Dobrou noc a hodně štěstí

• Francie

Good Night, and Good Luck.

Dobrú noc a veľa šťastia

Drama / Historický / Životopisný

USA / Francie / Velká Británie / Japonsko, 2005, 93 min

Film je náročný, možno som urobil chybu keď som ho pozeral v neskorých hodinách. Každopádne ma vtiahol naplno do 50.tych rokov, možno aj svojím čiernobielym nádychom a nemal som ani raz pocit, že sa natáča v kulisách v roku 2005. Chýbalo mi dosť že sa celý film odohrával len v interiéri ale to sa dalo aj čakať. Výborné výkony hlavne od Davida Strathairna a Patricie Clarkson.(29.9.2014)

• Pythonator

Nuda, která nemá s filmem příliš společného. Spíše je to takový dokument či ještě lépe věrná rekonstrukce jednoho případu televizního sporu schizofrenního senátora, co vidí všude komouše a reportéra, který je nikde nevidí. Proč se na to dívat? Třeba protože se zajímáte o politickou historii (či hysterii) USA. Jinak je ten film úplně na hovno. Dal bych tomu i dvě hvězdičky, ale když vidím jak to tady vy opičky přehvězdičkováváte, jen aby se neřeklo, že nerozumíte umění, tak musím z principu dolů. Já se stádem ovcí nejdu a nebojím se zneuctít film vychvalovaný pseudointelektuální kritikou.(17.1.2014)

Je zajímavé, že už i před 60 lety se v době, kdy televizní vysílání bylo teprve v plenkách, vedly debaty o tom, jestli se z televize nestává nástroj pokleslé masové zábavy namísto rychlého a kvalitního zdroje informací. Primárně se sice zápletka filmu točí kolem úplně jiné tématiky, rámcově je však ohraničena přednáškou E. R. Murrowa o úpadku médií, který vzdáleně připomíná Danielsovu úvodní řeč z Newsroomu.___ Srovnání s Newsroomem snese i snaha o maximálně přesvědčivé ztvárnění technické stránky televizní novinařiny nebo novinářské šťourání do vosího hnízda, které v Good Night, and Good Luck. představuje McCarthyho antikomunistická kampaň. Hlavní devizou filmu je ale David Strathairn a jeho E. R. Murrow, coby samozvaný „arbitr“, co sám o sobě moc dobře ví, že nemá tak úplně čisto před vlastním prahem.___ Po Dnu zrady jde pro mě o druhý film, ve kterém G. Clooney odvedl naprosto precizní režijní práci, kterou trochu sráží náročná tématika, navíc podaná skoro dokumentárním stylem. Film je skoro puntičkářsky propracovaný, emoce čerpá jen z výrazu herců, nikoli z hudby nebo kamery, jak je často zvykem, a obsahově je natolik dokumentaristicky strohý, až by mu člověk uvěřil, že si na nic nehraje. Ale počkat, on si vážně na nic nehraje… A to se mi líbí. Pocitově 65%, objektivně 85%. /75+%(13.4.2014)

Propaganda vs. propaganda. Nejsem si jistý, jaká je definice žurnalismu, osobně jsem byl vždycky učen, že základ je nestranost, kterou pan Murrow s kolegy moc nedrželi, ačkoliv se jistě snažili. Nicméně pravý význam novinařiny pravděpodobně leží ve výroku George Orwella: “Journalism is printing what someone else does not want printed: everything else is public relations.” Což podle mě sedí, zde sice nejde o tisk, ale televize je přeci jen mocnější médium než noviny, obzvláště dnes. Problém je ale, jak je vlastně vypovězeno v záverečné řeči, v tom, že diváci chtějí být spíše baveni než informováni. Není se čemu divit, celý den za sebou mají dostatek špíny, a nemají potřebu, aby se na ně valila i z obrazovek, které mají představovat odreagování. Jistě, i dnes funguje publicistická žurnalistika, u nás představována panem Klímou a Reportéry ČT. Oba kombinují závažná témata i s poučným reportážemi například o historii, ale zase netušíme, kde je pravda. Reportéři jsou součástí veřejnoprávní televize v rukou státu, takže čí pravdu vysílají? A hlavně, kdo je poslouchá? Pan Klíma si našel své místo v komerčních televizích, ale kdo poslouchá jeho, stojí za svou pravdou? Změnili někdy něco? Poukazují na problémy. Řešení je v rukou lidí. Kteří ale často nechtějí převzít zodpovědnost a mají mnoho vlastních problémů. Zajímavý způsob, jak informovat veřejnost o závažných problémech společnosti nalezl John Oliver v Last Week. Komentuje často kontroverzní témata a prokládá je vtipy, které se sice občas nehodí, ale získává tak pozornost lidí. Možná kdyby pan Murrow fungoval částečně jako komik, lidé by ho poslouchali, částečně se k tomuto tématu vlastně vyjadřují i v samotném filmu. Avšak je na místě se zeptat, hodí se užívat humor v takto zásadních problematikách? Co my víme, co ví kdokoliv. Promiňte, asi jsem odbočil, jako film to působí zajímavě, netuším, kde leží pravda a přeji panu Clooneymu další zdařilé nezávislé režijní počiny, za to, co protrpí v reklamýcn na Nespresso, si tu pozornost zaslouží.(17.5.2015)

vynikajuci film g.clooneyho, ktory dokazuje, ze ako reziser je vynikajuci. dolezity film o dolezitych zalezitostiach, po hereckej stranke absolutne dokonaly. uzasne.(9.7.2006)

Mccarthismus = kostlivec ve skříni americké demokracie. Zajímavé téma, stylová černobílá a jazzová atmosféra. Nějak se mi ale nechce věřit té úžasné jednotě a společnému nadšení a zápalu všech pracovníků v televizní redakci.(3.2.2012)

Ve srovnání s komunistickými procesy je tento opačný hon na komunisty limonádou. Film mě nedokázal vtáhnout a spoluprožívat drama hrdinů, což neznamená, že neoceňuji způsob jakým je vytvořen a patří k nadprůměru.(21.9.2012)

Clooneyho osobité ztvárnění McCarthysmu v USA v 50. letech je vynikajícím dílem pro ty, co se aspoň trochu zajímají o novodobé americké dějiny. Vy ostatní si raději pusťte nějakou dobrou komedii. I přesto, že film se zabývá pouze odpůrci McCarthyho politických procesů a nenabízí nám pohled i na druhou stranu, stále se jedná o velmi kvalitní dílo a náhled do americké historie. Atmosféra 50. let se Clooneymu prostřednictvím černobílého provedení, hereckého obsazení (známými herci) a hudebního doprovodu podařila velmi dobře vystihnout.(16.10.2012)

Georgi Clooneymu se podařilo mě bez výhrad přenést do roku 1954, do období McCarthismu, honu na čarodějnice, nejistoty....kde nikdo nevěděl, kdo bude další na řadě, na koho se "něco" najde, a přijde o práci a společenskou prestiž. Když jsem poslouchala McCarthyho demagogický projev, velice me mrazilo. Musela jsem se štípnout, abych se ujistila, že neposlouchám Urválka či Brožovou-Polednovou. Ta doba byla šílená a její atmosféra byla zachycena opravdu velmi věrně, včetně dobových kostýmů, hudby, účesů. To jsou samozřejmě jen vnější atributy; věrně byla zachycena i ta atmosféra strachu, kdy se odehrávaly příběhy ala "žil jsem v roce 1934 se ženou, která byla párkrát na schůzi sympatizantů s komunisty. Teď to na mě vytáhnou a končím". Skvělý byl David Strathairn v hlavní roli, ale i ostatní role byly obsazeny přesvědčivě. Kdyby na začátku nebylo prozrazeno, jak to vlastně v tom roce 1954 dopadlo, moc bych si na reportéry nevsadila.(17.12.2013)

Skvelé(24.9.2017)

za námět hvězda navrch,,,čekal jsem, že film půjde více do hloubky, připadalo mě to takové útržkovité(18.7.2019)

Clooney udělal velmi dobře, že film neudělal dlouhý, jak je u podobných politických filmů zvykem, řekl co chtěl a stačí.(1.2.2009)

Co je clooney, herec nebo režisér?(15.2.2009)

Jedná se o téma, o němž jsem měl jen velmi povrchní představu, takže chvíli trvalo, než jsem se chytil a získal přehled o tom, co, kdo a proč. Ale pak už mě film držel až do konce. Dobrý scénář i režie udrží napětí i bez velké akce. K tomu vhodně zvolený vizuál (ta černobílá tomu fakt slušela), výborná hudba a skvělí herci (hlavně Strathairn a Langella). Takže bez obav, nudit se nebudete, a navíc, budete se "nenudit" kvalitně.(1.3.2009)

Atmosféra je úžasná, toto Clooneymu ide.(7.4.2009)

Jak napsal Golfista - k tomuto filmu je opravdu zapotřebí něco vědět. Já nevěděla nic a taky jsem na to doplatila. Rada pro ostatní - opravdu si nejříve přečtěte pár informací na csfd, pár informací si vygooglete a pak teprve můžete pořádně pochopit a hlavně taky ocenit tento film. Pro toto všechno, co jsem já neudělala, jen 3 hvězdy... Protože kdybych si ke každému filmu měla předem zjišťovat informace, netrávila bych čas ničím jiným. JInak skvěle udělaný a vřele doporučuji.(30.7.2009)

• babuca

nudné nedopozeral som to.(8.4.2011)

Záplava výborných herců nedokáže pozvednout dílo nad úroveň dokumentu.Dialogy propracované,ale pro nezůčastněné dost nuda.Zajímavé spíše svým dopadem než formou.(3.7.2012)

Právě jsem se na to dokoukal tím, že to ohodnotím. A koukám, že už jsem to kdysi viděl a hodnotil:) Což o něčem asi taky vypovídá. Každopádně koukat se na to dá, zajímavá ukázka z amerických dějin.(1.6.2015)

Vůbec jsem nevěděl do čeho jdu. Ale jak film začal a zjistil jsem, že je to o McCartismu a McCarthym, naskočila mi školní látka. A už ve škole mi to připadalo dost zajímavé. Netušil jsem, že je o tom i nějaký film. Ale i když to vypadalo nádherně, ne celé se mi to líbilo.(14.7.2016)

Velmi povedený fllm o době, kdy jeden z amerických republikánů šeredně šlápl vedle. Utrhl se ze řetězu. Politiku té doby nemá cenu hodnotit. A co je tedy na tomto filmu tak "parádního"? Všechno.(19.2.2020)