Dobrou noc a hodně štěstí

• USA Good Night, and Good Luck. (více)

Černobílý film George Clooneyho je rekonstrukcí sporu komentátora zpravodajství stanice CBS Edwarda Murrowa se senátorem Josephem McCarthym. Jejich konfrontace se odehrávaly přímo v živém vysílání. McCarthy stál v 50. letech v čele senátního výboru, který vyšetřoval občany podezřelé ze spolupráce s komunisty. Práce výboru se ve skutečnosti rovnala honu na čarodějnice. Kampaň senátora McCarthyho v nejmrazivějších letech studené války lze přirovnat k politickým procesům ve východním bloku ve stejné době, i když postihy v případě USA nebyly naštěstí tak tvrdé. Nespravedlivé obvinění přesto zničilo řadě lidí život nebo kariéru. Právě televizní zpravodajství o těchto kauzách pomohlo pronásledování zastavit. Film dosud získal 5 ocenění na MFF v Benátkách 2005, dále cenu pro nejlepší mimoevropský film v při udílení Evropských filmových cen 2005 a má také 3 nominace na Zlatý Glóbus v hlavních kategoriích. (oficiální text distributora)

Radko

Priblíženie atmosféry lovu na sympatizantov komunizmu v Amerike 50. rokov a verejnej kritiky týchto senátorských špinavostí reportérmi televíznej stanice CBS je fajn. Čo vadí je práve snaha o presah, ktorú vo svojom komentári spomína napríklad užívateľ gudualin. Nie že by som nebol zástancom slobody slova či spolčovania - práve naopak. Ale myslieť si, že dnes, kedy väčšina televíznych kanálov rezignovala na investigatívu, odhaľujúcu práve potieranie a obmedzovanie ľudských práv, sa z nejakej televízie hlasom nebojácneho redaktora dozvieme skutočné fakty o neustálej snahe moci ovládnuť súkromný priestor občanov je naivné. Ešte tak tepať do korupcie, zlodejstiev, podvodov a násilnej kriminality - to áno; mimochodom tam sa šikovne dá skryť odstránenie konkurenčného mafiánskeho vládnúceho spolku. Ale ľudské práva? Zabudnite! Veď každý móže čo chce. V skutočnosti sa variabilita produktov trhu neuveriteľne zjednocuje v prospech pár globálnych hráčov. Poučné je mimochodom naštudovať si hadov (ide o vzájomné vlastnícke prepojenia firiem). Všetky snahy kamerami, čipami, elektronickými kartami, mobilmi a neviem čím ešte zmapovať do najmenších podrobností privátny život jednotlivca (skenery na letiskách a v dôležitých vládnych budovách spočítajú hádam aj počet cigariet v škatuľke fajčiara, uloženej kdesi v pracovnom kufríku), totiž neslúžia ničomu inému, ako snahe o dokonalé porozumenie privátnemu nákupnému profilu konzumenta. A ak obchodník vie, ako zákazník žije neni problém mu naservírovať dokonale unifikovaný tovar a služby, samozrejme cenovo odstupňované od výpredajovej kategórie po hyperluxus. Od pánskych ponožiek, cez hygienické vložky až po zariadenie bytu a zájazdy. No ale veď v konečnom dôsledku je to pre naše kolektívne dobro. Tak aká investigatíva, nie? V skutočnosti sa neuveriteľne rýchlo stráca zdroj prirodzeného života, rôznorodosti. Počínajúc zámernou redukciou jazyka, vytláčaním regionálnych zvláštností a špecialít neladiacich normám záväzným pre celé štáty. Ďalej je tu absolútna redukcia maloobchodu v prospech veľkých nákupných centier, poľnohospodárskej pôdy v prospech skladových a logistických centier, a lesných pozemkov v prospech satelitných sídliskových komplexov rodinných domov alebo luxusných bytoviek (stavia sa dnes vôbec niečo iné?). Redukuje sa školstvo aby poslušní, zámerne zhlúpnutí robotickí mukli pri montážnych linkách neodvrávali (blba ide naprogramovať podľa želania majiteľov oveľa ľahšie). Všetky tieto kroky sú živené masívnou propagandou (od lifestylových tlačených magazínov aj internetových stránok, reklám, tv, výchovou v školách, živených a financovaných konkrétnymi firmami atď.), orientovanou na tie správne a premyslené životné priority. Hlavné je všetko si premyslieť a naplánovať v súlade s nimi. Všetko toto štve a serie tak maximálne pár desiatok tisíc anarchistov, milovníkov prírody a podobných týpkov, ktorých snahy sú zámerne zosmiešňované, kriminalizované a zveličované. V tomto zmysle beriem film "Dobrú noc a veľa šťastia" do istej miery zároveň aj ako ako propagandu, ktorá upokojuje - pozrite, aká je sila médií! Nedopustia - ak v nich pracujú správni ľudia - pošliapavanie základných ľudských práv! Naozaj? Stačí si však len prečítať vlastnícku štruktúru celoštátnych médií (napriek existencii internetu je televízia stále silným hráčom na trhu, pretože divákovi stačí šťuknúť ovládačom - a o program mysle sa postarajú všetky tie pekne upravené tety a ujovia) a zamyslieť sa, či vlastníci televízií by pripustili sústredený útok vlastnej investigatívy do vlastných radov. () (méně) (více)

castor

Běžný divák asi trochu trpí nejen bezdějovostí, ale tohle téma jedné mediální tahanice není úplně masově přitažlivé. Navíc když je tahle rekonstrukce černobílá. Trpělivější divák se však kochat bude. Co se televize týče, šlo o dobu panenskou. O to temnější důsledky tahle událost měla. Tentokrát ryze autorský George Clooney (ambice a hlavně schopnosti je realizovat tahle někdejší televizní star rozhodně má) prostě zachycuje pouhý fragment z kariéry několika novinářů, kteří se postavili senátorovi McCarthymu. Velká odvaha a na mnoha místech vyprávění několik výborných vteřin/minut, které nám Clooney s chutí dopřává. Tohle už není náhoda!! ()

D.Moore

Je, pravda, že čím více toho divák o mccarthismu ví, tím lépe pro něj, ale řekl bych, že i neznalému člověku se může Dobrou noc a hodně štěstí snadno zalíbit. Film má velice dobrou atmosféru (černobílá kamera plus skvělá hudba dělají divy), "ukecaný", ale, pokud na něj máte náladu, ani na chvíli nenudící scénář, senzačně sehrané a vyrovnané herecké výkony... Čtyři a půl hvězdy zaokrouhluji nahoru za všudypřítomnou uvěřitelnost. Clooney válí i za kamerou.__P.S. Člověk, který k DVD dělal titulky, překvapil. "Přeložit" Rin Tin Tina jako Maxipsa Fíka, tomu říkám invence. ()

Ded@M@tes

Tak já nevím, mně film připadal celkem nudný. Zahrané to bylo dobře, navíc se spoustou výborných herců: David Strathairn, George Clooney, Robert Downey Jr a další. Nic méně mne tento politický film nenadchl. Černobílý film George Clooneyho, který se odehrává v USA 50 let. Příběh se věnuje skutečnému konfliktu mezi televizním žurnalistou Edwardem R.Murrowem a senátorem Josephem McCarthym. Dobrou noc a hodně štěstí. ( Hodnocení: 5/10 ) ()

Spooner

Film o tom, jak nebylo v 50. letech lehké dělat v televizi nebo v jiném médiu. A po tomhle filmu bych tam doopravdy dělat nechtěl. Clooney tu dobře popsal tu atmosféru, kdy se každý zaměstanec bál o své místo, protože nařčení z komunismu mohlo přijít po každém vysílání. A funguje to výborně. Celý film si jede takovým pomalým tempem a někdy až dokumentárním stylem zachycuje tehdejší situaci. To celé ještě doplňuje výborná dobová hudba a kamera. A herci jsou také do jednoho bezchybní, Strathairnem počínaje a Rayem Wisem konče. Výborný, místy až mrazivý film, který potvrzuje že Clooney má talent nejen herecký, ale také režijní. ()

petero

Tak toto George určite nenatočil pre tuctového diváka ako som ja. Jeho Confessions of a Dangerous Mind bol skvelý, no toto už je o niečom inom. 50te roky, politika, komorný príbeh, vôbec som nevedel o čo ide a tak som to niekde za polkou vzdal a určite sa k tomu už nevrátim. ()

gogo76

Zaujímavá konverzačka, kto by to od Clooneyho čakal. Téma falošných obvinení ,komunistických donášačov a všeobecnej hrozby komunizmu pre krajinu, to sú hlavné témy, o ktoré tu ide. Štýlová čiernobiela farba s všadeprítomným cigaretovým dymom filmu pristane, ale nič viac ako konverzačku nečakajte. Film 70%. ()

pepo

V 50. rokoch v Amerike vládol strach nielen z komunizmu, ale aj z vyšetrovania protiamerickej činnosti. Tento hon na čarodejnice sa odohrával pod vedením senátora McCarthyho. K ukončeniu jeho kariéry výrazne prispel televízny redaktor Edward Murrow. A hlavne o ňom pojednáva táto štýlová čiernobiela pecka. Skvelá dobová atmosféra plná cigaretového dymu a vynikajúce herecké výkony na čele s Davidom Straithairnom, Robertom Downeym Jr. a samotným režisérom sú najväčšou silou tejto lahôdky nominovanej na 6 cien filmovej Akadémie. Veľké odporúčanie pre každého, kto to ešte nevidel. 9/10 ()

cheyene

Rád bych dal vyšší hodnocení, ale nemohu. Po celou dobu filmu jsem se prakticky nudil, byl opravdu až přes příliš politický. Ani vynikající herecké výkony mě neobměkčí a nepřidám hvězdičku. Jsou snímky, které jsou založené na síle mluveného slova a mají v něm opravdovou moc. Dobrou noc a hodně štěstí patří mezi tento typ filmů, avšak nedokázal mě vskutku zabavit a přitáhnout. ()

LiVentura

Tragicky se mýlící a chybující americký senátor způsobil mnoho zla po celých Státech, než byl utnut jasnou a bystrou kritikou amer.novináře stanice CBS. ()

nunka

Nesporne kvalitne natočený film.. toho, kto sa však neorientuje v novinárskej brandži a je mu na míle vzdialená problematika historických udalostí v Amerike sotva tento film zaujme...pôsobí síce zaujímavo, no nevzrušivo. ()

3497299

Clooneyho autorský pohled na nechvalně známé temné období americké historie, symbolizované osobou senátora McCarthyho a jeho totalitarismem pod hlavičkou demokracie. Obhajoba investigativní žurnalistiky a svobody myšlení ve velmi vyspělé formě nostalgií nasyceného komorního snímku, kde postavy kouří téměř v každém záběru. Kvalita autorských filmů George Clooneyho je pro mě velmi příjemným překvapením. ()

Fiftis

Film je náročný, možno som urobil chybu keď som ho pozeral v neskorých hodinách. Každopádne ma vtiahol naplno do 50.tych rokov, možno aj svojím čiernobielym nádychom a nemal som ani raz pocit, že sa natáča v kulisách v roku 2005. Chýbalo mi dosť že sa celý film odohrával len v interiéri ale to sa dalo aj čakať. Výborné výkony hlavne od Davida Strathairna a Patricie Clarkson. ()

DJ_bart

"He just won't have any presents for his kids at Christmas." "He's a Jew." "Well don't tell him that. He loves Christmas." ____ Solidní komorní konverzačka dvou politických rivalů a jejich kolektivních agend, která by nebyla vůbec špatná ve formě divadelní hry. George Clooney se tentokrát bravurně zhostil postu režiséra a lukrativně využívá minimalismu a černobílé desaturace, která akurátně umocňuje onu tíživou atmosféru a rozpoložení tehdejší doby - vše ovšem haní sporadická politická angažovanost (snímek je spíš neutrální) a příliš konvenční forma, které chybí jakási esenciální jiskra. Ale jinak dávám samozřejmě palec hore Jiříku! .... VERDIKT: 7,1 liberálních levičáků z 10 ()

lamps

Sebevědomě vyšvihnutá filmařina, která v neúprosném rytmu nastoluje nenásilně rozvíjená témata a představuje postavy, k nimž vytvoří sympatie, aniž by se odkláněla od neustálého vývoje informativní pracovní roviny. Není to úplně moje Mekka zájmů a závěr nezanechá kdovíjak impozantní výchovný pohlavek, ale z pohledu čistě formálního není, nač si stěžovat (hlavně hra s prostorem a přenášením ostrosti dodává scénám příkladnou dynamiku a svěžest). Jo a David Strathairn je definitivně nejvíce podceňovaným hercem minulých dvou dekád. ()

Big Bear

Cloney není již delší dobu jen prošedivělým idolem mnoha žen a dívek, ale i slušným režisérem. Na mušku si vzal období tzv. McCarthysmu - období honu na čarodějnice. Republikánskému senátoru Josephu McCarthymu se podařilo na jednom ze svých vystoupení v senátu v padesátých letech konstatovat, že USA prakticky řídí na vedoucích postech skrytí komunisté a další se do země plíží jako sabotéři a špioni. Tím vyvolal v řadách občanů i úřadů (ač to nikdy řádně nedoložil důkazy) rozsáhlou paniku a atmosféru všeobecného podezřívání a pronásledování domnělých komunistů. Když se zjistilo, že McCarthy (sice v kontextu doby a chystání se USA na třetí světovou válku se SSSR) vlastně jen hystericky žvanil, bylo už pozdě. Nakonec dostal od senátu důtku. Avšak neprávem očerněných či postižených lidí, kteří přišli o své profese i prestyž bylo už příliš mnoho. Mezi nimi např. I Gregory Peck, Charlie Chaplin ad... Hon na čarodějnice se ovšem co represí a újmy postižených nedá srovnávat s opačným honem na imperialistické agenty z druhé strany železné opony. Edward Murrow z CBS se tomuto teroru a panice postavil a pomohl ji i zastavit. Tento dokument je pomníkem jemu a jeho spolupracovníkům. Mnoho jich tehdy nebylo a i když řada osobností s MCCarthym nesouhlasila či jej dokonce nenáviděla, z obavy z případných represí raději mlčela. Z českých osobností známe také jednu oběť, kterou McCarthysmus semlel. Je jí Jiří Voskovec, který byl dlouho internován na Ellie Islandu a vyslýchán v USA když žádal o azyl. Ten posléze nedostal z obav, že je osobou sympatizující s komunismem (což bylo tedy paradoxní stanovisko imigračních orgánů USA). Chválím George Clooneye za otevření této pandořiny skříňky. Pro demokratické amíky je připomínka tohoto období, kdy se leckdo choval v rozporu s ústavou USA a demokratickými principy hodně bolavým místem jejich novodobých dějin. Každopádně řadového diváka tato epizodka dějin USA asi moc nenadchne a možná i bude nudit...Je to spíše pro fajnšmekry. Takže slovy Eda Murrowa Vám všem přeji : Dobrou noc a hodně štěstí . * * * * ()

Madsbender

Film silný svojou atmosférou, spracovávanou látkou a pohľadom na boj proti komunizmu Ameriky 50.-tych rokov, no zrežírovaný síce do istej miery umne a zručne, ale zdĺhavo a trochu nezáživne. Herci sú to kvalitný, no nedostávajú prakticky nijaký priestor. Výsledný zážitok z filmu je skôr nudný. 60% ()

ninon

Clooney nás ve svém filmu zavádí do období amerických procesů 50. let, tzv. honu na čarodějnice. Do doby, kdy si televize začala uvědomovat, jaký může mít vliv a kdy se před kamerou ještě mohlo kouřit. Příběh je servírován jako komorní drama, boj muže proti muži. McCarthy vs. Murrow. Ani u jednoho se nedozvíme nic ze soukromí, pouze postoj k jednomu tématu a způsob jejich boje. Odosobněnost vládne celému filmu. Vlastně až na výjimky skoro všichni v tomto filmu vypadají jako lidé bez soukromí, oddaní pro svou věc nebo spíš pro tu Murrowovu? Loajální vůči CBS až tak, že jsou ochotni přijmout zásadu žádných osobních vztahů na pracovišti. Odbočka k manželům Wershbamovým mě zaujala a to z důvodu kam nás tím chtěl režisér vlastně nasměrovat? Mně se totiž po zbytek filmu drala na mysl otázka, proč někdo, kdo se snaží o morální políček, prosazuje takový zákaz. Z důvodu ochrany nebo čeho? Dost se to v mých očích bilo s přístupem ředitele CBS k celé situaci kolem kauzy McCarthy. To by vydalo na jeden díl pořadu pana Murrowa. Pokud by to ovšem pro něj bylo dost velké téma, že. Tím se dostávám ke skvělému výkonu Davida Strathairna a jeho sucharskému, rezervovanému a nemýlícímu se Murrowovi. Pro dobré hodnocení filmu by mi snad stačil na plátně jen on a kouř z cigarety (na který ovšem v reálu Murrow nakonec doplatil). Málem jsem utrpěla šok, když si ten muž s pokerovou tváří začal nervózně poklepávat nohou. Projev lidskosti! ()

Payushka

EDIT: Film jsem videla uz potreti a s kazdym zhlidnutim u me jeho hodnoceni stoupa (a tak to mame radi). Cernobilost momentalne ocenuju jako naprosto top - film pusobi jeste vice dokumentarne a skutecne zaznamy maji vetsi silu. Stejne tak zakomponovani opravdovych rozhovoru, misto aby hledali herce, ktery by McCarthyho kvalitne zahral (to by zvladnul asi jenom Gottwald). Po x letech si navic vsimam ruznych detailu, ktere se daji docenit az po hlubsim studiu historie a teorie medii - ale tady ukazuji na vyborne reserse pri psani scenare (napr. vubec rict, ze nikdo nevidel obsah zminene obalky, a je tedy nejiste, co je uvnitr, bylo tehdy v americkych "za kazdou cenu neutralnich" mediich skandal...nebo ze McCarthyho pad de facto zpusobilo navazeni do armady, kterou do te doby nechal byt). Puvodni koment: Priznavam se, ze patrim mezi ty mladsi divaky a taky k tomu, ze jsem o pripadu kolem McCarthyho vedela opravdu jen zakladni informace. A pritom se mi tenhle Clooneyho film vcelku hodne libil. Fakta nebyla na obtiz, rychle jsem se seznamila s jednotlivymi reportery a tak nejak se mezi ne zapojila. Vadily mi ovsem dve veci: Cernobile zpracovani. Nemuzu si pomoct, ale pusobilo na me prilis prvoplanove a uz vubec ne prirozene, nijak ve mne nenavodilo atmosferu padesatych let (zato pisnicky ano). Druhym mym problemem je, ze nejsilnejsi a nejuzasnejsi momenty filmu byly ty skutecne zabery pana McCarthyho, pripadne jeho obeti. V takovou chvili ale uz nejde o Clooneyho film, nybrz o skutecne dokumentarni spoty, ktere me proste dostaly svoji nemoznosti a krutosti. Mno...ale abych nebyla jenom negativni... R. Downey Jr. byl uzasny :) ()

Šakal

Tak toto je parádní záležitost! Ještě teď jsem plný dojmů z tohoto vynikajícího snímku! Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že takovéto téma se dá zpracovat takovýmto úžasným způsobem. Jedná se o rekonstrukci sporu komentátora CBS Edwarda Murrowa se senátorem Josephem McCarthym. McCarthy stál v 50. letech v čele " výboru pro neamerickou činnost " , který vyšetřoval občany podezřelé ze spolupráce s komunisty. Práce výboru se rovnala honu na čarodejnice a nespravedlivá obvinění zničila životy i kariéry mnoha lidem. I pro člověka jako já ( který před shlédnutím tohoto snímku věděl o problému pouze to nejnutnější bez nějakých další podrobností ) nebylo vůbec problémem se ve snímku ihned zorientovat a vše pochopit a to i přes to, že režisér George Clooney si nedělal nějakou zvláštní starost s podrobným vysvětlením tehdejší situace a diváka rovnou vrhnul do víru událostí. To vše i díky výborně propracovanému scénáři, parádní kameře a skvělým hereckým výkonům, kterým vévodí David Strathairn v roli komentátora zpravodajské stanice CBS Edwarda Murrowa ( jeho výkon byl opravdu strhující ) , vše pod režijní taktovkou George Clooneyho. Musím přiznat, že jsem se trošku obával nebude - li tento snímek pro mě těžko stravitelným, či mě nebude dokonce nudit, ale opak byl pravdou.Od prvního okamžiku jsem byl stržen dějem a užíval si každičký záběr. Celkový, ( už tak nádherný zážitek z tohoto snímku ), umocňuje ještě fakt, že snímek je černobílý. Nemám nic co bych tomuto snímku vytknul a dávám ( s nesmírnou radostí ) plné hodnocení! Buďme rádi, že v této době má někdo vůli a chuť natočit takovýto typ snímku a to ještě takovýmto způsobem! Smekám G. Clooney a těším se na tvůj další netradiční počin. ()

Oscary plné překvapení

Oscary plné překvapení