílo nad úroveň dokumentu.Dialogy propracované,ale pro nezůčastněné dost nuda.Zajímavé spíše svým dopadem než formou.(3.7.2012)

 • stuj
  ***

  Právě jsem se na to dokoukal tím, že to ohodnotím. A koukám, že už jsem to kdysi viděl a hodnotil:) Což o něčem asi taky vypovídá. Každopádně koukat se na to dá, zajímavá ukázka z amerických dějin.(1.6.2015)

 • Rathe
  ****

  Vůbec jsem nevěděl do čeho jdu. Ale jak film začal a zjistil jsem, že je to o McCartismu a McCarthym, naskočila mi školní látka. A už ve škole mi to připadalo dost zajímavé. Netušil jsem, že je o tom i nějaký film. Ale i když to vypadalo nádherně, ne celé se mi to líbilo.(14.7.2016)

 • mircxxx
  *****

  Velmi povedený fllm o době, kdy jeden z amerických republikánů šeredně šlápl vedle. Utrhl se ze řetězu. Politiku té doby nemá cenu hodnotit. A co je tedy na tomto filmu tak "parádního"? Všechno.(19.2.2020)